REKLAMA

Historia: Jak media przyjęły księgę z okazji 50-lecia Legii (1)

Bodziach - Wiadomość archiwalna

W 1966 roku, z okazji 50-lecia naszego klubu, wydana została obszerna księga klubowa, w której opisano osiągnięcia i działalność wszystkich sekcji Legii Warszawa. Na rynku wydawniczym podobnej księgi nie było do dziś. Dobrze by było, aby na zbliżające się 100-lecie klubu wydano coś podobnego, bardziej aktualnego i obszernego, choć wątpliwe, by tego typu publikacja objęła jakiekolwiek inne sekcje poza piłkarską. Dziś prezentujemy jak "Przegląd Sportowy" i "Sport" w 1966 roku przyjęły wydawnictwo Legii.

W najbliższych dniach przedstawimy także opinie na temat legijnej księgi podawane w innych pismach.

Przegląd Sportowy (17.12.1966): "Mam przed sobą jeszcze świeżą, jeszcze ciepłą Księgę Pamiątkową 50-lecia WKS Legia. Kronikę sportu polskiego i wojskowego w latach 1916-1966, spisaną na 1112 stronach, zawierającą 2303 zdjęcia w tekście, 19 kolorowych tablic, opisy wielu tysięcy spotkań we wszystkich dyscyplinach sportu w okresie 50 lat i wiele innych pasjonujących pozycji, tabel, zestawień i klasyfikacji. Napisałem - pasjonujących, bo istotnie jest się czym pasjonować. Księga jubileuszowa Legii to właściwie historia całego polskiego sportu. Każdy znajdzie w niej tysiące informacji, często natrafi na swoje nazwisko, na swoją fotografię, na wzmiankę o wydarzeniu, które już dawno wyleciało z jego pamięci.

Pracował nad tym dziełem Komitet Redakcyjny, w składzie: przewodniczący - płk mgr Edward Potorejko oraz członkowie: ge. bryg. Tadeusz Jedynak, płk Kazimierz Malczewski i red. Stanisław Pękala. Autorami tekstu, dotyczącego okresu 1919-1939 są: dr Stanisław Mielech (już nie żyjący) i Bronisław Skrzypczak. Okres 1939-1966 opisali: ppłk Edward Woźniak i kpt. Ryszard Żochowski. Redagował Franciszek Czuchrowski, opracował graficznie Adam Jeffer, redakcję techniczną prowadził Leszek Szeliga. Wydało Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. Nakład - 6000 egz.

I jeszcze jedna informacja: materiał został oddany do druku 2 sierpnia 1966. Dduk zakończono w grudniu 1966. Mamy więc, jak na nasze stosunki, do czynienia z absolutnym rekordem wydawniczym. Rekord jest tym bardziej wartościowy, że Księga jest niezwykle starannie wykonana, a trzy rodzaje techniki drukarskiej na pewno nie ułatwiały produkcji.

To są dane metrykalne, jakimi opatruje się każde dzieło. Ale Księga Legii jest dziełem wyjątkowym, nie mającym precedensu w historii polskiego sportu. Nie będzie więc przesady ani nieskromności, jeśli nazwiemy je dziełem pomnikowym, zasługującym na szczególne wyróżnienie. Nie miałbym możliwości, ani czasu, by dokładnie przejrzeć kartę po karcie, by zagłębić się w niezwykle bogatą treść. Jednak rzut oka na niektóre rozdziały przekonuje, że w historii Legii nie pominięto żadnego wydarzenia, że z tych kart Czytelnicy dowiedzą się o wielu sprawach, które prawdopodobnie nigdy nie przeniknęły do wiadomości szerszego ogółu i stanowią rewelację dla zawodowych szperaczy. Nie jest ta Księgą suchą kroniką, ograniczającą się do zebrania faktów. Z kart Księgi przemawia przeszłość i teraźniejszość barwnym i żywym językiem, przemawia faktami, a równocześnie sercem. Widać, że materiały opracowywali ludzie mocno związani z ruchem sportowym, wierni tradycjom ukochanego klubu, mający godny pochwały szacunek dla każdego wydarzenia, choćby było ono drobne i dla postronnego Czytelnika mało znaczące.

Do tej Księgi będziemy sięgać w naszej pracy, jak do niewyczerpanego źródła wiadomości o historii polskiego sportu. Księga będzie pięknym podarunkiem dla przyszłych pokoleń sportowców i kibiców, ludzi nauki, historii i kronikarzy. Będzie autorytatywnym dokumentem o osiągnięciach polskiego społeczeństwa w sporcie w ciągu pięćdziesięciu lat najburzliwszych w historii naszego narodu. Będzie dokumentem wielkiego postępu klubu WKS Legia, dokonanego w jego półwiecznym istnieniu. Składamy gratulacje klubowi, bowiem Księga jest prawdziwą perłą w kronice Jego jubileuszu".

Sport (19.12.1966): Z okazji jubileuszu 50-lecia WKS Legia nakładem Wydawnictwa MON wydano historię tego zasłużonego klubu. W imponującym albumie zawarto najważniejsze wydarzenia z okresu 1916-1966. Fakty i wspomnienia spisano aż na 1112 stronach dużego formatu. W albumie znalazły się 2303 zdjęcia, 19 kolorowych tablic, tabele ze spotkań ligowych w grach zespołowych, opisy wielu tysięcy spotkań w okresie 50-lecia relacje z igrzysk olimpijskich, mistrzostw Świata i mistrzostw Europy oraz zdjęcia i sylwetki czołowych sportowców WKS Legia. Są również: satyra pióra Józefa Prutkowskiego oraz karykatury sportowców WKS Legia, wykonane przez Edwarda Ałaszewskiego. Historię klubu w latach 1916-39 opracował zmarły niedawno dziennikarz sportowy i były reprezentant Polski w piłce nożnej dr Stanisław Mielech. Autorami historii okresu 1939-66 są: red. ppłk Edward Woźniak i kpt. Ryszard Żochowski.

Poprzednie teksty znajdziecie w dziale Historia.fot. Bodziach

przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.