REKLAMA
REKLAMA

Kącik kolekcjonera: Katalog odznak (22)

Dariusz Chojnacki - Wiadomość archiwalna

W 2010 roku wydany został, unikatowy jak na Polskie realia, katalog odznak klubów sportowych z Warszawy i z województwa warszawskiego, jakie istniało w granicach administracyjnych obowiązujących w 1975 roku. W katalogu znajdują się tylko odznaki oficjalnie wydane przez dany klub sportowy do 1975 roku. Wśród kilkuset skanów odznak różnych klubów znajdują się 33 odznaki Legii Warszawa.

Przed wydaniem katalogu wydawało się, że są to wszystkie oficjalne odznaki Legii wydane w wymienionym okresie. Obecnie, czyli w dwa lata po wydaniu książki, wiemy już, że są jeszcze minimum 2 inne oficjalne odznaki Legii, które nie znalazły się w zestawieniu.

Ciekawostką jest to, że wszystkie te unikatowe odznaki Legii znajdują się w zbiorach dwóch warszawskich kolekcjonerów. Katalog ten jest skarbnicą wiedzy dla osób parających się kolekcjonowaniem odznak klubów sportowych. Dużym plusem wydawnictwa jest fakt, że odznaki prezentowane są skali 1:1 i w naturalnych kolorach.

Dziękuję za udostępnienie zdjęć i informacji Łukaszowi Frydelowi z wydawnictwa "Sendsport".

Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub sugestie co do prowadzonego Kącika Kolekcjonera proszę o kontakt na adres: darek.chojnacki@legionisci.com

"Katalog odznak klubów sportowych Warszawy i okolic do 1975 roku"
Autor: Andrzej Grabowski, Zbigniew Malinowski
Wydawca: Sendsport.pl
Rok wydania: 2010
Cena okładkowa: 49,9 zł.
ISBN: 978-83-61418-02-3
Ilość stron: 80
Nakład: 500 egz.
Oprawa: twarda
Wymiary (mm): 234 (wysokość), 165 (szerokość), 11 (grubość)
Papier: kredowy
Kolor: tak

Opis: Katalog, który oddajemy w Państwa ręce, jest pionierską próbą usystematyzowania i opisania odznak wydanych oficjalnie przez kluby sportowe działające na terenie Warszawy i województwa warszawskiego (w granicach administracyjnych obowiązujących do 1975 roku).
Wydawane dotychczas publikacje ukazywały historię klubów sportowych przez pryzmat wyników i tabel, prezentując jednocześnie sylwetki najbardziej zasłużonych sportowców, trenerów i działaczy. Naszym celem było natomiast przedstawienie historii klubów poprzez odznaki, będące świadectwem aktywności nie tylko sportowej. W czasach zaborów i walki o odzyskanie niepodległości często stanowiły one materialny wyraz przywiązania do tradycji narodowej, a także do regionu czy miasta. Znajdowało to również odzwierciedlenie w symbolice i barwach wydanych odznaczeń. Na ich przykładzie można też prześledzić różne koleje losu klubów, ich zmiany strukturalne i organizacyjne, fuzje i podziały, które wiązały się ze zmianą nazwy, barw i godła klubowego.
W naszej pracy przyjęliśmy zasadę przyporządkowania odznak klubom, których nazwy ujęliśmy w porządku alfabetycznym. Opis każdej z nich zawiera:
- charakterystykę (organizacyjna, jubileuszowa, okazjonalna),
- wymiary (wysokość, szerokość),
- technikę wykonania (emaliowana, lakierowana, metalowa),
- rodzaj mocowania (śruba, szpilka, agrafka, tzw. „wąsy”),
- informacje o wykonawcy (nazwisko grawera, nazwa producenta),
- okres wydania.
Co ważne, wszystkie zaprezentowane w katalogu odznaczenia są w rozmiarach rzeczywistych, tj. skali 1:1.

fot. sendsport.pl
fot. sendsport.pl
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.