Polska 3-2 Dania

W towarzyskim meczu rozegranym w środę w Gdańsku reprezentacja Polski wygrała z Danią 3-2. Bramki dla kadry Waldemara Fornalika zdobyli Mateusz Klich, Waldemar Sobota oraz Piotr Zieliński. Dla gości trafili Christian Eriksen oraz Martin Braithwaite. Był to ostatni sprawdzian "biało-czerwonych" przed pojedynkami w eliminacjach do mistrzostw świata.

Mecz od mocnego uderzenia rozpoczęła reprezentacja Polski. Na prawym skrzydle akcję poprowadził Jakub Błaszczykowski, dośrodkował do Mateusza Klicha, który pięknym uderzeniem nie dał żadnych szans Stephanowi Andersenowi. Kilkadziesiąt sekund potem piłkarz Borussii sam mógł wpisać się na listę strzelców, jednak jego strzał po podaniu od Roberta Lewandowskiego pewnie wyłapał golkiper Danii. Kolejne minuty były na boisku spokojne. Żadna z ekip nie potrafiła przedostać się pod szesnastkę przeciwnika i oddać groźnego strzału. Dopiero kwadrans po rozpoczęciu gry w polu karnym przedzierał się Victor Fisher, lecz w ostatnim momencie sytuację wyjaśnił Artur Jędrzejczyk. Chwilę potem Duńczycy doprowadzili do wyrównania. Łukasz Szukała niepotrzebnie sfaulował Martina Braithwaite'a w okolicach 20 metra, a z rzutu wolnego celnie przymierzył Christian Eriksen.
W 21. minucie raz jeszcze zagroził Braithwaite i tym razem na posterunku był Wojciech Szczęsny. Przez kolejne kilkanaście minut reprezentacja Polski kompletnie nie istniała na boisku. Przyjezdni na stadionie robili co chcieli i nie mieli kłopotów z utrzymanie piłki na naszej połowie. Dwa kwadranse po pierwszym gwizdku arbitra Dania powinna prowadzić. Z prawego skrzydła dośrodkował Nicklas Pedersen, w polu karnym naszych defensorów spokojnie ograł Martin Braithwaite, jednak z najbliższej odległości strzelił ponad poprzeczką. W 36. minucie groźnie było pod drugą bramką. Waldemar Sobota rozegrał dwójkową akcję z Jakubem Błaszczykowskim, ostatecznie futbolówka trafiła do Artura Jędrzejczyka, ale jego próbę spokojnie wyłapał Andersen. Tuż przed przerwą po rzucie rożnym główkował Przemysław Kaźmierczak, lecz nieczysto uderzył lecącą piłkę. Napór Danii dał efekt chwilę przed zejściem obydwu jedenastek do szatni. Z lewej flanki zacentrował Nicolai Boilesen a skuteczną główką po raz drugi Szczęsnego do kapitulacji zmusił Braithwaite.

Drugą połowę lepiej zaczęli goście, którzy z łatwością przedostawali się pod pole karne polskiej reprezentacji. W 53. minucie przewagę Duńczyków przełamał Robert Lewandowski. Napastnik Borussii Dortmund mocno strzelił zza szesnastki, jednak bardzo pewnie interweniował Stephan Andersen. Pięć minut potem gospodarze doprowadzili do remisu. Waldemar Sobota znakomicie wyszedł do podania od Jakuba Błaszczykowskiego i sprytnym strzałem dał Polakom wyrównanie. Podopieczni Mortena Olsena nie zdążyli się jeszcze otrząsnąć po stracie bramki, a w 61. minucie Polacy wyszli na prowadzenie. Piotr Zieliński znalazł się w polu karnym po niepewnej interwencji jednego z obrońców i mocnym uderzeniem nie dał żadnych szans golkiperowi z Danii.
Kwadrans przed końcem meczu na prawej flance pobiegł Kasper Kusk, jednak jego mocnego dośrodkowania nikt nie zdołał zamknąć. W 77. minucie z rzutu wolnego zaskakująco strzelił Jakub Błaszczykowski i z najwyższym trudem piłkę odbił Andersen. W doliczonym czasie gry minimalnie pomylił się Bille Nielsen, uderzając ponad poprzeczką.

Polska 3-2 (1-2) Dania
1-0 - Klich 4'
1-1 - Eriksen 18'
1-2 - Braithwaite 45'
2-2 - Sobota 59'
3-2 - Zieliński 61'

Polska: 12. Wojciech Szczęsny (46, 1. Artur Boruc) - 3. Artur Jędrzejczyk (75, 19. Piotr Celeban), 21. Łukasz Szukała, 15. Kamil Glik, 14. Jakub Wawrzyniak - 8. Grzegorz Krychowiak, 20. Przemysław Kaźmierczak (46, 10. Piotr Zieliński) - 16. Jakub Błaszczykowski, 11. Mateusz Klich (86, 17. Bartosz Salamon), 5. Waldemar Sobota (89, 18. Adrian Mierzejewski) - 9. Robert Lewandowski (78, 23. Artur Sobiech).

Dania: 1. Stephan Andersen - 6. Lars Jacobsen, 3. Simon Kjaer (46, 20. Jannik Vestergaad), 4. Andreas Bjelland, 5. Nicolai Boilesen (46, 13. Peter Ankersen) - 7. William Kvist, 2. Mike Jensen, 8. Christian Eriksen - 9. Martin Braithwaite (46, 21. Kasper Kusk), 10. Nicklas Pedersen (46, 18. Nicki Bille Nielsen), 11. Viktor Fischer (72, 14. Michael Krohn-Dehli).