San Marino 1-5 Polska

Tomek Janus, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Reprezentacja Polski wygrała 5-1 z San Marino w meczu eliminacji do mistrzostw świata, które w 2014 r. zostaną rozegrane w Brazylii. Gole dla Polski zdobyli Piotr Zieliński (dwa), Jakub Błaszczykowski, Waldemar Sobota i Adrian Mierzejewski. W kolejnym meczu eliminacyjnym Polska zagra z Ukrainą, która we wtorek bezbramkowo zremisowała z Anglią.

Pierwszą dobrą akcję Polacy przeprowadzili w 3. minucie. Sprzed pola karnego dogrywał Jakub Błaszyczykowski. Piłka trafiła do Piotra Zielińskiego, który był sam przed bramkarzem. Gracz biało-czerwonych poślizgnął się jednak i strzelił obok bramki. Chwilę później jeszcze lepszą okazję zmarnował Paweł Brożek. Będąc oko w oko z bramkarzem San Marino, gracz Wisły Kraków trafił prosto w rywala.

W 10. minucie swój błąd z początku spotkania naprawił Zieliński. Dobrym podaniem z pierwszej piłki popisał się Sebastian Boenisch. Futbolówka trafiła do Zielińskiego i ten będąc przed bramkarzem bez problemu zdobył gola na 1-0. W 19. minucie szansę na podwyższenie miał Brożek, który otrzymał w polu karnym piłkę od Waldemara Soboty. Napastnik reprezentacji usiłował lobować bramkarza gospodarzy. Uczynił to jednak na tyle nieporadnie, że Aldo Simoncini zdołał złapać piłkę.

W 22. minucie gospodarze pokazali Polakom na czym polega skuteczność. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego w polu karnym doskonale znalazł się Alessandro Della Valle i uderzeniem głową pokonał Artura Boruca. Przy strzale błąd w kryciu popełnił Boenisch i gracze San Marino mogli się cieszyć z pierwszego gola w tych eliminacjach.

Minutę później biało-czerwoni znów prowadzili. Po indywidualnej akcji piłkę do bramki skierował Jakub Błaszczykowski i było 2-1 dla Polaków. W 26. minucie powinien paść kolejny gol dla Polski. Po raz kolejny Brożek nie potrafił jednak wykorzystać sytuacji sam na sam z bramkarzem rywali. Bardziej skuteczny był Waldemar Sobota, który w 34. minucie po zamieszaniu w polu karnym mocnym strzałem podwyższył na 3-1.

Początek drugiej połowy to nieudolne próby zdobycia kolejnego gola w wykonaniu Polaków. W 62. minucie na indywidualną akcję zdecydował się Błaszczykowski. Po strzale z ostrego kąta piłka chybiła jednak celu. W końcu przyszła 66. minuta i precyzyjnym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Zieliński. Bramkarz nie zdołał wybić piłki i było 4-1 dla Polski.

W 75. minucie na 5-1 podwyższył Adrian Mierzejewski, który na boisku pojawił się trzy minuty wcześniej. Mierzejewski otrzymał piłkę w polu karnym, zwiódł dwóch defensorów San Marino i strzałem w długi róg skierował piłkę do bramki

San Marino 1-5 (1-3) Polska
0-1 10. min. Piotr Zieliński
1-1 22. min. Alessandro Della Valle
1-2 23. min. Jakub Błaszczykowski
1-3 34. min. Waldemar Sobota
1-4 66. min. Piotr Zieliński
1-5 75. min. Adrian Mierzejewski

San Marino: Aldo Simoncini - Alessandro Della Valle, Fabio Vitaioli, Mirko Palazzi (69' Enrico Cibelli), Lorenzo Buscarini - Andy Selva, Matteo Vitaioli, Alex Gasperoni (42' Michele Cervellini), Pietro Calzolari, Gianluca Bollini - Danilo Rinaldi (80' Alessandro Bianchi)

Polska: Artur Boruc - Piotr Celeban, Artur Jędrzejczyk, Bartosz Salamon, Sebastian Boenisch - Jakub Błaszczykowski (72' Adrian Mierzejewski), Grzegorz Krychowiak (79' Paweł Wszołek), Mateusz Klich, Piotr Zieliński, Waldemar Sobota - Paweł Brożek (55' Marcin Robak)

Żółte kartki: Gianluca Bollini, Matteo Vitaioli, Lorenzo Buscarini, Pietro Calzolari - Mateusz Klich, Marcin Robak