fot. Piotr Galas
REKLAMA

Zagłębie Sosnowiec klubem partnerskim Legii Warszawa

źródło: Legia Warszawa - Wiadomość archiwalna

We wtorek w Sosnowcu została zawarta umowa partnerska pomiędzy Legią Warszawa, Fundacją Akademia Piłkarska Legii Warszawa, Zagłębiem oraz Gminą Sosnowiec. Jej zawarcie stanowi finalizację współpracy, która rozpoczęła się wraz z podpisaniem listu intencyjnego w czerwcu 2013 roku.
Obejmuje współpracę zarówno na płaszczyźnie drużyn seniorskich, jak i juniorskich.

Bogusław Leśnodorski, Prezes Legii Warszawa: - Chciałbym podziękować za to, że siedzimy przy tym stole i możemy podpisać ten dokument. Deklaruję, że Legia wywiąże się ze wszystkich obietnic. Po tych kilku miesiącach mamy bardzo dobre doświadczenia, gdyż osoby z Sosnowca podchodzą do wszystkiego bardzo profesjonalnie. My jesteśmy klubem z Ekstraklasy, jednak zazdrościmy Państwu tego ośrodka - infrastruktura jest imponująca. Mam nadzieję, że za kilka lat spotkamy się z Zagłębiem w najwyższej lidze.

Kazimierz Górski, Prezydent Sosnowca: - Mam nadzieję, że ponownie zaczynamy proces wspinania się w hierarchii. Staramy się w sposób prawidłowy, krok po kroku budować klub. Mamy wspaniały kompleks piłkarski, teraz umowę z Legią, a ponadto zauważalna jest również coraz większa przychylność biznesu dla Zagłębia. Najważniejszą sprawą jest to, aby klub był kochany przez kibiców. Piłka nożna - dla nas w Sosnowcu - jest tym flagowym sportem.

Agnieszka Czechowska-Kopeć, Wiceprezydent ds sportu: - Umowa jest podpisana na okres 6 lat. W tym czasie będziemy sprzyjać - jako Gmina Sosnowiec - realizacji tego projektu, zapewniając obiekty sportowe, a także w miarę możliwości wkład finansowy w Zagłębie S.A.

Marcin Jaroszewski, Prezes Zagłębia Sosnowiec: - To nie jest współpraca papierowa, choć przez kilka ostatnich miesięcy pojawiły się wątpliwości i pytania na temat tej inicjatywy. W tym czasie nasi trenerzy byli na licznych szkoleniach, a także brali udział w naborze nowych piłkarzy do Legii Warszawa. Następnie podobny przeprowadzili tutaj, w Sosnowcu, już do naszych grup młodzieżowych. W jeden weekend gościliśmy u nas 4 grupy młodzieżowe Legii, a nasi piłkarze pojechali do Warszawy, dzięki czemu rozegranych zostało dziewięć spotkań dziewięciu grup młodzieżowych. Dodatkowo mieliśmy możliwość wypożyczenia zawodników z szerokiej kadry Legii pod kątem naszego pierwszego składu. Natomiast gdy u nas znajdzie się jakiś talent na miarę Ekstraklasy, to na pewno będziemy chcieli, by rozwijał się dalej w Warszawie, a nie w innym klubie. Dzięki współpracy Legia może w łatwy sposób prowadzić scouting w naszym regionie.

Ernest Waś, Dyrektor Wykonawczy Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa: - Oficjalne podpisanie umowy nastąpiło teraz, ale nasza współpraca trwa od połowy 2013 roku. W tym czasie z Akademii Legii do Zagłębia trafiło trzech naszych wychowanków - Grzesik, Czarnecki i Grudniewski - a teraz dołącza do nich Mizgała. Nastąpiło również kilka innych wspólnych działań. We wrześniu szkoleniowcy Zagłębia uczestniczyli w wielkim naborze do naszej Akademii, w listopadzie drużyna z Sosnowca wzięła udział w turnieju im. Wiesława Gilera, a juniorskie zespoły naszych klubów regularnie rozgrywają między sobą mecze sparingowe. To dopiero początek, bo planujemy kolejne działania - m.in. staże i szkolenia dla trenerów z Akademii Zagłębia, chcemy zapraszać na mecze pierwszej drużyny młodych graczy z Sosnowca. W Zagłębiu pracuje koordynator z ramienia Legii Warszawa - Jarosław Wojciechowski - którego efekty działań są już widoczne.

Jakub Laskowski, Pełnomocnik ds. prawnych i projektów biznesowych Legii Warszawa: - Dotychczas przyjaźń Kibiców obydwu klubów nie miała przełożenia na współpracę na płaszczyźnie marketingowej i piłkarskiej, teraz się to zmienia. Od września koordynatorem Akademii Piłkarskiej Zagłębia jest Jarosław Wojciechowski, jeden z czołowych trenerów Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa, a w systemie szkolenia juniorów - dzięki wielu osobom - nastąpiły bardzo duże zmiany mające na celu jeszcze lepszy rozwój młodych zawodników. Wierzymy, że szkółka piłkarska sosnowieckiej drużyny będzie czołową akademią w południowej Polsce, a jej system szkolenia zawodników będzie stanowił wzór dla innych klubów z regionu.

Jarosław Wojciechowski, Koordynator Akademii Piłkarskiej Zagłębia Sosnowiec: - Jesteśmy w trakcie momencie reorganizacji i wdrażania legijnego systemu pracy z młodzieżą. Klub posiada trzynaście zespołów juniorskich, z którymi pracuje 24 trenerów, dwóch szkoleniowców od przygotowania motorycznego i dwóch trenerów bramkarzy. Nasz system szkolenia nie różni się niczym od tego występującego w Legii, a wymagania w stosunku do zawodników czy trenerów są identyczne.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.