Henning Berg z Pucharem Polski - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Analizujemy słowa Berga: Norweg się nie pomylił

Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Słowa Henninga Berga, który przed meczem z Jagiellonią powiedział, że obecny sezon może okazać się jednym z najlepszych w historii klubu, wywołały w komentarzach kibiców wielką falę oburzenia. "Wygraliśmy grupę Lidze Europy, zdobyliśmy Puchar Polski, po rundzie zasadniczej zajmowaliśmy 1. miejsce w tabeli i nadal mamy szansę na mistrzostwo Polski" - wyjaśnił Norweg na konferencji prasowej, zaznaczając że być może nie zna wszystkich szczegółów historii stołecznego klubu.

Natychmiast pojawiło się grono wyszydzających od najgorszych aktualnego trenera Legii. Szkoda jednak, że nikt lub prawie nikt nie wysilił się, by sprawdzić jak naprawdę wyglądały największe sukcesy Legii Warszawa. Postanowiliśmy przeanalizować dla Was sezon po sezonie trzy najważniejsze rozgrywki: Liga, Puchar Polski, europejskie puchary (wyłącznie dotarcie do meczów wiosennych).

O tym, że stołeczny klub na arenie międzynarodowej kilkadziesiąt lat temu osiągnął więcej nie trzeba chyba nikogo uświadamiać, ale czy wówczas były to idealne lata? Nie.

Do chwili obecnej za najbardziej udane lata w historii można uznać sezony 1968/69 i 1969/70. Wówczas Legia zdobywała mistrzostwa Polski i godnie reprezentowała Polskę w europucharach. W 1969 roku dotarła do 1/8 finału Pucharu UEFA, gdzie w lutym uległa Ujpestowi Budapeszt (0-1, 2-2), a sezon później osiągnęła najlepszy jak do tej pory wynik w Pucharze Europy (obecnie Liga Mistrzów) - w kwietniu zagrała półfinał z Feyenoordem Rotterdam (0-0, 0-2). Jednak nawet w tych sezonach "Wojskowi" nie zdołali wywalczyć drugiego trofeum na krajowym podwórku, czyli Pucharu Polski.

W 1991 roku legioniści dotarli do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie odpadli z Manchesterem United (1-3, 1-1), ale w Polsce zakończyli sezon bez mistrzostwa i bez pucharu.

Czy w związku z tym można mieć pretensje do Henninga Berga za słowa o szansie na na historyczny sezon? Nie za bardzo.

Legia Warszawa nigdy w swojej historii nie zdołała w jednym sezonie:
- dojść do wiosennych meczów w europucharach
- zdobyć Puchar Polski
- zdobyć mistrzostwo Polski

Nigdy.

Nasuwa się więc pytanie... czy to Berg za bardzo odleciał, czy kibice oczekują niemożliwego historycznego wyniku? :-)

Ten sezon może być jeszcze wyjątkowy, może być jednym z najlepszych w historii tego klubu. Warto się więc wstrzymać z tak ostrą krytyką gościa, którego przy odrobinie szczęścia za chwilę możemy nosić na rękach. Sezon jeszcze trwa, a wiadomo że w stolicy zawsze najważniejsze jest mistrzostwo!

Sukcesy Legii Warszawa

fot. Woytek / Legionisci.com

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.