REKLAMA

Kącik kolekcjonera: Medale za Mistrza Polski 1993 roku (46)

Dariusz Chojnacki, źródło: Legionisci.comWiadomość archiwalna>

Każdy kibic Legii zna datę 20.06.1993 roku i czy tego chcemy czy nie, wpisała się ona na trwałe w historię najlepszego polskiego klubu. Wtedy to po wygranym 6-0 meczu z Wisłą w Krakowie Legia zapewniła sobie tytuł mistrza Polski.

Dla mnie również mecz ten jest szczególny, ponieważ był to mój pierwszy wyjazd, a emocje związane z nim zostaną do końca życia. Pamiętam jak wracając pociągiem do stolicy świętowaliśmy upragniony sukces. Pewnie większość z ponad 2000 kibiców Legii będących na tym meczu czuła, że jest częścią historii klubu. Przecież byli świadkami zdobycia mistrza Polski po ponad 20 latach przerwy.

Tak oczekiwany tytuł został jednak odebrany przez PZPN. Już następnego dnia prezydium związku stosunkiem głosów 5:4 postanowiła odebrać tytuł i przyznać go drużynie zajmującej 3. miejsce w tabeli. Dla wszystkich kibiców ze stolicy to był szok. Nic nie dały protesty i demonstracje kibiców. Tytuł został odebrany bez udowodnienia winy przez PSEUDO-PZPN. Do dnia dzisiejszego mimo, iż minęło prawie 23 lata, większość kibiców nie pogodziła się z odebraniem tytułu i nadal 1993 rok traktują jako rok mistrzowski.

Kibice Legii, aby nagrodzić wysiłek piłkarzy i uhonorować mistrza Polski, ufundowali pamiątkowe medale. Poniżej zdjęcia dwóch z nich. Otrzymali je Grzegorz Wędzyński i Dariusz Czykier.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub sugestie co do prowadzonego Kącika Kolekcjonera proszę o kontakt na adres: darek.chojnacki@legionisci.com.

fot. Dariusz Chojnacki

fot. Dariusz Chojnacki
fot. Dariusz Chojnacki
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (12)

oLaf - 12.04.2016 12:34:07, *.dynamic-ww-10.vectranet.pl

niezły kawałek historii, Mistrz był...

Legion63 - 12.04.2016 13:24:57, *.centertel.pl

Od tamtej pory w polskiej lidze było wiele udowodnionych przekrętów jak Polonia wdowczyka ale nikt nie ukarał żadnego klubu odebraniem tytułu nam nikt niczego nie udowodnił

(L) - 12.04.2016 13:27:54, *.51

To i mój pierszy wyjazd! Wtedy na tym meczu dużo ludzi było pierszy raz na wyjeździe. Nas z Grochowa było 5 osób po raz pierwszy. To są wspomnienia.

(L) - 12.04.2016 14:08:22, *.static.ip.netia.com.pl

Cała Polska widziała - Warszawa nie zapomniała

Marcin - 12.04.2016 14:20:15, *.static.ip.netia.com.pl

23 lata,a pamietam jakby to było dziś.12 letni dzieciak słuchajacy studia S13 i skaczący z radości po szafkach w kuchni.A na drugi dzień...mistrza przy stole Ja Lecha w d... pi......

plpl - 12.04.2016 15:51:48, *.centertel.pl

Najwyższa chyba pora, żeby BL zaczął działania i w tej sprawie ???

abc - 12.04.2016 17:20:17, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

No kupili sobie mistrzostwo tak jak wszystkie kluby w ciągu kilkudziesięciu lat i robi to do dziś, Szczęsny o tym też mówił
P.s. najlepszym polskim klubem nie jest Legia

Arek - 12.04.2016 20:30:34, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

To niby kto kasztanie? No bo chyba nie powiesz, że łach Wronki.

sponsor - 12.04.2016 20:35:07, *.dynamic.gprs.plus.pl

Wreczalem te medale.Sitek,Bidula,Tulipan,Depesz.

SeboL - 12.04.2016 20:44:09, *.dynamic.gprs.plus.pl

Mistrza przy stole, ja lecha w dupę pierd..e!Ryśka Kuleszę na pierwszym drzewie powieszę!

sponsor - 12.04.2016 20:55:24, *.dynamic.gprs.plus.pl

Wreczalem te medale.

Do abc - 13.04.2016 07:14:56, *.stansat.pl

Bo ty nie wygladasz po za wychodek to co ty o Legi mozesz wiedziec.. Znikaj