Statystyczne podsumownie jesieni

Przerwa zimowa to czas podsumowań osiągnięć piłkarzy w obecnym sezonie. Tradycyjnie zrobiliśmy to, skupiając się na statystykach zarówno całej drużyny, jak i poszczególnych zawodników. W jakim okresie czasowym Legia zdobywała najwięcej goli? Kto zaliczył najwięcej minut na boisku, a kto dostał najwięcej kartek? Zapraszamy do lektury!

Ligowa tabela

Legia rozpoczęła sezon wyjątkowo słabo. Od samego startu ekstraklasy mistrzowie Polski mieli problem ze zdobywaniem punktów. Nikomu nie trzeba chyba przypominać kompromitujących porażek z Górnikiem Łęczna i Arką Gdynia, które w konsekwencji doprowadziły do tego, że w stolicy powoli zaczęto zastanawiać się nad szansami na obronę wywalczonego przed rokiem mistrzostwa Polski. W połowie rundy legioniści znajdowali się na 13. miejscu w tabeli i gdyby nie nieco inny układ pozostałych meczów, to mogliby nawet znaleźć się w strefie spadkowej. Wszystko zmieniło się od 13. kolejki. Do klubu przyszedł Jacek Magiera i oblicze Legii zmieniło się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Stołeczni piłkarze wreszcie zaczęli punktować tak, jak na mistrza przystało. Nastąpiło mozolne wspinanie się po szczeblach ligowej tabeli, aż wreszcie znaleźli się na 4. lokacie. Tuż poza podium Legia znajdowała się przez trzy spotkania. Wreszcie po wysokiej wygranej w 19. kolejce nad Piastem Gliwice, wskoczyli na 3. miejsce i to właśnie na nim zakończyli 2016 rok. Strata do znajdującej się wyżej Lechii Gdańsk oraz Jagiellonii Białystok wynosi już tylko cztery punkty.

Dotychczasowe mecze

Ogólny bilans: Rozegrane mecze 34, Wygrane: 14, Remisy: 9, Porażki: 11. Bilans bramek: 63-55

W 20 rozegranych ekstraklasowych meczach Legia zdobyła 35 punktów. Większość z nich zainkasowała w drugiej połowie rundy, kiedy ze spotkania na spotkanie prezentowała się coraz lepiej. Obecnie legioniści mogą pochwalić się ośmioma meczami z rzędu bez przegranej. Ostatni raz Legia musiała uznać wyższość przeciwnika 14 października, kiedy przegrała na wyjeździe 2-3 z Pogonią Szczecin. Bardzo interesująco wygląda statystyka rozegranych spotkań na własnym obiekcie. Patrząc na liczby, można stwierdzić, że "Wojskowym" lepiej gra się na obcych stadionach niż na Łazienkowskiej. W Warszawie zanotowali w sumie 16 punktów, strzelili 18 i stracili 10 bramek. Na wyjazdach lepiej prezentują się lepiej w każdej statystyce. Mają co prawda więcej straconych goli, lecz ogólny bilans bramkowy i tak wygląda w tym przypadku lepiej. Oczywiście opisywane statystyki mogą kompletnie inaczej wyglądać już za kilka miesięcy. Za kadencji Jacka Magiery Legia u siebie tylko raz nie wygrała. Mowa tutaj oczywiście o niedawnym starciu z Wisłą Płock.

Historia meczów: R R W R P P W P P R W P W W W W W R W W

Strzelcy: 12 - Nemanja Nikolić, 7 - Miroslav Radović, 5 - Aleksandar Prijović, 4 - Guilherme, Kasper Hamalainen, 2 - Michał Kucharczyk, Vadis Odjidja-Ofoe, 1 - Michaił Aleksandrow, Jakub Czerwiński, Steeven Langil, Igor Lewczuk

Liga Mistrzów

Biorąc pod uwagę zarówno mecze w eliminacjach, jak i w grupie, Legia rozegrała w ramach rozgrywek Ligi Mistrzów dwanaście meczów, zachowując przy tym idealnie rozłożony bilans czterech zwycięstw, czterech remisów i czterech porażek. Gorzej wygląda bilans bramkowy, lecz wiadomo, że w dużej mierze został on "załatwiony" po starciach z Realem Madryt (1-5) oraz Borussią Dortmund (0-6, 4-8). Niedawny ważny mecz ze Sportingiem był pierwszym, który legioniści wygrali w ramach tych rozgrywek od sześciu spotkań. Wcześniej, 17 sierpnia Legia pokonała Dundalk FC. Ogólnie lepiej Legia prezentowała się w tym sezonie na własnym stadionie. Na Łazienkowskiej zanotowała tylko jedną przegraną, a zremisowała między innymi z Realem Madryt oraz pokonała Sporting.

Historia meczów: R W W R W R P P P R P W

Strzelcy: 6 - Nemanja Nikolić, 3 - Aleksandar Prijović, 2 - Miroslav Radović, Michał Kucharczyk, 1 - Vadis Odjidja-Ofoe, Thibault Moulin, Guilherme

Puchar Polski i Superpuchar

Przygoda Legii w Pucharze Polski była wyjątkowo krótka, ponieważ trwała zaledwie dwie godziny. Obrońcy trofeum wywrócili się już na pierwszej przeszkodzie, jaką był pierwszoligowy Górnik Zabrze. W meczu z niżej notowanym rywalem teoretycznie wszystko układało się po myśli podopiecznych Besnika Hasiego. Prowadzili dwoma bramkami, ale potem dali przeciwnikom doprowadzić do remisu i w konsekwencji tego do dogrywki. W niej zabrzanie strzelili bramkę, która ostatecznie wyrzuciła Legią za burtę Pucharu Polski. Po tym pojedynku najwięcej krytyki spadło na ówczesnego trenera Legii oraz na... Vadisa Odjidja-Ofoe, który tamtego dnia zadebiutował w barwach "Wojskowych". Belg wyglądał na boisku bardzo słabo i miał duży udział przy jednej ze straconych bramek. Jakże inaczej prezentuje się obecnie na murawie, kiedy dostał trochę czasu i zdążył zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu.

O meczu o Superpuchar Polski, który otworzył obecny sezon, nie można napisać zbyt wiele dobrego. Wtedy Legia dopiero zgrywała się pod wodzą nowego trenera, ale przegrana z Lechem Poznań na Łazienkowskiej w rozmiarach 1-4 to po prostu kompromitacja. Gospodarze wyglądali słabiej od swoich przeciwników w każdym elemencie gry. Jedynego gola w tamtym starciu zdobył dla Legii Guilherme.

Bramki a minuty

W pierwszej części sezonu Legia najskuteczniejsza była w pierwszym kwadransie drugiej połowy. W tym okresie zdobyła 12 z 62 strzelonych bramek. Najrzadziej do siatki rywali piłkarze ze stolicy trafiali natomiast w pierwszym kwadransie pierwszej połowy. Na szczególną uwagę zasługuje również liczba goli zdobytych w doliczonym czasie gry. "Wojskowi" aż siedmiokrotnie pokonali wówczas bramkarza rywali. Obrona Legii najsłabiej spisywała się w okresie od 16 do 30. minuty. Wtedy straciła zdecydowanie najwięcej, bo aż 12 goli. Najskuteczniej Legia broniła w okresach: 45-60 oraz 61-75. Wówczas bramkarz mistrzów Polski kapitulował po sześć razy.