fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Relacja z trybun: Fanatyzm, który odbije się szerokim echem

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Już dawno mecz Legii z Górnikiem nie wzbudzał takiego zainteresowania jak w niedzielny, listopadowy wieczór. Wiadomo już, że spotkanie - bez względu na konsekwencje - na długo zapisze się w historii ruchu u(L)tras. Nieznani Sprawcy kolejny raz udowodnili wszystkim, że nie mają sobie równych w Polsce, a i w Europie niewiele ekip może pokusić się o tak efektowne prezentacje.

Od początku sprzedaży biletów spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Zabrzanie w dwa dni wyprzedali przyznaną im pulę wejściówek. Legioniści też odpowiednio wcześniej wykupili wszystkie bilety i tym bardziej dziwi oficjalna frekwencja podana w trakcie spotkania. Na trybunach stawiło się 25 tysięcy widzów, czyli - odliczając puste bufory - ok. 5 tysięcy osób mniej niż wynosi pojemność obiektu. Przed meczem legioniści przeprowadzili kolejną zbiórkę dla psów ze schronisk, zbierali także fundusze na zakup karetki dla Centrum Zdrowia Dziecka, a przy wejściu na stadion - na kolejne oprawy.



Zabrzanie bez oprawy
Zgodnie z apelem Nieznanych Sprawców tego dnia fanatycy przychodzili na stadion odpowiednio wcześniej. W sektorze gości szybko stawiła się grupa zabrzan, która miała trochę problemów organizacyjnych. Początkowo fani KSG mieli podróżować pociągiem specjalnym, później przyszły problemy z PKP, aż w końcu część górników przyjechała pociągiem, część zaś autokarami. W sektorze goście wywiesili 11 flag, w tym płótno GKS-u Katowice. Zabrzanie wspierani przez GKS Katowice (107), ROW Rybnik (35) oraz Wisłokę (10). W pierwszej połowie przez pewien czas wisiał także transparent "Sosnowieckie śmiecie, bramki kuR...om sprzedajecie". Później jeszcze wywiesili płótno "Jabko, Graba PDW". Goście prowadzili doping przez całe spotkanie, raz nawet cieszyli się ze strzelonej bramki, ale kilkadziesiąt sekund później zrzedły im miny, gdy po analizie VAR arbiter gola anulował. Największą niespodzianką był fakt, że górnicy, którzy konkretnie wypełnili sektor gości nie zaprezentowali żadnej oprawy i nie odpalili żadnego piro. W drugiej połowie pobawili się przez chwilę gaśnicą, po czym potraktowani zostali przez ochronę gazem.



Je...ć Górnik jak za dawnych lat!
"Staruch", który po paru meczach przerwy znów pojawił się na gnieździe, przed rozpoczęciem spotkania robił wszystko, by odpowiednio zmobilizować każdego z nas do maksymalnego wysiłku. Chyba się udało, bo pod względem dopingu było piekielnie. Na tyle, że dobrze dysponowani wokalnie goście, nie byli w stanie przebić się przez nasz śpiew ani razu. Nie licząc oczywiście przedmeczowej wymiany uprzejmości, której oczywiście nie mogło zabraknąć. "Hej k...y, śmiecie, wszyscy w kopalni zginiecie" - skandowali legioniści. Kiedy przyjezdni próbowali jakichś niezrozumiałych odpowiedzi, usłyszeli z kolei "Hej k...y, śmiecie, czy wy po polsku umiecie?". Najczęściej jednak śpiewaną pieśnią była ta, przy której bawiliśmy się już przy okazji ostatniego wyjazdu do Zabrza - "Je...ć Górnik jak za dawnych lat, jak za dawnych lat, jak za dawnych lat".



Fanatyzm odbijający się szerokim echem
Pierwsza choreografia została zaprezentowana na wyjście piłkarzy. Podczas wykonania "Mistrzem Polski jest Legia", na Żylecie zaprezentowana została kartoniada "Fanatyzm", przy czym litery zaprezentowane na górnej kondygnacji naszej trybuny, miały lustrzane odbicie na dolnej. Do czego odnosił się m.in. wywieszony poniżej transparent "Odbijający się szerokim echem". Klasa, szczególnie kapitalnie widoczne z górnych rzędów trybuny południowej! Całość dopełniły odpalone na górze ognie wrocławskie.

Przedwczesna radość zabrzan
Po kwadransie gry piłkarze gości umieścili piłkę w bramce Legii. Radość przyjezdnych była olbrzymia, ale na szczęście dość krótka. Po mniej więcej minucie arbiter na podstawie analizy VAR bramki nie uznał, co oczywiście spowodowało nie mniejszą radość z naszej strony oraz okrzyki "Taki ch..., taki ch..." w stronę przyjezdnych. Po kolejnym kwadransie nastąpiła zupełnie nieplanowana przerwa w grze.

Wystrzałowy pokaz pirotechniczny
Zaczęło się od czerwonych, białych i zielonych świec dymnych odpalonych na dole Żylety. Po odliczaniu od 10 do 1, na górze odpalone zostały race, ognie wrocławskie, stroboskopy, a niesamowity efekt dawały odpalone w pierwszym rzędzie - konkretne wyrzutnie, wielokrotnie mocniejsze niż używane przed laty ognie rzymskie. Efekt był niesamowity, a palone przez kilka minut piro sprawiło, że spotkanie zostało przerwane na około 10 minut.



Do końca!
Pierwsza połowa przedłużyła się dość znacznie, ale jak się później okazało, nie była to najdłuższa przerwa w meczu tego wieczora. Kolejna prezentacja legionistów miała bowiem miejsce około 65. minuty meczu. Najpierw z góry Żylety zjechała przykrywająca niemal całą trybunę malowana sektorówka przedstawiająca mknącego husarza na koniu i hasło "Do końca!". Wykonanie - mistrzostwo świata. To był jednak dopiero początek trzeciej tego dnia prezentacji. Po chwili na górze odpalone zostały stroboskopy i ognie wrocławskie. Kiedy flaga zaczęła odkrywać trybunę najbardziej zagorzałych fanatyków z Łazienkowskiej, odpalone zostały setki rac i kolejna porcja strobo. Właściwie przez kolejnych kilka minut race odpalane były raz za razem - z taką intensywnością piro na naszym nowym stadionie nie mieliśmy do czynienia jeszcze nigdy.



Najdłuższy pokaz pirotechniczny
Przerwa w meczu wydłużyła się dość znacznie - do dobrych kilkunastu minut, pomimo że były momenty, że widoczność była wystarczająca, by wznowić spotkanie. Spikerzy ostrzegali tymczasem, że mecz może zostać zweryfikowany jako walkower na korzyść Górnika, ale chyba mało kto wierzył w taki właśnie scenariusz. Piro palone było dalej, a zawodnicy w końcu wrócili na boisko. Po wznowieniu gry odpalonych zostało jeszcze dosłownie kilka rac i na tym zakończył się najdłuższy w historii legijnego ruchu ultras pokaz pirotechniczny.

W czwartej tego dnia części spotkania nasi piłkarze walczyli na całego - zgodnie z hasłem oprawy do końca! Ambitna postawa została nagrodzona bramką strzeloną kilka minut przed końcem. Ależ to była radość na trybunach! Chwilę później dopiero fani zaczęli zastanawiać się, ile czasu pozostało do końca meczu, bowiem telebimy już od dawna wskazywały 90. minutę, bo w trakcie przerwy czas nie został bowiem zatrzymany.

W ostatnich minutach, choć piro na trybunach już nie płonęło, był prawdziwy ogień! W końcu doping na jaki nas stać. Do tego taki, do którego przyłączały się wszystkie trybuny. Dość powiedzieć, że udało się nawet poderwać kibiców z trybuny zachodniej. Po końcowym gwizdku śpiewaliśmy jeszcze dobrych kilka minut, dziękując piłkarzom za wygraną oklaskami. Zabrzanie w stronę swoich graczy skandowali "Górnicy dzięki za walkę" i "byliście lepsi". My zaś mogliśmy zaśpiewać "W Warszawie mamy lidera!".

Jedno jest pewne - w niedzielę przy Łazienkowskiej byliśmy świadkami niezapomnianego widowiska. Fanatyzmu, który z pewnością odbije się szerokim echem nie tylko w kraju, ale i na świecie. Oby tylko Komisja Ligi dostrzegła piękno pracy legijnych ultrasów :)

P.S. Na Żylecie wywieszone zostały transparenty "Zbylu, trzymaj się! PDW", "Wojtek, Nari - Olimpia PDW" oraz "Fabi, jesteśmy z Tobą! NS".

Frekwencja: 24 980
Kibiców gości: 1790
Flagi gości: 11

Autor: Bodziach

Fotoreportaż z meczu - 92 zdjęcia Mishki
Fotoreportaż z meczu - 41 zdjęć Piotrka Galasa
Fotoreportaż z meczu - 60 zdjęć Kamila Marciniaka
Fotoreportaż z meczu - 58 zdjęć Hagiego
Fotoreportaż z meczu - 20 zdjęć Michała Wyszyńskiego

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (32)

+dodaj komentarz
Do Olek - 22.11.2017 / 01:04, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

Przepraszam Olek , coś źle spojrzałem . Dobrze , że jeszcze nie śpię i sprostowuję , bo nie wiedziałbyś o co mi chodzi . I byś się załamał , hehe . Narka .

odpowiedz
Rogal - 21.11.2017 / 21:32, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

NS dziękuję. Dzięki Wam czułem się jakby wróciły lata 90-te. Ech, znów jakbym miał 18 lat.... jeszcze raz dzięki, to było to, co na starej Żylecie

odpowiedz
Do Albert i Zlb i Olek - 21.11.2017 / 21:07, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

Albert , Ty aby na pewno od nas ? Bo gadasz jak Żabol . I głuchy jesteś strasznie . Zaś Ty , Zlb - niech sie Górnik cieszy , że to zignorowaliśmy , cofnęli się jakby lubili ,, zabawy'' w powitania i pożegnania ... Albo nie lubią być pod gazem , hmm . A Ty Olek , ślepy jesteś , dla odmiany . Żaaal .

odpowiedz
DNI - 21.11.2017 / 17:40, *..128

Ktoś wie oco chodzi z transparentem dot. ZS !?

odpowiedz
Paw - 21.11.2017 / 16:17, *..dynamic-zab-06.vectranet.pl

Do J

Szacunek
Gnoje ze śląska coś próbowali.. Ale daliśmy rade
A nie byłem na zylecie bo już biletów nie było

PoZdro

odpowiedz
lsr - 21.11.2017 / 14:14, *..dynamic.gprs.plus.pl

Powiem tak: były momenty, ale też dużo zamuły, nawet na Żylecie.
Tymi oprawami można by oddzielić nawet 4 mecze. Ciekawe, na ile meczów będzie kara...

odpowiedz
Janusz - 21.11.2017 / 10:32, *..centertel.pl

Staruch jesteś moim idolem :)

odpowiedz
Juri - 21.11.2017 / 07:27, *..centertel.pl

Doping i oprawa mega. Jak za dawnych lat.
Żyleta to nie miejsce,a Ludzie.

odpowiedz
Do Paw - 21.11.2017 / 03:36, *..dynamic.chello.pl

Ja byłem na Zachodniej i nie było tak źle. Widocznie były lepsze i gorsze miejsca. Wiadomo że poza Żyletą zdarzają się miejsca, gdzie są przestoje, ale to typowe. Tam chodzą inni kibice i to że w ogóle śpiewają, to już jest pozytyw.

odpowiedz
marson - 21.11.2017 / 00:05, *..devs.futuro.pl

Staruch mistrz!

odpowiedz
... - 20.11.2017 / 23:19, *..echostar.pl

Wielki plus za oprawy. Szacunek!
Obiektywnie - "taki ch..." śpiewano do Zabrza po nieuznanym golu, ale taki sam "chu..." był jak Legii po VAR nie przyznano karnego...
Tego już nie opisano.

Co do oprawy to mega dym, jednak "Fanatyzm" dopiero po opisach widzę, że to odbicie lustrzane. Patrząc na trybunę vis a' vis ułożył się po prostu jeden napis "Fanatyzm".

ciężko o idał na tak niskich piętrach.

Szacun za Ultraskę w tym meczu.

odpowiedz
Olek - 20.11.2017 / 23:06, *..182.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Gornik bez oprawy bo grupa ultras ma zawieszona działalnosc od około roku!

odpowiedz
J - 20.11.2017 / 22:07, *..dynamic.gprs.plus.pl

@Paw
No właśnie. Podejmowaliśmy próby poderwania zachodniej. Da się utrzymać koordynację wokalną z żyletą, jeśli ktoś oczywiście chce. Rozumiem ludzi z zagranicy, którzy przyszli obejrzeć mecz w gorącej Polsce, zrobić fotki, bo u nich tego nie ma, ale nasi janusze poderwali się dopiero po golu Hamy. Szacunek dla wszystkich chłopaków, którzy na zachodniej trzymali doping i przy każdej przyśpiewce antylegijnej od razu reagowali, bo chłopcy z biedaszybów to słyszeli i stąd były próby przedostania się na nasze sektory. Paw pozdro dla Ciebie:)

odpowiedz
Gocław - 20.11.2017 / 21:59, *..dynamic.chello.pl

Przyjść na mecz i się nie drzeć, to tak jakby przyjść do teatru/kino/filharmonii i się drzeć ;)

Drzyjcie się ludzie jeszcze głośniej bez względu na to, czy ktoś obok patrzy się jak na wariata. Wielu dalej będzie patrzyć jak na wariata, ale zauważyłem, że kilka osób się przełamie i coś sobie pod nosem ponuci.

Niech wrócą czasy kiedy po plecach szły ciarki od dopingowego hałasu.

A mi wczoraj zabrakło: "ej k...., chamie, kopałeś metro w Warszawie" :)

odpowiedz
m4pierwszy - 20.11.2017 / 21:47, *..eaw.com.pl

@Albert - to chyba fizyka tak działa, jak wsadzisz łeb włączonej do pralki to nie usłyszysz samolotu przelatującego nad domem, co nie znaczy że samolot jest cichszy

odpowiedz
Zlb - 20.11.2017 / 21:46, *..centertel.pl

Szkoda ze ksg nie wjechal z ta bramka, ciekawie by było! Dużo kibiców od Nas padaka!

odpowiedz
do Albert - 20.11.2017 / 21:42, *..dynamic.chello.pl

kwestia akustyki, na Zylecie z kolei nie bylo slychac Gornika

odpowiedz
@Paw - 20.11.2017 / 21:26, *..110.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Więc już nigdy nie chodź na zachodnią. Tam chodzą ci co na Legię biegają jak cię jeszcze nie było. Ty widać nie masz swojego miejsca i na Legii bywasz okazyjnie.

odpowiedz
eLeLeL - 20.11.2017 / 21:23, *..dynamic.chello.pl

Mówie do typa w trakcie kartoniady, że : "jak masz ma kartonie literke to trzymaj tak jakjest a nie do góry nogami", na co typ : "a co to za różnica" i się cieszy z koleżką... ku.wa gniazdowy po ix razy komunikaty napier.la, ma napisane wołami, ale nie k.rwa nie można! I odbicie na dolnej trybunie wygląda jak wygląda... PANOWIE OGARNIJMY SIĘ !!!

odpowiedz
do Kuba - 20.11.2017 / 21:07, *..dynamic-ww-05.vectranet.pl

nie raz widziałem stopery włączone i czekanie

odpowiedz
Albert - 20.11.2017 / 20:50, *..static.ip.netia.com.pl

Byłem na 220 tuż przy sektorze Górnika. Ludzie wokół mnie tragedia. Pojedyncze osoby próbowały coś śpiewać, ale jak widzieli, że to bez sensu to sobie odpuszczali. Górnik wokalnie bardzo dobrze. Mają fajne, dźwięczne pieśni. No i doping z Żylety naprawdę słabiutki. Wiele razy prawie nie było słychać przez śpiewający obok Górnik. No i chyba gdyby nie zabrakło im jaj mogli wpaść na nasz sektor, bo bramkę otworzyli, ale się cofnęli i nic nie zrobili. Później jeszcze dorwali węża strażackiego i sprawili prysznic ochronie.

odpowiedz
p. - 20.11.2017 / 20:49, *..internetdsl.tpnet.pl

Po meczu jeszcze jedno ciekawe wydarzenie. Piłkarze podeszli podziękować za doping, a Żyleta "nie zauważyła" ich obecności.

odpowiedz
(L)esznowola - 20.11.2017 / 20:31, *..eimperium.pl

dawno takiej ilości piro nie było brawo tylko po kiego żyleta traciła siły na wymianę uprzejmości z zabami przed meczem.Po kiego te przydupasy lacha dostali prawie 2000 biletów ? żyleta dała radę ale Górnik to obecnie najlepiej śpiewajaca ekipa przyjezdnych szkoda ze bez oprawy.

odpowiedz
D - 20.11.2017 / 20:28, *..centertel.pl

Kwestią czasu było, kiedy "kibol" spiker będzie upominał Żylete. AMF

odpowiedz
m4pierwszy - 20.11.2017 / 20:21, *..eaw.com.pl

Zakładam, że nikt z NS nie czyta tych komentarzy, ale szczere "kapelusze z głów" dla wszystkich opraw które robią i wysiłku który w to wkładają, serce rośnie.

odpowiedz
Paw - 20.11.2017 / 20:14, *..dynamic-zab-06.vectranet.pl

Co za ludzie na zachodniej????

Byłem tam i z kilkoma chłopakami coś próbowaliśmy... Patrzyli na nas jak na debili

odpowiedz
Mateusz Mokotów - 20.11.2017 / 20:02, *..dynamic.chello.pl

Panie Bodziach, naprawdę dziękowaliśmy piłkarzom brawami? Bo mi się wydaje, że Staruch gasił brawa w zarodku, słowami „po ch.j te brawa, nie pamiętacie jak nas w tymcsezonie hańbili?”

odpowiedz
Kuba - 20.11.2017 / 19:55, *..204.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

To jest nieporozumienie, że na telebimach nie wyświetla się dodatkowy czas spotkania. Powinno być poniżej 90-tej minuty: +1, +2, itd. Zawsze trzeba zerkać na swój zegarek ile to już minut minęło po regulaminowym czasie.

odpowiedz
pat - 20.11.2017 / 19:55, *..dynamic.chello.pl

Oprawy super.Ale wolał bym jedną na mecz niż dwie lub trzy w jednym meczu a później dwa miesiące nic.
Teraz pewnie i tak prędko oprawy nie będzie bo rywale słabi a na dworze coraz zimniej i będzie mniej ludzi na stadionie.Oby na karze finansowej się skończyło.

odpowiedz
- 20.11.2017 / 19:51, *..centertel.pl

No komisja ligi na pewno dostrzegla i doceni piękno pracy ultrasów.Pewnie też będzie chciała pobić rekord..ale dzięki ultrasom poczułem się jak za dawnych lat. Argentyna :)

odpowiedz
sss - 20.11.2017 / 19:15, *..ssp.dialog.net.pl

doping fatalny górnika na pierwszym filmiku nam pojechał i to dość wyraźnie - na trybunach za dużo pikników druga sprawa panie spikier zamknij ryj

odpowiedz
zz - 20.11.2017 / 19:07, *..play-internet.pl

Zaraz kara będzie konkretna i pewnie zamknięta trybuna albo ban wyjazdowy na kilka spotkań? Czy warto z punktu widzenia finansowego?
Bo jeśli chodzi o fun to mega

odpowiedz