REKLAMA

Z kart historii

Wielka Flaga - pierwsza legijna sektorówka

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Pojawienie się na Łazienkowskiej "Wielkiej Flagi", czyli okazałej sektorówki z napisem "LEGIA", było wielkim wydarzeniem w światku kibicowskim na wiosnę 1998 roku. Sam pomysł pojawił się po wyjazdowym meczu Legii z Vicenzą, kiedy legioniści mieli okazję zobaczyć włoski styl kibicowania. Jak wiadomo, w tamtym czasie Internet nie był jeszcze zbyt dostępny, więc informacje nt. ruchu kibicowskiego na świecie nie docierały do nas tak regularnie, jak ma to miejsce obecnie.

Zbiórkę pieniędzy zainicjował Tygodnik "Nasza Legia", który na rynku zaczął pojawiać się na wiosnę 1997 roku. Pierwsza informacja dotycząca zbiórki na Wielką Flagę pojawiła się w "Naszej Legii" dokładnie 6 października 1997. Wówczas trudno było oszacować końcowy koszt produkcji takiej flagi.

"Wielkie kluby mają wielkie flagi. Tak będzie też z Legią. Chłopaki z "Żylety" obliczyli, że aby zamówić we Włoszech profesjonalnie zrobioną, przykrywającą całą (!) trybunę otwartą flagę, trzeba mieć około 12.000 zł. NL ogłasza początek wielkiej zrzutki na wielką flagę. Nasza redakcja przeznacza na ten cel 2.000 zł, potrzeba jeszcze tylko 10.000. Wszystkich, którzy kibicują Legii i chcą przyłączyć się do naszej akcji, prosimy o wysłanie faksu lub telefon pod warszawski numer 11-08-59. Wielka flaga dla Wielkiej Legii! - informowano w tygodniku.Zbiórka ruszyła, a brały w niej udział setki kibiców naszego klubu. Półtora tysiąca złotych dołożyli również piłkarze Legii. W każdym kolejnym numerze NL podawano kolejne wpłaty na konto oraz aktualny stan zbiórki. Wszystko wskazywało na to, że zbiórkę uda się zakończyć zimą, a flaga powstanie na rozpoczęcie rundy wiosennej.

Początkowo nie było jeszcze sprecyzowanego dokładnego wzoru Wielkiej Flagi. 28 stycznia 1998 roku w Naszej Legii pojawił się anons "Zaprojektuj Wielką Flagę!", w którym organizatorzy zbiórki zachęcali kibiców do nadsyłania projektów graficznych. "Ogłaszamy konkurs na projekt Wielkiej Flagi. Mamy już kilka własnych pomysłów, ale jesteśmy otwarci, być może ktoś z Was w przypływie sił twórczych zaproponuje coś, czego nie będzie można odrzucić. Przy projektowaniu należy pamiętać o tym, że flaga musi być jak najbardziej czytelna, więc bez szaleństw. Pamiętajcie o wymiarach - 59x24 metry, dokładnie taka jest odległość pomiędzy płotami środkowej części trybuny odkrytej. Interesują nas tylko projekty tej właśnie części trybun, gdyż ta część flagi powstanie jako pierwsza. Każdy projekt musi być także dokładnie zwymiarowany. Na Wasze prace czekamy do 8 lutego" - pisano w NL.Kilka tygodni później informowano, że udało się zebrać wystarczającą kwotę do uszycia flagi, a mianowicie 16 500 złotych. Ostatecznie zdecydowano się również na zakup pokrowca na sektorówkę, megafonu, a także montaż legijnego gniazda, które powstało przy konstrukcji 5-metrowego ogrodzenia Żylety, na samym jej środku. W rozliczeniu wydatków na flagę w Naszej Legii znajdujemy następujące kwoty: materiał na flagę 9794 zł, szycie flagi 6700 zł, wykonanie gniazda dla kibica 500 zł, folia do zabezpieczenia flagi przed deszczem 105 zł, tuba dla prowadzącego doping 371 zł, race na mecz z Wisłą 300 zł. Razem: 17 770 zł. W Naszej Legii poinformowano, że z zakupionego materiału na flagę, pozostało 690m2 materiału, który postanowiono wykorzystać na uszycie legijnych flag na ogrodzenie. Pierwsza legijna Wielka Flaga, o wymiarach 59x24 metry, została uszyta w Szczecinie.

"Przyznajemy szczerze, że ogłaszając początek akcji nie liczyliśmy, że zakończy się ona aż takim sukcesem. Wiele było głosów niedowiarków i sceptyków. Tymczasem efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, ale nie nasza w tym zasługa. Ta flaga powstała dzięki ofiarności czytelników NL. Rozpoczęliśmy zrzutkę tuż po meczu z Vicenzą w Warszawie i przyznać trzeba, że zainspirowali nas do tego włoscy kibice, którzy wiedzą naprawdę na czym polega rzemiosło kibicowskie. Chcieliśmy, żeby doping na Łazienkowskiej był równie dobry jak na stadionie Vicenzy, stąd także inne drobne inwestycje takie jak "bocianie gniazdo" i megafon dla prowadzącego doping. Dziś można powiedzieć, że jesteśmy nawet od nich lepsi, bo my tę flagę uszyliśmy sami, nie oglądając się na pomoc klubu czy wielkiego sponsora. Wspomogli w tym także piłkarze i jako jedyny z przedstawicieli władz klubowych, dyrektor Krzysztof Ziętek" - podsumowywano w Naszej Legii udaną akcję.Wielka Flaga zadebiutowała na meczu z Wisłą Kraków, który 14 marca 1998 roku rozpoczął się o godzinie 19:00. W obecności 9 tysięcy kibiców nasz zespół pokonał "Białą Gwiazdę" po bramce Sylwestra Czereszewskiego w 16. minucie spotkania.
"Gdy na główne boisko wyszli piłkarze obu drużyn, Żyleta została przykryta Wielką Flagą. Po obu stronach flagi rozpalono kilkanaście rac. Rozwijaniem kierował Alchim, który stojąc w bocianim gnieździe ze specjalnego megafonu wydawał polecenia. W tym momencie atmosfera na stadionie była naprawdę niesamowita - głośny śpiew, zapalone race, uniesione barwy i olbrzymia flaga podtrzymywana przez kilka tysięcy widzów. Absolutna rewelacja. (...) Skromna grupka wiślaków prawdopodobnie pierwszy raz widziała taki show - relacjonowano w NL to wiekopomne wydarzenie.

Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, że na wspomnianym meczu z Wisłą Wielka Flaga rozciągnięta została po raz drugi - na początku drugiej części spotkania. Flaga była pokazywana na wielu meczach Legii w kolejnych latach, aż do wyburzenia starego stadionu. Samo szycie flagi trwało około dwóch miesięcy.

"Nasza Legia" nawet po zebraniu odpowiednich środków na uszycie flagi, nie przerywała zbiórki. Ta prowadzona była dalej i z kolejnych wpłat sfinansowano: pod koniec maja 1998 zakup trzech bębnów (po 850 zł sztuka) oraz rac na mecz z Widzewem (1000 zł), a następnie 25 października 1998 roku, podczas wyjazdowego meczu z Pogonią Szczecin, zadebiutowały dwie nowe flagi na płot - "Legia Warszawa" oraz "Duma i Sława". Koszt obu wyniósł 1800 zł, z czego 761,25 zł pochodziło ze zbiórki, resztę zaś dołożyła "Nasza Legia".

Poprzednie teksty w dziale Historia.REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (38)

+dodaj komentarz
Pl - 01.05.2020 / 09:48, *.net.pl

Teraz na mecze bez kibiców można by było sektorowki rozłożyć na trybunach dla fajnego efektu :)

odpowiedz
tomiacab - 30.04.2020 / 23:24, *.virginm.net

Pamietam jeszcze jak z każdego numer NL wycinalem ten symbol flagi na kiju, który znajduje sie na drugim zdjęciu i przy pomocy dwustronnej teśmy klejącej, robiłem pierwsze vlepki :) Jeszcze wtedy nie było vlepek takich jak teraz.

odpowiedz
Vuko - 30.04.2020 / 07:48, *.tpnet.pl

NL wymiatała, czy legionisci.com mieli jskas akcje ku chwale L

odpowiedz
tomiacab - 29.04.2020 / 23:15, *.virginm.net

Szacun dla Mamy, ale nie nazywajmy tego sektorówką :) nad głowę to i można wziać flagę 0,5m x 0,5m i też nazwiesz sektorowką? :) Pierwsza sektorówka była w pasy w czterech kolorach w latach '90

odpowiedz
WojskowyPortowiec - 29.04.2020 / 23:07, *.centertel.pl

Ś.P. Wiesław Giller - Wieczny szacunek.

odpowiedz
Arni87 - 29.04.2020 / 21:35, *.lukman.pl

@RB, @Wiem co mówię, @P o innej fladze myślicie teraz

odpowiedz
Gielu87 - 29.04.2020 / 17:37, *.klikom.net

Tygodnik "Nasza Legia"- klasa !

odpowiedz
grzesiek - 29.04.2020 / 20:17, *.centertel.pl

@Gielu87: zgadza się. Do końca życia będę miał NL w sercu i osoby które w niej pisały. Z całym mega hiper szacunkiem do legionisci.com, ale z racji tego że kiedyś internetu nie było i NL była jedyna w swoim rodzaju nawiazujaca w calosci do Legii nigdy legionisci.com nie beda znaczyly w moim sercu tyle co NL. Początkowo kupowałem ją aby czytać dział "aktualności" oraz głownie wywiady. Pozniej czytalem calosc od deski do deski.
Piekne czasy co tygodniowej lektury. Zamiast ksiazki w szkole czytałem co środę NL.
Było to najlepiej inwestowane 3 zł i 50 gr w moim zyciu hehe :)))

odpowiedz
gielu87 - 30.04.2020 / 16:41, *.centertel.pl

@grzesiek: piękna historia Legii, faktycznie najlepiej spożytkowane 3,5 ;) ale szacun też dla serwisu legialive :)

odpowiedz
Morrison - 29.04.2020 / 16:50, *.chello.pl

... i jeszcze zobaczyć swoje nazwisko na liście wpłacających w NL na plakacie z flagą, bezcenne...

odpowiedz
burza - 29.04.2020 / 22:12, *.waw.pl

@Morrison: ja tez jestem ????

odpowiedz
Arni 87 - 29.04.2020 / 16:47, *.centertel.pl

Z tego co pamiętam to chyba ostatni raz owa flaga pojawiła się na nowym stadionie w meczu ze Stueauą.

odpowiedz
RB - 29.04.2020 / 17:50, *.plus.pl

@Arni 87: jak bylem ostatnio to była (nie na piaście), chyba Cracovia

odpowiedz
Wiem co mówię - 29.04.2020 / 18:59, *.chello.pl

@Arni 87: to chyba dawno cie nie bylo

odpowiedz
P. - 29.04.2020 / 20:11, *.orange.pl

@Arni 87: na ostatnim meczu z Cracovia w asyscie rac

odpowiedz
tomiacab - 29.04.2020 / 23:11, *.virginm.net

@P.: Ty piszesz o jej replice, uszytej rozmiarami do nowej trybuny. Ta flaga na starej Żylecie to jej pierwowzór. Uporządkujmy to może. Pierwsza sektorówka to była bez napisu w pasy i ten artukuł to wielbłąd. Druga była ta, o której tu mowa. Trzecia była panorama Warszaway. A ta która jak piszesz pojawiła się na sraxie, to jest replika tej z artukułu. Pominąłem ją te mniejsze z eLką i Herbam.

odpowiedz
Jurek - 30.04.2020 / 07:26, *.play-internet.pl

@tomiacab:
To jeszcze dodam malowana Zyletke (tylko na starym stadionie się pojawiała) i koszulkę. Pozdrawiam

odpowiedz
tomiacab - 30.04.2020 / 10:00, *.virginm.net

@Jurek: o no to szczerze, Zyletki nie pamiętam

odpowiedz
Jurek - 30.04.2020 / 15:58, *.vectranet.pl

@tomiacab:
Była np. na meczu z FC Zurich latem 2005 roku w asyscie flag na kijach. Rzadko się pojawiala

odpowiedz
pol - 29.04.2020 / 12:51, *.chello.pl

Pierwsza sektorówka (mini sektorówka) była na meczu z Barceloną w 1989 roku.
Uszyta przez moją mamę z flag podwędzonych z Placu Trzech Krzyży spod pomnika Witosa.
Była wąska na szerokość zwykłej flagi uszyta z kilkunastu flag na zaledwie jeden sektor.
Wędrowała z góry na dół po sektorze zwanym ŚWITEM.
Chyba niewielu to pamięta.

odpowiedz
:) - 29.04.2020 / 12:56, *.chello.pl

@pol: dowody

odpowiedz
pol - 29.04.2020 / 13:11, *.chello.pl

@:) : Ciężko jest coś wygrzebać z internetu ,bo to była właściwie jeszcze komuna.
Nie było wtedy takiej otoczki medialnej i telewizyjnej ,jak teraz.
Internetu też nie.
Świadkami jest na pewno kilkuset ludzi spod ŚWITU ,kilka tysięcy z naprzeciwka z krytej i ci ,co widzieli wtedy transmisję w TV.
Flaga była wyraźnie widoczna,co potwierdzali znajomi ,którzy zawody oglądali w telewizji.
Spróbuję pogrzebać w necie.

odpowiedz
pol - 29.04.2020 / 13:17, *.chello.pl

@pol: proszę uprzejmie.
Youtube.
Słabo widać ,bo jakość przekazu była gówniana,ale jest na samym początku przed pierwszym gwizdkiem.
Potem jeszcze raz się pojawiła.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=video&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiY9cHDwI3pAhXwkYsKHXAFASEQtwIINzAC&url=https%3A%2F%2Flegia.net%2Fhistoria%2Fmecze%2F1718&usg=AOvVaw2p4UGEBrcfvLnKKU8aIlu9

odpowiedz
Zawieja - 29.04.2020 / 14:32, *.t-mobile.pl

@pol: Tak było . Miałem 13lat i nie wiedziałem o co chodzi z tą flagą.

odpowiedz
:) - 29.04.2020 / 15:14, *.chello.pl

@pol: dzięki, super sprawa!!!

odpowiedz
Kruszankin do Cyzia cudowna akcja! - 29.04.2020 / 15:25, *.chello.pl

@pol: Nic takiego sobie nie przypominam!

odpowiedz
grzesiek - 29.04.2020 / 12:12, *.centertel.pl

Podziekowania dla redakcji za przypomnienie tych wcale nieodległych czasów. Ogromne wrazenie pewnie na wszystkich tez robi to jak długo te 12 tys bylo zbierane. Teraz na jednym meczu Naszej Legii sa zbierane takie kwoty. Młodsze pokolenie pewnie nawet nie zrozumie.

odpowiedz
OBOP - 29.04.2020 / 12:43, *.t-mobile.pl

@grzesiek: jakie były zarobki wtedy jakie teraz .

odpowiedz
Pawel - 29.04.2020 / 11:52, *.orange.pl

To było WYDARZENIE przez duze W. Takich chwil sie nie zapomina :)

odpowiedz
Alan - 29.04.2020 / 11:14, *.t-mobile.pl

Tygodnik ''Nasza Legia'' naprawdę bardzo dobrą robotę zrobiło jeśli chodzi o kibicowanie na Legii, rzesze osób zaczynało środę czy niektórzy wtorek od tego tygodnika. Fajne czasy szkoda ze juz minęły.

odpowiedz
tomiacab - 29.04.2020 / 11:05, *.237.45

Co to za farmazon?Aż wstyd, żebyście takich rzeczy nie pamiętali. To nie jest pierwszą legijna sektorówka. Pierwsza była bez napisu, w pasy w barwach.

odpowiedz
grzesiek - 29.04.2020 / 16:22, *.centertel.pl

@tomiacab: tez mam takie wrazenie ze przed Wielka Flagą bylo cos wczezniej

odpowiedz
tomiacab - 29.04.2020 / 19:38, *.virginm.net

@grzesiek: No na 100% pierwsza legijna sektorówka, to były cztery poziome pasy, przedstawiające barwy Legii. Zakrywała trzy sektory na statej Żylecie. Czy w redakcji Legionistów nie pracuje nikt, kto pamięta tamte czasy?

odpowiedz
Kamień - 29.04.2020 / 20:02, *.chello.pl

@tomiacab: dokładnie, cztery pasy w barwach Legii.

odpowiedz
tomiacab - 29.04.2020 / 23:07, *.virginm.net

@Kamień: wielu do dzis myśli, że barwy Legii to tylko 3 kolory. Chyba, że od tamtej pory sie to zmieniło i ja nie wiem. Kiedyś na pewno były cztey

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 30.04.2020 / 18:21, *.play-internet.pl

@tomiacab: Flaga o której wspominasz faktycznie miała 4 kolory-czerwony,biały,zielony i czarny na dole.Przykrywała ona JEDEN sektor,a nie trzy,jak napisałeś.Zaliczyła ona nawet 1(?) wyjazd na lubińskie Zagłębie w '94 r bodajże.

odpowiedz
tomiacab - 30.04.2020 / 23:19, *.virginm.net

@FOREVER LEGIA: a tak duża mi sie wtedy wydawała ;) Może dlatego, ze sam bylem jeszcze malolat i wszystko robiło wieksze wrażenie :)

odpowiedz
Kruszankin do Cyzia cudowna akcja! - 29.04.2020 / 10:22, *.chello.pl

Za rzadko jest wykorzystywana wielka flaga na nowym stadionie, przecież można by nawet ją rozwijać na sektorze vip a na żylecie robić oddzielną oprawę.

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.