Wielki Herb na meczu Legii z Górnikiem Polkowice na wiosnę 2004 roku - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Z kart historii

Historia powstania Wielkiego Herbu i Wielkiej eLki

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Przeszło trzy lata po debiucie przy Łazienkowskiej Wielkiej Flagi fani Legii wzbogacili się o dwie kolejne sektorówki, które łącznie były w stanie przykryć niemal całą trybunę odkrytą starego stadionu, czyli Żyletę.

Trzecia w historii organizowana przez Tygodnik "Nasza Legia" zbiórka rozpoczęła się w przerwie zimowej sezonu 2000/01. Początkowo zastanawiano się, czy lepiej będzie uszyć sektorówkę przestawiającą herb Legii, czy może sektorówkę w kształcie legijnej koszulki. "Koszulkę już niektórzy mają, a herbu nie ma nikt" - wyjaśniano ostateczną decyzję. I ruszyła zbiórka funduszy na nową legijną sektorówkę, która miała być niejako uzupełnieniem dla Wielkiej Flagi, czyli sektorówki z napisem "Legia".

Tak samo jak w przypadku poprzednich zrzutek, pierwsi pieniądze na poczet zbiórki przekazali przedstawiciele "Naszej Legii" oraz "Pelcowizny" (po 500 złotych). Co tydzień na łamach Tygodnika publikowana była lista wpłat. W pewnym momencie pojawił się problem dotyczący wykonania płótna. "Akcja Wielka Zrzutka na Wielki Herb Warszawskiej Legii zbliża się do swojego szczęśliwego finału. Były pewne kłopoty ze znalezieniem wykonawcy naszego Herbu, ale dzięki zaangażowaniu Jacka Sitka, chyba wreszcie udało nam się wyjść na prostą" - pisała wtedy NL.

Ostatecznie wiosną 2001 roku udało się zebrać fundusze. Ostatnich wpłat, w wysokości 1641 złotych, dokonali ponownie Nasza Legia oraz Pelcowizna, a łącznie zebrano 14 tysięcy złotych (376 wpłat). "Razem uzbieraliśmy 10.718 zł. Łączny koszt naszego przedsięwzięcia wyniósł 14.000 zł. Brakujące 3.282 zł wzniosły firma Pelcowizna i Nasza Legia" - pisano w Tygodniku.



"Każdy wpłacał ile mógł i wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy. Na szczególne podziękowania zasłużył 'Biały', który z własnej inicjatywy zorganizował zrzutkę przed meczem z Ruchem Radzionków, przysparzając do naszej akcji ponad 1.500 zł, a także Jacek Sitek, który nadzorował wykonanie obydwu flag. Warto też podkreślić, że do naszej zrzutki dołożyli się piłkarze pierwszej drużyny. Razem udowodniliśmy, że nasze poświęcenie dla Legii to nie tylko czcze słowa, ale i czyny" - podsumowywała akcję "Wielki Herb" Nasza Legia.



Pewną niespodzianką dla wszystkich było rozwinięcie podczas debiutu Wielkiego Herbu również drugiej sektorówki jednakowych rozmiarów, tzw. Wielkiej eLki. "Efekt widzieliśmy na meczu z Wisłą. Zamiast jednej flagi mamy dwie - wielki herb i wielka eLka" - pisała NL. Drugie płótno przedstawiało eLkę w kółeczku, a pod spodem znajdowało się logo Tygodnika "Nasza Legia", niezwykle zaangażowanego w rozwój ruchu kibicowskiego na naszym stadionie.

Debiut przypadł na mecz Legii z Wisłą Kraków, rozegrany 9 czerwca 2001 roku. W obecności 12 tysięcy widzów przy Łazienkowskiej Legia przegrała 1-2 w przedostatniej kolejce sezonu 2000/01 (ostatni mecz sezonu na naszym stadionie), z "koronowaną" już wcześniej ekipą "Białej Gwiazdy".

"Na wejście piłkarzy nad stadionem uniosło się gromkie 'Mistrzem Polski jest Legia...', a nad trybuną otwartą pojawiły się trzy duże flagi. Dokładnie tak - trzy, bowiem oprócz starej poczciwej Wielkiej Flagi, swoją premierę miały Wielki Herb oraz Wielka eLka" - opisywał debiut dwóch nowych legijnych sektorówek Tygodnik Nasza Legia.


Wielka eLka na wyjazdowym meczu z Lechem, 19 marca 2016 - fot. Mishka

Mecz z Wisłą zdecydowanie lepiej zapamiętany został ze względu na spaloną na tymże spotkaniu sektorówkę krakusów, podpalenie kilkuset krzesełek na skrajnym sektorze Żylety (od strony sektora gości), a także awantury z policją, które na wysokości Torwaru zakończyły się ponad godzinę po ostatnim gwizdku sędziego. Po nich stadion Legii został zamknięty. Z kolei obie nowe legijne sektorówki jeszcze przez wiele lat pojawiały się na trybunach naszego stadionu - również nowego, choć tutaj bez problemu mieszczą się na jednym sektorze dolnej kondygnacji.








REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (21)

+dodaj komentarz
Czwarty Pasek Na Dresie - 08.05.2020 / 10:35, *.play-internet.pl

W ciagu dwoch tygodni przybylo dodatkowe 125zl....

To byl rozmach.

odpowiedz
grzesiek - 11.05.2020 / 08:17, *.centertel.pl

@Czwarty Pasek Na Dresie: zarobki w wojewodztwie mazowieckim zawsze byly stosunkowo wyzsze niz w innych wojewodztwach. Trzeba tez odnotowac ze na takie zrzutki mialy osobe mieszkajace w miescie. Z terenow wiejskich albo podmiejskich rzadko praktycznie nikt sie nie dorzucał bo i nie było z czego.

Teraz to jest inna bajka. W porownaniu z tamtymi czasami. Kiedys zamiast smartfona mialo sie malutką konsole od chinczykow gdzie byl tetris a jakby by sie cofnac jeszcze dalej choc niz pamietam na szczescie tych czasow o ktorych jeden raper spiewal " ppmarancze w swieta to byl prawie dobrobyt"

odpowiedz
wsadź se weszło w tyłek - 08.05.2020 / 07:54, *.206.215

Stanowisko 50 zł, odesłać natychmiast bo jeszcze teraz będzie wypominać.

odpowiedz
Peter - 07.05.2020 / 19:06, *.vectranet.pl

Ha, jestem na liście wpłat pod numerem 178 :-D Pamiętam wydarzenia po meczu z Wisłą. Istne pobojowisko. Coś podobnego widziałem chyba tylko w Wilnie.

odpowiedz
Marian - 07.05.2020 / 17:43, *.centertel.pl

Może ktoś już to napisał, ale ja powtórzę Wiesław Giler - ojciec chrzestny ruchu ultras na Legii. Chłopców w rurkach na szczęście w tych czasach nie było na stadionie

odpowiedz
Peter - 07.05.2020 / 19:08, *.vectranet.pl

@Marian: Całe szczęście...

odpowiedz
Arek - 08.05.2020 / 00:20, *.tpnet.pl

@Marian: co racja, to racja. I tamta Nasza Legia, to było to.

odpowiedz
oLaf - 08.05.2020 / 12:30, *.vectranet.pl

@Marian: o tak, p. Giler to był prawdziwy fanatyk, który nie myślał "jak tu przykombinować" tylko wspierał Legię, ruch kibicowski własnymi pomysłami, pracą, pieniędzmi... wybitny człowiek.

odpowiedz
szczup(L)ak - 07.05.2020 / 15:54, *.com.pl

Nasza Legia! Wiesiu, patrzysz.........? Spoczywaj w pokoju. Na zawsze w naszej pamięci!

odpowiedz
Tomek - 08.05.2020 / 15:06, *.virginm.net

@szczup(L)ak: Jego brat Marek (tez jest na liscie wplat) zmarl niedlugo po Wieslawie, rowniez na raka :(

odpowiedz
Brat - 07.05.2020 / 14:41, *.chello.pl

kiedyś nie było zbiórek stadionowych czy ludzie byli tacy biedni? takie zbieranie w bólach 14 tys zł z czego dużą część dorzuciła NL i Pelcowizna jest zdumiewające. Teraz nawet na słabym meczu zbieramy więcej na oprawę.

odpowiedz
Luk - 07.05.2020 / 15:43, *.centertel.pl

@Brat: słyszałeś kiedyś o inflacji? Ludzie zarabiali po 800zł

odpowiedz
Peter - 07.05.2020 / 19:10, *.vectranet.pl

@Brat: Ludzie nie byli zbyt bogaci. Bezrobocie było wtedy jeszcze bardzo duże, dopiero ok 2005 roku coś ruszyło.

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 07.05.2020 / 20:17, *.play-internet.pl

@Brat: Inne czasy.

odpowiedz
StefQ - 07.05.2020 / 23:33, *.orange.pl

@Brat: bilety wtedy były po 15zł, dla porównania litr LPG ok 1zł. W swojej pierwszej pracy zarabiałem ok 700zł/miesięcznie. Jednocześnie studiowałem zaocznie co kosztowało o ile się nie mylę 200zł miesięcznie. Wyobraź sobie jakim kosztem było pójść na 2 mecze i spróbować pojechać na jeden wyjazd... Czasem brakoło kasy nawet na to. W sezonie 02/03 na wyjazd do Jaworzna pojechałem dzięki pożyczce od kumpla. Paliwo na 4 os i bilet za 5zł, spanie w samochodzie. Kasę oddałem mu dopiero za miesiąc po wypłacie... Jak ktoś urodził się w 2000 roku to może to być sci-fi ale wtedy tak się żyło. Jak w 2005 dostałem pracę za 1300zł to mój Tata za głowę się złapał jak usłyszał że będę zarabiał prawie tyle co On po 20 latach w jednej firmie.

odpowiedz
yyy - 08.05.2020 / 07:52, *.tpnet.pl

@Brat: ile masz lat? pytanie bez napinki

odpowiedz
oLaf - 08.05.2020 / 13:05, *.vectranet.pl

@Brat: tak. Wtedy zarabiało się "na start" 700zł mies. , było biednie.

odpowiedz
Sputnik 44 - 09.05.2020 / 13:45, *.t-mobile.pl

@Brat: pierwsza praca po studiach i z biegłym angielskim - 787 zł na rękę. A i tak się cieszyłem, że coś znalazłem!

odpowiedz
MCHR - 10.05.2020 / 13:50, *.orange.pl

@Brat: Inna wartość pieniądza. Dziś niektórzy płacą większe raty kredytów, niż wtedy zarabiali.

odpowiedz
ding - 07.05.2020 / 13:34, *.chello.pl

Dariusz Chojnacki, Krzysztof Stanowski: zacne towarzystwo ;-)

odpowiedz
grzesiek - 11.05.2020 / 08:04, *.centertel.pl

@ding: czy ja wiem czy zacne. Stano woli Barce niz Legie.

odpowiedz