fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Sprawozdanie finansowe Legii

Woytek, źródło: Legionisci.com

Legia Warszawa opublikowała sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 1 lipca 2019 - 30 czerwca 2020. Zgodnie z tym o czym informowaliśmy w czerwcu Legia Warszawa SA przejęła spółkę matkę Legia Holding sp. z o.o.. Połączenie nastąpiło poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (Legia Holding sp. z o.o.) na spółkę przejmującą (Legia Warszawa SA) za akcje, które spółka przejmująca wyda wspólnikom spółki przejmowanej, czyli Dariuszowi Mioduskiemu. W ostatnich 12 miesiącach Legia wykazała zysk netto w wysokości 7,9 mln zł.

Na dzień 30 czerwca 2020 aktywa Legii wyniosły łącznie 190,5 mln zł. Aktywa trwałe wzrosły z poziomu 114,0 mln zł do poziomu 132,3 mln zł. Kapitał własny spółki był dodatni i wynosił 29,8 mln zł w porównaniu z dodatnim kapitałem wynoszącym 6,8 mln zł na dzień 30 czerwca 2019. Poprawienie wielkości kapitału własnego nastąpiło głównie w związku z podwyższeniem wyceny inwestycji w akademię piłkarską o 15,2 mln zł oraz osiągniętym zyskiem netto w wysokości 7,9 mln zł.

Przychody

Przychody Legii wzrosły z 92,6 mln zł w 2019 roku do 101,9 mln zł. Główna w tym zasługa dodatkowych 10 mln zł z praw telewizyjnych i 6 mln zł z reklam. Przychody z biletów spadły o ponad 5 mln zł. Jednocześnie koszty działalności operacyjnej zmalały ze 146 mln zł do 131 mln zł. Wynagrodzenia zmalały o 10 mln zł.

fot. Woytek / Legionisci.com

Ponadto w ostatnim roku rozliczeniowym Legia zakończyła współpracę z operatorem kiosków gastronomicznych i restauracji na stadionie oraz doprowadziła do windykacji długu Sports Hospitality w wysokości ok 1 miliona złotych oraz przejęła sprzęt będący wyposażeniem kiosków o wartości 4 milionów złotych.

W maju 2020 klub otrzymał subwencję związaną z pandemią z Polskiego Funduszu Rozwoju w wysokości 3,5 mln zł.

Bilans

W sprawozdaniu czytamy: "Bilans sporządzony przez Spółkę na dzień 30 czerwca 2020 r. wykazał skumulowaną stratę z lat ubiegłych w wysokości 225 149 747,19 zł oraz zysk netto za okres 12 miesięcy od 1 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. w wysokości 7 851 209,12 zł. (...) Bilans sporządzony przez Spółkę wykazał na dzień 30 czerwca 2020 r. dodatnie saldo kapitału własnego w wysokości 29 759 634,38 zł."

Zobowiązania klubu

Zobowiązania długoterminowe (1-5 lat) Legii urosły z 61,7 mln zł do 70,6 mln zł. Ze sprawozdania wynika także, że klub otrzymał w dwóch ratach dotację z Luksemburga na ok. 40 mln zł. Zobowiązania wobec właściciela wynoszą 40 mln zł, a do tego wszystkiego należy doliczyć 15-letni kredyt na 57 mln zł na budowę ośrodka treningowego.

Zobowiązania dotychczasowe (znane w 2019 roku):

1. W marcu 2018 roku Legia zawarła umowę pożyczki z podmiotem niepowiązanym, osobą fizyczną, na kwotę 3 mln euro. Termin spłaty pożyczki ustalono na 31 grudnia 2024 roku.

2. W kwietniu i maju 2018 roku klub dokonał emisji obligacji imiennych serii A i B w sumie o wartości nominalnej i cenie emisyjnej 4 mln zł. Terminy wykupu tych obligacji to kwiecień 2020 roku (seria A) i maj 2023 roku (seria B).

3. Od sierpnia 2018 roku klub ma podpisaną umowę pożyczki z osobą fizyczną wchodzącą w skład organów zarządczych, która kilka razy była aneksowana z kwoty 4,2 mln euro i 2 mln zł do 8,4 mln euro i 2 mln zł Termin spłaty tej pożyczki przez klub został ustalony był na 31 lipca 2020 roku.

4. W marcu 2019 roku klub dokonał emisji obligacji serii C na kwotę 16,67 mln zł. Termin wykupu tych obligacji to czerwiec 2022 roku.

5. 21 grudnia 2018 roku klub podpisał umowę z funduszem z Luksemburga i otrzymał dofinansowanie w kwocie 6 mln euro. Czytamy że: "Legia zobowiązała się do wypłacania w przyszłości na rzecz funduszu kwot określonych harmonogramem i obliczonych na podstawie wskazanego procentowo udziału, każdorazowo w odniesieniu do uzyskanych przychodów netto z tytułu tzw. praw medialnych."

7. W marcu 2019 roku Akademia Piłkarska Legii podpisała umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego dotyczącą finansowania kompleksu badawczo-rozwojowego z ośrodkiem treningowo-szkolnym zlokalizowanym w gminie Grodzisk Mazowiecki. Kwota kredytu wynosi 57,5 mln zł.

Nowe zobowiązania

1. W grudniu 2019 roku klub otrzymał drugą transzę dotacji z funduszu z Luksemburga w wysokości 5 mln euro, z czego spłacił 0,5 mln. W sumie na dzień bilansowy rezerwa na zobowiązania związane z umową wynosi 40 mln zł.

2. W kwietniu 2020 Legia przedłużyła termin spłaty obligacji serii A na kwiecień 2021.

3. We wrześniu 2020 został podpisany aneks do umowy z osobą fizyczną wchodzącą w skład organów zarządczych (punkty 3 i 5 w dotychczasowych zobowiązaniach), przedłużające termin spłaty do 31 lipca 2022 roku.

Przeniesienie kapitału na pokrycie straty

1 grudnia 2020 roku, czyli po okresie bilansowym zaprezentowanym w sprawozdaniu, walne zgromadzenie spółki Legia Warszawa SA podjęło uchwałę w sprawie użycia kapitału z rozliczenia połączenia spółki z Legia Holding Sp. z o.o. - kwota 137,5 mln zł została przelana na pokrycie skumulowanej straty spółki z lat ubiegłych.


Grupa Kapitałowa
Oprócz sprawozdania finansowego samej Legii Warszawa SA zostało opublikowane wspólne sprawozdanie Grupy Kapitałowej Legia Warszawa S.A, w której skład wchodzą:
- Legia Warszawa S.A. jako jednostka dominująca
- Akademia Piłkarska Legii Sp. z o.o. jako jednostka zależna (dalej jako „APL”)
- Foodbowl Sp. z o.o. jako jednostka zależna
- Foodbowl Sp. z o.o. sp. k. jako jednostka zależna
- Legia Tenis Sp. z o.o. jako jednostka zależna
- Legia Finance Sp. z o.o. jako jednostka zależna
- Legia Warszawa Sekcja Koszykówki Spółka Akcyjna jako jednostka stowarzyszone


Bilans sporządzony przez Jednostkę dominującą wykazał na dzień 30 czerwca 2020 r. dodatnie saldo kapitału własnego w wysokości 29 759 634,38 zł. Natomiast bilans sporządzony przez Grupę Kapitałową wykazał na dzień 30 czerwca 2020 r. ujemne saldo kapitału własnego w wysokości 53 512 235,30 zł. - czytamy w sprawozdaniu.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (40)

+dodaj komentarz
grzesiek - 18.12.2020 / 18:45, *.centertel.pl

Tak na prawde juz teraz rozumiem skoro Darek obraca takimi gigantycznymi sumami to co go obchodzi jakies 3-5 mln euro z europejskich pucharow...

odpowiedz
waw - 18.12.2020 / 11:59, *.chello.pl

co ma wspolnego? akademia? finanse z klubem na Lazienkowskiej? przelewy z 1 konta na 2 czy jak? klub raczej powinien miec swoje rozliczenia? konto wydatki upadki? a akademia swoje rozlicznie koszty upadki wpadki? co to za Luksemburskie wygibasy?

odpowiedz
Lopez nie Carlos - 18.12.2020 / 15:35, *.tpnet.pl

@waw: do szkoły marsz

odpowiedz
eduardo - 18.12.2020 / 18:43, *.toneticgroup.pl

@waw: brakuje jeszcze troche ?????? i !!!!!

odpowiedz
waw - 19.12.2020 / 09:02, *.chello.pl

@Lopez nie Carlos: wlacz myslenie czytajac tekst

odpowiedz
waw - 19.12.2020 / 12:10, *.chello.pl

@Lopez nie Carlos: o co ci biega? gosciu?

odpowiedz
Maciej - 18.12.2020 / 10:41, *.supermedia.pl

W najbliższym czasie jedyna nadzieja, to wypromowanie młodych, którzy powoli przebijają się do pierwszego zespołu. I sprzedaż ich, która pokryje zobowiązani. Mniej szrotu za wysokie kontrakty a więcej swoich

odpowiedz
Artur - 18.12.2020 / 19:51, *.25.51

@Maciej: A tak z ciekawości...ile to Legia wypromowała młodych, że teraz grają w TOP5 lig z Europy?

odpowiedz
O proszę... - 17.12.2020 / 23:32, *.play-internet.pl

I kto tutaj hajs z Legii wypieala. Bogusława już nie ma... On to dopiero potrafił zrobić przychód do kasy. Przynajmniej były puchary. A pudel co??? No właśnie nic. Macie wszego Prezesa! Taki drugi Kaczor

odpowiedz
eduardo - 17.12.2020 / 23:25, *.toneticgroup.pl

Lewy został najlepszym piłkarzem świata, ale na szczescie my mamy Arrubarene

odpowiedz
xaxa121 - 18.12.2020 / 10:57, *.tpnet.pl

@eduardo: podziękuj Bogusiowi i ITI.

odpowiedz
Wolfik - 18.12.2020 / 11:15, *.mm.pl

@xaxa121: Chyba Trzeciakowi. Po takim czymś facet powinien trzymać się z daleka od klubów i tego sportu.

odpowiedz
oLaf - 18.12.2020 / 11:47, *.vectranet.pl

@Wolfik: Trzeciak i Urban powinni mieć dożywotni zakaz wstępu na stadion. A propos - Trzeciak podobno na taksówce w Hiszpanii jeździ (tak czytałem w prasie - nie wiem czy to prawda) także Karma go nie ominęła...

odpowiedz
Fan - 18.12.2020 / 15:55, *.t-mobile.pl

@oLaf:
a Urban szykuje sie do walki z Najmanem

odpowiedz
Kibolek - 19.12.2020 / 09:31, *.telefonica.de

@xaxa121: dziękuję panu Leśnodorskiemu za grę mojego ukochanego klubu z sukcesami.w Europie. Zdobywanie mistrzostwa i pucharów. MIODUSKI LICHWIARZU WONT Z LEGII

odpowiedz
doktorek debil - 22.12.2020 / 23:54, *.play-internet.pl

@Kibolek: no ja za cudze pieniądze też bym wprowadził Legię do LM ;)

odpowiedz
??? - 17.12.2020 / 22:44, *.chello.pl

Kapusty z Ligi Mistrzów nie było już w momencie wygranej ze Sportingiem o czym oficjalnie poinformowano od razu w grudniu po meczu, a transza z UEFA ok 40 mln EUR przecież była do wypłaty dopiero w maju przyszłego roku. Tak był zarządzany klub przez BL, że mimo pucharów Legia była non-stop na minusie. Wszyscy cieszymy się z pucharów w tamtych latach, ale to była gigantyczna jazda na krawędzi. BL już nie ma, a zanim Legia dostała kasę z LM, to on już zabrał kasę od DM za przejęcie udziałów

odpowiedz
zduneq - 18.12.2020 / 02:29, *.play-internet.pl

@???:
Niemożliwe!ktoś napisał w końcu coś rzeczowego i prawdopodobnie zgodnego z prawdą!
No ale 90% sika po majtkach jak słyszy nazwisko Leśniodorski.

odpowiedz
znajca - 18.12.2020 / 07:51, *.com.pl

@zduneq:
Dziwisz się? Podobno 94% Polaków ma problemy z podstawową arytmetyką.

odpowiedz
hihiszek - 18.12.2020 / 10:00, *.204.156

@???:
Każde zdanie w tym komentarzu to kłamstwo. Jak nie robisz tego specjalnie to powinieneś pójść do psychiatry, da się to jeszcze wyleczyć.

odpowiedz
Zduneq - 18.12.2020 / 11:00, *.inetia.pl

@znajca: nie dziwię się, skoro ponad 20% polaków myśli, że Państwo ma swoje pieniądze

odpowiedz
Wolfik - 18.12.2020 / 11:18, *.mm.pl

@Zduneq: Kolego, sądzę że znacznie więcej.

odpowiedz
ajg - 18.12.2020 / 12:37, *.chello.pl

@Wolfik: Ok.50 % obywateli RP myśli,że rząd ma swoje pieniądze... ,

odpowiedz
doktorek debil - 22.12.2020 / 23:59, *.play-internet.pl

@hihiszek: np które zdanie? Czekamy.

odpowiedz
Felek - 17.12.2020 / 22:11, *.vectranet.pl

Ja cie nie kręce Legia ma 225 melonów strat przy 101 melonów obrotu. Przecież takiej dziury nawet szejk by nie zasypał. Jeszcze ratunkiem jest 8 melonów w towarach, to są pewnie dresy i koszulki na sklepie. Jak je sprzedadzą to strata zmniejszy się to do 217 melonów ale to i tak sporo. Po kapuście z Ligi Mistrzów nawet śladu nie ma, same skumulowane pożyczki i zobowiązania.

odpowiedz
singspiel - 18.12.2020 / 00:11, *.play-internet.pl

@Felek: jeszcze raz spróbuj się zmierzyć z jakimś podręcznikiem do ekonomii. nie 101 mln obrotu (bo kogo to obchodzi?), tylko przychodu netto (czyli to co do klubu wpływa po odliczeniu podatków). rozbij sobie zobowiązania długoterminowe na lata, a zobaczysz, że nie wygląda to tak tragicznie. LEGIA obniżyła też budżet (z tych wliczeń wynika, że o 25 mln), a działając normalnie jest w stanie spłacić te długi. nie popadajmy w panikę. Do Czarnych nam jeszcze bardzo daleko

odpowiedz
eLka - 18.12.2020 / 15:33, *.tpnet.pl

Ktoś mu powie, że 225 mln to nie dług tylko skumulowana strata z lat ubiegłych?

odpowiedz
Olo - 21.12.2020 / 13:07, *.chello.pl

@singspiel: Jaki Czarnych? Polonii? Polonia obecnie nie ma żadnych długów.

odpowiedz
eLo - 21.12.2020 / 19:56, *.chello.pl

@Olo:
czarnych Jasło

odpowiedz
Cult⚽️Legia - 17.12.2020 / 22:02, *.50.77

Darek idzie według planu,a za dwa sezony walka o złote runo Europe!

odpowiedz
Jimmy L - 17.12.2020 / 21:12, *.d1-online.com

Polacy są najlepsi i takie są fakty

odpowiedz
Rafix - 17.12.2020 / 21:03, *.chello.pl

Nasz były zawodnik najlepszym piłkarzem Świata wg FIFY. Gratulacje dla całego sztabu i wszystkim którzy się do tego przyczynili.

odpowiedz
hugon - 17.12.2020 / 22:50, *.vectranet.pl

@Rafix: Przede wszystkim tr. Jan Urban

odpowiedz
Peru123 - 17.12.2020 / 23:06, *.chello.pl

@hugon:
racze dyr. Mirosław Trzeciak (od tamtej pory chyba już nigdzie nie znalazł zatrudniania na takim stanowisku) postawił na Hiszpana Aruabarene

odpowiedz
Milan - 17.12.2020 / 23:08, *.chello.pl

@Rafix: Jasiu i Trzeciak wybrali Arrubarene

odpowiedz
wojrun - 18.12.2020 / 10:38, *.t-mobile.pl

@Milan: Obawiam się że Walukiewicz pójdzie w ślady Roberta. Gratulacje dla sztabu szkoleniowego Legii !!!!!!!

odpowiedz
Zduneq - 18.12.2020 / 11:02, *.inetia.pl

@Rafix: a może właśnie dzięki temu Lewy doszedł do tego gdzie jest?Może w Legii zrobili by z niego kolejnego Grzelaka? Wskaż mi jednego młodego chłopaka który odszedł z Legii w ostatnich 10 latach i nie wrócił z podkulonym ogonem i gra w jakimś dużym zachodnim klubie.

odpowiedz
oLaf - 18.12.2020 / 11:51, *.vectranet.pl

@Zduneq: Żyro. Gra na zachód od Warszawy....

; ))))

Oddanie Lewego to była zbrodnia.

Jako taka radzili sobie NIkolic i Prijo ale ostatnio to chyba cienko...

odpowiedz
MK - 18.12.2020 / 14:00, *.187.2

@Zduneq: Też zawsze uważałem, że u nas nie dostałby szansy i jego kariera potoczyłaby się inaczej.

odpowiedz
Paweł - 19.12.2020 / 11:45, *.vectranet.pl

@oLaf: chyba tylko Boruc, Rubus , Bereszynski i Komorowsi(do póki grał) na stałe zakotwiczyli w silniejszych ligach.

odpowiedz