Stadion St. Jakob-Park w Bazylei - to na nim Polacy zagrają w 1/4 finale, jeśli w grupie B zajmą drugie miejsce - fot. en.euro2008.uefa.com
REKLAMA

Stadiony Euro 2008: St. Jakob-Park

Bodziach, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

Piłkarska reprezentacja Polski, w przypadku zajęcia miejsc 1-2 w tabeli grupy B, w ćwierćfinale zmierzy się z jedną z drużyn z grupy A. Jeśli podopieczni Leo Beenhakkera okażą się najlepsi w swojej grupie (grają z Austrią, Chorwacją i Niemcami), wówczas w 1/4 finale zagrają swój drugi mecz na stadionie w Wiedniu. W przypadku wywalczenia awansu z miejsca drugiego, Polacy zagrają w Bazylei, trzecim co do wielkości mieście Szwajcarii. I właśnie obiekt znajdujący się w tym mieście, przybliżymy Wam dzisiaj w cyklu "Stadiony Euro 2008".
Stadion w Bazylei nazywa się St. Jakob - Park i jest w stanie pomieścić 42 500 widzów. Zaprojektowano go w 1999 roku, a otwarto w marcu 2001 roku. Wówczas mógł on zgromadzić prawie 33 433 tysiąca fanów (na inaugurację rozegrano mecz FC Basel - Lausanne Sport). W lutym 2003 roku zmniejszyła się pojemność (zainstalowano nowe krzesełka w jednym z sektorów) do 31 539. Specjalnie na Euro 2008 stadion został zmodernizowany przed dwoma laty. Stadion prezentuje się ciekawie i znajduje się raptem parę kilometrów od centrum miasta. Odległość od lotniska też nie jest duża - około 10 kilometrów. Dach znajduje się tylko nad trybunami, a na nim zamontowano baterie słoneczne. Na jednej z trybun krzesełka zamontowane są w ten sposób, że tworzą nazwę klubu, który na co dzień rozgrywa na nim swoje mecze - FC Basel. Sam klub nie wyłożył ani jednego franka na budowę stadionu - obiekt należy do miasta.

Na tym stadionie odbywały się w przeszłości koncerty najbardziej znanych gwiazd. Grali tu m.in. Michael Jackson, Rolling Stones, Bon Jovi, AC/DC i Tina Turner. Najwyższą frekwencję zanotowano w 1992 roku, kiedy łączony koncert Guns N Roses, Dire Straits, Eltona Johna, Erica Claptona i Genesis obejrzało na żywo 242 tysiące 491 widzów! Wielokrotnie swoje mecze rozgrywała tu reprezentacja Szwajcarii, odbyły się tu również cztery mecze finałowe krajowego pucharu (gromadziły na trybunach komplet, 31 539 widzów). Ponadto na St. Jakob - Park rozegrano finałowe spotkania europejskich pucharów - ostatnio w 1984 roku mecz Juventusu z Porto.

Na terenie stadionu znajduje się mnóstwo pomieszczeń, w tym kilka sal konferencyjnych, bary i sale bankietowe. Kibice mogą zwiedzić stadion każdego dnia pomiędzy 8 a 20. Taka przyjemność kosztuje około 15 franków szwajcarskich i trwa około 75 minut. Jest też centrum handlowe, które otwarto w listopadzie 2001 roku. Stadion posiada również stację kolejową, do której w przypadku spotkań kursują pociągi. Dojazd z głównego dworca w Basel do stacji przy stadionie zajmuje tylko parę minut. Po zakończeniu Euro, pojemność stadionu zostanie zmniejszona do 38 500 widzów. Bardzo blisko stadionu znajduje się rzeka Ren, dzieląca miasto na dwie części.

Amatorom zwiedzania polecamy szczególnie lewą stronę rzeki. Tam znajduje się najwięcej zabytków. Turyści nie przegapią okazji by zobaczyć tutejszą starówkę i katedrę Münster, będącą symbolem miasta. Warto pamiętać, że na starym mieście i łączącym jego obie części moście Środkowym obowiązuje zakaz ruchu samochodowego.

W maju 2002 roku UEFA przyznała stadionowi w Bazylei cztery gwiazdki, czyli musi on spełniać te same wymogi, co planowany stadion Legii. W całej Szwajcarii nie ma bardziej nowoczesnego stadionu piłkarskiego. Na mecz można dojechać samochodem, korzystając z drogi A2. Z centrum miasta, oprócz pociągu, można też wybrać się tramwajem linii 14. Na stadionie znajduje się 680 miejsc parkingowych krytych oraz 1465 przed obiektem.

Na stadionie w Bazylei rozegranych zostanie 6 spotkań w czasie nadchodzących Mistrzostw Europy - 3 mecze grupowe (w tym mecz otwarcia), dwa ćwierćfinały i jeden półfinał. Na tym obiekcie wszystkie swoje mecze grupowe rozegra reprezentacja Szwajcarii.

Nazwa: St. Jakob-Park
Pojemność: 42.500
Adres: St. Jakobs-Strasse 395, Postfach, 4020 Basel

Poprzednie opisy stadionów:
Wiedeń - Ernst-Happel Stadion
Klagenfurt

STADIONY EURO 2008 NA LEGIA LIVE!
Od kliku miesięcy regularnie prezentujemy na łamach naszego Serwisu zamieszczamy Wasze relacje z meczów, które obejrzeliście poza granicami naszego kraju. Serdecznie zapraszamy do przesyłania nam relacji i zdjęć i filmów z nadchodzących mistrzostw Europy! Postaramy się zaprezentować jak największą ilość materiałów. Na Wasze maile czekamy pod adresem ultras@legialive.pl.Stadion St. Jakob-Park w Bazylei - to na nim Polacy zagrają w 1/4 finale, jeśli w grupie B zajmą drugie miejsce - fot. en.euro2008.uefa.com
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.