Delegat PZPN na meczu ŁKS-u z Flotą chciał na siłę... zmienić historię Polski - fot. lksfans.pl
REKLAMA

Na stadionach: Delegat grozi i cenzuruje, a z historią na bakier

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Już w piątek jako pierwsi pisaliśmy o tym, że Komisja Ligi ukarała Lechię za wywieszenie transparentu odnoszącego się do historii naszego kraju. Wkrótce posypać powinny się kolejne kary, bowiem podobne hasła wywieszono m.in. na meczach Legii, Wisły, ŁKS-u i Pogoni. Nagrodę za największy debilizm powinien otrzymać delegat PZPN wyznaczony na mecz ŁKS-u z Flotą. Przed meczem groził spikerowi, że jeśli w wyjaśnieniu przyczyn minuty ciszy padną słowa "napaść", "agresja", czy "Rosja", łódzki klub zostanie surowo ukarany.

Zdaniem wspomnianego delegata 17 września 1939 roku nie miała miejsca żadna napaść. Kibice ŁKS-u po minucie ciszy i odśpiewaniu hymnu wywiesili na płocie transparent "17.IX.1939 - Chwała Obrońcom Polskości" z przekreślonym sierpem i młotem. Delegat po chwili chwycił za telefon i żądał zdjęcia transparentu. Jak widać, niektórzy działacze mentalnie zatrzymali się przed rokiem 1989. Tymczasem transparent z płotu nie zniknął, a fani skandowali "Precz z komuną". Zanosi się na kolejne kary Komisji Ligi.

W ekstraklasie nie zanotowaliśmy ani ciekawych opraw, ani zbyt wielu dobrych wyjazdów. Najliczniej na innym stadionie pojawił się Śląsk (w Kielcach) oraz Cracovia, licznie wspierana przez GKS Tychy. Spotkania ekstraklasy poprzedzono minutą ciszy, w związku z tragedią w kopalni w Rudzie Śląskiej. Kibice Ruchu w związku z tym nie prowadzili dopingu przez 15 minut, na stadionie odpalili znicze w kształcie krzyża oraz zaprezentowali żałobną sektorówkę i transparent.

Fani Górnika Zabrze zostali zawróceni z Pruszkowa, gdzie zamknięty jest sektor gości. Fani Znicza na czas nieokreślony zawiesili działalność - prowadzenie dopingu, tworzenie opraw i jeżdżenie na wyjazdy. O przyczynach przeczytacie poniżej.

W niższych ligach warto podkreślić bardzo dobry wyjazd Chojniczanki do Szczecinka (rekord wyjazdowy ekipy z Chojnic). Na wyjazdowy szlak po długiej przerwie powrócili fani Łady Biłgoraj. Zdecydowanie najlepszym wyjazdem minionego tygodnia może pochwalić się Zawisza. Najefektowniejszą oprawę przygotowali tymczasem fani Korony.

Sporo działo się w Gorzowie, gdzie działacze Stilonu wraz z ochroną zabrali fanom przygotowaną na mecz oprawę. W rewanżu nie najlepsze układy z działaczami przeistoczone zostały w wojnę. Klub po meczu poinformował, że zrywa jakąkolwiek współpracę ze stowarzyszeniem kibiców.

Część spotkań Pucharu Polski przełożonych została na przyszły tydzień, tak więc 1/16 finału PP rozgrywana będzie na raty. Spotkanie Pogoni z Polonią odbędzie się natomiast w październiku.

Kibiców innych drużyn zachęcamy do wysyłania własnych relacji, liczb wyjazdowych itp. na adres ultras@legialive.pl - aby nasze raporty były jak najbardziej rzetelne.

Ekstraklasa:

Zagłębie Lubin 1-1 GKS Bełchatów (140).
W piątek do Lubina pojechało 140 fanów GKS-u. Przyjezdni wywiesili 5 flag i prowadzili doping przez całe spotkanie. Gospodarze w pierwszej połowie protestowali, nie prowadząc dopingu. Na płocie zawisł jedynie transparent "Niech Machiński Wam zaśpiewa!". Po przerwie rozpoczęli doping i wychodził im całkiem nieźle.

Legia Warszawa 2-0 Lechia Gdańsk (-).
To pierwsze spotkanie w obecnym sezonie, na które kibicom pozwolono wnieść legijne flagi. Na płocie zawisły 4. Na nich pojawił się transparent "17.09.1939 - IV rozbiór". Legioniści prowadzili przeciętny doping. Repertuar wzbogacili o nową piosenkę "Do końca moich dni, w mym sercu tylko Ty. Tysiąc lat przeminie, Żyleta nie zginie, Legia to właśnie my. Wie o tym cały kraj, my wrogiem ITI. Kilka chwil przeminie, ITI się zwinie, Legia to właśnie my". Skandowano również hasło "Ajtiaj przemijaj". Przed meczem na trasie Łazienkowskiej wywieszono transparent, który pojawił się również na ostatniej sesji rady Warszawy - "Puste trybuny dla polonistów zamiast miejsc pracy dla spec-jalistów".

Arka Gdynia 0-0 Polonia Warszawa (35).
Już na ostatnim meczu obu drużyn w Warszawie panowała wroga atmosfera pomiędzy ekipami, które jeszcze do niedawna łączyła zgoda. Poloniści do Gdyni przyjechali w 35 osób z dwoma flagami. Arkowcy bez oprawy.

Korona Kielce 1-1 Śląsk Wrocław (723).
Fani Śląska wypełnili sektor gości w Kielcach do ostatniego miejsca. Wraz z nimi było 18 fanów Wisły, 13 Motoru, 3 Miedzi i 2 Lechii Gdańsk. Gospodarze przygotowali oprawę składającą się z malowanej sektorówki z kowbojem z numerem 12 na plecach oraz transparentu "Zwycięzca może być tylko jeden". Wrocławianie zaprezentowali sektorówkę "Hej Śląsk" i wywiesili transparent "...i wszystko zostaje w tyle".

Lech Poznań 1-0 Odra Wodzisław (15).
Na stadionie we Wronkach, dzięki uprzejmości lechitów, pojawiło się 11 kibiców Odry Wodzisław. Kolejne 4 podróżujące do Wielkopolski na stadion dotarły 10 minut po meczu.

Ruch Chorzów 2-0 Cracovia Kraków (500).
Do Chorzowa pojechało 340 fanów z Krakowa. "Pasy" wspomagane przez 150 fanów GKS-u Tychy z jedną flagą, 10 Sandecji Nowy Sącz, jednego Arkowca i jednego fana KSP. Chorzowianie przed meczem wywiesili transparent nawiązujący do śmierci górników "Wieczny Odpoczynek Racz Im Dać Panie" oraz rozwinęli czarną sektorówkę z herbem klubu. Na trybunach tymczasem zapłonęły znicze (na prostej w kształcie krzyża). Ruch przez pierwszych 15 minut nie prowadził dopingu. Przyjezdni rozpoczęli od odśpiewania hymnu narodowego, za co zostali wygwizdani przez resztę widowni. Później doping "Niebieskich" stał na wysokim poziomie. Prezesa PZPN pozdrowiono okrzykiem "Lato! Co? Oberschlesien!".

Piast Gliwice 0-0 Jagiellonia Białystok (141).
Fani Jagielloni stawili się w sektorze gości w 141 osób z dwoma małymi flagami. Gospodarze wyeksponowali biało-czerwoną flagę "Gliwice". Przyjezdni opuścili stadion 20 minut przed końcem i udali się na pociąg powrotny.

Wisła Kraków 1-1 Polonia Bytom (-).
Fani Polonii nie mieli możliwości wspierania swojej drużyny na meczu z Wisłą w Sosnowcu. Gospodarze natomiast podróżowali mocno przepełnionym pociągiem. Wszystko dlatego, że większość fanów zapisała się na wyjazd w ostatniej chwili, a pociąg trzeba było zamówić parę dni wcześniej, gdy zainteresowanie wyraziło raptem 300 osób. Wiślacy wywiesili na płocie transparent z datą "17.9.39 Precz z komuną", który nie spodobał się delegatowi. Pod jego adresem śpiewano "Delegat też, przyjacielem Stalina jest" oraz "Delegacie ściągaj gacie". Na meczu obecnych 2 tysiące osób.

I liga:

Stilon Gorzów 0-0 Widzew Łódź (500).
Kolejny dobry wyjazd Widzewa. W Gorzowie pojawiło się ich 500, w tym licznie FC z Drezdenka. W sektorze gości wywieszono 5 flag. Gospodarze na meczu protestowali przeciwko zarządowi klubu. To właśnie przez nich gorzowianie nie mogli zaprezentować oprawy meczu. Sektor H, w którym na co dzień zbiera się młyn Stilonu pozostał pusty. Około 700 kibiców gospodarzy skandowało hasła "Ch... z działaczami, Stilonku jesteśmy z wami" oraz "Stilon to my". Później dopingu, aż do 85 minuty brak. Działacze Stilonu zareagowali niemal natychmiast. W sobotę wieczorem zaprezentowali swoje stanowisko: "Zarząd klubu jest zbulwersowany wydarzeniami jakie miały miejsce podczas meczu z Widzewem Łódź. Słowa krytyki kierujemy tylko i wyłącznie do sektora "H" i całego Stowarzyszenia "Niebiesko-Biali". Wyrzucane na boisko race w kierunku zawodników czy obrażanie zarządu, świadczą tylko o braku Waszej kultury. Widziała to cała Polska. Teraz spodziewamy się wysokiej kary. Dla zarządu zupełnie niezrozumiałe jest takie zachowanie, tym bardziej, że nikt ze stowarzyszenia nie podjął partnerskich rozmów. Zarząd klubu spotka się w niedzielę i wyda specjalne oświadczenie. Prawdopodobnie podejmie decyzję o utworzeniu nowego stowarzyszenia, któremu będzie zależało na współpracy z klubem. Kibice z sektora "H" stracą przywileje".

Sandecja Nowy Sącz 4-1 ŁKS Łódź (273).
Dobry wyjazd ŁKS-u do Nowego Sącza. W sektorze gości stawiło się 240 łodzian, 32 fanów Resovii i jeden GKS-u Tychy. Gospodarze zaprezentowali oprawę - sektorówkę z herbem, chorągiewki oraz transparent. Była to jedna z trzech zaprezentowanych przez gospodarzy opraw. Jedna z nich nawiązywała do 5-lecia grupy ultras. Młyn "Sączersów" dochodził do 500 osób, w tym delegacje Czarnych Jasło (32), Korony (30), Cracovii (20) oraz GKS-u Tychy i Stali Mielec.

MKS Kluczbork 3-0 Stal Stalowa Wola (250).
W Kluczborku pojawiło się 144 fanów Stali. "Stalówkę" wspierało 106 kibiców Rakowa.

Widzew Łódź 2-1 GKS Katowice (210).

Znicz Pruszków 0-0 Górnik Zabrze (200).
Fani z Zabrza nie mogli pojawić się w Pruszkowie ze względu za zamknięty sektor gości. Mimo to do podwarszawskiej miejscowości dotarło 200 "Wyznawców Torcidy". Niestety godzinę przed rozpoczęciem meczu policja zawróciła zabrzan do domu. Młyn gospodarzy liczył 30 osób. Na tym meczu grupa "Pruszkowiacy'03" zawiesiła działalność z powodu braku atmosfery na stadionie i małej liczby osób zainteresowanych wspieraniem drużyny na wyjazdach. Zawieszone na czas nieokreślony zostają oprawy, doping i wyjazd.

Górnik Zabrze 1-3 Pogoń Szczecin (140).
13 tysięcy zabrzan obejrzało środowe spotkanie swojej drużyny. Na daleki wyjazd dojechało 140 "Portowców", którzy mieli problemy z wejściem na stadion. W sektorze gości zabrakło flag. Gospodarze z dobrym dopingiem, bez wzajemnych wrzutów.

Wisła Płock 1-1 Motor Lublin (62).
Lublinianie mieli problemy ze zorganizowaniem autokaru i ostatecznie w drogę ruszyli samochodami. Na stadion w Płocku weszło 48 osób. Pozostali nie weszli.

Pogoń Szczecin 2-2 Górnik Łęczna (0).
Fani Pogoni przez całe spotkanie prowadzili bardzo głośny doping. Ich młyn liczył niespełna 600 głów. Na płocie wywiesili transparent "17.09.1939 Better Dead Than Red" oraz "Nas kibiców wciąż karacie, a historii swej nie znacie!".

ŁKS Łódź 0-0 Flota Świnoujście (0).
Na czwartkowym meczu nie pojawili się fani Floty. Gospodarze wywiesili transparent "17.09.1939 - Chwała obrońcom polskości" z przekreślonym sierpem i młotem. Łodzianie odśpiewali hymn narodowy i skandowali "Precz z komuną".

II liga:

Olimpia Grudziądz 2-1 Zawisza Bydgoszcz (958).
Kolejny świetny wyjazd Zawiszy. Bydgoszczanie zajęli trybunę prostą, na której wywiesili sporo flag oraz zaprezentowali sektorówkę "Gliński Won". Ponadto wywieszony został transparent "W Olimpii prezes szanowany, w Zawiszy idiota przez ratusz nadany". Gospodarze zaprezentowali chorągiewki w barwach i transparent "W biel i zieleń stroi się, ona najpiękniejszym snem". Ich młyn wyjątkowo liczny.

Jeziorak Iława 3-1 Olimpia Elbląg (400).
Na sobotnim meczu w Iławie pojawiło się 400 fanów gości wraz z Legią i Zagłębiem. Około 100 osób nie weszło na stadion.

Elana Toruń 0-1 Olimpia Grudziądz (128).
Nadspodziewanie dobry wyjazd Olimpii do Torunia. Przyjezdni mieli ze sobą 3 flagi, ale ze względu na wysmarowany płot, wywiesili tylko jedną. Młyn gospodarzy liczył około 300 osób. Nie brakowało wzajemnych "uprzejmości". Elanowcy zaprezentowali transparent "Ultras Elana", nad którym machali flagami w barwach.

Raków Częstochowa 1-2 Ruch Radzionków (114).
114 fanów z Radzionkowa stawiło się w Częstochowie. Młyn gospodarzy liczył 300 osób.

OKS Otwock 0-0 Resovia Rzeszów (78).

Stomil Olsztyn 1-1 Stal Rzeszów (70).
Dobry wyjazd Stali w środku tygodnia. W Olsztynie nie wywiesili flag. Gospodarzy w młynie stu.

Świt Nowy Dwór Maz. 0-1 OKS Otwock (60).
Do niedalekiego Nowego Dworu przyjechało 60 fanów z Otwocka, z których 12 nie weszło na stadion. Przyjezdni wywiesili jedną flagę i prowadzili niezły doping.

Bałtyk Gdynia 0-0 Elana Toruń (43).
40 fanów Elany i 3 Jezioraka pojawiło się w Gdyni. Młyn gospodarzy liczył 160 osób. Obie strony prowadziły doping.

GKS Jastrzębie 3-4 Stomil Olsztyn (29).
29 kibiców Stomilu przyjechało do Jastrzębia. Na stadion weszli dzięki uprzejmości gospodarzy, bowiem wcześniej nie wysłali listy wyjazdowej. Na meczu pojawiło się również 30 fanów Hutnika Kraków.

Jarota Jarocin 3-2 Zagłębie Sosnowiec (24).

Resovia Rzeszów 3-1 Jeziorak Iława (16).
Gospodarze wywiesili transparent "17.09.39 - zdradziecki cios w plecy". Gości z Iławy 16.

Sokół Aleksandrów Łódzki 0-2 Wigry Suwałki (5).
Polonia Słubice 0-4 Bałtyk Gdynia (3).

Miedź Legnica 0-1 Raków Częstochowa (-).
W pierwszej połowie legniczanie nie prowadzili dopingu. W drugiej wystawili 60 osobowy młyn. Gości, ze względu na wyimaginowany remont sektora gości, brak.

Stal Rzeszów 1-2 Świt Nowy Dwór Maz. (0).
GKS Tychy 0-0 Miedź Legnica (-).

Niższe ligi:

Darzbór Szczecinek 2-0 Chojniczanka Chojnice (221).
Mało kto spodziewał się tak dobrej liczby fanów z Chojnic w Szczecinku. Przyjezdni zaprezentowali się w jednakowych białych koszulkach. W sektorze gości wywieszono dwie flagi i prowadzono dobry doping.

Karpaty Krosno - Siarka Tarnobrzeg (75).
Do Krosna dotarło 75 kibiców gości, w tym 11 fanów z Sandomierza. Młyn gospodarzy liczył 80

Hutnik Kraków 4-2 Glinik Gorlice (70).
Na najciekawszy wyjazd w sezonie pojechało 55 fanów z Gorlic oraz 10 fanów Unii Tarnów i 5 Nafty Jedlicze. Przyjezdni wywiesili dwie flagi.

Huragan Wołomin 1-1 Hutnik Warszawa (68).
Polonia Kępno 2-2 Ostrovia Ostrów Wlkp. (62).

Piast Człuchów 0-0 Pogoń Lębork (60).
To spotkanie zakwalifikowano jako mecz podwyższonego ryzyka i gościom przyznano 50 biletów. Na stadion Piasta dotarło dokładnie tylu fanów z Lęborka oraz 10 kibiców Bałtyku.

Skalnik Gracze 0-2 Start Namysłów (60).

Roztocze Szczebrzeszyn 0-3 Łada Biłgoraj (54).
Po rocznej przerwie w trasę ruszyli fani Łady. W Szczebrzeszynie było ich 44 oraz 10 kibiców Avii Świdnik.

Naprzód Jędrzejów 1-2 Wierna Małogoszcz (50).

Wisła Puławy 3-0 Orlęta Radzyń Podlaski (40).
Do Zwolenia, gdzie rozgrywano spotkanie, przyjechało 40 fanów Orląt. Gospodarze bez młyna.

AKS Mikołów 1-3 Walcownia Czechowice-Dziedzice (35).
Czarni Czarne - Pomezania Malbork (33).
Orlęta Łuków 1-0 Start Krasnystaw (25).
Lubrzanka Kajetanów - Unia Tarnów (21).
Echo Zawada 3-3 Unia Hrubieszów (20).

Dalin Myślenice 2-0 Beskid Andrychów (16).
Fanom Beskidu nie pozwolono wejść na stadion, więc dopingowali zza stadionu.

Błyskawica Warszawa 2-5 Mazur Radzymin (15).
Piast Choszczno 0-1 Kotwica Kołobrzeg (15).
Kolejarz Czeremcha 0-1 Sparta Augustów (10).
Biały Orzeł Mieroszów 3-1 Victoria Świebodzice (10).

Celuloza Kostrzn 2-3 Górnik Wałbrzych (10).
Z powodu problemów z policją po meczu z Chrobrym, fani Górnika odpuścili wyjazd do Kostrzyna. Na miejscu zameldowało się zaledwie 10 osób podróżujących na własną rękę.

Warta Sieradz 2-2 KS Piaseczno (9).
W środę na wyjazd udało sie 9 fanów z Piaseczna. Gospodarzy w młynie 50.

KS Piaseczno 2-0 MKS Kutno (0).
Gospodarze z 40 osobowym młynem i niezłym dopingiem. Gości oficjalnie brak.

Górnik Konin 0-3 Victoria Koronowo (0).
Młyn Górnika dochodził do 120 osób. Gości brak.

Polonia Świdnica 4-0 Łucznik Strzelce Krajeńskie (0).
Młyn Polonii liczył 70 osób + 4 Górnik Wałbrzych. Na płocie wywiesili jedną flagę.

Astra Ustronie Morskie 0-0 Cartusia Kartuzy (0).
Stal Niewiadów 1-4 Narew Ostrołęka (0).

ŁKS Łomża - Pomorzanka Sejny (0).
Gospodarze wystawili kilkudziesięcioosobowy młyn na tym meczu. Ultrasi tymczasem pokazali nową sektorówkę i transparent na płocie - "Najwierniejsi fanatycy".

Sparta Szepietowo - Iskra Narew (0).
Gospodarzy w młynie 50 osób, w tym 21 fanów z Łomży. Na płocie debiutuje nowa flaga. Z okazji przypadającego na 27 września Dnia Podwiemnego Państwa Polskiego, gospodarze zaprezentowali patriotyczną oprawę, składającą się z biało-czerwonych flag, transparentów na dwóch kijach z symbolem Polski Walczącej oraz transparent na płocie "Partyzancka krew tej ziemi przelana w imię Ojczyzny".

Puchar Polski - szczebel okręgowy:

Perspektywa Łomża 2-5 ŁKS Łomża (200).
W derbowym pojedynku lepsi piłkarze ŁKS-u. Dopingowało ich kilkudziesięciu fanów, którzy wywiesili dwie flagi.

Mogielanka Mogielnica 1-6 Broń Radom (0).
Gospodarzy w młynie 15 osób. Wywiesili transparent skierowany do piłkarzy "Raz w trasie, raz u siebie... A wyniki? Nas to jebie" oraz machali flagami na kiju.


Wyjazd tygodnia: 958 fanów Zawiszy w Grudziądzu
Oprawa tygodnia: Oprawa Korony na meczu ze Śląskiem

Poprzednie relacje znajdziecie w dziale Na stadionach.


Nowa piosenka fanów Legii (Legia.TV):


Oprawa na meczu Korona - Śląsk (mks-korona-kielce.pl):

Doping kibiców Ruchu i Cracovii (niebiescy.pl):


Doping na meczu Zagłębie Lubin - GKS Bełchatów:


Oprawa meczu Wielim Szczecinek - Głaz Tychowo:

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.