REKLAMA
REKLAMA

Kolejne legijne akcenty w muzyce i teledyskach

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Po dłuższej przerwie, ponownie przypominamy stare (lata 90.) i nowe utwory muzyczne oraz teledyski, w których znajdujemy nawiązania do najwspanialszego klubu na świecie. Stary stadion Legii pojawiał się w kilku starszych teledyskach. Nowy natomiast znalazł się w klipie do numeru Wigora (Mor W.A.) na bitach Trojaka - "Rdzenny Warszawiak".
Przypominaliśmy już dawne kawałki hip-hopowe, z końcówki lat 90-tych, w których znajdowały się pierwsze legijne teksty. Jeden, który jeszcze warto przytoczyć pochodzi z utworu Procederu (Chada i Kacza), który w 1998 roku znalazł się na płycie - a jakże - DJ 600V "Produkcja Hip-Hop". W kawałku "Operacja Prawda" Chada rymuje: "(...) ja jestem prawdziwym MC z Grochowa, ta dzielnica dobrze chowa, tu na Legię Warszawa nie usłyszysz złego słowa...".

Na płycie Fenomen - "Efekt" (wydana w 2001 roku) w utworze "Rutyna" znajdujemy tekst Żółfia "(...) Bo do pracy milsza droga i na spacer, A mnie jarają na meczu Legii race, Właśnie to mnie grzeje, Jak prosto w twarz wrogowi się śmieje".

Także na wydanym przez Aloha Entertainment Mixtape "T.O.A.S.T." Proceente i DJ Abdoola w utworze "Moklok Moklok (gdzie ten kac?)", z gościnnym udziałem Numer Raza, znajduje się tekst: "Na północ na Legii palą się światła, Cały blok drży w posadach gdy pada bramka, Śpiewa CPN, śpiewa Małgorzatka, Leją się Królewskie i leje się gorzałka, Ja leję wrzątek do dzbanka i myślę sobie, To sielanka na Mokotowie".

O Królewskim (i Legii), od lat kojarzonym z kibicami Legii, można posłuchać w utworze "Tylko Królewskie" Jaco. Legijne słowa znajdziemy także w innym kawałku Jaco - "Na trybunach". "Za plecy patrzę non stop, marzę mocno, żeby móc się znów cofnąć na Łazienkowską, środek meczu, nasze twarze mokną, nieważne że marznę, daję ponieść się emocjom (...) mam to przed oczami jak materialista banknot, to obraz, gdy na napadzie grał jeszcze Stanko, Kowalewski, na pomocy Karwan, Czereszewski, Kucharski - stara gwardia, wielkie brawa za wszystkie zasługi i za mistrzostwo w dwutysięcznym drugim (...)" - to tylko część legijnych nawiązań z tego kawałka.

"Izabelin reprezentant, jestem stamtąd, gdzie Królewskie i Legia" - słychać w utworze "Styl życia" Młodego M. "Słuchasz teraz wiernego Legii kibica (...)" znajdujemy w utworze "Mieszkam na Targówku" Reposty. "Mijam w centrum Pałac, na Powiślu Legiunię" - znajdujemy w tekście "Z tego miasta" kapeli RPK (Razem Ponad Kilo).

Nawiązania do Legii pojawiają się jednak nie tylko w hip-hopie. "Lecz po chwili Franek z wolna, Splunął i rzekł: kurwa fa, To ty nie wiesz tego, bracie, Lech - Legia trzy do zera, To ty nie wiesz tego, bracie, Lech - Legia trzy do zera; Oj Franek, coś ty głupi, Nie przejmuj tym zbytnio się, Skoczymy jak za dawnych lat, Na jedną albo dwie, Skoczymy jak za dawnych lat, Na jedną albo dwie" - śpiewa kapela Trawnik w utworze "Franek". Cały utwór poświęcony Legii ("Legia 94") pojawił się natomiast na płycie "Lekkie uderzenie" kapeli Transmisja. Rok wcześniej pojawił się natomiast inny utwór poświęcony Legii, zespołu Wniebowzięci, z płyty o takim samym tytule.

Kazik, poza znanymi akcentami w "Mars napada" czy "Tortury", w utworze "African in Paris" śpiewał "Mazzieh joined Legia Warszawa, scored 10 goals in polish liga, after season to make business, he's been sold to Tenerife".

Legijne (i antypolonijne) akcenty pojawiają się także w teledyskach: Pewnej Pozycji do utworu "Nigdy nie pozwól...", "Sami Swoi" Hemp Gru, "Przedłużce" Napalmu, "Spostrzeżeniach" Satyra, Ceme i Bonusa RPK, "Stacji Warszawa" Lady Pank, "Mars napada" Kazika, "Spacerze po Warszawie" Xięcia Warszawskiego.

Jeden z nowszych klipów, w którym pojawia się wiele legijnych akcentów, to klip do utworu "U nas na Śródmieściu", który znalazł się na wydanym w zeszłym roku Mixtape Prosto DJ 600V. W kawałku rymują Elfue, Kaen, Doz, Koras, Sid, Młody B, Zdycha, Karlos, Sokół, Elvis, Jacol, Fu, Juras i Kowal.

Już wkrótce na LL! opisy legijnych wydawnictw muzycznych.


Legijne akcenty w muzyce i teledyskach
Pjus i Life after deaf
Legia Pany i Czarna elka w sklepach

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.