Trwa budowa nowej trybuny w Ząbkach - fot. mosir-zabki.pl
REKLAMA

Stadiony: Budują także I i II-ligowcy

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Nowe stadiony, a także modernizacje już istniejących mają miejsce nie tylko w najwyższej klasie rozgrywkowej. Kluby walczące o awans do ekstraklasy już teraz myślą o konieczności zainstalowania sztucznego oświetlenia czy dachu nad określoną liczbą miejsc siedzących.

Bardzo dobrze w obecnych rozgrywkach I ligi radzą sobie Podbeskidzie, Piast, Sandecja i Flota (wszystkie walczą o awans do ekstraklasy). To co łączy te cztery kluby to modernizacja obiektów. W Świnoujściu powstanie nowy, przeszklony budynek główny z pomieszczeniami dla komentatorów i służb porządkowych. Nad trybuną główną osadzony zostanie dach. Stadion Floty będzie posiadał sztuczne oświetlenie o mocy 3 tys. luksów, a wokół boiska powstanie czterotorowa bieżnia. Prace mają ruszyć pod koniec roku. W Świnoujściu obawiają się, że takie przesunięcie (początkowo prace miały wystartować na wiosnę) może sprawić problemy w otrzymaniu licencji na kolejny sezon.

Tymczasem w Nowym Sączu już 15 lutego gotowe będzie sztuczne oświetlenie. W dalszej kolejności planowany jest montaż na stadionie Sandecji podgrzewanej murawy oraz rozbudowa trybun, mogących obecnie pomieścić 5 tysięcy widzów.

W Gliwicach trwają intensywne prace przy budowie nowego stadionu, który ma być gotowy już w lipcu tego roku. Gotowa jest już trybuna wschodnia, trwa wykańczanie zachodniej. W marcu ma się rozpocząć instalacja systemu podgrzewania murawy. Nowy obiekt Piasta pomieści ponad 10 tysięcy kibiców.

Opóźnia się budowa stadionu w Bielsku-Białej, na którym miałyby grać III-ligowy BKS i I-ligowe Podbeskidzie. Dopiero w połowie lutego ruszy nowy przetarg. Poprzednio zapomniano na stadionie zaplanować pomieszczeń administracyjnych dla klubu. Szanse na dotrzymanie terminu oddania obiektu do użytku (2013 rok) są coraz mniejsze.

Nowy stadion powstanie w Lublinie przy ulicy Krochmalnej. Ma pomieścić 15,5 tysiąca widzów i być w całości zadaszony oraz posiadać podgrzewaną murawę. W bezpośrednim sąsiedztwie powstaną dwie płyty treningowe. Zaplanowano także parking dla 1100 samochodów. Koszt budowy ma wynieść 150 mln złotych. Połowa tej kwoty ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Trwają prace na stadionie Dolcanu Ząbki. Ten obiekt po zakończeniu prac ma pomieścić 3583 widzów - z czego 1783 miejsc na trybunie głównej będzie krytych. Na stadionie będzie także sztuczne oświetlenie oraz 8 miejsc przeznaczonych dla kibiców na wózkach.

O budowie nowego stadionu myślą także w Radzionkowie. Na razie trwają poszukiwania inwestora, który wyłożyłby pieniądze na budowę trybun. Miasto prawdopodobnie zapłaci za montaż sztucznego oświetlenia, systemu podgrzewania murawy i basenu, który miałby zostać zbudowany na terenie obiektu. Do powstania stadionu daleka droga - na razie nie jest znana nawet jego docelowa pojemność. Prawdopodobnie trybuny w Radzionkowie będą miały mniejszą pojemność niż planowane początkowo 15 tysięcy miejsc.

Podobnie jest w Olsztynie, gdzie na razie nowy stadion jest tylko w sferze planów. Ma on kosztować 65 mln. złotych i pomieścić od 10 do 12 tysięcy widzów. Przy stadionie powstałaby galeria handlowa, którą zarządzałby inwestor.

Znacznie bliżej budowy nowego stadionu jest tyski GKS. Tam jest już projekt czekający na realizację. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. Kryty obiekt mogący pomieścić 18 733 widzów ma kosztować ok. 100 milionów złotych. Jednym z inwestorów ma być spółka zależna od miasta, aby Tychy mogły odzyskać 20 mln złotych podatku VAT.

Prawdopodobnie na wiosnę ruszy budowa nowej trybuny na stadionie Stali Rzeszów. Ta ma pomieścić 4700 widzów. Dodatkowo na tym samym stadionie ma dojść do modernizacji trybuny zachodniej.

O budowie nowego stadionu myślą też w Elblągu.


Wizualizacja stadionu Piasta:Projekt stadionu GKS-u Tychy - fot. gkstychy.info


Plan nowej trybuny w Świnoujściu oraz bieżni wokół boiska - fot. swinoujscie.pl


Projekt stadionu Stomilu - fot. olsztyn.wm.pl


Wizualizacja stadionu w Bielsku-Białej - fot. ts.podbeskidzie.pl
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.