REKLAMA
REKLAMA

Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Klubowy miesięcznik "Nasza Legia" zamierza wydać 120-stronicową historię naszego klubu. Ta jednak nie będzie do kupienia w całości, a kolejne części historii będą publikowane na łamach miesięcznika. W marcowym numerze załączono teczkę, do której można zbierać materiały publikowane przez najbliższych 10 miesięcy.
Autorem tekstu jest Wiktor Bołba, kustosz muzeum Legii. W pierwszej części historii (w każdym numerze do końca bieżącego roku dołączanych będzie 12 stron) opisano powstanie klubu, przenosiny do Warszawy i pierwsze mecze. Pod kątem treści warto zaznaczyć, że za datę założenia klubu przyjmowany jest początek marca (przedział 5-15), na podstawie wspomnień Marcina Erdemskiego z "Tygodnika Polskiego", chociaż większość dotychczasowych legijnych źródeł (w tym publikacje Stanisława Mielecha), mówiły o powstaniu Legii w kwietniu 1916 roku.

W tekście znaleźć można także nawiązania do historii innych klubów. Przypomniano m.in. skąd faktycznie wzięła się czerń w barwach Polonii - fakt dobrze znany historykom od dawna, choć przy Konwiktorskiej cały czas żywe jest przekonanie, że to z powodu utraty przez Polskę niepodległości.

Odnośnie kwestii "technicznych", kartki dość łatwo wyrwać z gazety i bez problemu można włożyć do dołączonego segregatora. Miejmy nadzieję, że będzie to zaledwie przedsmak publikacji na 100-lecie naszego klubu.

Tytuł: Legia Warszawa 95 lat. 1916-2011
Autor: Wiktor Bołba
Wydawca: KP Legia Warszawa
Zdjęcia: Eugeniusz Warmiński, Janusz Partyka, Adam Polak, archiwum NL, prywatne archiwum Wiktora Bołby


Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68

przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.