Derby Radomia były największym wydarzeniem kibicowskim minionego weekendu - fot. radomiak.com.pl
REKLAMA

Na stadionach: Gazety też zasłaniają twarze

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Po zakończeniu rozgrywek ekstraklasy, na placu boju pozostali jeszcze fani z niższych klas rozgrywkowych. Większość z nich zakończy sezon w najbliższy weekend. W ostatnich dniach najciekawiej było na derbach Radomia, które niestety rozegrano bez publiczności.

Derby Radomia bez kibiców
III-ligowy mecz Broń - Radomiak został rozegrany na stadionie Radomiaka, ale bez udziału publiczności. Obie ekipy (Radomiak wielokrotnie liczniej) zbierały się, by jednak wspierać swój zespół przed stadionem. Udało się to tylko Radomiakowi, ale i w tym przypadku doszło do awantur z policją.

Jedyny dobry wyjazd
Na wyjazdowym szlaku działo się niewiele, ale trzeba odnotować dobry wyjazd Zawiszy do Jarocina. 800 osób miało nadzieje na świętowanie awansu, ale muszą poczekać na to do kolejnego weekendu. Podobnie było w przypadku Olimpii Elbląg, której piłkarze nie stanęli na wysokości zadania. Świętowano natomiast w Bielsku-Białej awans Podbeskidzia do ekstraklasy.

Bez honoru
Na wyjazd za swoją drużyną do dalekiego Szczecina pojechali fani Odry Wodzisław. Na mecz nie przyjechali jednak piłkarze MKS-u i ich utrzymanie w I lidze jest coraz mniej prawdopodobne. Fani Odry, którzy do niedawna dopingowali swój zespół w ekstraklasie, a powoli muszą myśleć o wspieraniu klubu w II lub nawet IV lidze (problemy finansowe), w Szczecinie wywiesili transparent, w którym przekazali zawodnikom co sądzą o oddawaniu punktów bez walki.

Nowe władze OZSK
W ostatnich dniach doszło do spotkania OZSK i wybrano nowe władze Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców. Wiadomo, że protest przeciwko zakazom wyjazdowym, zamykaniu stadionów i innym dziwnym praktykom stosowanym przeciwko kibicom, będzie kontynuowany, tyle że w nieco innej formie.

Zabronią wnoszenia gazet?
Ciekawie zaprezentowali się w zeszły weekend w kwestii rządowych pomysłów fani Stali Gorzów na meczu z Apatorem. Gorzowianie wywiesili transparenty "Może Wyborczą też Tusk zakaże, gdy gazetami zasłonimy twarze", po czym cały sektor zaczytywał się w gazetach, zasłaniając twarze, co jak wiemy wkrótce ma być karane zakazem stadionowym. Pokazano również, że nawet tak błahy przedmiot jak kilka stron gazety codziennej może stanowić nie lada broń dla kiboli. W sektorze fanatyków urządzono bitwę na gazetowe kule.

Feta w Bielsku
Zakończenie sezonu to dla jednych radość z powodu awansu do wyższej klasy rozgrywkowej, ew. awansu do europejskich pucharów, dla innych gorycz spadku ukochanego klubu do niższej ligi. W przyszłym sezonie w ekstraklasie zabraknie Arki i Polonii Bytom, o czym wiadomo już od tygodnia. Wiadomo także, że do ekstraklasy wraca ŁKS i po raz pierwszy w historii awansuje Podbeskidzie. W miniony weekend w Bielsku z okazji awansu zorganizowano fetę na miejskim rynku, w której wzięły udział 4 tysiące osób.

Awanse i spadki
Szybki spadek z ekstraklasy do II ligi prawdopodobnie czeka Odrę Wodzisław, która w kolejnym sezonie będzie mogła liczyć na derby z ROW-em Rybnik (zapewnił sobie awans). Pod kątem kibicowskim parę awansów powinno zwiększyć atrakcyjność rozgrywek. Do I ligi bardzo blisko awansu są Zawisza, Olimpia Elbląg oraz Okocimski Brzesko. Do II ligi awansowała Bytovia, do III - Hutnik Warszawa, a do IV - Igloopol Dębica i Pogoń Lębork.

Kibiców innych drużyn zachęcamy do wysyłania własnych relacji, liczb wyjazdowych itp. na adres ultras@legialive.pl - aby nasze raporty były jak najbardziej rzetelne.

I liga:

KSZO Ostrowiec - ŁKS Łódź (40).
Mimo ogólnopolskiego zakazu wyjazdowego, fani ŁKS-u przyjechali do Ostrowca w 40 osób. Większość z nich policja zawróciła już z okolic stadionu do Łodzi. 15 osobom udało się dostać na trybuny, w czym pomagali łodzianom gospodarze.

Piast Gliwice - Górnik Polkowice (-).
Gospodarze, w ramach ogólnopolskiego protestu, w I połowie nie prowadzili dopingu, tylko dmuchali w trąbki i zachowywali się jak typowe pikniki. Nie brakowało również piosenek z domowego przedszkola, a grupa fanów Piasta po utworzeniu "ciuchci" przejechała na znajdujący się za jedną z trybun plac zabaw. W II połowie trwał protest przeciwko działaczom i zawodnikom. Na murawę rzucono 20 rac, stroboskopy i 5 świec dymnych. Mecz został przerwany z powodu zadymienia placu gry. Przed spotkaniem policja spisywała wszystkich kibiców jadących autobusami z Gliwic do Wodzisławia. Wiadomo już także, że kolejny sezon Piast rozpocznie także w Wodzisławiu, a powrót na nowy stadion w Gliwicach nastąpi mniej więcej w połowie września.

Pogoń Szczecin wo. 3-0 Odra Wodzisław (5).
Mecz Pogoni z Odrą nie doszedł do skutku, bo drużyna z Wodzisławia zrezygnowała z wyjazdu. Portowcy oferowali, że opłacą przejazd drużyny z Górnego Śląska do Szczecina i z powrotem, ale w odpowiedzi usłyszeli, że oferta może mieć charakter korupcyjny. Na tym meczu browar Bosman planował przekazać kibicom Pogoni nową sektorówkę, uszytą za zebranie 500 kg kapsli z piwa Bosman. Do Szczecina przyjechało 5 fanów Odry, którzy nie znali jeszcze ostatecznej decyzji swoich piłkarzy. Na miejscu wodzisławianie wywiesili jedynie transparent "Honoru nie macie, mecze odpuszczacie. Odra to my!". W przyszłym sezonie Odrę czeka prawdopodobnie gra w II lidze.

II liga:

Jarota Jarocin - Zawisza Bydgoszcz (800).
Konkretny najazd Zawiszy na Jarocin, mimo zakazu wyjazdowego. 8 setek fanów z Bydgoszczy pojechało na mecz, który przybliżył "Zetkę" do I ligi. Wraz z nimi Zagłębie Lubin (20) i ŁKS (8). Awansu nie udało się jeszcze zapewnić - co więcej, remis w Jarocinie oznacza, że Zawisza musi w ostatniej kolejce wygrać z Czarnymi Żagań, żeby nie wyprzedził ich GKS Tychy.

Stomil Olsztyn - Motor Lublin (140).
Fani Motoru nie odpuścili wyjazdu na Warmię i w Olsztynie zameldowali się w 140 osób, w tym Górnik Łęczna (14) i Chełmianka (8). Na stadion weszło kilku z nich, pozostali mecz spędzili przed obiektem. W dotarciu do celu pomagali im fani Stomilu. Po meczu Motorowcy odpoczywali nad jeziorem.

Olimpia Elbląg - Sokół Sokółka (-).
W Elblągu szykowano się na fetę z okazji awansu do I ligi. Piłkarze nie stanęli jednak na wysokości zadania i zaledwie zremisowali, a to oznacza, że losy awansu rozstrzygną się dopiero w ostatniej kolejce, kiedy ZKS gra daleki wyjazdowy mecz w podkrakowskich Niepołomicach. Dobrze zaprezentowali się fani Olimpii, którzy wystawili liczny młyn i zaprezentowali oprawę.

Wigry Suwałki - Jeziorak Iława (-).
W miniony poniedziałek rozegrano w Olecku mecz Wigier z Jeziorakiem. Goście z Iławy nie pojawili się. Wigier 50 osób i do 85. minuty nie prowadzili dopingu. Dopiero przez ostatnich kilka minut wspierali swój zespół.

Niższe ligi:

Broń Radom 1-3 Radomiak Radom (1500).
Derby Radomia od dłuższego czasu wzbudzały niemałe zainteresowanie kibicowskiej Polski. Wszystko za sprawą zamknięcia stadionu przy Struga dla kibiców Radomiaka przez wojewodę. Warto dodać, że choć oficjalnie gospodarzem meczu była Broń, to spotkanie rozgrywano na obiekcie RKS-u. Radomiak już wcześniej ustalił, że wobec śmiesznej liczby biletów i wysokich cen (20 zł) jak na niską klasę rozgrywkową (III liga) na mecz nie przyjdzie. Radomianie wystąpili o możliwość transmisji meczu na telebimie przed stadionem, gdzie zgłosili manifestację. Zbiórkę przed meczem mieli zaplanowaną przy centrum handlowym, skąd przemaszerowali w okolice stadionu. Tam też prowadzili doping. Radomiak miał ze sobą okazjonalne koszulki. Chociaż Radomiak miał oficjalne pozwolenie na manifestację przy ulicy Jordana, policja nie chciała wyrazić na to zgody i doszło do awantur. Mundurowi użyli armatki wodnej, kibice nie pozostali dłużni i rzucali w policję wszystkim co było pod ręką. Broń przed stadion nie dotarła. Na ich zbiórkę przyszło ok. 200 osób, ale broniarzy od razu postanowiła rozgonić policja, która uznała ich zebranie za nielegalne.
Derby Radomia wygrał Radomiak, tym samym praktycznie pozbawiając Broń awansu do II ligi. Chyba, że... Broń otrzyma 3 punkty walkowerem, w wyniku nieprawidłowej zmiany w drużynie RKS-u w ostatniej minucie spotkania.

Victoria Kałuszyn - Mazovia Mińsk Mazowiecki (50).
Gospodarze do tego meczu przygotowywali się od dłuższego czasu. Przed meczem zebrali się w parku i wspólnie przemaszerowali na stadion. Młyn gospodarzy liczył około 100 osób, w tym Jutrzenka Cegłów (15) i Orzeł Parysów (5). Prowadzili bardzo dobry doping. Zaprezentowali parę atrakcji ultras - 10-metrową sektorówkę przedstawiającą kibica z szalem Victy, napis "Ultras VK" i panoramę miasta. Po przerwie odpalili strobo i race w asyście folii aluminiowych. Na koniec odpalili sporo pirotechniki w asyście flag na kiju i transparentów. Mazovia przyjechała w 50 osób, ale na stadion nie weszła. Prowadzili doping zza ogrodzenia i zaprezentowali folię "ACAB" podświetloną stroboskopami i ogniami wrocławskimi.

Powała Taczów - MKS Kozienice (45).
Po meczu fani z Kozienic na murawie świętowali awans swojej drużyny do A klasy.

Puchar Polski - szczebel okręgowy:

Młoda Legia - Radomiak Radom (50).
Mecz rozegrano na bocznym boisku Legii, a zza ogrodzenia obejrzało go około 50 fanów Radomiaka. Po meczu przyjezdni mogli świętować awans drużyny do ogólnopolskich rozgrywek PP w przyszłym sezonie. W finale wojewódzkiego PP Radomiak zagra u siebie z Mazurem Karczew.

Dunajec Zakliczyn - Unia Tarnów (25).

Mecze towarzyskie:

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Górnik Zabrze (-).
Z okazji awansu TSP do ekstraklasy, postanowiono zagrać z Górnikiem. Mecz obejrzały 4 tysiące widzów, a ze strony klubu nie brakowało atrakcji dla kibiców. Po meczu fani Podbeskidzia przemaszerowali na plac ratuszowy, gdzie w fecie z okazji awansu wzięły udział 4 tysiące osób. Nie zabrakło pirotechniki, a także spięć z BKS-em Bielsko.

Reprezentacja:

Polska 2-1 Argentyna (15).
Spotkanie z piątym garniturem Argentyny rozegrano na stadionie Legii. Ciekawi jesteśmy jak wyglądałyby trybuny obiektu przy Ł3, gdyby PZPN nie zdecydował się na obniżenie cen biletów. O dziwo lepiej sprzedawały się wejściówki na droższe sektory niż te najtańsze, na Żyletę. Łącznie spotkanie obejrzało 12 tys. widzów. Dopingu nie prowadzono, na trybunach wywieszono raptem parę flag. Fani Śląska mieli problemy z wywieszeniem swojego płótna z herbem klubu i godłem Polski. Ochrona dwukrotnie nakazywała zdjęcie flagi. Sektor gości pozostał pusty, ale kilkanaście osób w barwach Argentyny zasiadło na trybunach gospodarzy. W czwartek wieczorem kolejny mecz biało-czerwonych na Legii.

Inne dyscypliny:

Żużel: Włókniarz Częstochowa - Sparta Wrocław (100).
Goście do Częstochowy przyjechali w 100 osób i do 4 biegu nie prowadzili dopingu. Dopiero po nim wywiesili 3 flagi i dopingowali swój zespół.


Wyjazd tygodnia: 800 fanów Zawiszy w Jarocinie
Oprawa tygodnia: brak

Poprzednie relacje znajdziecie w dziale Na stadionach.


Protest Piasta przeciwko zarządowi i zawodnikom:


Radomiakprzed derbami z Bronią:


Radomiak kontra policja przy okazji derbów Radomia:


Oprawa Olimpii Elbląg na meczu z Sokołem:

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.