Oprawa Widzewa na meczu z Zagłębiem Lubin - fot. widzewtomy.net
REKLAMA

Na stadionach: Zakaz wprowadzania psów

Bodziach - Wiadomość archiwalna

To co działo się na trybunach ekstraklasy w miniony weekend można określić tylko jednym słowem - tragedia. W tej kolejce fani tylko jednej (!!!) drużyny zasiedli w sektorze gości. Miało to miejsce w poniedziałek, kiedy kibice z Bełchatowa w 88 osób pojechali do Krakowa na Wisłę.

PLAGA - zamknięte sektory gości
Do tego można dodać skromne delegacje fanów Górnika i Zagłębia w Łodzi (odpowiednio na ŁKS-ie i Widzewie). Ci jednak zasiedli na sektorach gospodarzy. Zamykanie sektorów dla przyjezdnych potępiamy od dawna i wygląda na to, że niebawem pozostanie nam jedynie podróżowanie palcem po mapie. Lech, Podbeskidzie, Korona, Widzew, ŁKS nie wpuścili w tej kolejce przyjezdnych. Do tego Śląsk nie mógł pojechać na Cracovię z powodu zakazu wyjazdowego, a Legia tradycyjnie zbojkotowała spotkanie z Polonią. Takiemu stanowi rzeczy sprzeciwili się jedynie (nie licząc ŁKS-u i Widzewa, którzy wpuścili gości na swój sektor) kibice Podbeskidzia, którzy w ramach protestu na meczu z Ruchem nie prowadzili dopingu.

Do tego w najbliższej ligowej kolejce do Lubina nie będą mogli pojechać fani ŁKS-u. Przyjęciu kibiców gości przeszkadza przy stadionowe targowisko. Wspaniała wymówka.

Jakie derby?
Fani Legii zbojkotowali mecz przy Konwiktorskiej i jak przed rokiem wywiesili na mieście kilka transparentów "Jakie derby?". Mobilizacja trwała ze strony KSP, których na mecz przyszło niespełna 6 tysięcy i zaprezentowali trzy choreografie. Derby stolicy od dawna nie są derbami z prawdziwego zdarzenia.

Niestety to samo dzieje się obecnie z rywalizacją w Rzeszowie. Ostatnie spotkanie Stali z Resovią z powodu zamkniętego sektora gości odbyło się bez udziału przyjezdnych.

Dwuznaczny przekaz Widzewa
Fani Widzewa na meczu z Zagłębiem przygotowali oprawę, do której... trudno było się przyczepić delegatowi PZPN. Otóż widzewiacy wyjaśnili, że "Zakaz wprowadzania psów" ma na celu propagowanie czystości miasta itp. Jak widać, skutecznie. Tego jak oprawę interpretować należy, nie będę pisał - uznając czytelników tego działu za inteligentnych.

Chwała Wszystkim Dobrym Piłkarzom
Fani Korony od dłuższego czasu mają problemy z policją i na ostatnim meczu z Lechią wywiesili transparent, do którego również... delegat po prostu nie mógł się przyczepić. Koroniarze bowiem oficjalnie przekazywali poparcie dla dobrych zawodników, co niczym złym nie jest, a do tego można nawet znaleźć związek hasła z meczem ;). Tymczasem ukryte przesłanie dotyczyło zupełnie kogo innego (patrz oprawa Widzewa). Gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwości, wywieszono obok drugi transparent z hasłem "STOP komunie i milicyjnym łapankom".

Na temat tych ostatnich - zakazów za przekleństwa i tym podobne - mocno wypowiedział się Aleksandar Vuković, któremu trzeba przyznać, że choć trochę interesuje się tym, co dzieje się na trybunach. "Vuko" powiedział krótko, że jeśli za bluzganie na meczach fani mają nie mieć wstępu na trybuny, to on nie powinien mieć wstępu na boisko, bo sam regularnie używa słów uważanych za wulgarne.

Czwarty rozbiór Polski
Kilka ekip w kraju w czasie meczów ostatniej kolejki zaprezentowało oprawy lub transparenty związane z 17 września 1939, uznawanym za IV rozbiór Polski. W tym przypadku delegaci byli niemal jednogłośni - hasło nie ma związku z meczem, więc nie ma prawa wisieć na ogrodzeniu.

Przed nami Puchar Polski i liga
Przed nami kolejne mecze ligowe i spotkania Pucharu Polski. Legia i Lech mają zakaz wyjazdowy za finał PP z maja, ale należy wątpić, by sektor gości w Głogowie pozostał pusty. W gorszej sytuacji jest Legia, która na stadion w Katowicach na pewno nie wejdzie, bowiem ten jest w remoncie. Bardzo ciekawie zapowiada się natomiast mecz Ruchu z ŁKS-em, którego oficjalnym gospodarzem będzie Łódzki Klub Sportowy, ale spotkanie odbędzie się w Chorzowie. ŁKS otrzymał 500 biletów, a w podobnej liczbie z Łodzi planuje przyjechać Widzew, który zamierza wesprzeć Niebieskich.

Kibiców innych drużyn zachęcamy do wysyłania własnych relacji, liczb wyjazdowych itp. na adres ultras@legionisci.com - aby nasze raporty były jak najbardziej rzetelne.

Ekstraklasa:

Wisła Kraków 2-0 GKS Bełchatów (88).
Zaledwie 11 tysięcy osób obejrzało poniedziałkowe spotkanie drużyny mistrza Polski z GKS-em. Na Reymonta wolne miejsca były także w młynie, gdzie wywieszono transparent "Chwała obrońcom ojczyzny". Bełchatowianie przyjechali do Krakowa w 88 głów. Swoją obecność zaznaczyli kilkoma okrzykami. Na płocie wywiesili cztery flagi i machali flagami na kiju. Wisła, mimo słabej frekwencji, z dobrym dopingiem.

Widzew Łódź 0-0 Zagłębie Lubin (20).
Policja po raz kolejny nie pozwoliła na wpuszczenie kibiców gości na stadion Widzewa, więc w sektorze gości zasiadła łódzka młodzież. Widzew wpuścił 20 fanów Zagłębia na swoje sektory. Gospodarze zaprezentowali oprawę - sektorówkę z przekreślonym czworonogiem, biało-czarne chorągiewki i hasło "Zakaz wprowadzania psów" oraz transparent "www.CzysteMiasto.uml.lodz.pl". Cały stadion odpowiednio zinterpretował oprawę i po chwili bluzgał na policję.

ŁKS Łódź 1-1 Górnik Zabrze (11).
To prawdopodobnie ostatnie spotkanie ŁKS-u w roli gospodarza, które rozgrywano w Bełchatowie. Na trybunach, dzięki uprzejmości łodzian, zasiało 11 fanów KSG. Gospodarze wywiesili transparent "17.09.1939 Pamiętamy", który nie spodobał się delegatowi PZPN, więc płótno z płotu przeniosło się na trybunę.

Lech Poznań 4-1 Jagiellonia Białystok (-).
Bojkot ze strony fanów Lecha trwa. Na meczu z Jagiellonią na trybunach zasiadło tylko 10 tysięcy widzów. Lechici w młynie ubrani na czarno, nie prowadzili dopingu. Klub ustawił gniazdo do prowadzenia dopingu na drugiej trybunie. Kibiców gości brak, z powodu wciąż zamkniętego sektora gości przy Bułgarskiej.

Podbeskidzie Bielsko-Biała 0-1 Ruch Chorzów (-).
Po meczu z Koroną, za który klub z Bielska został ukarany, działacze Podbeskidzia postanowili nie wpuszczać kibiców gości na meczu z Ruchem. Decyzja ta nie spodobała się fanom TSP, którzy postanowili, że na meczu z Ruchem nie będą prowadzić dopingu. I tak na trybunach była strasznie piknikowa atmosfera - brak dopingu i pusty sektor gości.

Korona Kielce 1-0 Lechia Gdańsk (-).
Mimo że Korona gra nadspodziewanie dobrze, na meczach frekwencja daleka jest od ideału. Coraz lepiej prezentuje się natomiast doping fanów MKS-u. W młynie Korony wywieszono m.in. transparenty odnoszące się do zachowań policji wobec fanów - "Stop komunie i milicyjnym łapankom" i "Chwała Wszystkim Dobrym Piłkarzom. Kibice Korony Kielce". Kielczanie nie zgodzili się na przyjęcie fanów Lechii, tłumacząc to brakiem podpisanego porozumienia przez Stowarzyszenie Lwy Północy. Po meczu mądrze na temat wulgaryzmów na trybunach i traktowania kibiców wypowiedział się Aleksandar Vuković.

Cracovia Kraków 0-1 Śląsk Wrocław (-).
Fani Śląska mają zakaz wyjazdowy do końca sezonu. Na meczu z Cracovią na sektorach gospodarzy zasiadło incognito kilku wrocławian. W trakcie spotkania fani Cracovii protestowali przeciwko członkowi zarządu swojego klubu - Jakubowi Tabiszowi. Skandowali "Albo Tabisz, albo my" i na 10 minut opuścili trybuny.

Polonia Warszawa 2-1 Legia Warszawa (-).
Fani Legii wystąpili o ponad 2 tysiące biletów na mecz z Polonią, ale tradycyjnie otrzymali tylko 350. Wobec tego postanowiono po raz kolejny zbojkotować spotkanie przy Konwiktorskiej. Poloniści wywiesili w sektorze gości transparenty nawiązujące do ostatniej oprawy Legii - "Jedna siła w tym mieście? To gdzie jesteście?". Pierwsza oprawa KSP to długi transparent "Polonia to historia, stolicy duma. Was by nie było, gdyby nie komuna!" oraz mało skomplikowana kartoniada i flagi na kiju tworzące "KSP". Później zaprezentowali jeszcze pasiastą sektorówkę oraz transparent "W trzy kolory stroi się, kocham ją, a ona mnie". Ostatnia choreografia to podwieszana pod dach sektorówka przedstawiająca elewację stadionu oraz transparent "Jedyne takie święte miejsce, gdzie rozum przegrywa z duszą i sercem". Pod koniec meczu wywiesili jeszcze transparent "Strefa wolna od Legii". Na meczu obecnych było niespełna 6 tysięcy osób. Na Kamiennej większość w jednakowych koszulkach. Oprócz dopingu dla swojej drużyny, bluzgali na klub z Łazienkowskiej.

I liga:

Flota Świnoujście 1-0 Pogoń Szczecin (1000).
Głośny doping fanów Pogoni nie pomógł szczecińskim piłkarzom w odniesieniu zwycięstwa. Najgłośniej po meczu mówiło się o akcji policji, która zatrzymała ponad 100 fanów granatowo-bordowych, tradycyjnie przy takiej okazji nadużywając swoich uprawnień. Stowarzyszenie "Portowcy" zapowiada, że będzie walczyć o prawa kibiców i apeluje o zgłaszanie się osób zatrzymanych przed odjazdem pociągu ze Świnoujścia do Szczecina oraz przesyłanie materiałów świadczących o nieprawidłowej interwencji policji.
Warto dodać, że wcześniej w Szczecinie doszło do porozumienia pomiędzy przedstawicielami klubu, Stowarzyszenia kibiców i grupy ultras Młode Wilki.

GKS Katowice 0-1 Zawisza Bydgoszcz (250).
Mimo braku sektora gości w Katowicach, Zawisza dogadał się z GieKSą ws. wpuszczenia przyjezdnych na stadion przy Bukowej. Zawisza (zgodnie z umową bez zgód) zajął skrajny sektor trybuny krytej, gdzie zasiadło 230 osób. Pozostałych 20 zostało przed stadionem. Obie ekipy z dobrym dopingiem. Katowiczanie zaprezentowali flagowisko.

Dolcan Ząbki 0-0 Polonia Bytom (160).
Młyn Dolcanu liczył 100 osób, które nieźle dopingowały przez całe spotkanie. Na początku meczu odśpiewali hymn narodowy. Polonia Bytom przyjechała do Ząbek w 160 osób. Na stadion weszli w drugiej połowie i dopingowali ze sporymi przerwami. Wywiesili 3 flagi.

Kolejarz Stróże - Arka Gdynia (36).

Sandecja Nowy Sącz 2-0 LKS Nieciecza (25).
W środku tygodnia do Nowego Sącza przyjechało 25 fanów z Niecieczy. Wywiesili jedną flagę oraz transparent "Nieważne w ilu, ważne że jesteśmy!". Gospodarzy na meczu 2500.

Ruch Radzionków - Warta Poznań (5).
Stadion Ruchu już spełnia wymogi bezpieczeństwa i dopuszczono go do użytku. Cidry wpuścili 5 fanów Warty na swoje sektory, bo ci mieli problemy z wejściem do sektora gości. Umówiono się jedynie, że goście nie będą prowadzili dopingu. Gdy zaznaczyli swoją obecność, opuścili stadion. Gospodarze protestowali przeciwko burmistrzowi Radzionkowa, wywieszając transparenty "Tobor kłamca!", "Tobor - my jesteśmy w 1 lidze. Ty nie zasługujesz nawet na 3!", "Miejsce kibiców jest na stadionie - nie ma stadionu, będziemy na mieście" i "Na wakacje wyjechałeś, o kibicach zapomniałeś. O obietnicach pamiętamy i na stadion wciąż czekamy. Tobor ty nas oszukujesz, dumy miasta nie szanujesz. Ta historia nie ma końca, stadion ma stać do miesiąca!".

GKS Katowice 5-0 Górnik Polkowice (-).
GKS wywiesił na meczu transparent "Szukamy sponsora z kasą. Kibice GieKSy" oraz płótno zachęcające do wspierania hokeistów.

Arka Gdynia - Dolcan Ząbki (0).
Arkowcy wywiesili na meczu transparent "17.09.1939 - (Zd)radziecki cios w plecy".

Polonia Bytom - Flota Świnoujście (0).
Pogoń Szczecin - Ruch Radzionków (0).

II liga:

Elana Toruń - Chrobry Głogów (161).
Do Torunia pojechało 110 fanów Chrobrego, wspieranych przez Stilon Gorzów (51). Wywiesili 3 flagi. Gospodarze zaprezentowali dwie sektorówki, transparenty na dwóch kijach oraz transparent "Miłość, która ciągnie nas na stadiony".

Ruch Zdzieszowice - Raków Częstochowa (152).
Znicz Pruszków - Stal Stalowa Wola (110).

MKS Kluczbork 0-1 Górnik Wałbrzych (102).
Do Kluczborka pojechało 102 fanów gości, w tym Polonia Świdnica (4). Przyjezdni wywiesili 4 flagi. Prowadzili niezły doping. Gospodarzy w młynie 80. Wywiesili transparent "17.09 - Pamiętamy".

Puszcza Niepołomice - Stomil Olsztyn (47).
W środę do Niepołomic pojechało 12 fanów Stomilu. Wspierało ich 35 kibiców Hutnika Kraków. Przyjezdni wywiesili po jednej fladze Stomilu i Hutnika.

Warta Poznań - Olimpia Grudziądz (12).
Przyjezdni na sektorze gospodarzy.

Jarota Jarocin - Chojniczanka Chojnice (9).
Górnik Wałbrzych - Bałtyk Gdynia (-).

Stomil Olsztyn - Pelikan Łowicz (0).
150-osobowy młyn Stomilu na meczu z Pelikanem. Na płocie zadebiutowała flaga "Osiedle Mazurskie". Fanów Pelikana brak.

Pogoń Siedlce 3-3 Motor Lublin (-).
Pogoń wystawiła dobry, 300-osoby młyn. Wraz z nimi Orlęta Łuków (43) i Strzelec Chodów (10). Prowadzili dobry doping przez całe spotkanie. W pierwszej połowie zaprezentowali oprawę. Gości, z powodu zamkniętego sektora, brak.

Stal Rzeszów - Resovia Rzeszów (-).
Jedne z najciekawszych derbów w Polsce tym razem odbyły się bez kibiców gości. Stal w całej rundzie nie przyjmuje na swoim stadionie przyjezdnych i niestety także na derby nie zrobiono wyjątku. Resovia mecz obejrzała na swoim stadionie.

Niższe ligi:

Tarnovia Tarnów Opolski - Chemik Kędzierzyn-Koźle (181).
Dobry wyjazd "Chemicals Brothers, którzy w Tarnowie Opolskim pojawili się w 181 osób. Wraz z nimi KKS Kalisz (18). Wywiesili jedną flagę. Na meczu pojawiło się kilkudziesięciu fanów Odry Opole.

Błękitni Dys 3-7 Górnik 1979 Łęczna (160).
Jak już pisaliśmy, fani z Łęcznej wspierają teraz tylko B-klasową drużynę, która pierwszy wyjazd zaliczyła w trzeciej kolejce. Do oddalonego o 30 km Dysa pojechało 160 fanów Górnika. Przyjezdni wywiesili dwie flagi i prowadzili bardzo dobry doping przez całe spotkanie.

Plon Garbatka - Powiślanka Lipsko (140).
Do Garbatki pojechało 95 fanów Powiślanki, wspieranych przez KSZO Ostrowiec (25) i Broń Radom (22). Wywiesili jedną flagę i transparent, i prowadzili dobry doping. Gospodarze bez młyna.

Start Namysłów - Odra Opole (130).
Odra na zakazie pojechała do Namysłowa, który jest fanklubem Śląska Wrocław. Policja robiła im spore problemy w dotarciu do celu, strasząc zawinięciem na 48h. Ostatecznie Odra zaznaczyła swoją obecność pod koniec spotkania - śpiewając z lasu obok stadionu, a później już bezpośrednio sprzed obiektu. Gospodarzy w młynie 50.

Rzemieślnik Pilzno 1-3 Czarni Jasło (100).

Orzeł Przeworsk - Wisłoka Dębica (90).
Do Przeworska pojechało 90 fanów Wisłoki, w tym 5 Górnik Zabrze. Wywiesili jedną flagę i prowadzili przeciętny doping.

Granat Skarżysko Kamienna - Unia Tarnów (60).
Jaskółki przyjechały do Skarżyska w 60 osób z jedną flagą. Prowadzili doping przez większość meczu. Gospodarzy w młynie ok. 80. Wspierali ich Star Starachowice i Ceramika. Wywiesili także flagę Skarżysko - FC Widzew.

Motor Lubawa - Concordia Elbląg (0).
Gospodarzy w młynie 40, z dobrym dopingiem przez całe spotkanie. Wywiesili transparent "Kibol - człowiek z zasadami, człowiek honoru". Skandowali również "W Elblągu tylko Olimpia".

Stilon Gorzów 1-2 Błękitni Lubno (0).
Gospodarze wywiesili biało-czerwoną sektorówkę oraz transparent "Dążenie do wolności - wielka siła narodu".

Inne dyscypliny:

Żużel: Polonia Bydgoszcz - Wybrzeże Gdańsk (180).
Na zaległe spotkanie pojechało 180 fanów Wybrzeża. Przyjezdni prowadzili doping przez cały mecz. Młyn gospodarzy bardzo skromny. Poloniści wywiesili transparent "Z ptakiem logo dla nikogo".


Wyjazd tygodnia: 250 fanów Zawiszy w Katowicach
Oprawa tygodnia: Oprawa Polonii na meczu z Legią

Poprzednie relacje znajdziecie w dziale Na stadionach.


Wypowiedź Aleksandara Vukovicia po meczu z Lechią:


Protest Cracovii przeciwko Jakowi Tabiszowi (pasy.tv):


Doping GKS-u na meczu z Górnikiem Polkowice (gieksiarze.pl):


Doping na meczu Korona - Lechia (mks-korona-kielce.pl):


Doping na meczu Widzew - Zagłębie (widzewtomy.net):


Doping na meczu ŁKS - Górnik Zabrze (lksfans.tv):


Wyjazd Odry Opole do Namysłowa (odraopole.tv):

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.