Oprawa Chrobrego na meczu z Lechem w Pucharze Polski - fot. chrobry.glogow.pl
REKLAMA

Na stadionach: Nie odejdziemy stąd, nie wyrzuci nas policja ani rząd

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Policja pozwala sobie na coraz więcej w "relacjach z kibicami", czemu przyzwolenie dali rządzący. W ostatnim czasie właśnie nadużycia ze strony "stróżów prawa" sprawiły, że protest rozpoczęli m.in. fani Górnika Zabrze i Ruchu Radzionków. W Częstochowie policja, rzekomo za przekleństwa kilkunastu osób, urządziła zwykłą prowokację, brutalnie traktując kibiców, w tym kobiety i dzieci. Także policja nie wyraziła zgody na wpuszczenie kibiców gości na stadiony Widzewa i Zagłębia.

Wprowadzenie mundurowych na stadiony, jak można się było spodziewać, nie było dobrym pomysłem. Ale czy w tym kraju kogokolwiek interesują kibice piłkarscy, którzy całe życie poświęcają swojej ukochanej drużynie?

Protesty w Radzionkowie i Zabrzu
Policja długo nie chciała się zgodzić na mecz Ruchu z Polonią Bytom, a przed meczem PP z Piastem przeszukała magazynek, w którym znajdowały się flagi "Cidrów". Kilka z nich nie przypadło do gustu mundurowym, rzekomo ze względu na zakazane symbole. "(...) Nasz protest będzie trwać tak długo aż sytuacja na naszym stadionie się nie zmieni. Nie chcemy być traktowani jak bandyci, którym trzeba przeszukiwać kieszenie. Robimy to co kochamy i jesteśmy na tym stadionie od lat, nikt nie może nam odbierać życiowej pasji. Niestety nie możemy w żaden inny sposób zaprezentować swojej dezaprobaty, ponieważ w obecnych czasach nagonki na kibiców bylibyśmy skazani na zakazy stadionowe, grzywny i wyroki w zawieszeniach" - zapowiadają protestujący kibice z Radzionkowa.

Bojkot meczów zapowiedzieli też fani Górnika Zabrze, którzy zauważają, że zakazy stadionowe są rozdawane na prawo i lewo za byle co.

Nadużycie prawa w Częstochowie
Potwierdzeniem nadużywania prawa przez policję była interwencja na meczu Rakowa w Częstochowie. Brutalne zachowanie mundurowych (m.in. wobec kobiet, dzieci) ani trochę nas nie dziwi, bo sporo już widzieliśmy przez kilkanaście lat jeżdżąc na wyjazdy. W końcu jednak za swoimi kibicami wstawił się klub, który nie godzi się na łamanie prawa przez policję.

"Zarządy RKS Raków Częstochowa S.A. i KS Raków Częstochowa wyrażają zdecydowaną dezaprobatę dla działań funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, do których doszło na stadionie przy ul. Limanowskiego 83 w sobotę, 24 września 2011 roku. Nie zgadzamy się na to, by przedstawiciele służb mundurowych, nie potrafiąc dostosować swej reakcji do skali popełnionego wykroczenia, nadużywali swoich uprawnień wobec osób, które gościmy na naszym obiekcie (...)" - czytamy w oświadczeniu klubu. Swoje oświadczenie przygotowało także Stowarzyszenie kibiców Rakowa.

Donek odpalał race
Fani Zagłębia zaprezentowali świetną oprawę na meczu swojej drużyny w klasie B - transparent "Na stadionie rac blask, Donald nie złapiesz nas!", ponad którym kilkadziesiąt rac odpaliły osoby bardzo przypominające premiera RP.

Dobre hasło przygotował na mecz Pucharu Polski z Lechem głogowski Chrobry. Ekipa z Dolnego Śląska, oprócz całkiem niezłej oprawy, wywiesiła transparent, za który na pewno oberwie się jej od organizatora rozgrywek - PZPN. "Choć nastały ciężkie czasy, my nie odejdziemy stąd. Nie wyrzuci nas policja, ani POje... rząd!" - to hasło Chrobrego, które po jakimś czasie zdjęła z ogrodzenia ochrona.

Dobry wyjazd Ruchu
W minionym tygodniu najlepiej na wyjeździe pokazali się fani Ruchu, którzy w 1600 osób pojechali do Krakowa (na sektor weszło 1550 osób). Chorzowianie dobrze dopingowali i nieźle prezentowali się w jednakowych koszulkach. Wiślacy tymczasem przygotowali całkiem niezłą oprawę.

Co prawda Lech, Legia i Korona także wykorzystały przysługujące im pule biletów, ale ze względu na fakt, że były to liczby niewielkie, wyjazdy te przeszły bez większego echa. W niższych ligach dobrze pokazał się OKS Otwock na meczu z Mazurem Karczew oraz Hutnik Warszawa na wyjeździe do Kutna.

Pucharowo
Ciekawie było także na kilku meczach Pucharu Polski. Lechici dogadali się z Chrobrym i mimo zakazu, mecz swojej drużyny w Głogowie obejrzeli. Najliczniej pojechała Arka do Elbląga (400). Jedyne zero wyjazdowe przytrafiło się Cracovii, ale "Pasy" już przed spotkaniem w Gliwicach zapowiedziały, że wobec skromnej liczby biletów (50), na mecz nie jadą. Fani Piasta po opuszczeniu stadionu rzucili petardy hukowe na boisko, a jedna z nich trafiła sędziego, za co czeka gliwiczan surowa kara.

W tym tygodniu czekają nas pozostałe spotkania 1/16 finału PP oraz mecze Legii i Wisły w Lidze Europy. W weekend natomiast rozgrywki ligowe.

Kibiców innych drużyn zachęcamy do wysyłania własnych relacji, liczb wyjazdowych itp. na adres ultras@legionisci.com - aby nasze raporty były jak najbardziej rzetelne.

Ekstraklasa:

Wisła Kraków 3-2 Ruch Chorzów (1600).
Bardzo dobry wyjazd fanów Ruchu, którzy rozprowadzili wszystkie bilety przyznane im przez Wisłę. Niebiescy zasiedli na stadionie przy Reymonta w jednakowych koszulkach z herbem klubu i hasłem "Wyjazdowo najlepsi". Obie strony prowadziły bardzo dobry doping. Wiślacy zaprezentowali oprawę składającą się z kartoniady "AW" i białej gwiazdy oraz transparentu "Armia Wisły". Już w niedzielę wyjazd wiślaków na Łazienkowską, na który otrzymali 1400 biletów.

Śląsk Wrocław 3-1 Lech Poznań (400).
Fani Śląska na meczu z Lechem wywiesili transparent "Wolność dla UltraSów!". Ten nie spodobał się delegatowi, który groził przerwaniem spotkania. Ostatecznie po 15 minutach płótno zostało zdjęte z ogrodzenia. Lechici do Wrocławia podróżowali pociągiem rejsowym. Poznaniacy byli ubrani na czarno, na znak protestu. Do 75. minuty nie prowadzili dopingu. Dopiero przez ostatni kwadrans próbowali przebić się przez doping gospodarzy. Z obu stron nie brakowało wzajemnych uprzejmości.

GKS Bełchatów 0-2 Legia Warszawa (384).
Legioniści bez problemu wykorzystali przyznaną im pulę biletów do Bełchatowa. Przed meczem swobodnie poruszali się po mieście. W sektorze gości wywiesili cztery flagi plus płótno Palestyny. Prowadzili niezły doping. Gospodarzy w młynie ok. 130. Wywiesili transparent "Chwała bohaterom września", który po pewnym czasie próbowała zawinąć ochrona, ale bełchatowianie dobrze się postawili i po chwili płótno zostało wywieszone w innym miejscu młyna. Ponadto GKS rozciągnął pasy materiału. Coraz gorzej dzieje się pod względem frekwencji na meczach w Bełchatowie. Spotkanie z Legią obejrzało ok. 2 tysięcy osób.

Polonia Warszawa 0-0 Korona Kielce (330).
W poniedziałek na Konwiktorską przyjechało 330 fanów Korony. Przyjezdni wywiesili kilka flag i prowadzili niezły doping. Ze strony gospodarzy mniej więcej połowa widowni, która przyszła na mecz z Legią. Poloniści ponownie wywiesili transparent "Strefa wolna od Legii". Po meczu Aleksandar Vuković pokazał w stronę trybuny Kamiennej eLkę.


fot. FotoPyK

Widzew Łódź 4-2 Jagiellonia Białystok (50).
Po raz kolejny policja nie wyraziła zgody na wpuszczenie kibiców gości na stadion Widzewa. Dzięki pomocy widzewiaków, 50 fanów Jagiellonii dotarło na trybuny i zaznaczyło swoją obecność okrzykami. Po meczu za doping podziękowało im zaledwie 5 graczy, więc białostoczanie postanowili przeprowadzić rozmowę wychowawczą przy autokarze. Ta podobno nie przyniosła rezultatów.

Podbeskidzie Bielsko-Biała 1-0 Lechia Gdańsk ().
Fani Podbeskidzia zapowiedzieli protest przeciwko zamkniętemu sektorowi gości w Bielsku. Ostatecznie przed meczem fani TSP doszli do porozumienia z działaczami i normalnie dopingowali swój zespół. Na trybunach pojawiło się kilkunastu lechistów.

Górnik Zabrze 0-1 Cracovia Kraków (-).
Fani Górnika postanowili rozpocząć protest, po tym jak na ostatnich meczach zakazami stadionowymi karano osoby zajmujące miejsca w przejściach czy używające wulgarnych wyrazów. "Wszystkie grupy kibicowskie działające przy Górniku Zabrze postanowiły od spotkania z Cracovią Kraków zaostrzyć protest prowadzony od rundy wiosennej poprzedniego sezonu i poza wstrzymaniem się od prowadzenia dopingu oraz tworzenia opraw meczowych, zaprzestać udziału w spotkaniach rozgrywanych przy Roosevelta 81 (...) Pragniemy podkreślić, że nasze działanie nie jest wymierzone w klub Górnik Zabrze, piłkarzy czy zarząd klubu, który został poinformowany o podjętej przez nas decyzji. Cała aktywność kibicowska najzagorzalszych fanów Górnika będzie się skupiała od dziś na spotkaniach wyjazdowych, na które otrzymamy bilety. Podczas tych spotkań chcemy wspomagać piłkarzy i pokazać jak różnią się mecze z dopingiem i bez niego" - napisali w oświadczeniu zabrzanie.

Zagłębie Lubin 2-1 ŁKS Łódź (-).
Niestety spotkanie odbyło się przy zamkniętym sektorze gości. Tak się stało z powodu organizacji targowiska w pobliżu stadionu. Jak widać nawet w ekstraklasie uchodzą na sucho tak prostackie wymówki. Gospodarze ze skromnym młynem i bez oprawy.

I liga:

Wisła Płock - GKS Katowice (270).
Dobry wyjazd GieKSiarzy do Płocka. Wraz z nimi Górnik (5) i Banik (3). Do celu dotarli spóźnieni i na stadion weszli dopiero pod koniec I połowy. Katowiczanie z dobrym dopingiem. W sektorze gości wywiesili 5 flag. Gospodarze mieli problemy z ochroną.

Polonia Bytom - Kolejarz Stróże (70).
Mocno piknikowa ekipa gości, za kasę polityków, pojechała na wyjazd do Bytomia. Tu wywiesili dwie flagi i skandowali "Powiedzcie w domu, Kolejarz rządzi w Bytomiu", za co zostali zwyzywani od emerytów i wieśniaków.

Pogoń Szczecin 2-3 Dolcan Ząbki (7).
Sandecja Nowy Sącz - Olimpia Grudziądz (3).

Ruch Radzionków - Piast Gliwice ().
Spotkanie, mimo problemów organizacyjnych, doszło do skutku na stadionie Ruchu. Fani Cidrów podjęli jednak decyzję o proteście związanym z prześladowaniem kibiców ze strony policji. Przed meczem policja "wjechała" Ruchowi do magazynku i nakazała pokazanie wszystkich flag, transparentów itd., na wielu z nich znajdując znaki rzekomo zakazane.

II liga:

Raków Częstochowa - Elana Toruń (201).
Niezły wyjazd Elany (121) do Częstochowy, gdzie wspierali ich Ruch i KS Myszków (69) oraz Widzew (11). Około 30 osób nie weszło na stadion. Rakowa w młynie 300, z przeciętnym dopingiem. Po meczu doszło do nadużyć ze strony policji, o czym we wstępie.

Chrobry Głogów - ROW Rybnik (74).
56 fanów ROW-u, wspieranych przez Concordię Knurów (12) i Górnika (6), pojechało do Głogowa. Na stadion dotarli w przerwie meczu i wobec problemów z listą wyjazdową, dopingowali zza ogrodzenia. Wywiesili dwie flagi.

Miedź Legnica 2-0 Bałtyk Gdynia (20).
20 fanów Bałtyku z dwiema flagami zawitało do Legnicy. Dopingowali sporadycznie.

Bytovia Bytów - MKS Kluczbork (4).

Niższe ligi:

Vitrosilicon Iłowa – Stilon Gorzów (200).
Stilon pojechał do Iłowy w 165 osób, wspierany przez Chrobrego (35). Na stadion dotarli pod koniec I połowy. Wywiesili cztery flagi i prowadzili niezły doping.

Warmia Grajewo - ŁKS Łomża (150).
Goście wykorzystali wszystkie przyznane im bilety. W sektorze gości wywiesili 4 flagi.

AZS Podlasie Biała Podlaska - Chełmianka Chełm (120).
Spora mobilizacja ze strony gospodarzy, którzy wystawili na tym meczu 170 osobowy młyn. Goście przyjechali w 120 głów. Delegat nie zezwolił na zaprezentowanie oprawy AZS-owi, ze względu... na niezgłoszenie jej odpowiednio wcześniej. Po meczu gospodarze przeskoczyli płot i ruszyli w stronę gości. Ci zostali na swoich miejscach, a fani z Białej Podlaskiej zostali zatrzymani i grożą im surowe konsekwencje.

MKS Kutno 3-0 Hutnik Warszawa (70).

Rodło Kwidzyn 3-0 Pogoń Prabuty (45).
Gospodarze na meczu wystawili 70-osobowy młyn i dobrze dopingowali przez większość spotkania. W II połowie rzucili serpentyny i konfetti, a także odpalili kilka rac. Jeden z przyjezdnych incognito siedział wśród fanów Rodła i próbował skroić jedną flagę gospodarzy. Nie udało mu się, a za karę został konkretnie przekopany. Goście przyjechali z jedną flagą i prowadzili średni doping.

OKS Otwock 2-2 Mazur Karczew (40).
Ciekawe spotkanie III-ligowe rozegrano w Otwocku. Miejscowy OKS wystawił 150-osobowy młyn, który całkiem nieźle dopingował. Gospodarze zaprezentowali podświetloną piro mini sektorówkę "Dekada fanatyzmu" z postacią kibica pośrodku. Gości 40, z trzema flagami.

Czarni Jasło - JKS Jarosław (30).
Dobra prezentacja gospodarzy, którzy wystawili 130-osobowy młyn. Zaprezentowali też oprawę składającą się z mini sektorówki, flag na kiju, kilku rac oraz transparentu "Nie jesteś w tym gronie, pochyl się w ukłonie". JKS przyjechał w ok. 30 osób.

Odra Opole - Polonia Łaziska Górne (0).
Fani Odry wystawili 150-osobowy młyn, który w II połowie przeniósł się na starą trybunę, gdzie kiedyś znajdował się ich młyn. Jako że nie sięga tam monitoring, kibice przez większość drugiej połowy bluzgali na premiera, PZPN, sędziego oraz skandowali hasła w stylu "Ch... z ustawami, kibole są zawsze z wami".

Zagłębie 1906 Sosnowiec 3-0 Korona Rokitno Szlacheckie (0).
Około 2500 widzów obejrzało spotkanie klasy B w Sosnowcu. Fani Zagłębia nieźle się zmobilizowali i na trybunach zaprezentowali efektowną oprawę trafiającą w premiera RP. Na płocie pojawił się transparent "Na stadionie rac blask, Donald nie złapiesz nas" z karykaturą "Donka" z racą. Na trybunach 500 fanów założyło maski z podobizną premiera, a 100 z nich odpaliło race. Doping ze strony gospodarzy bardzo dobry.

Puchar Polski:

Olimpia Elbląg 0-0, k.1-3 Arka Gdynia (400).
Na ciekawe spotkanie w Elblągu wybrało się 400 fanów Arki. Gdynianie wywiesili w specjalnie powiększonym na to spotkanie sektorze gości 7 flag. Dopingowali sporadycznie. Na meczu obecnych 1500 osób, w tym 300 w młynie. Olimpia z dobrym dopingiem. Rzucili konfetti oraz zaprezentowali żółte i niebieskie flagi na kiju, a pomiędzy nimi białe balony. W trakcie meczu odpalili 10 petard hukowych.

Ruch Chorzów - ŁKS Łódż (334).
Oficjalnie gospodarzem meczu był ŁKS, ale wobec braku pozwolenia na grę przy Al. Unii, łodzianie wystąpili do Ruchu o rozegranie meczu w Chorzowie. ŁKS otrzymał na ten pojedynek 500 biletów, z których wykorzystał 334, w tym GKS Tychy (104). Spotkanie o tyle ciekawe, że Niebiescy trzymają z Widzewem, który przyjechał na to spotkanie w 400 osób. Gospodarze odpalili kilka rac przy transparencie poświęconym jednemu ze zmarłych Psycho Fanów.

MKS Kluczbork 3-2 Zagłębie Lubin (200).
Zagłębie wraz z Odrą Opole (100) przyjechało do Kluczborka w dwie setki. W sektorze gości, gdzie zostali przywitani standardowo kanapką i napojem, wywiesili 5 flag, w tym dwie Odry. Na meczu obecny m.in. FC Odry z Kluczborka. Przyjezdni dopingowali dość rzadko. Gospodarzy w młynie 100.

Flota Świnoujście - Wisła Kraków (130).
130 fanów Wisły pojechało na daleki wyjazd do Świnoujścia. W sektorze gości wywiesili trzy flagi.

Limanovia Limanowa 1-0 Lechia Gdańsk (120).
Jedną z większych niespodzianek tej fazy rozgrywek PP było odpadnięcie Lechii z Limanovią. Do Limanowa pojechało 60 lechistów, wspieranych przez 60 fanów Wisły. Przyjezdni początkowo zajęli miejsca na trybunie gospodarzy. Swoją obecność zaznaczyli sporadycznymi okrzykami. Młynek gospodarzy liczył ok. 50 osób. Po meczu przyjezdni skandowali w stronę swoich piłkarzy "Wracajcie z buta, to będzie wasza pokuta".

Ruch Zdzieszowice - Jagiellonia Białystok (100).
Około 100 fanów Jagiellonii pojechało do Zdzieszowic w środku tygodnia. Gospodarze chcieli za bilet na mecz 12 złotych, a negocjacje nic nie dały, więc białostoczanie obejrzeli mecz zza ogrodzenia. Gospodarze bez dopingu. Kibice Jagiellonii zaczęli dopingować dopiero po stracie trzeciej bramki, a po przegranym meczu nie szczędzili ostrych słów swoim piłkarzom.

Gryf Wejherowo 1-0 Korona Kielce (70).
Korona przyjechała do Wejherowa w 70 osób. Na stadion dotarli dopiero przed końcem meczu i przez kilkanaście minut głośno dopingowali. Na płocie wywiesili dwie flagi i transparent dla "Małpy".

Chrobry Głogów 0-3 Lech Poznań (60).
Mimo zakazu wyjazdowego 60 fanów "Kolejorza" pojechało do Głogowa. Na stadion weszli w trakcie meczu dzięki uprzejmości gospodarzy. Do 75. minuty nie dopingowali, dopiero w końcówce dali znać o sobie. Chrobry w dobrej liczbie, jak na środek tygodnia, i niezłym dopingiem oraz oprawą. Zaprezentowali pasiastą sektorówkę z nazwą klubu oraz transparent "And nothing else matters". Później wywiesili jeszcze transparent "Choć nastały ciężkie czasy, my nie odejdziemy stąd. Nie wyrzuci nas policja, ani POjebany rząd!" oraz machali chorągiewkami i balonikami w barwach. Spotkanie obejrzały ok. 4 tysiące widzów.

Dolcan Ząbki 0-1 Górnik Zabrze (55).
Na meczu Pucharu Polski fani Dolcanu wystawili 100-osobowy młyn i prowadzili przeciętny doping. Machali 4 flagami na kiju. Goście przyjechali w 55 osób, z dwiema flagami.

Rozwój II Katowice 1-4 Legia Warszawa (-).
Spotkanie rozegrano na stadionie Rozwoju, w obecności 990 widzów, bowiem katowiczanie nie mają pozwolenia na organizację imprezy masowej. Sektora gości na stadionie Rozwoju brak, a do tego na legionistach ciąży zakaz wyjazdowy w PP za finał w Bydgoszczy.

Piast Gliwice - Cracovia Kraków (0).
Spotkanie rozegrano na stadionie Carbo w Gliwicach. Gospodarze przygotowali dla "Pasów" tylko 50 biletów, wobec czego Cracovia zrezygnowała z wyjazdu. Spotkanie obejrzało tysiąc osób. Piast w ramach protestu nie prowadził dopingu. Skandowali jedynie hasła nieprzychylne zarządowi klubu i władzom miasta. Pod koniec meczu opuścili stadion w 250 osób i zza stadionu rzucili kilkanaście petard hukowych w stronę boiska. Wobec uderzenia sędziego, gliwiczanom grozi surowa kara.

Inne dyscypliny:

Żużel: Unia Leszno - Falubaz Zielona Góra (1200).
Bardzo dobry wyjazd Falubazu do Leszna, do czego zielonogórzanie zdążyli już przyzwyczaić. Przyjezdni zaprezentowali malowaną sektorówkę przedstawiającą myszkę Mickey celującą z pistoletu do przeciwnika oraz transparent "Ręce do góry, daj całe złoto, które wieziesz ze sobą. Bez siły lub przemocą". Taką samą sektorówkę do góry kołami zaprezentowali gospodarze. Co ciekawe, nie była to kopia, tylko... zdobyta parę dni wcześniej sektorówka przygotowywana przez ultrasów Falubazu. Unia ponadto zaprezentowała sektorówkę "No one likes us, we don't care!".


Wyjazd tygodnia: 1600 fanów Ruchu w Krakowie
Oprawa tygodnia: Oprawa Wisły na meczu z Ruchem i Falubazu w Lesznie

Poprzednie relacje znajdziecie w dziale Na stadionach.Oprawa Falubazu na meczu ze Stalą Gorzów - fot. fotobytula.net

Doping Legii w Bełchatowie (legionisci.tv):


Doping i oprawa Zagłębia Sosnowiec:


Oprawa Wisły na meczu z Ruchem:


Doping na meczu Zagłębie - ŁKS:


Doping Ruchu w Krakowie (niebiescy.pl):


Doping ŁKS-u w Chorzowie (lksfans.tv):


Doping Falubazu w Lesznie:

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.