Zbigniew Zamachowski w roli Jerzego Pawłowskiego w filmie Kryptonim Gracz
REKLAMA

Filmoteka legionisty: Kryptonim gracz

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Jerzy Pawłowski był szablistą Polski wszech czasów. Oprócz wspaniałych występów na Igrzyskach Olimpijskich oraz wielu innych światowych imprezach sportowych, Pawłowski wiódł podwójne życie, za które został aresztowany na 25 lat. Wiernemu przez całą karierę warszawskiej Legii zawodnikowi poświęcony jest film "Kryptonim Gracz", w którym postać Pawłowskiego gra Zbigniew Zamachowski. W dokumencie nie przedstawiano jednak sportowych sukcesów szablisty. Skupiono się na jego działalności jako agenta.

"(...) To zarzuty o charakterze politycznym, gospodarczym, finansowo-dewizowym i zarzuty o charakterze, powiedzmy, kryminalnym. Kariera bogata, to i kartoteka bogata" - zwraca się do Pawłowskiego w pierwszych scenach filmu śledczy WSW, 17 kwietnia 1975 roku, grany przez Daniela Olbrychskiego.

O tym, jak wyglądało pozasportowe życie Jerzego Pawłowskiego można dowiedzieć się z tej kilku dziesięciominutowej produkcji. Polecam. W niedługim czasie zaprezentujemy na LL! także książki poświęcone Pawłowskiemu.

Tytuł: Kryptonim Gracz
Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Obsada: Zbigniew Zamachowski, Dominika Ostałowska, Daniel Olbrychski, Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Krzysztof Kolberger, Mariusz Benoit
Rok produkcji: 2007
Czas trwania: 90 minut


Łazienkowska 2/3 - dokument o porażce z Widzewem
O krok od Pucharu
Kibol
Fanatycy odc. 4
Fanatycy odc.3
Fanatycy odc.2
Fanatycy odc.1


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.