Jakub Wawrzyniak jest drugi raz na mistrzostwach Europy - fot. Legionisci.com

Legioniści na mistrzostwach Europy

Tomek Janus - Wiadomość archiwalna

Meczem z Grecją Polacy rozpoczną dziś zmagania w mistrzostwach Europy. Choć turniej najlepszych drużyn Starego Kontynentu rozgrywany jest od ponad 50 lat, to biało-czerwoni zagrają na nim dopiero drugi raz. Cztery lata temu na boiskach Austrii nie zabrakło piłkarzy Legii, a jeden z nich strzelił jedyną bramkę dla Polski.

W 2008 r. reprezentacja Polski pod wodzą Leo Beenhakkera w eliminacjach do Euro zwyciężyła w grupie A, gdzie okazała się lepsza m.in. od Portugalii i Serbii. Na turniej, który odbywał się na boiskach Austrii i Szwajcarii, holenderski trener zabrał dwóch piłkarzy Legii - Brazylijczyka z polskim paszportem, Rogera oraz lewego obrońcę Jakuba Wawrzyniaka. Obydwaj legioniści Euro 2008 rozpoczęli na ławce rezerwowych. Jednak już po pierwszej połowie meczu z Niemcami Beenhakker wysłał na boisko Rogera. Pomocnik "wojskowych" był najlepszym graczem Polski na boisku, ale to Niemcy wygrali 2-0.

Cztery dni później Roger znów wystąpił w głównej roli. W meczu z Austrią pomocnik Legii wykorzystał podanie Marka Saganowskiego i Polska prowadziła 1-0. W doliczonym czasie gry angielski arbiter Howard Webb podyktował rzut karny i mecz zakończył się remisem 1-1. Roger na boisku spędził 85 minut. Wawrzyniak całość oglądał zza linii bocznej.

W ostatnim meczu grupowym Polacy spotkali się z niepokonaną dotychczas Chorwacją. W spotkaniu z rodakami Ivicy Vrdoljaka w Euro 2008 zadebiutował Jakub Wawrzyniak. Podobnie jak Roger na boisku spędził 90 minut. Polska okazała się jednak słabsza od Chorwatów, przegrała 0-1, zajęła ostatnie miejsce w grupie i musiała wracać do domu.

W kadrze na Euro 2012, podobnie jak cztery lata temu, znalazło się dwóch legionistów. Po raz drugi na turnieju ma szansę zagrać Jakub Wawrzyniak. Jeszcze do niedawna "Wawrzyn" wydawał się pewniakiem do gry na lewej obronie. Franciszek Smuda zdecydował się jednak postawić na Sebastiana Boenischa. Przebojem do drużyny narodowej przedarł się za to Rafał Wolski. Młody legionista w kadrze debiutował pod koniec maja w wygranym 1-0 meczu z Łotwą. Kilkanaście dni wystarczyło jednak, by "Wolak" przekonał do siebie selekcjonera.

Szansę na występy w czasie Euro 2012 miał także Michał Kucharczyk. Legionista znalazł się w szerokiej kadrze i trenował razem z reprezentacją. Ostatecznie wylądował jednak poza kadrą na rozpoczynający się dziś turniej. W kontekście gry na Euro 2012 wymieniany był jeszcze jeden legionista. Był nim Michał Żyro, który znalazł się na liście rezerwowej.