REKLAMA

Biblioteka legionisty: Kariera z kolcami

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

"Kariera z kolcami" to książka opisująca dzieje wielkiego polskiego lekkoatlety, który odnosił sukcesy nie tylko w biało-czerwonych barwach, ale również w Legii Warszawa. Zdzisław Krzyszkowiak, bo on jest bohaterem książki napisanej przez Bohdana Tomaszewskiego, barwy Legii reprezentował dwukrotnie - w latach 1950-52 oraz 1953-55.

Krzyszkowiak największe sukcesy, w tym medal Igrzysk Olimpijskich w Rzymie oraz mistrzostwo Europy na dystansie 5 i 10 kilometrów, zdobywał już jako zawodnik bydgoskiego Zawiszy, ale w książce poznajemy także jego wcześniejsze losy. Jego karierę przeplatały kontuzje, a w młodości także choroby, stąd dwuznaczny tytuł świetnie pasuje do tego długodystansowca. "Od 1959 roku dokuczały mu i przerywały trening aż 27 razy najrozmaitsze kontuzje i choroby. Kariera z kolcami. To określenie wydało mi się najtrafniejszym tytułem, kiedy pisałem tę książkę" - tłumaczy w autor.

Mnóstwo czasu Krzyszkowiak spędzał na treningach, ale naprawdę wiele także w szpitalach i na przymusowym odpoczynku. Ponadto w wielu sytuacjach miał pecha, jak choćby podczas jego pierwszych Igrzysk Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku, kiedy Wołodymyr Kuc nadepnął mu kolcem na palec, podczas biegu przez przeszkody Amerykanin spowodował jego upadek, a przypadkowo spotkany pies ugryzł go w nogę i start w finale na 3000 metrów z przeszkodami był niemożliwy.

Książka została wydana pierwotnie w 1962 roku i doczekała się ponownego wydania w 2008 roku. Obie wersje różnią się od siebie nie tylko liczbą stron, ale i okładką. Historię tego sportowca naprawdę warto poznać, szczególnie, że w barwach naszego klubu zdobył kilka medali mistrzostw Polski.

Tytuł: Kariera z kolcami
Autor: Bohdan Tomaszewski
Wydawnictwo: Sport i Turystyka
Rok wydania: 1962 (wydanie I)
Liczba stron: 178

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.