REKLAMA

Historia: Jak Legia świętowała 50-lecie klubu

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Do setnej rocznicy powstania Legii coraz bliżej. Dzisiaj przypominamy jak uroczyście obchodzono 50-lecie naszego klubu w 1966 roku. Czy za rok uda się przebić jubileusz 50-lecia? Zobaczymy. Na pewno nie ma większych szans, by w przyszłym roku wydano publikację historyczną, która przebiłaby ponad 1100-stronicową księgę opisującą historię wszystkich sekcji Legii Warszawa.

50-lecie Legii obchodzone było hucznie, szczególnie jak na ówczesne realia. Zaangażowanych w przygotowanie samych uroczystości było kilkadziesiąt osób, a w propagowanie jubileuszu zaangażowały się wszystkie legijne sekcje. Te zaś były liczniejsze niż obecnie i stanowiły o wiele większą siłę w kraju. Dość powiedzieć, że na 50-lecie Legia świętowała mistrzostwo Polski raz za razem.

Uroczystości jubileuszowe, rozpoczęte oficjalnie w dniu 30 kwietnia 1966 roku, zakończone zostały pierwszą "Wystawą polskiej książki sportowej", eksponowaną w dniach 7-21 stycznia 1967 roku.

Zarząd Legii powołał do życia Komitet Organizacyjny Jubileuszu. Na jego czele stanął prezes klubu, Zygmunt Huszcza, funkcje wiceprzewodniczących Komitetu, a zarazem przewodniczących Komisji powierzono Edwardowi Potorejko (Komisja Organizacyjna), płk. Kazimierzowi Malczewskiemu (Komisja Sportowa), red. Stanisławowi Pękali (Komisja Propagandowa) i płk. Napoleonowi Czesnakowi (Komisja Finansowa). Sekretarzem Komitetu został ppłk mgr Stanisław Czerny. Ponadto wśród członków komitetu organizacyjnego znaleźli się: Tadeusz Białek, Adam Bagłajewski, Józef Dziadura, Leszek Dąbrowski, Michał Friedman, Zygmunt Fiałkowski, Aleksander Gutowski, Romuald Iżyński, Janusz Iwaszkiewicz, Tadeusz Jedynak, Janusz Kalbarczyk, Klemens Kotus, Kazimierz Konarski, Ryszard Łysakowski, Robert Rudowski, Edward Samoraj, Jan Szymanowski, Tadeusz Ulatowski, Stanisław Wytyczak i Walenty Wojciechowski.

Do zawodów posiadających najliczniejszą obsadę zawodników zagranicznych należały wówczas: Wyścig Kolarski o Puchar MON, Mityng w Lekkiej Atletyce, Turniej Gwiazd Bokserskich oraz 4 mecze piłkarskie z czołowymi drużynami Anglii, Czechosłowacji, NRD i Węgier. Pozostałe sekcje sportowe klubu rozegrały spotkania towarzyskie z zagranicznymi zespołami, w takich dyscyplinach jak: gimnastyka, hokej na lodzie, koszykówka, strzelanie śrutowe i kulowe, siatkówka, szermierka, pływanie, piłka wodna i zapasy. Łącznie w zawodach międzynarodowych zorganizowanych z okazji jubileuszu 50-lecia WKS Legia uczestniczyło 426 sportowców z 11 państw i 800 zawodników krajowych. Zawody te oglądało bezpośrednio około 250 tysięcy widzów.

2 października 1966 roku dla uczczenia 23. rocznicy powstania ludowego Wojska Polskiego i 50-lecia WKS Legia, zorganizowano na stadionie przy Łazienkowskiej "Święto Sportowe Młodzieży Stolicy", na które złożyły się 3 pokazy gimnastyczne, mecz lekkoatletyczny pomiędzy zespołami Chorągwi Łódzkiej i Warszawskiej ZHP, masowy pokaz gimnastyki akrobatycznej i wyścig kolarski.

250 gimnastyków Legii wzięło udział w kolumnie sportowców "Defilady 1000-lecia". Legia przeprowadziła także takie spotkania jak:
- spotkania z zasłużonymi działaczami, zawodnikami i weteranami klubu oraz zjazd prezesów WKS-ów
- sesję Klubu Sprawozdawców Sportowych SDP
- czwartek olimpijski poświęcony Legii
- wieczory autorskie i występy artystów scen warszawskich w przerwach imprez sportowych

Z okazji jubileuszu, fotografie i trofea Legii były wystawiane w witrynach sklepów sportowych MDM i Składnicy Harcerskiej. Wydano także okolicznościowe znaczki, puchary, proporczyki, medale i odznaki sportowe. Zorganizowano także teleturniej "50 lat WKS Legia".

"Największym osiągnięciem klubu w zakresie wydawniczym było wydanie w roku jubileuszowym księgi pamiątkowej 50-lecia pt. "Legia 1916-1966", uznanej za kronikę sportu polskiego i wojskowego tego okresu. Księga ta, której opracowaniem i wydaniem kierował komitet redakcyjny w składzie: przewodniczący płk mgr Edward Potorejko oraz członkowie: gen. bryg. Tadeusz Jedynak, płk Kazimierz Malczewski, red. Stanisław Pękala, zawiera 1112 stron, 2303 zdjęcia w tekście oraz 14 kolorowych tablic" - informował klub w 1966 roku.

Do poważniejszych pozycji prasowych należały specjalne suplementy o Legii jakie wydał "Przegląd Sportowy" i "Żołnierz Wolności" oraz znaczna ilość poważnych pozycji publicystycznych popularyzujących stołeczny klub. "Wydrukowanych zostało również kilkanaście okolicznościowych programów na jubileuszowe imprezy. Młodzież szkół podopiecznych klubu otrzymała ozdobne druki na tygodniowe plany zajęć oraz zakładki do książek. Nie zapomniano także o filatelistach i filumenistach, z myślą o których Legia wydała specjalne pocztówki jubileuszowe w nakładzie 500 tysięcy sztuk oraz okolicznościowe nalepki na pudełka zapałczane w ilości 2 milionów sztuk.

Dla upamiętnienia 50 rocznicy powstania klubu wydane zostały specjalne znaczki i proporczyki oraz drobne upominki z insygniami jubileuszowymi. W ramach konkursu na piosenkę o Legii wybrane zostały dwie melodie z tekstami.

Na stadionie Legii uruchomiono w roku 1966 letnie kino dostępne dla warszawiaków. Klub podkreślał, że "przyjęcie protektoratu nad jubileuszem 50-lecia WKS Legia przez Marszałka Polski Mariana Spychalskiego podniosło rangę uroczystości i w znacznej mierze ułatwiło komitetowi organizacyjnemu realizację bogatego programu obchodów".

"Dobitnym potwierdzeniem uznania zasług Legii dla polskiego sportu, a w szczególności sportu warszawskiego, było ufundowanie przez Stołeczny Komitet Frontu Jedności Narodu sztandaru dla klubu i wręczenie go w dniu 8 października 1966 roku na centralnej akademii jubileuszowej oraz odznaczenie WKS Legia Złotym Krzyżem Zasługi" - informowała Legia pół wieku temu.

Prezydium Stołecznej Rady Narodowej w 1966 roku nadało Legii Złotą Odznakę "Za Zasługi dla Warszawy", a 14 Polskich Związków Sportowych - Złote Odznaki Honorowe za zasługi w rozwoju sportu wyczynowego. "Te odznaczenia i wyróżnienia cieszą nas, równocześnie jednak zobowiązują do jeszcze lepszej, skuteczniejszej pracy nad wychowaniem i szkoleniem sportowców - godnych reprezentantów i obywateli Polski Ludowej" - mówił wówczas prezes klubu.

W okresie jubileuszu systematycznie odbywały się konferencje prasowe, organizowano spotkania z byłymi zawodnikami i działaczami Legii, uruchomiono wspomniane wcześniej kino na Stadionie, eksponowano wystawy znaczka sportowego i medali zdobytych przez naszych zawodników na Igrzyskach Olimpijskich, mistrzostwach świata, Europy, SKDA i innych centralnych zawodach, urządzono w Składnicy Harcerskiej i sklepie sportowym popularyzujące klub wystawy. W Sali Kongresowej odbyła się akademia z okazji 50-lecia Legii, a podczas uroczystości otwarcia jubileuszu na stadionie Wojska Polskiego, zaprezentowano okazałą, szczególnie jak na tamte czasy, iluminację "50 lat WKS Legia".

"Rozpoczęcie obchodów jubileuszowych wyznaczono na 30 kwietnia 1966 roku. W przeddzień złożono wiązanki kwiatów i zaciągnięto warty honorowe w miejscach straceń i na grobach zasłużonych dla Legii działaczy i zawodników. 30 kwietnia ulicami miasta przeciągnął barwny capstrzyk złożony ze sportowców i działaczy WKS Legia, któremu asystowały delegacje wszystkich klubów stołecznych. Na stadionie WP odbyła się defilada, mecz piłki nożnej pomiędzy Legią i Duklą Praga występy artystyczne oraz pokaz sztucznych ogni" - informował klub w rocznym sprawozdaniu za rok 66.

"Ambitne plany obchodów jubileuszu 50-lecia klubu wykonano z nadwyżką. Fakty powyższe świadczą najlepiej, że istniały przeogromne jeszcze 'rezerwy mocy produkcyjnej', jakby to powiedzieli ekonomiści, że przy odpowiednich bodźcach (jubileusz był wspaniały dopingiem) mierzenie sił na zamiary jest najracjonalniejszym punktem wyjściowym przy podejmowaniu przedsięwzięć, w których kapitałem zakładowym jest ofiarność działaczy społecznych. Obowiązki, wypływające z przynależności do WKS Legia spełnili z honorem wszyscy, zaczynając od anonimowych prawie pracowników, szeregowców, a kończąc na zajmujących najodpowiedzialniejsze w klubie funkcje dowódcach. Jubileuszowy nastrój, towarzyszący każdemu z podejmowanych wysiłków, złożył się na wspaniałą atmosferę wokół najbardziej reprezentacyjnej grupy członków WKS Legia - wyczynowców. Nic też dziwnego, że sportowcy Legii dali z siebie w roku jubileuszowym często tak wiele, że wyniki ich zaskoczyły nie tylko krajową opinię sportową. (...)" - informował ówczesny prezes Legii.

O sukcesach sportowców Legii w 1966 roku napiszemy osobno. Poprzednie teksty historyczne znajdziecie w dziale Historia.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (18)

+dodaj komentarz
Wioletta - 07.07.2017 / 22:29, *..37.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Mój mąż brał udział w pokazie gimnastycznych w 50 lecie. Legii Warszawa z WKS Olsztyn. Czy są zdjęcia lub filmy z tej uroczystości? Na YouTube.

odpowiedz
Stanisław - 17.05.2016 / 11:45, *..dbsinternet.pl

masowy pokaz gimnastyki akrobatycznej brałem w tym udział ciekawi mnie czy są może zdjęcia lub film.

odpowiedz
Guti - 20.03.2015 / 19:36, *..dynamic.chello.pl

Mam księgę wydaną na 50-lecie.

odpowiedz
r - 20.03.2015 / 19:38, *..dynamic.mm.pl

Nakład: 6300 egzemplarzy ... nieźle...

w tym pewnie z połowa całkowicie zniszczona/nie istnieje/gdzieś na zawsze zagubiona

odpowiedz
leszek - 20.03.2015 / 20:58, *..dynamic.chello.pl

mam księgę 50-lecie

odpowiedz
tzub - 20.03.2015 / 21:21, *..torun.mm.pl

Również posiadam księgę pamiątkową, również z racji obecności mojego dziadka w komitecie redakcyjnym :) z tego jestem dumny, ale z czerwoności jego poglądów już nie.

odpowiedz
JIHAD - 21.03.2015 / 07:13, *..opera-mini.net

Kiedy dokładnie powstał nasz klub? Chodzi mi o datę dzienną.

odpowiedz
Lechu - 21.03.2015 / 00:46, *..57.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Cóż. W tamtych czasach faktycznie uroczystości tego rodzaju były znacznie okazalsze i z większą pompą, niż obecnie. Dzisiaj? Wróci się do starych, klasycznych strojów, zagra się sparing z rezerwami jakiegoś Realu, Barcelony, Bayernu; przytoczy się wydarzenia historyczne na fejsie, fajerwerki i koniec...

odpowiedz
do tzub - 21.03.2015 / 00:59, *..radomsko.vectranet.pl

sadzac po twom nicku szczegolnie sie od dziadka nie odcinasz, pewnie wszyscy ciagniecie do dzis z jego czerwonosci

odpowiedz
1944 - 21.03.2015 / 01:04, *..play-internet.pl

czerwony okres naszej historii powinien być raczej przemilczany niestety.....nic chwalebnego w tym okresie w naszym klubie się nie działo.

odpowiedz
lebaid - 21.03.2015 / 07:10, *..dynamic-ww-2.vectranet.pl

Konstruktywnie: czy klub przygotował jakieś forum lub maila na którego można by komunikować swoje pomysły na uroczystości obchodowe 100u lecia!?
Jeśli nie to WIELKA szkoda ...

odpowiedz
@1944 - 21.03.2015 / 07:40, *..adsl.inetia.pl

Weź puknij się w ten pusty łeb. Przemilczanie? Ile ty masz lat? Dalej chowasz głowę pod kołdrę jak się przestraszysz? O swojej historii trzeba pamiętać i przedstawiać ją obiektywnie. Jej się nie zmieni, oceniać można znając pełen kontekst, ale nie, ty byś wolał udawać, że Legii przez 45 lat nie było :-). Dobrze, że to opisano i mam nadzieję, że nadal przy opisywaniu historii nie będzie się od niczego uciekać, tylko pisać jak jest.

odpowiedz
@JIHAD - 21.03.2015 / 11:51, *..64.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Z tego co wiem przyjmuje się datę między 5 a 15 marca.

odpowiedz
do 1944 - 21.03.2015 / 12:36, *..play-internet.pl

Lucjanowi Brychczemu powiesz źe nic chwalebnego w źyciu nie zrobił?

odpowiedz
do 1944 - 21.03.2015 / 13:08, *..dynamic.gprs.plus.pl

Dzieciaku. Ten okres to największe sukcesy o jakich Ty pewnie pojęcia nie masz. 1/2 Pucharu Europy, otarliśmy się o zwycięstwo, w naszym zespole grał jeden z najlepszych piłkarzy świata, dwóch piłkarzy będących w najlepszej ,,11" Mundialu !!!! Teraz awansować nie potrafią 20 lat!!!

odpowiedz
1944 - 21.03.2015 / 20:13, *..play-internet.pl

chłopie każdy głupi wie że na boisku w tym czasie odnosiliśmy sukcesy...ja mówie o ludziach którzy trzymali stery w tym okresie w klubie a konkretnie o komuchach i Ludowym Wojsku Polskim które wtedy nam patronowało...co do Brychczego-mój dziadek znał go osobiście i gdyby nie powołanie do wojska to w Legii nigdy by nie grał...poza tym nie odmawiam Brychczemu talentu i sukcesów które osiągał na boisku-ale jeśli uważacie że Ślązak przyszedłby do Legii z miłości do tego klubu a nie dlatego żeby uniknąć wojska to nie mam pytań...czerwone lata naszej historii to naprawdę żaden powód do dumy.

odpowiedz
kamillegiagol - 21.03.2015 / 21:18, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

Mam taką księgę na 50 lecie do sprzedania. Jak ktoś chętny piszcie na kamillegiagol@spoko.pl

odpowiedz
do 1944 - 23.03.2015 / 12:54, *..nat.student.pw.edu.pl

Brychczy przyszedł do Legii, bo w żadnym śląskim klubie go nie chcieli!

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.