Artur Jędrzejczyk i Kasper Hamalainen podczas meczu reprezentacji we Wrocławiu - fot. Piotr Kucza / FotoPyK

Polska 5-0 Finlandia

Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W towarzyskim meczu rozegranym we Wrocławiu Polska rozgromiła Finlandię 5-0. Do przerwy Polacy prowadzili już 3-0 po trafieniach Grosickiego, Wszołka i Starzyńskiego. W drugiej części meczu na 4-0 podwyższył Wszołek, a wynik ustalił w 85. minucie Grosicki. W wyjściowym składzie "Biało-Czerwonych" zagrało dwóch legionistów: Artur Jędrzejczyk i Michał Pazdan. Po przerwie na boisku pojawił się Tomasz Jodłowiec. Pierwsze 45 minut na boisku w drużynie Finlandii spędził Kasper Hamalainen, ale podobnie jak koledzy niczym się nie wyróżnił.

W porównaniu do środowego meczu z Serbią Adam Nawałka dokonał 8 zmian w wyjściowym składzie. Mimo to Polacy od początku przejęli kontrolę i udokumentowali ją już w 18. minucie. Bartosz Kapustka zagrał na prawe skrzydło do Artura Jędrzejczyka, a ten dograł piłkę w pole karne do Kamila Grosickiego, który sprytnym uderzeniem po ziemi wpakował ją do siatki. Trzy minuty później było już 2-0. Tym razem akcję zaczął Grzegorz Krychowiak, który podał do Grosickiego. "Grosik" przebiegł kilkanaście metrów i zagrał w poprzek pola karnego na długi słupek do wbiegającego Pawła Wszołka, któremu pozostało tylko dostawić nogę. Polacy nadal szli za ciosem i w 32. minucie Jędrzejczyk zgrał głową do Wszołka, który dobrze wypatrzył Filipa Starzyńskiego. Napastnik na co dzień grający w Zagłębiu Lubin przyjął piłkę tyłem do bramki, odwrócił się i pięknym uderzeniem posłał ją tuż przy dłuższym słupku. 3-0! Kibice nie zdążyli jeszcze skończyć celebrowania gola, a zaskakującym strzałem zza pola karnego popisał się "Grosik", jednak futbolówka tylko otarła się tylko o zewnętrzną część słupka bramki Finlandii. W 40. minucie błąd popełnił Artur Jędrzejczyk, który za lekko wycofał piłkę. Boruc wyszedł z bramki i zablokował rywala, ale piłka trafiła do Hetemaja. Fin uderzył tak, że piłkę zmierzającą do bramki wybił Michał Pazdan!

Michał Pazdan i Teemu Pukki - fot. Piotr Kucza / FotoPyK

Po przerwie na boisko wszedł Tomasz Jodłowiec -legionista zmienił Grzegorza Krychowiaka. Do 65. minuty na boisku nie działo się zbyt wiele ciekawego, ale tuż po wejściu Roberta Lewandowskiego Polacy podwyższyli na 4-0. Starzyński prostopadle wypuścił Grosickiego, a ten dograł na 5 metr do Lewandowskiego - piłka odbiła się od obrońcy i trafiła prosto pod nogi Pawła Wszołka, który bez zastanowienia wpakował ją do siatki. W 69. minucie kontrę wyprowadził Grosicki, dograł do Lewandowskiego, który minął obrońcę, ale jego strzał został zablokowany. W 82. minucie ładnym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Robert Lewandowski. Piłka jednak odbiła się od poprzeczki i spadła metr przed linią bramki. W 85. minucie genialne podanie z obrony zagrał wprowadzony kilka minut wcześniej Bartosz Salamon. Do piłki w polu karnym dopadł Grosicki, minął bramkarza i wpakował piłkę do pustej bramki.

Polska 5-0 (3-0) Finlandia
1-0 - 18' Kamil Grosicki
2-0 - 21' Paweł Wszołek
3-0 - 32' Filip Starzyński
4-0 - 66' Paweł Wszołek
5-0 - 85' Kamil Grosicki

Polska: 12. Artur Boruc (46' 25. Przemysław Tytoń) - 3. Artur Jędrzejczyk, 15. Kamil Glik, 2. Michał Pazdan, 14. Jakub Wawrzyniak - 18. Paweł Wszołek (86' 16. Jakub Błaszczykowski), 10. Grzegorz Krychowiak (46' 6. Tomasz Jodłowiec), 17. Bartosz Kapustka (79' 24. Bartosz Salamon), 11. Kamil Grosicki - 23. Filip Starzyński (67' 19. Piotr Zieliński), 7. Arkadiusz Milik (63' 9. Robert Lewandowski)

Finlandia: 1. Lukas Hradecky - 13. Kari Arkivuo, 4. Joona Toivio, 2. Paulus Arajuuri, 18. Jere Uronen - 19. Alexander Ring (83' 17. Janne Saksela), 14. Tim Sparv, 7. Roman Eremenko (78' 16. Thomas Lam), 20. Joel Pohjanpalo (62' 10. Teemu Pukki), 8. Perparim Hetemaj (46' 11. Robin Lod) - 21. Kasper Hamalainen (46' 6. Rasmus Schuller)

żółte kartki: Glik (Polska) - Arkivuo (Finlandia)