Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.    Rozumiem, ZAMKNIJ
Legioniści - niezależny serwis informacyjny
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Józef Piłsudski i Stanisław Mielech - fot. Mishka / Legionisci.com
Józef Piłsudski i Stanisław Mielech - fot. Mishka / Legionisci.com
Poniedziałek, 11 kwietnia 2016 r. godz. 15:16

Uwaga: Wiadomość archiwalna!

Kwiecień miesiącem powstania Legii

Wiśnia, źródło: legia.com

Grzegorz "Karpiko" Karpiński od wielu lat zagłębia się w historię Legii, odwiedzając archiwa i biblioteki. W przeszłości, działając w grupie "CyberF@ni", był jednym z prekursorów zorganizowanego ruchu ultras na Łazienkowskiej. Obecnie pracuje nad "Księgą Stulecia Legii Warszawa", a niebawem będzie można poznać efekty jego wysiłków. Zapraszamy do przeczytania fragmentów wywiadu, którego udzielił legia.com.

Jesteś twórcą rozdziałów "Księgi Stulecia", które opisują najmniej jak dotąd eksplorowany przez historyków okres - powstanie Legii i lata przed II wojną światową. Naszą rozmowę zacznę od najprostszego pytania: dlaczego obchody stulecia zaczynamy w kwietniu?

- Dlatego gdyż naszą wiedzę dotyczącą początków Legii opieramy o wspomnienia założycieli klubu, przede wszystkim Stanisława Mielecha. To właśnie od niego pochodzi duży opis zebrania założycielskiego. Odbyło się ono w Legionowie, miasteczku zbudowanym dla legunów na froncie wołyńskim, właśnie w kwietniu roku 1916. Przekaz bezpośredniego uczestnika zebrania założycielskiego jest dla nas kibiców podstawową wykładnią w tej sprawie, bo w końcu kto może lepiej wiedzieć, kiedy założono Legię, niż jej założyciel?

W wielu dziennikarskich tekstach poświęconych tamtemu okresowi pojawia się nazwa Drużyna Legionowa, choć przecież funkcjonowała już wtedy nazwa Legia. Skąd ta rozbieżność?

- Oficjalna nazwa klubu z tamtego okresu to: "Drużyna Sportowa Legia". Występuje ona w nielicznych dokumentach, które pozostały z tamtego okresu. "Drużyna Legionowa" to określenie wynikające - co tu dużo mówić - z niedoinformowania bądź niewiedzy ówczesnych dziennikarzy. Później ktoś opisując historię Legii użył tego sformułowania, inni powielili i dziś trudno przeczytać tekst o początkach Legii bez zdania "nie pisano Legia, ale Drużyna Legionowa". W starych warszawskich gazetach znalazłem kilka takich notatek prasowych, w których jest mowa o tym, że jakaś drużyna będzie grała z drużyną legionową, są to jednak naprawdę śladowe ilości. Bardziej zorientowani dziennikarze prasowi pisali po prostu o Legii.

Założyciele klubu od początku używali nazwy Legia?

- Tak, od pierwszego dnia istnienia. Na zebraniu założycielskim przyjęto nazwę, barwy, ustanowiono zarząd, powołano prezesa. Legia była klubem w pełnym znaczeniu. Są zachowane dokumenty z tamtego okresu, które będą zaprezentowane w "Księdze Stulecia Legii", w których występuje nazwa "Drużyna Sportowa Legia". Również wspomnienia Stanisława Mielecha są w tej kwestii jednoznaczne.

Całą rozmowę możecie przeczytać tutaj.Komentarze: (3)

jarek, 11.04.2016 16:41:57 - *.centertel.pl

Grzesiu!
Dzięki za to co już zrobiłeś i co robisz dla ruchu kibicowskiego Legii

d, 11.04.2016 18:04:53 - *.dynamic.chello.pl

Marzyłoby mi się piekne racowisko wzdłuż Wisły aż po Młociny z okazji 100lecia i Mistrzostwa Polski....

Kuka, 11.04.2016 22:02:55 - *.static.ip.netia.com.pl

Tylko nie śpiewać 100 lat jak nasz niedawny prezydent pewnej babci co miała 102 lata:)

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj swój komentarz:

autor:

e-mail:


treść:


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!