Śląsk Wrocław na meczu z Lechem Poznań - fot. wks.pl
REKLAMA

Na stadionach: Kibice pamiętali o rzezi Wołyńskiej

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Ruszył nowy sezon ekstraklasy, ale zanim odbyło się pierwsze spotkanie, wiele zmieniło się na kibicowskiej mapie Polski. Po tym jak Wisła przybiła układ chuligański z Ruchem, zgody z Wisłą zerwali Śląsk oraz Lechia. Zakończona również została (po 33 latach) zgoda Resovii z ŁKS-em. Po wydarzeniach w trakcie Euro, Wisła, Ruch i Widzew zerwały respektowany od kilkunastu lat układ na mecze reprezentacji.
Pod koniec czerwca zakończony został układ Kotwicy Kołobrzeg ze Stalą Gorzów. To tak w skrócie. W trakcie pierwszej kolejki ekstraklasy kibice Lecha zachęcali we Wrocławiu fanów Śląska do wspólnych śpiewów "Wisła to stara...". WKS nie przyłączył się. Dzień później Wisła na własnym stadionie podejmowała Pogoń Szczecin i w pierwszych minutach spotkania zaintonowała pieśń "Cała Polska j... Śląska". Od miłości do nienawiści jeden krok.

Najliczniej na wyjazdowym spotkaniu w 1. kolejce pokazał się "Kolejorz", który specjalem do Wrocławia przyjechał w 1080 osób. Zaprezentowali transparent "Piękna Polska zaściankowa, terroryzmem nieskażona". Komplet na wyjeździe do Płocka zanotowała Lechia, która ponadto odpaliła skromne ilości pirotechniki. Warto dodać, że sektor dla przyjezdnych w Płocku został przeniesiony na drugą trybunę, dzięki czemu nie przylega już do młyna gospodarzy.

Jedyną ekipą, która nie pojawiła się na wyjeździe, był Górnik Łęczna, który rozpoczął bojkot meczów swojego klubu. Wszystko za sprawą decyzji działaczy, którzy postanowili - rzekomo dlatego, by uzyskać większe przychody - mecze w roli gospodarza rozgrywać na Arenie Lublin. Nie chodzi tu bynajmniej o odległość, bowiem oba stadiony oddalone są o zaledwie 25 kilometrów, jednak fanatycy z Łęcznej od początku stawiali sprawę jasno - albo Górnik gra dalej na swoim stadionie, albo nie będzie dopingu. Protest Górnika mocno wspiera Motor, który mimo bardzo dobrych stosunków z klubem z Łęcznej, może obawiać się o niższą frekwencją na swoich III-ligowych meczach, mając konkurencję w postaci spotkań ekstraklasy.

Kibice Ruchu wywiesili płótno "FCK ISIS", które... zerwała im ochrona. Chorzowianie, o dziwo, bez żadnej reakcji. W pierwszej rundzie Pucharu Polski najciekawiej było przy okazji spotkań JKS-u Jarosław z ROW-em oraz Pogoni Lębork z Kotwicą.

Ekstraklasa:

Śląsk Wrocław - Lech Poznań (1080).
Lechici do Wrocławia przyjechali w 1080 osób i z dobrym oflagowaniem. Wywiesili transparent "Piękna Polska zaściankowa, terroryzmem nieskażona". Wrocławianie zaprezentowali nowe płótno "WKS Śląsk Wrocław" oraz wywiesili transparent "Ludobójstwo Pamiętamy", w nawiązaniu do rocznicy rzezi Wołyńskiej. Poznaniacy zachęcali Śląsk do wspólnych bluzgów na Wisłę, ale gospodarze nie przyłączyli się.

Wisła Płock - Lechia Gdańsk (923).
Na pierwszy mecz Wisły Płock w ekstraklasie przyszło ok. 9 tysięcy kibiców, w tym 900-osobowa grupa z Gdańska. W młynie płocczan zawisło płótno Stomilu, z którym teraz łączy ich zgoda (do tej pory układ). Na trybunach pojawiło się 150 olsztynian. Warto dodać, że na stadionie Wisły młyn został wydłużony o dotychczasowy sektor gości. Przyjezdni zaś zasiadają na drugiej trybunie - obok dachu. Lechiści przyjechali autokarami, lekko spóźnieni, zaprezentowali sektorówkę i odpalili piro. Gospodarze rozciągnęli sektorówkę w kształcie koszulki i machali flagami na kiju. Szykowana na to spotkanie większa choreografia zostanie zaprezentowana na meczu z Legią.

Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok (580).
Na meczu 13,7 tysiąca fanów, w tym 580 przyjezdnych. Białostoczanie przyjechali pociągiem specjalnym, w sektorze gości wywiesili cztery flagi oraz biało-czerwony transparent "Ofiary małego Katynia upominają się o pamięć. Lipiec 1945". Z obu stron nie brakowało "uprzejmości".

Wisła Kraków - Pogoń Szczecin (325).
Dobry wyjazd Pogoni - Portowcy wywiesili w sektorze gości 6 flag i prowadzili niezły doping. Frekwencja na stadionie Wisły (10 tys.), jak i w młynie, poniżej możliwości. Gospodarze już w pierwszych minutach spotkaniach bluzgali na Śląsk Wrocław, z którym jeszcze kilka tygodni temu łączyła ich zgoda. Przed meczem odbyło się spotkanie wiślackich grup kibicowskich, podczas którego wyjaśniono przyczyny ostatnich zmian.

Cracovia - Piast Gliwice (300).
Młyn Cracovii na słabym poziomie, jeśli chodzi o liczebność. Zdecydowanie lepiej wychodziły im wokalne popisy, czemu z pewnością sprzyjały wydarzenia boiskowe i wysoka wygrana ich drużyny. Gliwiczanie przyjechali pociągiem, w sektorze gości wywiesili 4 flagi. Pomiędzy sezonami, w pobliżu sektora dla przyjezdnych, zamontowano specjalną siatkę, która ma utrudniać rzucanie przedmiotów pomiędzy kibicami gości a trybuną gospodarzy. Cracovia kolejny raz pokazała, że posiada jedną z najlepszych ekip "napinających się". Z sektora przylegającego do klatki niedawno "Pasy" rzucały majonezem (cała jego zawartość wylądowała na plecach rzucającego), teraz krakusy poszły krok dalej i chcąc zdobyć kolejną gwiazdkę Michelin, zaoferowali przyjezdnym musztardę.Zagłębie Lubin - Korona Kielce (100).
Kibice Korony nadal bojkotują mecze swojego klubu w Kielcach, ale zamierzają jeździć na wyjazdy. Do Lubina dotarli autokarem i furami, w 100 osób i z jedną niewielką flagą.

Termalika Nieciecza - Arka Gdynia (90).
Kibice Niecieczy od nowego sezonu przenieśli swój młyn na drugą trybunę - obecnie znajduje się dokładnie na wprost dotychczasowego młyna, tuż obok sektorów VIP. Dzięki temu "zabiegowi" liczniejsze grupy kibiców gości nie będą przechodziły przez młyn Niecieczy. Arkowcy ze sporadycznym dopingiem.

Ruch Chorzów - Górnik Łęczna (-).
Fani z Łęcznej odwołali wyjazd do Chorzowa, w ramach protestu przeciwko decyzji działaczy odnośnie gry Górnika w Lublinie. Zarząd klubu z Lubelszczyzny przed podjęciem decyzji znał zdanie swoich kibiców - mecze w Lublinie bojkotować będą zarówno fanatycy z Łęcznej, jak i kibice Motoru. Na trybunach niewiele ponad 5 tysięcy osób. Niebiescy wywiesili płótno "FCK ISIS", które w trakcie meczu zerwało im dwóch ochroniarzy.

Puchar Polski:

JKS Jarosław - ROW Rybnik (129).
ROW, z pięcioma flagami, stawił się w Jarosławiu w 129 osób, w tym Wisłoka (66) oraz Górnik (9).

Pogoń Lębork - Kotwica Kołobrzeg (63).
Kotwica przyjechała do Lęborka w 63 osoby, z jedną flagą i bardzo dobrym dopingiem. Pogoń zebrała się w 100 osób, wspierani dodatkowo przez Zawiszę - prowadzili przeciętny doping, skupieni na innych "atrakcjach".

Miedź II Legnica - GKS Bełchatów (50).
Przyjezdni z jedną flagą i kilkoma okrzykami w trakcie meczu.

GKS Jastrzębie - Olimpia Grudziądz (8).

ŁKS Łomża - GKS Tychy (0).
Gospodarze wywiesili transparent "Zamiast dopingować - siedzimy na komendzie, twojej kariery koMENDAncie i tak nie będzie!".

Radomiak Radom - Stal Stalowa Wola (-).
Spotkanie rozegrano bez udziału kibiców gości, w związku z czym Stalówka musiała odwołać planowany wyjazd.

Świt Skolwin - Polonia Bytom (0).

Mecze towarzyskie:

Hutnik Kraków - Pogoń Lwów (0).
Na towarzyski mecz przyszło 300 kibiców Hutnika. Zaprezentowali biało-czerwony transparent "11.07.43, Wołyń. Naród, który traci pamięć, traci sumienie. Pogoń Lwów, szacunek za walkę o Polskość" oraz odpalili ognie wrocławskie.


Wyjazd tygodnia: 1080 kibiców Lecha we Wrocławiu
Oprawa tygodnia: brak

Poprzednie kibicowskie relacje ze stadionów Polski i świata w dziale Na stadionach.

Legia Warszawa na meczu z Jagiellonią Białystok:
Jagiellonia Białystok na wyjazdowym meczu z Legią Warszawa:


Lech Poznań na wyjazdowym meczu ze Śląskiem Wrocław:
Śląsk Wrocław na meczu z Lechem Poznań:


Lechia Gdańsk na wyjazdowym meczu z Wisłą Płock:

Wisła Płock na meczu z Lechią Gdańsk:
Ruch Chorzów na meczu z Górnikiem Łęczna:


Wisła Kraków na meczu z Pogonią Szczecin:


Pogoń Szczecin na wyjazdowym meczu z Wisłą Kraków:


Zagłębie Lubin na meczu z Koroną Kielce:


Korona Kielce na wyjazdowym meczu z Zagłębiem Lubin:


Termalica Nieciecza na meczu z Arką Gdynia:


Arka Gdynia na wyjazdowym meczu z Termaliką Nieciecza:


Cracovia na meczu z Piastem Gliwice:


Kotwica Kołobrzeg na wyjazdowym meczu z Pogonią Lębork:


Pogoń Lębork na meczu z Kotwicą Kołobrzeg:


GKS Bełchatów na wyjazdowym meczu z Miedzią II Legnica:


KKS Kalisz na meczu z MKS-em Kluczbork:


ROW Rybnik na wyjazdowym meczu z JKS-em Jarosław:


ŁKS Łomża na meczu z GKS-em Tychy:


Olimpia Grudziądz na wyjazdowym meczu z GKS-em Jastrzębie:


GKS Jastrzębie na meczu z Olimpią Grudziądz:


Hutnik Kraków na meczu z Pogonią Lwów:

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.