fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Mączyński kolejnym gorącym transferem z Krakowa

Wiśnia, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Krzysztof Mączyński nie jest pierwszym piłkarzem w historii, który zdecydował się na transfer z Wisły do Legii. W przeszłości podobnych przypadków było więcej i każdemu towarzyszyły podobne emocje. Półtora roku temu na Łazienkowską trafił Radosław Cierzniak, a wcześniej na taki ruch zdecydował się Konrad Handzlik, Grzegorz Lewandowski, Marcin Jałocha i Marek Kusto.

Krzysztof Mączyński 2017-obecnie

Zawodnik stał się drugim gotówkowym transferem w letnim oknie transferowym. Legia wyciągnęła z Wisły jednego z najlepszych pomocników w lidze, który jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski. Jego przyjście musi być traktowane jako poważne wzmocnienie. Szerzej o jego przenosinach pisaliśmy tutaj.

Radosław Cierzniak 2016-obecnie

W styczniu 2016 roku Legia ogłosiła pozyskanie Radosława Cierzniaka, który był wówczas uznawany za jednego z najlepszych bramkarzy w lidze. Golkiper miał przenieść się na Łazienkowską dopiero po zakończeniu sezonu, ale władze krakowskiego zespołu ani myślały umożliwić mu normalnie trenowanie. Cierzniak został odsunięty od zajęć, a głównym powodem miała być jego rzekoma słaba dyspozycja. W marcu Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych PZPN zadecydowała o rozwiązaniu kontraktu zawodnika z winy klubu. Dzięki temu Cierzniak mógł za kilka dni zostać oficjalnie zaprezentowany jako piłkarz Legii.



Grzegorz Lewandowski 1994-1996

Kolejnym piłkarzem, który trafił w przeszłości z Wisły do Legii był Grzegorz Lewandowski. Pomocnik grał w krakowskim klubie w latach 1989-1994, a przez ten czas rozegrał 124 mecze, w których zdobył 11 bramek. Dla Lewandowskiego najlepszym sezonem był ten ostatni w barwach Wisły. Strzelił w nim siedem goli. Należy jednak zaznaczyć, że zawodnik przed przejściem do Legii przebywał jeszcze na wypożyczeniu w hiszpańskim CD Logrones, a po powrocie nie wrócił na Reymonta tylko już na Łazienkowską. Kontrakt z "Wojskowymi" podpisał w 1994 roku. Przez dwa lata zdobył ze stołecznym klubem mistrzostwo, Puchar Polski oraz Superpuchar. W sumie dla Legii rozegrał 71 spotkania, zdobywając w nich cztery gole. W 1996 roku Lewandowski trafił do francuskiego SM Caen.

Marcin Jałocha 1992-1997

Zawodnik był wychowankiem Wisły, który jej barwy reprezentował przez sześć lat. Zimą 1992 roku niespodziewanie przeniósł się do Legii Warszawa. Wtedy 22-letni gracz otrzymał satysfakcjonującą go ofertę, a sam klub również był zadowolony z tego, co zaoferował mu stołeczny zespół. Pieniądze z jego sprzedaży pozwoliły podreperować budżet Wisły, który w tamtych czasach wyglądał słabo. Jałocha odszedł z Legii, wywalczając z nią dwa mistrzostwa i Puchary Polski, a także Superpuchar. W 1997 roku zasilił Polonię.

Marek Kusto 1977-1982

W połowie sezonu 1976/1977 roku miał miejsce jeden z głośniejszych transferów na linii Kraków - Warszawa. Wówczas Marek Kusto, który od najmłodszych lat związany był z Wisłą, zdecydował się na przejście do Legii. Kusto rozegrał dla warszawskiego klubu 131 spotkań, w których zdobył 37 goli. Wspólnie z Legią sięgnął po dwa Puchary Polski. Z Warszawy odszedł przed sezonem 1982/83, gdy podpisał kontrakt z KSK Beveren. Kusto nie potrzebował powołania do wojska, aby trafić na Łazienkowską. Sam zdecydował się na taki krok, ponieważ nie chciał już grać w Wiśle.

Latem 2016 podobną drogę przebył wychowanek Wisły, Konrad Handzlik. Obecnie 19-letni zawodnik grał jednak tylko w juniorskich drużynach małopolskiego klubu, ale fakt jego przenosin także warto odnotować.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.