REKLAMA

Biblioteka legionisty: Tajna historia futbolu

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Widząc okładkę książki "Tajna historia futbolu", można dojść do wniosku, że znajdziemy w niej ciekawe materiały dotyczące Kazimierza Deyny, Grzegorza Laty czy Józefa Młynarczyka. W wydanej we wrześniu nakładem wydawnictwa Fronda pozycji Grzegorz Majchrzak opiera się głównie na dokumentach z IPN-u.
Autor podaje informacje tam zgromadzone wraz ze skanami konkretnych pism, tyle że w przeciwieństwie do tego co sugeruje wydawnictwo - "sensacja goni sensację" - nie znajdujemy tam właściwie nic, co nie byłoby znane osobom choć trochę zainteresowanym tematem, tj. historią polskiej piłki nożnej.

Autor wskazuje piłkarzy Wisły Kraków, którzy mieli milicyjne etaty, jakby to kogokolwiek mogło zdziwić. Czytelnicy dowiedzą się co nieco o mniejszych i większych aferach - jak choćby ucieczce Marka Leśniaka z kraju czy głośnej sprawie Młynarczyka na Okęciu. Z byłych graczy Legii najwięcej ciekawostek dotyczy Roberta Gadochy, ale bynajmniej nie o przyjęciu przez niego pieniędzy na Mundialu w Niemczech, a o transferze zagranicznym. Kiedy i na jakich zasadach opuścił Legię i trafił do Francji to na pewno najciekawszy materiał tej książki, który może zainteresować legionistów.

W książce poruszono także kwestię przenosin Romana Koseckiego z Gwardii do Legii, a także kilku innych "transferów". Majchrzak opisuje także ze szczegółami, dołączając konkretne mapy, zabezpieczenie ze strony milicji meczu Lechii z Juventusem - tego, na którym pojawił się Lech Wałęsa, a wielotysięczna publiczność wyrażała poparcie dla Solidarności. W jednym z rozdziałów opisano także wyjazd kadry do Meksyku w 1986 roku, który oczywiście nie mógł się odbyć bez ludzi z resortu, którzy pod płaszczykiem piastowania funkcji zastępcy kierownika pilnowali co, kto i z kim.

Jeśli więc liczyłeś na to, że poznasz piłkarskie sensacje najwyższego kalibru, możesz być mocno zawiedziony po lekturze "Tajnej historii futbolu". Autor opiera się praktycznie cały czas na danych z IPN. Niestety, w książce znajduje się sporo błędów wskazujących na to, że wiedza autora opisywanej pozycji o wielu piłkarskich spotkaniach i faktach jest zwyczajnie słaba. Stąd takie kwiatki, jak rywalizacja Legii z... Ajaxem w kwietniu 1970 roku czy miejsce urodzenia naszej legendy, Kazimierza Deyny - Stargard Szczeciński.

Tytuł: Tajna historia futbolu. Służby, afery i skandale
Autor: Grzegorz Majchrzak
Wydawnictwo: Fronda
Liczba stron: 391
Rok wydania: 2017
Cena okładkowa: 39,90 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.