REKLAMA

Biblioteka legionisty: Tajna historia futbolu

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Widząc okładkę książki "Tajna historia futbolu", można dojść do wniosku, że znajdziemy w niej ciekawe materiały dotyczące Kazimierza Deyny, Grzegorza Laty czy Józefa Młynarczyka. W wydanej we wrześniu nakładem wydawnictwa Fronda pozycji Grzegorz Majchrzak opiera się głównie na dokumentach z IPN-u.
Autor podaje informacje tam zgromadzone wraz ze skanami konkretnych pism, tyle że w przeciwieństwie do tego co sugeruje wydawnictwo - "sensacja goni sensację" - nie znajdujemy tam właściwie nic, co nie byłoby znane osobom choć trochę zainteresowanym tematem, tj. historią polskiej piłki nożnej.

Autor wskazuje piłkarzy Wisły Kraków, którzy mieli milicyjne etaty, jakby to kogokolwiek mogło zdziwić. Czytelnicy dowiedzą się co nieco o mniejszych i większych aferach - jak choćby ucieczce Marka Leśniaka z kraju czy głośnej sprawie Młynarczyka na Okęciu. Z byłych graczy Legii najwięcej ciekawostek dotyczy Roberta Gadochy, ale bynajmniej nie o przyjęciu przez niego pieniędzy na Mundialu w Niemczech, a o transferze zagranicznym. Kiedy i na jakich zasadach opuścił Legię i trafił do Francji to na pewno najciekawszy materiał tej książki, który może zainteresować legionistów.

W książce poruszono także kwestię przenosin Romana Koseckiego z Gwardii do Legii, a także kilku innych "transferów". Majchrzak opisuje także ze szczegółami, dołączając konkretne mapy, zabezpieczenie ze strony milicji meczu Lechii z Juventusem - tego, na którym pojawił się Lech Wałęsa, a wielotysięczna publiczność wyrażała poparcie dla Solidarności. W jednym z rozdziałów opisano także wyjazd kadry do Meksyku w 1986 roku, który oczywiście nie mógł się odbyć bez ludzi z resortu, którzy pod płaszczykiem piastowania funkcji zastępcy kierownika pilnowali co, kto i z kim.

Jeśli więc liczyłeś na to, że poznasz piłkarskie sensacje najwyższego kalibru, możesz być mocno zawiedziony po lekturze "Tajnej historii futbolu". Autor opiera się praktycznie cały czas na danych z IPN. Niestety, w książce znajduje się sporo błędów wskazujących na to, że wiedza autora opisywanej pozycji o wielu piłkarskich spotkaniach i faktach jest zwyczajnie słaba. Stąd takie kwiatki, jak rywalizacja Legii z... Ajaxem w kwietniu 1970 roku czy miejsce urodzenia naszej legendy, Kazimierza Deyny - Stargard Szczeciński.

Tytuł: Tajna historia futbolu. Służby, afery i skandale
Autor: Grzegorz Majchrzak
Wydawnictwo: Fronda
Liczba stron: 391
Rok wydania: 2017
Cena okładkowa: 39,90 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

+dodaj komentarz
Kamil - 24.11.2017 / 21:02, *..nat.highway.a1.net

Dlaczego w bibliotece legionisty nie na takiej książki jak "Legia mistrzów"?

odpowiedz
do Olew - 24.11.2017 / 20:52, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

Fronda to dobre wydawnictwo , dlatego szkoda , że autor tej książki popełnił parę ''kwiatków '' typu mecz z ,, Ajaksem , zamiast z Fejenordem (duża pomyłka) . Może reszta jest w miarę w porządku ? Jeśli chodzi o '' notatki esbeckie '' to bardzo przesadziłeś . W IPN jest dużo wiarygodnych źródeł , a notatki '' służb '' to autor prawdopodobnie podał z wyjaśnieniem co i jak . Sugerujesz , że przedstawił je jako wzorowy komentarz i raport z rzeczywistości ? Zresztą nie wiem , bo nie czytałem , ale IPN jest prawicowe , przypominam Ci . Bo powiedziałeś to tak dziwnie , jakby to było wręcz fałszowanie historii przez autora , czy coś ... Albo się źle wyraziłeś . Zgadzam się natomiast , że mógł i powinien pogadać z ludźmi bezpośrednio . Chociaż z kilkoma .

odpowiedz
olew - 24.11.2017 / 11:53, *..warszawa.vectranet.pl

przeglądałem, jak większość publikacji opartych na źródłach IPN, komiczne ! czemu oni nie chcą porozmawiać z żywymi "osobowymi żródłami informacji",( Ci ludzie żyją !) a notatki esbeckie traktują jako jedyne źródło wiedzy...

odpowiedz
Ding - 24.11.2017 / 11:04, *..play-internet.pl

Fronda powinna wydać "Resortowe korki" :-D

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.