REKLAMA

Biblioteka legionisty: Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem

Bodziach, źródło: Legionisci.comWiadomość archiwalna>

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym okienku transferowym, z Legii odejdzie środkowy obrońca Michał Pazdan. Jemu właśnie poświęcona jest książka "Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem", autorstwa Yvette Żółtowskiej-Darskiej. Pozycja napisana przez wieloletnią szefową TVN Style skierowana jest głównie do młodzieży szkolnej.

Wskazuje na to zarówno język jakim posługuje się autorka, jak również grafiki wstawiane wewnątrz publikacji, które raczej nie pasują dla bardziej dojrzałej grupy docelowej. Dzieciakom zaś faktycznie mogą przypaść do gustu. Sporo miejsca poświęcono opisowi lat młodzieńczych Pazdana, które spędził w Nowej Hucie. Pierwsze treningi, mecze w drużynach młodzieżowych, w końcu debiut w seniorskim zespole, ukrywane przed Hutnikiem testy w Górniku - tego wszystkiego dowiedzą się czytelnicy. Są także rozdziały poświęcone Jagiellonii oraz Legii, a także - jakże by inaczej - reprezentacji Polski.

Autorka stara się jak najlepiej przybliżyć nam różne ciekawostki z życia (również prywatnego) Michała Pazdana. Można się m.in. dowiedzieć jak Pazdan poznał swoją żonę, czy też wybrał się na stadion Wawelu na spotkanie Kmity Zabierzów z Jagiellonią. To przy tej okazji nie jedyny raz w książce dała o sobie znać totalna nieznajomość tematów kibicowskich autorki. Jak opisuje Żółtowska-Darska: "(...) Pseudokibice wyruszyli na stadion w celu 'zrobienia młyna', inaczej mówiąc, rozróby". Później dowiadujemy się, że w dużej mierze, dzięki policji "Pazdek" nie doznał tamtego dnia uszczerbku na zdrowiu, odsiedziawszy 24 godziny na dołku. W innym miejscu dowiadujemy się natomiast, że Pazdan "nie był ultrasem, nie chodził na żadne ustawki", a słowo ultras pani Yvette definiuje czytelnikom następująco: "Ultrasi to w każdym klubie grupa najradykalniejszych kibiców. Bardziej interesują ich rozróby niż wyniki. Tak naprawdę, futbol jest dla nich na drugim planie. Najważniejsze to dać upust agresji - odpalić zabronione race na stadionie, wulgarnie wygrażać przez cały mecz rywalom czy szukać zaczepki z kibicami rywali". Nie licząc tych i innych błędów (jak np. przyczyny zamknięcia stadionu Legii na mecz z Realem), pozycja może wydawać się ciekawa dla młodszego czytelnika, który zafascynowany jest piłką nożną oraz "Kung-fu Pazdanem".

Tytuł: Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem
Autor: Yvette Żółtowska-Darska
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 208
Cena okładkowa: 34,90 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (16)

+dodaj komentarz
Wolfik - 13.01.2018 / 00:52, *..dynamic.mm.pl

Czyli dałbyś po gębie koledze, kibicowi Legii siedzącemu obok ciebie na stadionie bo w przerwie czytałby "wyborczą"???? Ludzie....

Jak widać, politycy różnej maści dbający wyłącznie o swoje koryto i napuszczający jednych na drugich (bo tak łatwiej utrzymać się przy władzy czyli kasie) naprawdę co niektórym wyprali mózgi.....

odpowiedz
do do xxx - 11.01.2018 / 22:12, *..dynamic.chello.pl

jedni srają i chodzą po fladze narodowej (gwiazdy tvn) inni ją szanują , jedni chodzą na marsz niepodległości inni na marsz faszystów , jedni składają kwiaty pod pomnikami powstańców inni bronią tęczy , z tą swoją wyborczą i poglądami to lepiej nie wyskakuj na stadionie , a jeżeli już to nie na naszym....

odpowiedz
Ładne , francuskie imię - 11.01.2018 / 18:38, *..neoplus.adsl.tpnet.pl

A przypadkiem Nergal nie miał na nazwisko podobnie do tej ałtorki książki ? Mogę się mylić , nazwiska są podobne czasami , zbieżnośc może być zresztą przypadkowa . Poza tym dziewczyna jest urobiona światopoglądowo i powinna rozstać się z tymi mediami . Nie przygotowała się do napisania tej książki . Ps. policja uratowała nam Pazdka trzymając go na dołku ? Ach , ta policja ... Haaaaahahahahahahahaha !.....

odpowiedz
zefir - 11.01.2018 / 18:15, *..internetdsl.tpnet.pl

Jeżeli chodzi o jakość treści książki, to cena jest za wysoka. Powinna kosztować max. 3,49 zł.

odpowiedz
do xxx - 11.01.2018 / 15:34, *..238

Jedni czytają "wyborczą" inni "nasz dziennik". Jedni oglądają TVN inni Republikę. To wolny kraj chyba. nie?

@do do lukasz: a ty masz swoje zdanie, czy łykasz tylko kazania z torunia?

odpowiedz
xxx - 11.01.2018 / 09:51, *..dynamic.chello.pl

a po przeczytaniu gów.... wyborczej , resztę wiadomości czerpiesz z tvn style , faktycznie warto nabijać sobie głowę takim szajsem , dzieci do których jest to adresowane mogą już chyba znależć coś interesującego i rzetelnego na rynku ....wcale nie musi być o jakimś piłkarzu ,których podobnych ,są miliony na świecie ....

odpowiedz
Cult⚽️Legia - 11.01.2018 / 02:20, *..123

Pazdan?!nigdy!nie!byłeś!Legionistá!Byłeś!dobry!kiedy!chciałeś!I tak Many thanks Pazduś

odpowiedz
Lukasz - 10.01.2018 / 23:56, *..dynamic.mm.pl

Pokolenie Jessic i Brajanków bierze się za pióro. Czas umierać.

odpowiedz
Tata Pazdzana - 10.01.2018 / 22:03, *..70

Dla mnie to chłopak co to od zawsze chce odejść. Smutne.

odpowiedz
:) - 10.01.2018 / 17:53, *..play-internet.pl

Opis kibicow mial miec przekaz... W koncu nazwa wydawnictwa zobowiazuje :)

odpowiedz
Do lukasz - 10.01.2018 / 15:34, *..centertel.pl

Pewnie że nie czytał i nie przeczyta. A ty baranie pewnie czytasz i nie tylko te komercją nasączone książki ale pewnie i wyborczą codziennie. A później jak ten baran nie masz swojego zdania tylko beeee.... jak ten baran.

odpowiedz
Łukasz - 10.01.2018 / 15:13, *..207.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Żaden z was prawdopodobnie nie czytał żadnej książki tej pani więc po co się wypowiadanie puste buraki cała seria o piłkarzach i jest nasz pazdek trzeba się cieszyć a wy tylko plujecie żółcia dzieciaka się podobają książki z tej serii straszne z was buraki

odpowiedz
xxx - 10.01.2018 / 13:32, *..dynamic.chello.pl

jak trzeba mieć naje..... w głowie , żeby pisać coś o czymś , o czym się nie ma zielonego pojęcia , ale faktycznie , może do dzieci w podstawówce to trafi ,
p.s.raczej autorstwa kopiuj/wklej

odpowiedz
Ali - 10.01.2018 / 13:26, *..134

Yvette i wszystko jasne.

odpowiedz
Pio - 10.01.2018 / 13:03, *..play-internet.pl

TVNiemiec won

odpowiedz
tomek praga - 10.01.2018 / 12:58, *..dynamic.chello.pl

Iti spier....j i nie szukaj tu podtekstu :)

odpowiedz