REKLAMA

Biblioteka legionisty: Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym okienku transferowym, z Legii odejdzie środkowy obrońca Michał Pazdan. Jemu właśnie poświęcona jest książka "Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem", autorstwa Yvette Żółtowskiej-Darskiej. Pozycja napisana przez wieloletnią szefową TVN Style skierowana jest głównie do młodzieży szkolnej.

Wskazuje na to zarówno język jakim posługuje się autorka, jak również grafiki wstawiane wewnątrz publikacji, które raczej nie pasują dla bardziej dojrzałej grupy docelowej. Dzieciakom zaś faktycznie mogą przypaść do gustu. Sporo miejsca poświęcono opisowi lat młodzieńczych Pazdana, które spędził w Nowej Hucie. Pierwsze treningi, mecze w drużynach młodzieżowych, w końcu debiut w seniorskim zespole, ukrywane przed Hutnikiem testy w Górniku - tego wszystkiego dowiedzą się czytelnicy. Są także rozdziały poświęcone Jagiellonii oraz Legii, a także - jakże by inaczej - reprezentacji Polski.

Autorka stara się jak najlepiej przybliżyć nam różne ciekawostki z życia (również prywatnego) Michała Pazdana. Można się m.in. dowiedzieć jak Pazdan poznał swoją żonę, czy też wybrał się na stadion Wawelu na spotkanie Kmity Zabierzów z Jagiellonią. To przy tej okazji nie jedyny raz w książce dała o sobie znać totalna nieznajomość tematów kibicowskich autorki. Jak opisuje Żółtowska-Darska: "(...) Pseudokibice wyruszyli na stadion w celu 'zrobienia młyna', inaczej mówiąc, rozróby". Później dowiadujemy się, że w dużej mierze, dzięki policji "Pazdek" nie doznał tamtego dnia uszczerbku na zdrowiu, odsiedziawszy 24 godziny na dołku. W innym miejscu dowiadujemy się natomiast, że Pazdan "nie był ultrasem, nie chodził na żadne ustawki", a słowo ultras pani Yvette definiuje czytelnikom następująco: "Ultrasi to w każdym klubie grupa najradykalniejszych kibiców. Bardziej interesują ich rozróby niż wyniki. Tak naprawdę, futbol jest dla nich na drugim planie. Najważniejsze to dać upust agresji - odpalić zabronione race na stadionie, wulgarnie wygrażać przez cały mecz rywalom czy szukać zaczepki z kibicami rywali". Nie licząc tych i innych błędów (jak np. przyczyny zamknięcia stadionu Legii na mecz z Realem), pozycja może wydawać się ciekawa dla młodszego czytelnika, który zafascynowany jest piłką nożną oraz "Kung-fu Pazdanem".

Tytuł: Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem
Autor: Yvette Żółtowska-Darska
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 208
Cena okładkowa: 34,90 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (16)

tomek praga - 10.01.2018 12:58:00, *.dynamic.chello.pl

Iti spier....j i nie szukaj tu podtekstu :)

Pio - 10.01.2018 13:03:56, *.play-internet.pl

TVNiemiec won

Ali - 10.01.2018 13:26:48, *.134

Yvette i wszystko jasne.

xxx - 10.01.2018 13:32:04, *.dynamic.chello.pl

jak trzeba mieć naje..... w głowie , żeby pisać coś o czymś , o czym się nie ma zielonego pojęcia , ale faktycznie , może do dzieci w podstawówce to trafi ,
p.s.raczej autorstwa kopiuj/wklej

Łukasz - 10.01.2018 15:13:26, *.207.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Żaden z was prawdopodobnie nie czytał żadnej książki tej pani więc po co się wypowiadanie puste buraki cała seria o piłkarzach i jest nasz pazdek trzeba się cieszyć a wy tylko plujecie żółcia dzieciaka się podobają książki z tej serii straszne z was buraki

Do lukasz - 10.01.2018 15:34:09, *.centertel.pl

Pewnie że nie czytał i nie przeczyta. A ty baranie pewnie czytasz i nie tylko te komercją nasączone książki ale pewnie i wyborczą codziennie. A później jak ten baran nie masz swojego zdania tylko beeee.... jak ten baran.

:) - 10.01.2018 17:53:17, *.play-internet.pl

Opis kibicow mial miec przekaz... W koncu nazwa wydawnictwa zobowiazuje :)

Tata Pazdzana - 10.01.2018 22:03:42, *.70

Dla mnie to chłopak co to od zawsze chce odejść. Smutne.

Lukasz - 10.01.2018 23:56:23, *.dynamic.mm.pl

Pokolenie Jessic i Brajanków bierze się za pióro. Czas umierać.

Cult⚽️Legia - 11.01.2018 02:20:39, *.123

Pazdan?!nigdy!nie!byłeś!Legionistá!Byłeś!dobry!kiedy!chciałeś!I tak Many thanks Pazduś

xxx - 11.01.2018 09:51:57, *.dynamic.chello.pl

a po przeczytaniu gów.... wyborczej , resztę wiadomości czerpiesz z tvn style , faktycznie warto nabijać sobie głowę takim szajsem , dzieci do których jest to adresowane mogą już chyba znależć coś interesującego i rzetelnego na rynku ....wcale nie musi być o jakimś piłkarzu ,których podobnych ,są miliony na świecie ....

do xxx - 11.01.2018 15:34:29, *.238

Jedni czytają "wyborczą" inni "nasz dziennik". Jedni oglądają TVN inni Republikę. To wolny kraj chyba. nie?

@do do lukasz: a ty masz swoje zdanie, czy łykasz tylko kazania z torunia?

zefir - 11.01.2018 18:15:04, *.internetdsl.tpnet.pl

Jeżeli chodzi o jakość treści książki, to cena jest za wysoka. Powinna kosztować max. 3,49 zł.

Ładne , francuskie imię - 11.01.2018 18:38:51, *.neoplus.adsl.tpnet.pl

A przypadkiem Nergal nie miał na nazwisko podobnie do tej ałtorki książki ? Mogę się mylić , nazwiska są podobne czasami , zbieżnośc może być zresztą przypadkowa . Poza tym dziewczyna jest urobiona światopoglądowo i powinna rozstać się z tymi mediami . Nie przygotowała się do napisania tej książki . Ps. policja uratowała nam Pazdka trzymając go na dołku ? Ach , ta policja ... Haaaaahahahahahahahaha !.....