REKLAMA

Biblioteka legionisty: Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym okienku transferowym, z Legii odejdzie środkowy obrońca Michał Pazdan. Jemu właśnie poświęcona jest książka "Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem", autorstwa Yvette Żółtowskiej-Darskiej. Pozycja napisana przez wieloletnią szefową TVN Style skierowana jest głównie do młodzieży szkolnej.

Wskazuje na to zarówno język jakim posługuje się autorka, jak również grafiki wstawiane wewnątrz publikacji, które raczej nie pasują dla bardziej dojrzałej grupy docelowej. Dzieciakom zaś faktycznie mogą przypaść do gustu. Sporo miejsca poświęcono opisowi lat młodzieńczych Pazdana, które spędził w Nowej Hucie. Pierwsze treningi, mecze w drużynach młodzieżowych, w końcu debiut w seniorskim zespole, ukrywane przed Hutnikiem testy w Górniku - tego wszystkiego dowiedzą się czytelnicy. Są także rozdziały poświęcone Jagiellonii oraz Legii, a także - jakże by inaczej - reprezentacji Polski.

Autorka stara się jak najlepiej przybliżyć nam różne ciekawostki z życia (również prywatnego) Michała Pazdana. Można się m.in. dowiedzieć jak Pazdan poznał swoją żonę, czy też wybrał się na stadion Wawelu na spotkanie Kmity Zabierzów z Jagiellonią. To przy tej okazji nie jedyny raz w książce dała o sobie znać totalna nieznajomość tematów kibicowskich autorki. Jak opisuje Żółtowska-Darska: "(...) Pseudokibice wyruszyli na stadion w celu 'zrobienia młyna', inaczej mówiąc, rozróby". Później dowiadujemy się, że w dużej mierze, dzięki policji "Pazdek" nie doznał tamtego dnia uszczerbku na zdrowiu, odsiedziawszy 24 godziny na dołku. W innym miejscu dowiadujemy się natomiast, że Pazdan "nie był ultrasem, nie chodził na żadne ustawki", a słowo ultras pani Yvette definiuje czytelnikom następująco: "Ultrasi to w każdym klubie grupa najradykalniejszych kibiców. Bardziej interesują ich rozróby niż wyniki. Tak naprawdę, futbol jest dla nich na drugim planie. Najważniejsze to dać upust agresji - odpalić zabronione race na stadionie, wulgarnie wygrażać przez cały mecz rywalom czy szukać zaczepki z kibicami rywali". Nie licząc tych i innych błędów (jak np. przyczyny zamknięcia stadionu Legii na mecz z Realem), pozycja może wydawać się ciekawa dla młodszego czytelnika, który zafascynowany jest piłką nożną oraz "Kung-fu Pazdanem".

Tytuł: Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem
Autor: Yvette Żółtowska-Darska
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 208
Cena okładkowa: 34,90 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2021 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.