fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Analiza

Klub i kibice walczą o poprawę frekwencji. Są pierwsze efekty

Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Wraz ze startem rundy wiosennej aktywnie działający kibice Legii rozpoczęli pracę nad poprawą frekwencji na stadionie przy Łazienkowskiej 3. Działania zostały w pewnym stopniu skoordynowane z klubem i po trzech pierwszych spotkaniach możemy stwierdzić, że pierwsze efekty już widać, szczególnie że gra Legii - delikatnie mówiąc - nie rozpieszcza.

Pierwszym celem, jaki postawili sobie kibice, było wypełnienie Żylety na mecz z Cracovią. Został on zrealizowany w stu procentach. Wszystkie 8124 bilety na trybunę północną zostały sprzedane, a na mecz przyszło ponad 7,5 tysiąca fanatyków. W sumie wiosenną inaugurację przy Ł3 obejrzało z trybun niemal 21 tysięcy kibiców.

Powtórzenie tego wyniku na kolejnym spotkaniu z mało atrakcyjnym rywalem było znacznie utrudnione, ponieważ w międzyczasie podopieczni Ricardo Sa Pinto zdążyli przegrać z Cracovią i Lechem... Mimo to, przed starciem z Miedzią w całej Warszawie i okolicach rozwieszone zostały transparenty o treści "Wszyscy na Legię". Następnie swoją cegiełkę dołożył klub wraz z piłkarzami, wprowadzając promocyjne ceny biletów, które można było kupować aż do samego rozpoczęcia meczu. Ponadto kibice z Żylety wspólnie przemaszerowali na stadion ze Źródełka. Dzięki tym działaniom na obiekcie stawiło się 14,5 tysiąca osób, czyli naszym zdaniem ok. 2 tysiące więcej niż początkowo można było się spodziewać. Dla porównania - na podobnych meczach jesienią z Koroną i z Piastem było po 12,5 tysiąca osób.

Trzeci wiosenny mecz ponownie odbył się po wpadce, czyli odpadnięciu z Pucharu Polski, jednak "Nieznani Sprawcy" i SKLW dużo wcześniej rozpoczęli mobilizację fanów. Zapowiedziana została oprawa, ale niezbędnym warunkiem było zapełnienie Żylety. "Niestety już dzień przed meczem musieliśmy podjąć trudną decyzję o zrezygnowaniu z naszych planów. Na około 24h przed meczem na naszą trybunę zostało jeszcze prawie 2000 wolnych biletów, co sprawiło, że mieliśmy jasność, iż oprawa nie może się udać. Jeśli już NaS trochę znacie, to z pewnością wiecie, że staramy się, aby nasze oprawy były godne klubu jaki reprezentujemy, więc nie było mowy o robieniu czegoś na pół gwizdka" - poinformowali po meczu ultrasi. Tym razem miasto przyozdobiły efektowne bannery drogowskazy z napisem "Stadion Legii", a dodatkowo tydzień przed spotkaniem przez 24 godziny można było kupować tańsze bilety. Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa zakupiło pokaźną pulę wejściówek dla osób poniżej 20 roku życia, które można było odbierać za darmo w klubowych kasach. Do całości działań doszła promocja w Fan Store - kibice posiadający bilet na mecz z wrocławianami mogli kupować gadżety nawet z 80% obniżką. Ostatecznie na meczu ze Śląskiem na Żylecie było zajętych 7,3 tys. miejsc, a na trybunie stawiło się 6,1 tys. osób. W sumie spotkanie obejrzało 18 342 kibiców - jesienią tylko na dwóch hitowych meczach z Wisłą Kraków i Lechem było lepiej.

Żyleta odżyła

Szczególną poprawę frekwencji widać na Żylecie, na którą sprzedanych jest 2,5 tysiąca karnetów. W trzech wiosennych meczach na Żylecie zanotowaliśmy o ponad 6 tysięcy więcej osób niż na trzech ostatnich meczach jesiennych. Nadal jednak około tysiąca osób posiadających możliwość wejścia na mecz nie zdołało dotrzeć na Ł3.

dataprzeciwnikuprawnieni Żyletafrekwencja Żyletafrekwencja ogółem
Frekwencja jesienią:
03.11.2018Górnik Zabrze6 1235 38817 862
01.12.2018Korona Kielce4 3173 37012 852
15.12.2018Piast Gliwice4 9154 09512 674
Frekwencja wiosną:
17.02.2019Cracovia8 1847 56220 936
01.03.2019Miedź Legnica6 3105 36514 465
16.03.2019Śląsk Wrocław7 2866 12318 342


Frekwencja a sprzedane bilety

Już rok temu wyjaśnialiśmy na czym polega różnica w liczbach prezentowanych na telebimach i rzeczywistej frekwencji na stadionie. W obecnych rozgrywkach te liczby różnią się zwykle o 5-6 tysięcy. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest to, że wiele osób posiadających karnety po prostu nie przychodzi na mecze, do tego dochodzą często niewykorzystywane bilety z puli sponsorskich czy LSS. Jak odwrócić tę tendencję? Na to pytanie odpowiedzieć musi sobie klub. Na pewno efektowna gra drużyny by w tym pomogła ;) Legia dawno już przestała odpowiednio wykorzystywać potencjał programu Legiony, który przez moment był świetnym narzędziem do mobilizowania kibiców i zacieśniania wspólnoty.

W temacie frekwencji od wielu lat stanowisko mamy jasne: operujemy liczbą osób faktycznie będących na obiekcie. Liczymy na to, że w końcu klub zdecyduje się wrócić podawania na telebimie liczby obecnych na meczu lub przynajmniej na prezentowanie dwóch liczb. Mityczne wytyczne Ekstraklasy w tym zakresie nie przekonują, ponieważ np. Pogoń Szczecin podaje uprawionych i frekwencję, a do tego wiele ciekawostek takich jak liczba kobiet i dzieci na meczu, czy wiek najstarszego kibica.

Karneciarze nie są pokrzywdzeni

Wprowadzenie promocyjnych cen biletów na ostatnich meczach spowodowało, że część kibiców posiadających karnety poczuła się pokrzywdzona. Okazuje się jednak, że nie mają do tego prawa, ponieważ karnet był jest i zapewne będzie najlepszą opcją dla kibica Legii Warszawa. Wystarczy prosta analiza karnetu normalnego na Żyletę z kartą kibica, który obejmuje 15 ligowych spotkań: cena 410 zł (z karnetem na poprzedni sezon) lub cena 490 zł (bez karnetu na poprzedni sezon). Pomijamy profity takie jak pierwszeństwo w zakupie biletów na mecze pucharowe, możliwość udostępnienia karnetu na 7 spotkań w sezonie, tańsze pakiety na rundę finałową i tańszy karnet na kolejny sezon.

Zakup pojedynczych biletów na 15 meczów do wydatek minimum 615 zł (14 * 40 zł + 55 zł na mecz z Lechem). Karnet daje więc oszczędność 205 zł (jeżeli wcześniej posiadało się karnet) lub 125 zł (jeżeli wcześniej nie posiadało się karnetu). Jeżeli Legia zrobi cenową promocję jeszcze na mecze z Jagiellonią i Pogonią, to suma oszczędności na biletach wyniesie 50 zł (5 * 10 zł zniżki na każdy mecz). Klub ma więc jeszcze spore pole manewru w tym zakresie, a karneciarze mogą spać spokojnie.

Operacja Jagiellonia

Do meczu z białostoczanami pozostały niecałe dwa tygodnie. Już teraz kibice zapowiedzieli kontynuację swoich akcji: "Obiecujemy, że znowu zrobimy wszystko, aby się udało i aby na stadionie nie było nudy ;) Aby tak się stało, prosimy byście nie zwlekali z kupnem biletu do ostatniej chwili. Wyprzedane bilety na Żyletę na kilka dni przed meczem pozwolą nam skupić się wyłącznie na oprawie." - piszą Nieznani Sprawcy i zapowiadają zorganizowanie odrobiny rywalizacji - więcej szczegółów już wkrótce.

Sprzedaż biletów rozpocznie się w sobotę, 23 marca. Wszystkich zapraszamy #NaLegię!

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (51)

+dodaj komentarz
Bart - 24.03.2019 / 16:09, *.chello.pl

@...: Może piszemy o innych dziewczynach, bo upominanych było kilka. Mniejsza o to, a białą koszulkę można założyć na kurtkę.

odpowiedz
będziedobrze - 23.03.2019 / 19:32, *.t-mobile.pl

Przyszła wiosna. Są pierwsze efekty ; - )

odpowiedz
Plaskacz - 22.03.2019 / 23:12, *.chello.pl

@Paweł S:

A ten program jeszcze działa? Ja od 3 sezonów czekam na cokolwiek i nic. Kiedyś Turi pisała że nikt tego już nie dogląda i umarło.

odpowiedz
... - 22.03.2019 / 22:17, *.centertel.pl

@Bart: Akurat tu strzeliłeś sobie w stopę... bo nie były w grupie stałych bywalców więc nie gadaj głupot...
Dziewczyny widać że pierwszy raz na meczu i pragnę Ci przypomnieć że była taka a nie inna pogoda więc wybacz ale żadna dziewczyna nie będzie latać w białej koszulce w krótkim rękawku bo STRAŻNIKOWI w dupie się popierdoli*o...

odpowiedz
Bart - 22.03.2019 / 20:48, *.chello.pl

@zwyklykibic: Dziewczyny były w grupie stałych bywalców, powinni im powiedzieć, że na Żyletę wypada (powinno się) przychodzić na biało. To nie takie trudne. Skoro tego nie zrobili, to do akcji wkroczył siwy ze swoimi manierami. Oczywiście jest niekonsekwentny, bo rzuca się tylko do niektórych. Ale generalnie trzeba zwracać uwagę na barwy, bo inaczej na Żylecie zacznie dominować różowy.

odpowiedz
o0o - 22.03.2019 / 17:30, *.tpnet.pl

@Dżihad Legia: haha jaka żenada! to ty kibicujesz wlascicielowi czy (L)egii ?

odpowiedz
jamal - 22.03.2019 / 17:30, *.brewet.pl

Niech was wrzucą na 18 w piątek lub na 18 w poniedziałek, to zobaczycie faktyczną frekwencję.......

odpowiedz
Febe - 22.03.2019 / 15:57, *.t-mobile.pl

@Paweł S:
Ja po jakimś roku miałam telefon z informacją że rzecz pozostawiona do podpisu jest do odbioru...

odpowiedz
Raku - 22.03.2019 / 14:08, *.chello.pl

@zwyklykibic: Chyba masz na myśli siwego z sektora 109,który ze swoimi przydupasami (min.krótko ścięty łepek z brodą) szuka zaczepki niemal na każdym meczu. Najlepsze jest to, że tak jak ująłeś startuje do kobiet, młodszych itp. Mam nadzieję, że ktoś kumaty w końcu ustawi go do pionu, bo jest to jednostka patologiczna

odpowiedz
jo - 22.03.2019 / 10:26, *.123.6

@Amek : dlatego darowałem sobie Żyletę... I gonię każdego bałwana, który na innym sektorze coś do mnie brzdąka o śpiewaniu czy innych aktywnościach, na które akurat w tym momencie nie mam ochoty... Ale takie sr@nie się do mniej zorientowanych, którzy trafili na Żyletę powinno się wreszcie skończyć.

odpowiedz
Kuba - 22.03.2019 / 09:56, *.t-mobile.pl

@Gerard: Akurat co do godzin rozgrywania meczów to całkowicie się zgadzam, są zbyt późno i kończą się w środku nocy. Ale to już ustala telewizja (C+) i kluby nie mają nic do gadania, muszą się podporządkować sponsorowi.
A co do trybuny rodzinnej, to tam nic nie słychać co śpiewają przyjezdni. W zeszłym sezonie miałem karnet na rodzinną, to tam jest większy doping niż na wschodniej, na którą chodzę teraz.

odpowiedz
Amek - 22.03.2019 / 09:14, *.tpnet.pl

@zwyklykibic: Jakoś Starych w czarnej kurtce mu nie przeszkadzał.

odpowiedz
hektor - 22.03.2019 / 08:38, *.ciechanow24.pl

W końcu !!!!!!!! W końcu niech Warszawa pokaże, że Legia to klub z WARSZAWY !!! Fan Cluby nie moga stanowić o naszej sile !!! Warszawiacy pokażcie, że JESTEŚCIE Z LEGIĄ !!!

odpowiedz
Paweł S - 22.03.2019 / 08:15, *.centertel.pl

Jeżeli chodzi o program legiony to była żenada !! Jedyne co z tego wyniosłem to strata. Pozostawiłem koszulkę na stulecie do podpisu i bammmm ... Do dziś jej nie odzyskałem ... Kompletna lipa

odpowiedz
olo - 22.03.2019 / 07:42, *.tpnet.pl

Wszelkie rozważania w temacie cen karnetów ( przynajmniej na Żyletę i południową), uważam za pozbawione sensu. Po ilości alkoholu, trawy i towaru wchłanianego przez kibiców ( oczywiście nie wszystkich ) wnioskuję, że choć minimalne zmniejszenie tych używek, pozwoli na zakup niektórym karnetów, co daje średnią cenę za bilet na poziomie ok 25 zł. Nie trudno zobaczyć ile piw jest rozlewane z nalewaka na meczu, jak pachnie trybuna, czy w skrajnych przypadkach grupki kibiców zamykających się w kiblach ( tego nie rozumiem, bo cały czas myślę, że oni upajają się tam czym innym..........to ich wybór ). Zmniejszmy ilość tych przyjemności i temat cen karnetów znika, doping wzrasta, mobilizacja się zwiększa i chyba ciśnienie co po niektórym na trybunach spadnie. Nie zwalajmy wszystkiego na klub, bo z pustego............ i tak dalej. Zaangażujmy się trochę w akcje kibicowskie i nie piszę tu tylko o trzymaniu sektorówki, czy flag, ale o pomocy kibic-kibicowi. Jak ktoś jest pierwszy raz na Żylecie, pokażmy mu co należy robić, a nie walimy go w mordę, bo nie śpiewa i jest ubrany w kolorową kurtkę. Szanuję ostatnie decyzje podjęte na wyjazdach ( wchodzimy wszyscy, albo nikt ). Brakuje mi jeszcze akcji na wszystkich trybunach, gdzie powadzimy zbiórkę dla kibiców potrzebujących naszej pomocy ( dla przykładu raz, zamiast zbiórki na oprawy ). Jestem przekonany, że przy ogłoszeniu tego na telebimach, to wypali i to będzie zgodne z hasłem CAŁA LEGIA ZAWSZE RAZEM

odpowiedz
Tadzik - 22.03.2019 / 07:21, *.ip-point.pl

@FOREVER LEGIA:
100% racji. Jeszcze niedawno za poprzedniego prezesa można było czuć więź i chęć dobrych relacji na linii klub-kibic. Teraz Legia jest kierowana jak zwykła spółka. Ważne są suche dane, w excelu wszystko ma być na zielono. Np. Dobrze widać to w warstwie wizualnej. Co z tego, że kibice są przywiązani do herbu, "firma" ma mieć rozpoznawalne, jak najprostsze logo. Stąd zastępowanie go Elką wszędzie gdzie się da. Darek chce wycisnąć z "firmy" tyle kasy ile tylko można, ale rozwiązania działające w normalnych korporacjach niekoniecznie się sprawdzają w klubie piłkarskim z całą jego specyfiką.

odpowiedz
Nam Nam - 22.03.2019 / 06:05, *.chello.pl

Szanowni. Trzeba się zdecydować. Albo wszyscy na Legię i warunek jest jeden - Legia w sercu lub choćby mała iskra ciekawości, która u niektórych zmieni się w ogień, albo robimy klub tylko dla wybranych - pedały won, ci nie na biało won, ci od wyborczej i tvn won itd. Ta druga polityka jest spoko, jeśli się mieszka w Częstochowie i ma kurnik na 5000, a nie w jednym z największych miast Europy, w 2019 roku, kiedy innych rozrywek sporo, a wspólnego wroga (policja, polonia) brak. I rozumiem, że dość wąska grupa czuje się dobrze, ale cele tej grupy są rozbieżne z celem "wszyscy na Legię".

odpowiedz
Redakcja (Legionisci.com) - 22.03.2019 / 05:37, *.legionisci.com

@SEBO(L): Nie jesteśmy pewni do końca, o którym przypadku piszesz, ale jeżeli w poprzednim sezonie płaciłeś za karnet 420 zł, to znaczy, że posiadałeś go jeszcze wcześniej. Gdybyś nie posiadał, to zapłaciłbyś 500 zł. Dzięki temu w tym sezonie kupiłeś za 410 zł zamiast za 490 zł. Czyli: ciągłość kupowania karnetów daje ci nieustanną zniżkę w porównaniu z osobami, które kupują pierwszy raz lub np. po roku przerwy. Nie wiemy na czym polegają twoje wyliczenia, musisz nas oświecić.

odpowiedz
Redakcja (Legionisci.com) - 22.03.2019 / 05:28, *.legionisci.com

@Droga redakcjo: jeżeli tak się stanie, to na pewno będziemy o tym informować.

odpowiedz
SEBO(L) - 22.03.2019 / 00:20, *.chello.pl

zapytam,po raz kolejny,w temacie karnetów: 10 zł "oszczędności ",tj. 420-430 zł, w porównaniu do poprzedniego sezonu,daje 0,67 zł zaoszczędzone na jeden mecz przy 15 meczach.To jest ta korzyść ? Ten dukat i obniżki w Fanstore,to kolejna? Od obecności na meczach powinny zależeć rabaty,a nie programy na wycieczki z nierobem,zdjęcia z dachu,udział w treningu jako nikt.

odpowiedz
X - 21.03.2019 / 22:16, *.237.181

Tylko gra druzyny wplywa na frekwencje. Jakby w hutniku gral ronaldo,to co weekand stadion na bielanach by pekal w szwach,taka prawda.

odpowiedz
Plaskacz - 21.03.2019 / 21:52, *.chello.pl

Oprawa i piro. Jedyna rzeczy na które waro obecie chodzić na Ł3.

odpowiedz
zwyklykibic - 21.03.2019 / 20:43, *.chello.pl

akcje akcjami fajnie.
Przed meczem ze slaskiem Staruch mówił ze trzeba brać ziomków na mecze, namawiać zęby przychodziło jak najwięcej ludzi. Namawiać, zachęcać, przekonywać.
Akcja z meczu na slaskiem. Żyleta.
3 dziewczyny, widać ze początkowa przygoda ale zajarane widać że się podoba atmosfera, fajnie taki obrazek zawsze cieszy.
Ale nie, zawsze znajdzie się jakiś patol któremu nie pasuje że dziewczyny nie mają białych kurtek, strażnik poprawności, najlepszy najwspanialszy.
Dziewczyny nie wiedzą o co chodzi, cały mecz dopingują, fajnie jest a nagle patus wpada i drze mordę do dziewczyn żeby wypierda***y z trybuny bo nie mają białych ubrań na sobie. Dziewczyny wystraszone, odeszły jak zaczęły się groźby. Ktoś próbował interweniować ale siwy patol miał kilku patusów chętnych i odważnych do napierdala**a innych.
Zdecydowanie dziewczyny przyjdą na następny mecz i opowiedzą jak jest super.
Głupia sprawa ze SP jakoś nie zauważył 1000 facetów w kurtkach o innym kolorze niż biały. ot taki odważny frustat i
czy tak ma wyglądać zapełnianie stadionu?

odpowiedz
Karneciarz - 21.03.2019 / 20:09, *.com.pl

Nie wypisujcie bzdur! Nie czuję się pokrzywdzony, cieszę się, że są takie akcje! Nie zmienia to postaci rzeczy, że ceny biletów w stosunku do oferowanego produktu są nieadekwatne. Ja i tak przyjdę, nawet jak będzie kompletny piach, ale żeby zapełnić 30 tysięczny stadion potrzeba piłki na poziomie.Potrzebni są widzowie, nigdy nie będzie 30 tysięcy fanatyków. Co pokazują nasi milusińscy, wszyscy wiemy.............

odpowiedz
Hiszpan - 21.03.2019 / 20:02, *.play-internet.pl

Powinni bardziej zachecać mlodych na rodzinnym. Super ze Hlousek i Praszelik podpisywali postery ale brak mozliwosci zrobienia zdjecia pilkarza z dzieckiem to syf i zenada.

odpowiedz
powiślak - 21.03.2019 / 19:40, *.centertel.pl

Nie potrzeba zadnych akcji promocyjnych. Wystarczy mądrze zarzadzac klubem bez baboli jeden za drugim i grac w pilke tak zeby nie płakała i żeby oczy nie bolały

odpowiedz
PiotrŻo(L)iborz - 21.03.2019 / 18:59, *.86.24

Ja nie zawsze mogę na 20:30, szczególnie w Sobotę. Pewnie wiele osób ma ten sam problem. Czekam na mecze o 18:30 lub 18 ale i tak staram się być na większości.

Pozdrawiam, Piotr

odpowiedz
Tusk D. - 21.03.2019 / 18:30, *.inetia.pl

Takie akcje niestety ale obniżają poziom naszego klubu...
Prezes wie że i tak stadion się zapełni i kaska zleci...
A po takich wynikach i blamażu powinien być pusty stadion.Tusk

odpowiedz
Bidon - 21.03.2019 / 17:52, *.tpnet.pl

@KIBOL:
Tez kiedys przerabialem temat '' Kibolstwa '' ale juz sie z tego wyleczylem i patrzac na to wszystko z boku zgodze sie z Toba co do wymarcia kiboli ( zupelnie inne mamy czasy niz lata 80,90 czy nawet poczatek 2000r mlodziez ma co robic i nie ciagnie ich na marne widowisko sportowe ) choc My na Legii mielismy zawsze latwiej niz inne kluby inne miasta bo Nasza Legia ( wychowalem sie na tym tygodniku ) zawsze grala o najwyzsze laury co maja powiedziec teraz kibole Widzewa, Łks, Ruchu czy Radomiaka czy mniejszych klubow walczacych chociaz o 1 czy 2lige. Co do Realu to nie nie jeszcze raz nie, wiem ze latwo sie mowi ze chodzimy zawsze i wszedzie czy to Nieciecza czy Real ( hmm co za porownanie ) ? Ale skoro tak jest to po co ta spina co sezon odnosnie Pucharow ze musimy grac ? Czy Ty nie widzisz tu zaprzeczenia samemu sobie ? Niestety takich sprzecznosci jest cala masa i dopiero teraz patrzac z dystansu to dostrzegam . A z Realem meczu o stawke nie zagramy przez najblizsze kilkanascie lat jestem tego pewny dlatego tak ciezko mi zrozumiec ze nawet slowo przepraszam nie padlo o tych ktorzy tak czesto biora na usta hasla typu CALA LEGIA ZAWSZE RAZEM

odpowiedz
olo - 21.03.2019 / 17:44, *.tpnet.pl

Temat bardzo złożony. Pogoda, wyniki, oprawy, sposób dopingu, autorytety itp. Wszystko ma znaczenie, nawet ten program Legiony jak była akcja oddawania nagród, to ludzie to czuli i się z tym identyfikowali. To był dobry piar, którego Legia chyba nie chce kontynuować, choć był to sposób na jednoczenie trybun.Za mało pisze się na oficjalnej stronie o społecznych akcjach kibicowskich, zbyt mało o takich akcjach jest wiadomości na mieście. Gdzie są plany lekcji rozdawane w szkołach, gdzie rozdawane pakiety startowe dla uczniów. To wszystko ma wpływ na postrzeganie klubu i frekwencję na stadionie. Mądrze się, a pewnie od kilku lat nie opuściłem meczu na Ł3 a wyjazdy na których nie byłem w tym czasie, pewnie policzę na palcach obu rąk.
No i jeszcze sławetne hasło... Cała Legia Zawsze razem.....czy na pewno ?
Gdzie odzew kibiców na wózek dla Łukasza ( było słabo ), Gdzie odzew kibiców na protezę dla Krzyśka...........brak, lub słabo, ale cała Legia Zawsze razem.

odpowiedz
Adler - 21.03.2019 / 17:27, *.play-internet.pl

Niektórzy karnetowicze kupują karnet przed sezonem ze świadomością, że będą na max 3-4 meczach w sezonie. Jest im "nie po drodze" na Łazienkowską bo mieszkają od niej kilka tysięcy km i karnet jest ich formą wsparcia klubu, który kochają, a nie czymś co kalkulują czy im się opłaca. Znam takich osobiście.

Pogoda ma spore znaczenie na frekwencję, ale jeszcze większą ma atmosfera wokół drużyny, ich gra i no i ranga przeciwnika. Na meczu ze Sportingiem w grudniowy wieczór na stadionie było ponad 28 tys osób... Gdyby Legię dało się oglądać bez bólu zębów byłoby na każdym meczu przynajmniej 18 tys, jakby grała fajną piłkę i rozjeżdżała kolejnych przeciwników byłoby 22-23, a przy hitowych meczach pełny stadion. Ale obecny pomysł na Legię jest po prostu słaby, z trenem nie da się identyfikować, z zagranicznym zaciągiem piłkarzyków też, wlasciciel zachowuje się po omacku. Brak gry w europejskich pucharach też się odbija na frekwencji bo ośmiesza to całą naszą ligę i jej sens. Azerbejdżan i Kazachstan tam jest a nas nie ma... Za 40-50zl można znaleźć w Warszawie kilka przyjemniejszych sposobów na spędzenie 2h niż oglądanie przepłaconych kopaczy usiłujących się grać w piłkę. I tak sobie myśli potencjalny "kibic". Jak ma wydać kasę i jeszcze zmarznąć to niech mu będzie zaserwowane widowisko po którego zakończeniu nie będzie żałował, że zdecydował się spędzić czas na stadionie. A jak wraca do domu i czyta w internecie, że trener zamiast przeprosić kibiców dokonuje gwałtu na rozumie to taki człowiek nie ma ochoty dorzucać się do wypłaty ani piłkarzy ani trenera bo nie dość, że został zawiedziony przez piłkarzy to jeszcze trener nie daje żadnej nadziei, że coś się w najbliższym czasie zmieni.

odpowiedz
Darek - 21.03.2019 / 17:02, *.t-ipconnect.de

@Michaello84: Nie zgodze sie z Toba.Kazdy jest potrzebny.Niestety bez tych ludzi stadion zapelnia sie w polowie.Na 99% wine ponosi slaba gra druzyny.A przede wszystkim slabej jakosci pilkarze ktorzy tu trafiają.

odpowiedz
KIBOL - 21.03.2019 / 16:39, *.cyfrowypolsat.pl

Mimo, że jestem kibolem z krwi i kości i mam w głębokim poważaniu styl drużyny, kto ją trenuje i czy gramy w LM z Realem czy z Niecieczą to jestem kibolem Legii Warszawa i tak już pozostanie.

Pytanie jest tylko takie, że kibolami stadionu nie zapełnimy, baa nie zapełnimy już nawet Żylety, która ma aż 8 tys. miejsc a co tu mówić o pozostałych sektorach. Gatunek Kibola jest na wymarciu, jest nas co raz mniej, nie ważne w której lidze, z kim, w deszczu czy słońcu, ludzie wychowani na tych zasadach już powoli odchodzą, jest nas co raz mniej z każdym sezonem.

I jako Kibol wiem jedno - nie zapełnimy stadionu nawet w 75% jeżeli nie zmieni się styl gry, jakość ligi i przywiązanie polskich zawodników do klubu.

Bo ile jest meczów, gdzie zapełnimy stadion? 2-3 w sezonie?

odpowiedz
Gerard - 21.03.2019 / 16:33, *.warszawa.pl

To jednak jest żenujące, że u nas pojawiają się takie akcje, jak kiedyś były na stadionach niszowych drużyn. Te wszystkie transparenty, promocje, darmowe wejściówki. Legia zawsze przyciągała swoją nazwą, magią i grą. Na mecze z Barceloną, Interem, czy Panatą szli nawet ludzie, którzy się nie interesowali piłką. Dopiero za Mioduskiego się pojawiły puste trybuny, bo ta drużyna nic nie gra. Tego nie da się oglądać. Wygrywa, ale gra jest koszmarna. Zawodnicy coraz słabsi. Nawet skróty obecnych spotkań Legii to jest materiał dla masochistów. Po za tym, kiedyś mecze były o normalnych porach, gdzie można było zabrać dziecko, a teraz o godz. 20.30 mecz? Spotkanie kończy się o 22.30. Dojazd do domu to godzina. Które małe dziecko tyle wytrzyma? Nie nasiąknie piłką za młodu, to później nic dziwnego, ze się tym nie interesuje. Sektor rodzinny obok przyjezdnych. Super sprawa. Tyle wyzwisk ile usłyszą te dzieci na Legię, to szybko zniechęca zarówno rodziców jak i dzieci do przychodzenia na stadion. Jak się nie zmieni gra, to o pełnym stadionie można zapomnieć.

odpowiedz
Droga redakcjo - 21.03.2019 / 15:30, *.play-internet.pl

A co jak ktoś ma karnet wiosna plus za 320 i wszystkie 9 meczów,czyli 5 w normalnej rundzie i 4 w finalowej bedzie w promocji po 30? 9 razy 30 wyjdzie raczej mniej niz cena karnetu.

odpowiedz
do nieśmiesznego debila - 21.03.2019 / 15:27, *.play-internet.pl

@Władeczek: juz spier.... z tymi czerstwymi tekstami, śmieszne to może bylo przy pierwszym, drugim komentarzu teraz już jest żałosne to co piszesz

odpowiedz
Michaello84 - 21.03.2019 / 15:17, *.sos.pl

@kaktus: tacy kibice co to przychodzą tylko gdy pogoda jest fajna, są szczerze mówiąc, średnio potrzebni... Albo jesteś ZAWSZE z Klubem albo wcale. W październiku tego roku minie mi 22 lata odkąd chodzę na mecze (od meczu Legia-Vicenza w 1997 roku) a od 2001 roku opuściłem łączenie może z 10-12 meczów... I nigdy nie patrzyłem czy padało, czy był mróz, czy ukrop... zawsze z (L)egią!!! Na dobre i na złe!!!

odpowiedz
Grzegorz - 21.03.2019 / 15:05, *.com.pl

@Dżihad Legia: cieszy nas to bardzo. Jeżeli uzależniasz wspieranie "swojego ukochanego" klubu od właściciela, to nie jesteś godzien przychodzenia na mecze. Nie wracaj.

odpowiedz
Peter - 21.03.2019 / 15:05, *.vectranet.pl

Powiem tak. Ceny biletów można by obniżyć na spotkania ze słabszymi rywalami. Wbrew propagandzie Polacy wcale nie są bogatsi, wręcz przeciwnie. Ceny rosną, pensje niekoniecznie. Szczególnie widać to w mniejszych miejscowościach a wiadomo, że Legia ma wielu kibiców w całej Polsce. Tańsze bilety na sektory "wzdłuż boiska" z pewnością poprawiłyby frekwencję. Żyleta zawsze sobie poradzi a na pozostałej części stadionu pustki.

odpowiedz
MKK - 21.03.2019 / 15:04, *.187.4

W programie "Legiony", nie dostałem jeszcze nagrody za zeszły sezon. A zaraz kończy się następny :-(

odpowiedz
Władeczek - 21.03.2019 / 15:04, *.netfala.pl

Ja jako Władeczek mówię wam, że na razie zastanawiam się czy przyjść na mecz z bimbrownikami bo nie wiem czy będzie ciepło i czy będzie oprawa. Jeśli zrobio jakąś oprtawe to się zastanowie. Może jakby była oprawa to bym był na sto procent, ale tak to nie wiem jeszcze. Jak coś to kupie sobie maciore i obejrze przed swoim TV LG OLED 75'' z maciorą na stole faken.

odpowiedz
hajdukL - 21.03.2019 / 15:02, *.com.pl

@FOREVER LEGIA: Jest dokładnie jak piszesz.

odpowiedz
Dżihad Legia - 21.03.2019 / 14:48, *.chello.pl

Dopóki Mioduski ma cokolwiek wspólnego z Legią,moja noga na stadionie nie postanie.

odpowiedz
Diagnosta - 21.03.2019 / 14:41, *.net.pl

Przyczyny słabej frekwencji (kolejność przypadkowa):
1. Drogie bilety. Ceny nieadekwatne do poziomu sportowego. Uczciwa cena to ta w której były one sprzedawane w promocyjnej cenie.
2. Bardzo łagodnie mówiąc trener i jego zachowanie.
3. Beznadziejny styl drużyny.
4. Brak piłkarza z którym obecnie można byłoby utożsamiać się (może Kucharczyk i na pewno jakby grał to Niezgoda). Ogólnie to bardzo słabi piłkarze i w większości obcokrajowcy mający Legię w poważaniu...
5. Warszawa to jednak w dużej mierze przyjezdni i Ci którym nie po drodze z Legią (patrz ostatnie wyniki wyborów na prezydenta Miasta).
6. Bardzo słaba liga i brak godnego rywala jak kiedyś Widzew, Wisła czy Lech.

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 21.03.2019 / 14:38, *.play-internet.pl

Wystarczy,żeby Legia dobrze grała,a żadnego kibica nie trzeba będzie namawiać,żeby na mecz przyszedł.Wiem,że kiedyś-lata 80-90-te też nie grali porywająco,ale wtedy stadio to był drugi,a dla większości nawet pierwszy dom.Przychodziło się i podczas meczu i w tygodniu,chociażby podpatrzeć jak piłkarze trenują.Przekładało się to wtedy na frekwencję,a przede wszystkim na zaangażowanie kibica w klub i doping.A teraz wszystko ogrodzone,odizolowane,tak tylko "przez szybę" można popatrzeć.To i nie ma co się dziwić,że skoro klub się od kibica odsuwa,to i nie ma tzw chemii i trzeba cudować z jakimiś zniżkami cen,czy promocjami na karnety.Kiedyś kibic czuł się potrzebny.

odpowiedz
helti - 21.03.2019 / 14:38, *.tpnet.pl

@kaktus: chcesz powiedziec, ze w grudniu byla o wiele gorsza pogoda niz w lutym i 1 . polowie marca? bylo bardzo podobnie

odpowiedz
helti - 21.03.2019 / 14:36, *.tpnet.pl

@młodszy_brat: masz odpowiedź też w tekście - dochodzą bilety dla sponsorow, dla dzieci/opiekunow itd z Legia Soccer Schools, teraz SKLW wykupilo pewną pulę dla osob do 20 lat, część pewnie wziela bilet i nie przyszła i tak to idzie. Aczkolwiek poniekąd masz racje, liczba 6tys momentami wyglada szokujaco.

odpowiedz
Kalbar - 21.03.2019 / 14:36, *.chello.pl

Klub ma problem co zrobić aby te 5-6 tys byli na meczu nawet na żylecie takich osób jest około tysiąca.

odpowiedz
rr - 21.03.2019 / 14:32, *.28.106

największe puchy są na rodzinnym, i to główne "źródło" rozstrzału między frekwencją potencjalna i faktyczną.

odpowiedz
młodszy_brat - 21.03.2019 / 14:14, *.net.pl

Jakim cudem na telebimie na meczu ze Śląskiem było ponad 24 tys skoro faktyczny wynik to 18 342? Przecież niemożliwe, żeby 6 tys karneciarzy nie przyszło, bo to ponad 50% wszystkich osób mających karnety.

odpowiedz
kaktus - 21.03.2019 / 14:06, *.tpnet.pl

Nie chciał bym marudzić, ale obawiam się że starania klubu i kibiców mają niewielkie znaczenie. Głównym powodem zwiększenia frekwencji jest polepszenie się pogody. Zapełnienie stadionu do końca sezonu powinno się poprawiać z meczu na mecz (z nagłymi skokami na przyjazd takich klubów jak Lech, Lechia czy Jagiellonia)

odpowiedz