Roman Janiszewski, Marcin Rejniak i Krzysztof Wiłkomirski

Judo

Koniec sekcji judo w Legii

źródło: Legionisci.com

W sierpniu 2015 roku Legia Warszawa ogłosiła powstanie sekcji judo. Wówczas została podpisana umowa ze szkołą judo Krzysztofa Wiłkomirskiego, 11-krotnego mistrza Polski. Przez kolejne lata pod szyldem Legii judocy zdobywali wiele medali na arenach krajowych i międzynarodowych. W tej chwili w sekcji trenuje kilkuset młodych zawodników. Z końcem lipca współpraca obu podmiotów dobiegła jednak końca ze względu na różnice w wizji i strategii rozwoju klubu.

W ostatnich tygodniach Jakub Kielesiński wywalczył tytuł mistrza Polski, a w najbliższych dniach zawodnik będzie startował na Misrtrzostwach Europy w Rydze. Oskar Rogalski z kolei na jesieni zeszłego roku wywalczył srebrny medal mistrzostw Polski kadetów, a następnie zdobył brąz w Pucharze Europy.

"Z dniem 31 lipca 2021 zakończyliśmy naszą współpracę z Legią Warszawa. Pomimo wielu wspólnych, owocnych lat współpracy, dziś różnice w wizji oraz strategii rozwoju naszego klubu i zawodników okazały się na tyle istotne, że nie były do pogodzenia i zaakceptowania z naszej strony. Stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem jakim jest zmiana nazwy i wszystkim co się z tym wiąże. Mając jednak swoje doświadczenie, znając specyfikę judo jak i rodzaj stowarzyszenia, które prowadzimy jesteśmy przekonani, że to właśnie nasze założenia są najlepsze zarówno dla klubu jak i dla samych zawodników. Od dzisiaj zaczynamy nowy rozdział w historii naszego klubu pod nazwą "Hāto Judo" Dziękujemy Legii Warszawa za docenienie naszej pracy i okazane zaufanie!" - poinformowała sekcja na swoim profilu na Facebooku.

W ostatnim czasie upadła legijna sekcja piłki wodnej, a później również sekcja tenisa, którą Legia, po przejęciu kortów przy Myśliwieckiej, planuje odbudować od zera.


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (24)

+dodaj komentarz
MK - 19.08.2021 / 08:53, *.187.2

Dziwią mnie te wyrazy poparcia dla zarządu Legii. Zrozumiałbym, gdyby wielosekcyjny Klub przestał sobie radzić w warunkach wolnego rynku. Ale chciałbym Wam przypomnieć, że większość tych sekcji została sztucznie utworzona na 100 lecie Legii. I raptem minęło kilka lat, a koncepcja się zmieniła? Czy może blask fleszy, już nie jest tak jasny?
To nie było tak, że przyszedł Krzysiek Wiłkomirski i prosił o przyjęcie do wielkiej legijnej rodziny. To Legia Jemu zaproponowała.
Podobnie było z pozostałymi sekcjami, nie licząc koszykówki, w którą zarząd zaangażował się mocniej. Czy to ma związek z możliwością zysku? Być może. Jest najbardziej medialna sekcja, po piłce nożnej i daje możliwość zarobku. Ciekawe czy byłoby tak samo, gdyby koszykarska Legia nadal tułała się po niższych ligach, bez szans na awans.
Proszę więc o wstrzymanie się z komentarzami, jeśli nie macie wiedzy w jakimś temacie.
A sekcja judo ma się dobrze i da sobie radę. Jedynie szkoda, że na ich strojach nie będzie już herbu Legii na piersi:-(

odpowiedz
PistoLet - 03.08.2021 / 09:15, *.play-internet.pl

O czym wy piszecie? Nie macie pojęcia o sekcjach Legii. Kilka po znajomości dostaję jakieś pieniądze, reszta nie dostaje nawet złotówki. Judo nie dostawało nic. A teraz one odchodzą bo Legia zarządała od nich pieniędzy, których oni nie mają, bo to sporty w większości niszowe. Dodatkowo tylko wymagania i ewentualnie kary. W tych sekcjach co już odeszły było pewnie łącznie z 2000 dzieci, w samym judo jakieś 700, które poprzez sekcje związały się z piłką - chodziły na mecze, kupowali koszulki i gadżety klubowe itd.
Sekcje robiły wyniki i promowały markę Legii. Wiele osób nie przepada za piłką i wcale nie najlepiej im się kojarzy Legia, bo mają skojarzenie z kibolami. Sekcje, ćwiczące tak dzieci i wyniki zmieniały ten wizerunek. Ale to trzeba trochę pomyśleć a nie tylko pracować na Excelu.

odpowiedz
Rafał - 03.08.2021 / 01:54, *.chello.pl

Wiwat Szopen !!!
Dobra robota

odpowiedz
dejne3 - 02.08.2021 / 19:20, *.plus.pl

Przeszło wszelkie oczekiwania ,że taka duża grupa młodzieży, będzie trenowała judo,to są koszty ,sale do treningu ,sprzęt, wynagrodzenie dla trenerów,atokar.Kolejna sekcja runęła jak domek z kart,trzeba też coś dać od siebie Panie DM,ile jeszcze sekcji podzieli Los judoków,hokeja na lodzie,piłki wodnej ,tenisa.Chcialeś Pan wiekosekcyjnej Legii ,tej która byłą co do ilości sekcji drugą w Europie,to nie zabawa żeby chcieć, trzeba móc Dariuszu M

odpowiedz
koneser polskiej piłki klubowej - 02.08.2021 / 18:24, *.plus.pl

Jeśli uważacie, że to wina Miodka to powiedzcie co byście zrobili żeby to naprawić, a nie tylko wpisy w stylu "lipa, bravo miodek lichwiarz etc"! Przecież nikt charytatywnie nie będzie zapitalał tylko po to żeby istniała sekcja - trzeba skądś brać pieniadze i też na tym zarabiać, a nie dokładać do sportu, który nie ma wielkiego zainteresowania

odpowiedz
Polski Lwów - 02.08.2021 / 18:13, *.play-internet.pl

Brawo mioduch

odpowiedz
Kamil - 02.08.2021 / 17:52, *.220.57

sekcje bez mozliwosci zarabiania . Po co ? WON

odpowiedz
oLaf - 02.08.2021 / 21:48, *.vectranet.pl

@Kamil: "nie tylko pieniądze się liczą w życiu", jak dorośniesz to zrozumiesz.

Legia to od dziesięcioleci był klub z 20-kilkoma sekcjami, to ruch społeczny, dlatego mówi się Warszawa= Legia, bo wszystko jedno czy dzieciak trenował strzelanie czy pływanie czy hokej - zawsze "szedł na Legię". A później z tych dzieciaków Legia piłkarska miała kibiców, na których zarabiała (bilety, koszulki, jedzenie etc.) i dzięki temu mogła kupić lepszych zawodników, teraz kapujesz, głąbie dlaczego każda sekcja jest potrzebna???

odpowiedz
Migo - 02.08.2021 / 23:17, *.centertel.pl

@oLaf: Sam wymyśliłeś te mądrości? Ruch społeczny to dobre jest..... Może napiszesz jeszcze, skoro jesteś taki mądry, skąd klub miałby brać kasę na działanie sekcji?

odpowiedz
Kapitan Bomba - 02.08.2021 / 16:44, *.chello.pl

Trzeba otworzyć sekcję Kutarate!

odpowiedz
jac3k - 02.08.2021 / 14:20, *.com.pl

Szkoda. Dobry sport i bardzo odpowiedni dla dzieci. Uczy koordynacji, ogólnego rozwoju, współpracy i zaangażowania. Do tego niskie ryzyko i mało kontuzji na niskim poziomie. Oby szkoła przetrwała

odpowiedz
Ziomek69 - 02.08.2021 / 13:47, *.65.145

Legia to marka a za bycie częścią tej marki trzeba płacić. W życiu nie ma nic za darmo.

odpowiedz
Rommel - 02.08.2021 / 13:24, *.chello.pl

judo nigdy nie miało tradycji w Legii; tak jak rugby

co innego hokej na lodzie, kolarstwo, tenis ziemny, ciężary
boks, zapasy

odpowiedz
Gozu - 03.08.2021 / 20:29, *.tpnet.pl

@Rommel: A Nastula ?

odpowiedz
Kajtus Czarodziej - 02.08.2021 / 13:17, *.co.uk

Kto nastepny????? Siatkowka? ..czy moze koszykowka???? Nabralo to rozpedu.. Proponuje otworzyc w miejsce ubywajacych sekcji ich odpowiedniki w golfie i polo. Doswiadczenia mamy zero ale to bedzie takie swiatowe.. na krotka mete bedzie wielkie WOW, do czasu kiedy sie okaze ze nie bylo na karme dla koni i te padna! No ale co tam..

odpowiedz
Forever Young - 02.08.2021 / 12:48, *.play-internet.pl

Duża Legia nie dokłada ani grosza do sekcji. Po prostu judo zaczęło za dużo dzieciaków trenować i za dużo musiałoby oddawać hajsu z tych dzieciaków dla dużej Legii.

odpowiedz
Wojtek86 - 02.08.2021 / 12:10, *.chello.pl

Szczerze, to są takie dyscypliny, które nie przyciągają dużej publiki i nie są dochodowe. Natomiast wymagają nakładów pieniężnych aby funkcjonować. Pytanie czy zasadne jest utrzymywać takie sekcje sportowe pod szyldem Legii.

odpowiedz
ZawJud - 02.08.2021 / 12:41, *.orange.pl

@Wojtek86: Naprawdę uważasz, że piłkarska Legia dołożyła jakąkolwiek złotówkę do działania tej sekcji? Przecież dla Legii była to dodatkowa darmowa reklama, ale pazerny prezes z Ł3 chciał zacząć na tym zarabiać, choć sam nic nie stworzył w legijnym judo... i drogi się rozeszły. Smutne.

odpowiedz
Bartek - 02.08.2021 / 13:28, *.123.240

@ZawJud: To raczej dla tej szkoły było reklamą działanie pod szyldem Legii.

odpowiedz
Wojtek86 - 02.08.2021 / 23:05, *.chello.pl

@ZawJud: Nie mam bladego pojęcia ile faktycznie Legia przeznacza na poszczególne sekcje i czy w ogóle dokłada. Natomiast jeśli dokłada to siła rzeczy nie ma co się spodziewać z tych sekcji zysków. Stad moje pytanie do osób, które są lepiej zorientowane w temacie.

odpowiedz
Kostek - 03.08.2021 / 09:08, *.play-internet.pl

@Wojtek86: Legia nie dokładała do judo nawet złotówki, bo klub dawał sobie radę sam. Teraz natomiast chcieli przejąć kontrolę nad sekcją i obciążyć koszmarnymi opłatami.

odpowiedz
Rostroktos1916 - 02.08.2021 / 11:36, *.plus.pl

Gimnastyka artystyczna od miesiaca tez juz bez szyldu legijnego.

odpowiedz
Brat - 02.08.2021 / 11:11, *.chello.pl

Ehh. Kolejny "sukces" kudłatego.

odpowiedz
Ed - 02.08.2021 / 11:09, *.plus.pl

Smutne to :(

odpowiedz