20:45
FC Utrecht
FC Utrecht
1-3
43 min. Omeljańczuk (samob.)
6 min. Kucharski
60 min. Svitlica
67 min. Svitlica (k)
40' De Jong
66' Zwaanswijk
50' Vuković

Co za mecz! Legia poniżyła Holendrów

Stanko Svitlica zdobywa gola z rzutu karnego! Mimo wysokiej zaliczki z pierwszego meczu w Warszawie, zawodnicy Legii ostrożnie podchodzili do meczu rewanżowego. Do Holandii wybrało się ponad 800 kibiców z Polski, a na sektorze gości zasiadło dodatkowo kilkudziesięciu przyjaciół z Hagi. Trener Okuka postawił na identyczną jedenastkę jak w pierwszym spotkaniu.
Mecz rozpęczął się znakomicie. Gol dla Legii padł już w 6 minucie. Fatalny błąd popełnił jeden z obrońców gospodarzy i Kucharski znalazł się sam na sam z Wapenaarem. Kapitan wojskowych nie zmarnował takiej okazji i zrobiło się 1-0 dla Legii! Kibice odpalili race i jedna z nich poleciała na murawę, inna w sektor gospodarzy... i rozpoczęło się zamieszanie. Holendrzy koniecznie chcieli konfrontacji z przyjezdnymi. Niewielka ilość Policji spowodowała, że mecz musiał zostać przerwany. Piłkarze zeszli do szatni. Całe zamieszanie trwało ponad 30 minut! Jednak udało się uspokoić sytuację i mecz mógł być kontynuowany.
Po wznowieniu spotkania zdecydowaną przewagę osiągnęli piłkarze Utrechtu. Raz po raz na bramkę Stanewa sunęły groźne ataki. Długo jednak nie potrafili przebić się przez bardzo dobrze grającego Bułgara. Dwa kiksy zdarzyły się Jóźwiakowi, Szala był non stop ogrywany przez van den Bergha. W końcu Utrecht osiągnął cel. W 42 minucie zza linii pola karnego huknął Zuidam. Stanew odbił piłkę tak, że wpadła wprost pod nogi napastnika gospodarzy. Ten strzelił ponownie w popularnego "Rado", ale bramkarz Legii znowu futbolówkę odbił. Tym razem trafiła ona w nogę Omeljańczuka i wpadła do bramki. To jeszcze bardziej uskrzydliło Holendrów, jednak sędzia zakończył pierwszą odsłonę.

Po przerwie ponownie do ataków przystąpili gospodarze, ale nie z taką siłą jak wcześniej. Legia nadal nastawiona była na grę z kontry i w końcu przyniosło to efekt! W 60 minucie z lewej strony przedarł się Kiełbowicz i dośrodkował na pole karne, gdzie idealnie ustawiony był Stanko Svitlica i strzałem z główki pokonał Wapenaara. 2-1 dla Legii! Ale to nie koniec. Legia zaczęła grać śmielej i 6 minut później ambitny Kucharski został sfaulowany w polu karnym przez Zwaanswijka. Do piłki podszedł Svitlica i pewnym strzałem w prawy dolny róg umieścił piłkę w siatce. 3-1 dla Legii. Szalona radość piłkarzy i kibiców! W tym momencie losy meczu były już definitywnie przesądzone.
W końcówce legioniści mieli jeszcze trzy wyśmienite szanse na podwyższenie prowadzenia. Dwa razy w sytuacji sam na sam stawał Svitlica, ale dwukrotnie dobrze zachował się bramkarz Utrechtu, broniąc strzały napastnika Legii. W 85 minucie Jacek Magiera znalazł się na 15 metrze... uderzył ale Wapenaar pewnie odbił futbolówkę.

Mecz trwał jeszcze 6 minut, a następnie chorwacki sędzia zakończył zawody! Brawo dla Legii: za wynik, za konsekwencję, za awans do następnej rundy Pucharu UEFA!
Kolejnego przeciwnika poznamy we wtorek po losowaniu w Nyonie.

Autor: Woytek

Pomeczowe wypowiedzi

Dragomir Okuka: "W przekroju dwóch spotkań byliśmy od Utrechtu zdecydowanie lepsi. Kiedy trwała przerwa obawiałem się, że będziemy musieli zostać w Holandii i zagrać w piątek przy pustych trybunach. Na szczęście nie musieliśmy."

Stanko Svitlica: "Jestem bardzo zmęczony graniem co dwa dni, dlatego brakuje mi skuteczności. Strzeliłem jednak znowu dwa gole i jestem z tego bardzo dumny. Do karnego nikt nie był wyznaczony, miał strzelać ten, kto czuł się na siłach. Mnie nogi nie drżały. Podszedłem więc do piłki i tę okazję wykorzystałem."

Siergiej Omieljańczuk: "Mój gol samobójczy był przypadkowy. Piłka odbiła mi się od kolana. Na szczęście ta sytuacja nie wpłynęła na naszą grę."

Dariusz Dudek: "Jeszcze nigdy nie grałem jako prawy pomocnik, ale Legia kupiła mnie, bym radził sobie w różnych sytuacjach i pomagał drużynie, gdy mnie potrzebuje. Dziś chyba spełniłem zadanie."

Cezary Kucharski: "Mam nadzieję, że kibice nie będą już więcej pomagać nam w taki sposób jak w Holandii. W Ostrowcu też prowadziliśmy 1:0, a po awanturze na trybunach straciliśmy koncentrację i rywale wyrównali. To samo było tutaj. Strzeliliśmy gola, wszystko szło świetnie i nagle to zostało przerwane. Znaleźliśmy się w opałach i to cud, że straciliśmy tylko jednego gola. Awantury bardzo nam przeszkadzają. Nasi kibice powinni zrozumieć, że nie o taki doping nam chodzi. Co do mojej formy, to wreszcie jestem zadowolony. Mam tylko nadzieję, że nie był to jednorazowy wyskok i tak będę się prezentować już do końca sezonu."

Autor: Gazeta Wyborcza

1 min. - Początek meczu. Rozpoczęła Legia!
2 min. - Pierwsza groźna sytuacja pod bramką Legii. Niepewnie interweniował Zieliński, ale na posterunku był Stanew.
4 min. - Szybka kontra Legii. Svitlica podaje w pole karne do Kiełbowicza, pomocnik Legii zdecydował się na strzał i piłka wyszła na rzut rożny.
6 min. - GOOOOOOOOLLLLLL!!!!!!!!! 1-0 dla Legii!!! Fatalny błąd obrońcy holenderskiego obrońcy. Podał z główki tak, że Kucharski znalazł się sam na sam z bramkarzem gospodarzy i po ziemi pokonał go. Fantastyczny początek!

7 min. - Mecz przerwany. Legioniści odpalili race i rzucili w sektor gospodarzy. Kibice holenderscy wbiegli na murawę, próbowali zaatakować sektor Legii. Na razie nie ma mowy o kontynuowaniu spotkania.
12 min. - Lecą krzesełka - Policja interweniuje. Kibice holenderscy nie chcą powrócić na swoje miejsca. Nie wiadomo co będzie dalej...
15 min. - Piłkarze i sędziowie opuścili murawę!
25 min. - Nadal trwa przerwa.
28 min. - Przerwa trwa już ponad minut. Piłkarzy nadal nie ma na płycie boiska. Czekamy na decyzję czy mecz będzie kontunuowany.
34 min. - W sektorze gości około 900 osób. Ponad 800 fanów z Warszawy oraz kilkadziesiąt osób z Hagi. Na początku meczu kibice Utrechtu wywiesili flagę "FUCK POLSKA".
44 min. - Spiker oznajmił, że spotkanie ma być kontynuowane!

Powracamy do mierzenia czasu od momentu przerwania.

8 min. - Stanew rozpoczyna grę od własnej bramki.
10 min. - Dośrodkowanie van Mola pewnie wyłapuje Stanew.
13 min. - Zuidam zdecydował się na strzał z 25 metrów - piłka przeleciała nad poprzeczką.
14 min. - Utrecht próbuje atakować. Po raz kolejny interweniuje bramkarz Legii.
15 min. - Fantastyczna sytuacja dla gospodarzy, ale znakomicie w pole karne powrócił Kiełbowicz i wybił piłkę na rzut rożny.
16 min. - Utrecht przycisnął. Raz po raz jest groźnie w polu karnym wojskowych. Legia liczy na kontry.
18 min. - Coraz bardziej niebezpieczne strzały graczy Utrechtu. Na razie żaden nie znalazł drogi do bramki.
20 min. - Błąd Jóźwiaka, który zamiast wybić piłkę, podał ją pod nogi van der Berga. Ten huknął z 14 metrów, ale Stanew sparował futbolówkę na rzut rożny.
21 min. - Atak za atakiem. Legia się broni i nie może opuścić własnej połowy.
23 min. - Kolejne dośrodkowanie van der Berga i kolejna świetna interwencja Stanewa.
24 min. - Trzy rzuty rożne dla Utrechtu pod rząd!
25 min. - Utrecht nie opuszcza połowy Legii. Kolejny rzut rożny i łapie Stanew!
31 min. - Legia częściowo odparła ataki gospodarzy. Ale nadal przewaga jest po ich stronie.
32 min. - Piękny kontratak Legii. Surma zgrał na skrzydło do Kiełbowicza, ten dośrodkował na głowę Vukovića ale piłka po jego strzale głową przeleciała nad bramką.
35 min. - Legia odzyskała równowagę. W środku pola piłkę rozgrywa Surma, probował dograć prostopadle do Kiełbika, ale uczynił to trochę za mocno.
38 min. - Gra się uspokoiła. Piłka rozgrywana jest w środku pola.
39 min. - Na trybunach słychać tylko doping kibiców Legii. Śpiewy non stop! "Legia, Legia Warszawaaa!"
40 min. - Żółta kartka dla De Junga za faul od tyłu na Kucharskim.
43 min. - GOL! 1-1. Akcja Utrechtu. Zza pola karnego strzelał Van den Berg. Piłkę odbił Stanew, a trafiła prosto w Omeljańczuka i wpadła do siatki.
45 min. - Koniec pierwszej połowy.

46 min. - Dwie zmiany w Legii. Dudek za Szalę. Magiera za Majewskiego.
46 min. - Początek drugiej połowy.
47 min. - Utrecht od początku atakuje. Z 7 metrów strzelali na bramkę Legii, ale Stanew odbił piłkę.
49 min. - Rzut wolny dla Utrechtu z 27 metrów. Touzani strzelił nad poprzeczką.
50 min. - Kiełbowicz faulowany w narożniku boiska... rzut rożny dla Legii.
50 min. - Żółta kartka dla Vukovica za opóźnianie gry.
52 min. - Fantastayczna okazja Svitlicy. Jugosłowianin z ostrego kąta nie pokonał bramkarza Utrechtu.
55 min. - Groźna kontra gospodarzy. Obrońcy Legii pogubili się, Jóźwiak stracił piłkę, ale Zieliński zdołał zażegnać niebezpieczeństwo.
57 min. - Kolejna kontra Legii. Znów Svitlica sam wbiegał w pole karne. Został jednak zablokowany przez obrońcę.
61 min. - GOOOOOOOLLLLLLLL!!!!!! GOL! GOL! GOL!!!! 2-1 dla Legii. Jedna z nielicznych kontr Legii. Kiełbowicz dośrodkował na pole karne wprost na głowę Svitlicy i najskuteczniejszy piłkarz Legii pokonał Wapenaara. To już jest koniec marzeń Utrechtu ;-)
66 min. - Rzut karny dla Legii!! Żółta kartka dla Zwaanswijka za faul na Kucharskim.
67 min. - GOOOOOOOOLLL!!! Stanko Svitlica!! Pewnie trafia do siatki! 3-1 dla Legii. Znakomita postawa wojskowych!
70 min. - Trzecia zmiana w drużynie gospodarzy. Jochemsen wchodzi za Gluscevica. Jóźwiak przebywa poza boiskiem opatrywany przez lekarza.
71 min. - Na stadionie unosi się głośne "Mistrzem Polski jest Legiaaa...!"
75 min. - Emocje już opadły. Legia kontroluje sytuację na boisku.
76 min. - Zmiana w Legii. Rudi Gusnić wchodzi za Surmę.
78 min. - Rzut wolny dla Utrechtu z 22 metrów. Tange zdecydował się na strzał... wysoko, wysoko nad poprzeczką.
82 min. - Strzał Booschaarta z 30 metrów przechodzi obok słupka. Kibice gospodarzy powoli opuszczają stadion...
83 min. - Powinno być 4-1!!! Fantastyczna kontra Legii. Kucharski dograł idealnie do Svitlicy, ten był sam na sam z bramkarzem ale trafił w niego... szkoda.
85 min. - Kolejny rzut wolny z 18 metrów. Tange strzelił prosto w Stanewa.
86 min. - Legia stara się dobić gospodarzy. Magiera z 15 metrów powinien pokonać Wapenaara, ale ten wybił na rzut rożny.
89 min. - Końcówka meczu. Utrecht dzielnie chce zdobyć drugiego gola, a legioniści czyhają na kontry.
90 min. - Kucharski przedarł się prawą stroną i podał wzdłuż pola karnego do Svitlicy. Ten próbował strzelać, ale kąt był za ostry.
91 min. - Koniec meczu! Legia w drugiej rundzie Pucharu UEFA! Brawo!

Dodatki

Fotoreportaż z meczu - 22 zdjęcia
Fotoreportaż z wyjazdu - 25 zdjęć

Typowanie wyniku
29 z 444 osób prawdiłowo odgadło rezultat meczu: Długi, stalus, Krawiec, cinek, woytekmisiak, cinek, MarioM, Bardeg, szuma_cwks, Krzysio, kokosz, Shimano, SIMSON, Pawian, greesha, Andżo, Marcin B., grabarz, Luki, P3in, eomer, ASTERIX, HARCERZ, gruby, @ndrew, kielon, Snoopie, boguś, dareczko.

Zapowiedź

Jedziemy wyeliminować Holendrów!

Na tym stadionie w czwartek zagrają legioniści 4-1 dla Legii - to rezultat pierwszego spotkania warszawian z Utrechtem. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zwycięzca dwumeczu już jest znany. Jednak czwartkowy rewanż w Holandii nie będzie łatwą przeprawą dla podopiecznych Dragomira Okuki. FC Utrecht jest drużyną własnego boiska. Holendrzy na wyjazdach przegrywają prawie wszystko, ale w ubiegłym sezonie na stadionie Utrechtu, goście wygrali tylko raz. 20 tysięczna publiczność zapowiada taki doping dla miejscowych, żeby ci pokonali Legię co najmniej 3-0.

Legia zapowiada grę otwartą i będzie chciała narzucić gospodarzom swój styl gry. Trener wojskowych nie narzeka na ubytki w składzie. Będą mogli zagrać wszyscy, którzy w tym sezonie stanowią o sile drużyny. Być może na boisku pojawi się także któryś z czwórki: Citko, Łapiński, Jarzębowski, Szewczyk. Nie mamy raczej co liczyć na występ Moussy Yahai - decyzja o tym zapadnie w czwartek. W ostatnim meczu Legia pokonała na wyjeździe lidera ekstraklasy GKS Katowice 2-1. Niezłą skuteczność w tym sezonie prezentuje Stanko Svitlica, który w sumie ma na swoim koncie 7 goli.

Utrecht w ostatniej ligowej kolejce wygrał u siebie z Vitesse Arnhem 1-0 po golu Van den Bergha. W czwartkowym meczu nie będzie mógł wystąpić jedyny reprezentant kraju Stijn Vreven, ponieważ w pierwszym meczu obejrzał dwie żółte kartki. Mimo to szkoleniowiec Foeke Booy’a zapowiada walkę o awans. Mimo to dużo większe szanse ma Legia. Liczymy, że warszawianie zostaną pierwszym polskim zespołem w historii, który wyeliminuje drużynę holenderską.

Początek spotkania o 20:45. Relację na żywo przeprowadzi Program 2 Telewizji Polskiej.