W turnieju na Bemowie, grająca juniorami Legia zajęła czwarte miejsce - fot. Raffi

Koszykówka: Legia czwarta w turnieju na Bemowie

Raffi, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

W rozegranym w sobotę przy Obrońców Tobruku Bemowskim Turnieju Koszykówki, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Koszykarskie Legia Warszawa, wygrała drużyna Warszawy II. Koszykarze Legii zajęli czwarte miejsce. Spotkanie finałowe było bardzo zacięte i po regulaminowym czasie gry był remis. Wówczas zarządzono 3-minutową dogrywkę, w której dzięki dobrej dyspozycji rzutowej Gruszeckiego wygrała Warszawa II.

W ostatniej sekundzie meczu Paweł Stasiak efektownie trafił zza połowy, ustalając wynik końcowy na 96-93. W najbliższy piątek o godzinie 15 na Bemowie rozegrany zostanie turniej młodzików (rocznik '96) z udziałem Legii, Pułaskiego Bemowo, UKS Jagiellonka i UKS LA Basket.

Występująca w sobotnim turnieju drużyna Warszawa I oparta była na zawodnikach doświadczonych, grających w przeszłości w czołowych drużynach warszawskich, z doświadczeniem niejednokrotnie z PLK i I ligi. Wielu z nich mogliśmy oglądać również w barwach Legii. Z kolei Warszawa II to przede wszystkim młodzież - gracze OSSM Warszawa, wsparci przez trzech młodzieżowców Legii (Szymona Złomańczuka, Artura Kijanowskiego i Piotra Nowakowskiego) i bardziej doświadczonego Piotra Stokłuskę (również mającego na koncie występy w Legii).

Z kolei teamy Legia i MKS Polonii tworzyli zawodnicy z roczników 1989-1992 - tegoroczni medaliści mistrzostw Polski juniorów starszych.

W pierwszym meczu gospodarze ulegli Warszawie I, w której prym wiedli byli legioniści: Okoła, Sulima i Pacocha. W kolejnym pojedynku poloniści mimo zawziętej pogoni w czwartej kwarcie nie zdołali wygrać z Warszawą II. W meczu o 3. miejsce prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie; jeszcze 4,5 minuty przed końcem prowadziła Legia, ale 3-punktowe akcje Miłosza Ludwina wyprowadziły MKS Polonię na prowadzenie, którego mimo wysiłków Bartłomieja Piotrowskiego, Rafała Holnickiego i Michała Wojtyńskiego nie oddała do końca.

Dramatyczny przebieg miał również mecz finałowy. Pierwsza kwarta to pojedynek rzutów za 3 punkty pomiędzy Robertem Pacochą, a Arturem Kijanowskim i Karolem Gruszeckim z drugiej strony. Wyrównana walka trwała też w drugiej kwarcie. W drugiej połowie przewagę zaczęłi uzyskiwać młodsi, po części z uwagi na kłopoty personalne Warszawy I z ilością przewinień i kontuzję doskonale dotąd spisującego się Sebastiana Okoły, który podczas zbiórki doznał kontuzji kostki (na koniec turnieju otrzymał nagrodę specjalną, dla najbardziej pechowego zawodnika turnieju :) ).
Mimo to w końcówce jego koledzy wyszli ponownie na prowadzenie, jednak na 9 sekund przed końcem regulaminowego czasu gry Warszawa II wyrównała po celnym rzucie wolnym i doszło do 3-minutowej dogrywki. W niej dużo lepiej poradzili sobie młodzieżowcy i nawet rzut rozpaczy Pawła Stasiaka zza połowy nie mógł zmienić ostatecznego rozstrzygnięcia.

Poniżej prezentujemy wyniki wszystkich czterech meczów i punkty poszczególnych zawodników:

MKS Polonia Warszawa 79-80 (21-13, 13-28, 19-24, 26-15) Warszawa II (OSSM)
Polonia: Czujkowski 24, Krajewski 22, Świercz 15, M. Nowakowski 14, Niedbalski 4, Ludwin 0.
Warszawa II: Stokłuska 22, P. Nowakowski 18, Kijanowski 11, Gruszecki 11, Barszczyk 6, Złomańczuk 6, Adamski 4, Myszkowski 2, Rychłowski 0.

Legia 77-84 (23-21, 16-19, 21-26, 17-18) Warszawa I
Legia: Piotrowski 23, Wojtyński 21, Grzejszczyk 10, Holnicki-Szulc 8, Chojecki 6, Rudko 4, Kwasiborski 3, Michalak 2, Romanowski 0.
Warszawa I: Okoła 28, Pacocha 19, Sulima 16, Jończyk 9, Balicki 7, Stasiak 5, Opalski 0, Podobas 0.

Mecz o III miejce: Legia 62-70 (14-19, 16-18, 22-15, 10-18) MKS Polonia
Legia: Piotrowski 21, Rudko 10, Wojtyński 9, Michalak 8, Holnicki-Szulc 7, Chojecki 5, Grzejszczyk 2, Kwasiborski 0.
Polonia: Czujkowski 20, Świercz 19, Ludwin 16, Krajewski 9, Nowakowski 4, Niedbalski 2.

Finał: Warszawa II d. 96-93 (29-29, 15-17, 25-19, 18-22, d. 9-6) Warszawa I
Warszawa II: Gruszecki 34, Kijanowski 22, Stokłuska 11, Nowakowski 11, Barszczyk 8, Rychłowski 3, Wyszkowski 0 , Złomańczuk 0.
Warszawa I: Pacocha 29, Balicki 21, Stasiak 16, Jończyk 13, Okoła 12, Marcin Borowski 2, Maciej Borowski 0, Opalski 0.