Aleksander Jagiełło strzela na 2-0 w sparingu z Concordii Chiajna - fot. Małgorzata Chłopaś / Legionisci.com

Sparing: Legia Warszawa 2-1 Concordia Chiajna

Redakcja - Wiadomość archiwalna

W drugim spotkaniu sparingowym podczas zgrupowania w Hiszpanii Legia wygrała 2-1 z dziesiątą drużyną rumuńskiej ekstraklasy, Concordią Chiajna. Trener Jan Urban wystawił do gry młodzież, wspartą przez zawodników, którzy póki co nie łapią się do podstawowej jedenastki. Do przerwy Legia prowadziła 2-1 po bramkach Mizgały i Jagiełły, a w drugiej części gole już nie padły. Mecz opóźnił się kilkanaście minut, ponieważ... sędziowie nie dojechali na czas.

Pierwszą bramkę legioniści strzelili już w 2. minucie spotkania. Michał Kucharczyk odegrał piłkę do Przemysława Mizgały, który ładnym strzałem z około 18 metrów dał Legii prowadzenie. Minęło zaledwie 8 minut, a było już 2-0. Cezary Michalak wybił piłkę po rzucie rożnym, podał do Michała Efira, który prostopadle zagrał do Aleksandra Jagiełły. Młody legionista wyprzedził obrońców i wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem.
Kilka minut później dwiema dobrymi interwencjami w obronie popisał się pełniący dzisiaj funkcję kapitana Dickson Choto.

W 31. minucie Rumuni stworzyli pierwszą dogodną sytuację do zdobycia gola. Po stałym fragmencie gry testowany w Legii Igor Berezowski wypiąstkował jednak piłkę i piłkarze Jana Urbana wyprowadzili kontrę. Jeszcze przed przerwą trener rumuńskiego zespołu przeprowadził pierwszą zmianę. Na boisku pojawił się Valentin Cosereanu, a chwilę później Concordia zdobyła bramkę. Po zagraniu w pole karne Michalak nie zrozumiał się z Berezowskim, co wykorzystał Da Silva, który wpakował piłkę do siatki. Tuż przed przerwą dobrą interwencją popisał się Berezowski, który obronił strzał Cosereanu z rzutu wolnego. 120 sekund później żółte kartki za ostrą grę zobaczyli Bartosz Bereszyński i Nicolae Zuluf.
Zanim sędzia gwizdnął po raz ostatni, Michalak stracił jeszcze piłkę w polu karnym i przeciwnicy stanęli przed okazją do wyrównania. Szczęśliwie po uderzeniu z 7 metrów piłka futbolówka prosto w Berezowskiego.

Po przerwie trener Jan Urban dokonał dwóch korekt w składzie. Na boisku pojawili się Dominik Furman i Jakub Wawrzyniak. 5 minut po wznowieniu gry Wawrzyniak, będąc w polu karnym, uderzył lewą nogą, a piłka przeleciała tuż obok słupka. W odpowiedzi Rumuni oddali strzał ponad poprzeczką bramki strzeżonej przez Berezowskiego. Chwilę później piłkarze Concordii wykonywali rzut rożny. I tym razem futbolówka poszybowała nad bramką. W 59. minucie plac gry musiał opuścić kontuzjowany Michał Efir, a na murawie pojawił się Danijel Ljuboja. Wystarczyło zaledwie 120 sekund, by Serb znalazł się na pozycji spalonej...

W 64. i 67. minucie doszło do kolejnych zmian w zespole Legii. Aleksander Jagiełło został zmieniony przez Kamila Kurowskiego, a Przemysław Mizgała przez Daniela Łukasika.
Jak się okazało, Danijel Ljuboja nie spędził na boisku zbyt wiele czasu. Już w 71. minucie za przepychanki został ukarany czerwoną kartką, a jego miejsce zajął Michał Bajdur.

Kolejne minuty to okres niewielkiej przewagi warszawskiego zespołu. Chociaż piłkarze Jana Urbana atakowali, nie przyniosło to zmiany rezultatu. Swoje sytuacje miała również Concordia, jak choćby w 78. minucie, kiedy po rzucie rożnym Rumuni krótko rozegrali piłkę, a następnie dośrodkowali w pole karne - futbolówkę złapał jednak Berezowski.

O tym, że Jan Urban nie boi się eksperymentów świadczyć może fakt, że przez ostatnie kilka minut spotkania z Concordią Michał Kucharczyk grał na prawej obronie, a w pomocy wystąpił Bartosz Bereszyński. Najprawdopodobniej zmiana ta wynikała głównie z faktu, że trener chciał przyjrzeć się, jak nowy nabytek Legii radzi sobie w pomocy.

Mimo że legioniści próbowali jeszcze w ostatnich minutach atakować na bramkę przeciwnika, a Rumuni w akcji kończącej mecz wykonywali rzut wolny z 18 metrów, wynik nie uległ zmianie. Legia wygrała z Concordią Chiajna 2-1. Kolejny mecz 12 lutego. Przeciwnikiem warszawskiego zespołu będzie Kubań Krasnodar.

Sparing: Legia Warszawa 2-1 (2-1) Concordia Chiajna
1-0 - 2' Mizgała
2-0 - 10' Jagiełło
2-1 - 36' Carlos Welington Da Silva

Legia Warszawa: 91. Igor Berezowski - 19. Bartosz Bereszyński, Cezary Michalak, 4. Dickson Choto, 17. Tomasz Brzyski (46' 14. Jakub Wawrzyniak) - 18. Michał Kucharczyk, 3. Przemysław Mizgała (64' 35. Daniel Łukasik), 5. Janusz Gol (46' 37. Dominik Furman), 7. Jorge Salinas, 95. Aleksander Jagiełło (67' 39. Kamil Kurowski) - 24. Michał Efir (59' 28. Danijel Ljuboja, 71' 38. Michał Bajdur)

Concordia Chiajna: 1. Florin Niţă - 24. Sorin Ghionea (46' 28. Georgian Damian), 2. Cătălin Savin, 15. Mihai Leca, 21. Bogdan Bucurică - 22. Sorin Paraschiv (35' 19. Valentin Coșereanu, 83' 13. Radu Ciupitu), 17. Andrei Stan, 7. Tiberiu Serediuc, 11. Nicolae Zuluf (56' 30. Daniel Stan) - 27. Welington, 16. Damir Ibrić (64' 10. Florin Purece)

żółte kartki: Bereszyński - Zuluf
czerwona kartka: Ljuboja