Dublin - fot. wnieznane.pl
REKLAMA

Informacje praktyczne o Dublinie

Fumen, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Na drodze legionistów do upragnionej Ligi Mistrzów stanęli gracze Saint Patrick's Athletic. W pierwszym spotkaniu ekipa Henninga Berga tylko zremisowała z Irlandczykami. Teraz czas na rewanż, który zaplanowano w Dublinie na 23 lipca o godz. 19:45 czasu lokalnego. W związku z tym, dla wszystkich, którzy mają zamiar wybrać się do Irlandii przygotowaliśmy garść praktycznych informacji. Co zobaczyć, ile wydać i jak się poruszać po mieście?

Stadion Saint Patrick's Athletic mieści się przy Emmet Road. Jednak nasi rywale podjęli decyzję, iż ze względów bezpieczeństwa zamiast na Richmond Park, zagrają z Legią na Tallaght Stadium, który to obiekt należy do Shamrock Rovers.

Mankamentem tego rozwiązania jest odległość od ścisłego centrum Dublina. Biorąc pod uwagę transport publiczny, należy liczyć, iż podróż zajmie ok. 40-60 minut. Alternatywnym rozwiązaniem może być skorzystanie z taksówek. W przypadku braku korków, przed bramy stadionu zameldujemy się w ok. 25 minut. Niemniej jednak wiąże się to z kosztami 2-3 razy większymi i to przy założeniu, że jedzie czterech pasażerów.

fot. wnieznane.pl
fot. wnieznane.pl

Dojazd z centrum na stadion
Tramwaj, autobus, a może taxi? Poniżej prezentujemy kilka przykładowych rozwiązań dotarcia na Tallaght Stadium z centrum Dublina.

Tramwajem
Connolly Station to nie tylko jeden z dwóch głównych dworców w Dublinie, ale również stacja początkowa czerwonej linii tramwajowej LUAS. Wystarczy kupić bilet w automacie, wsiąść do tramwaju i... wysiąść na ostatnim przystanku Tallaght. Całą trasę pokonamy w 55 minut.

Linia: czerwona
Przystanki: Connolly Station - Tallaght
Czas przejazdu: 55 minut.
Koszt: 2,7 euro w jedną stronę / 5 euro w obie strony (czwarta strefa biletowa)

Autobusem
Osoby kręcące się po pubach przy Temple Bar lub fani, którzy chcą przy okazji zwiedzić miasto, powinni się udać na Pearse Street w okolicach Trinity College lub na Dame Street przy Central Bank (ten jest bliżej Temple Bar). Tam łapiemy autobus linii 49 i pewnie zmierzamy w kierunku Tallaght.

Linia: 49
Przystanki: nr 342 Trinity College przy Pearse Street (kierunek Tallagth - The Square) - nr 7123 Football Stadium
Czas przejazdu: 40 minut.
Koszt: 3,05 euro (ponad 13 przystanków). Bilety kupuje się u kierowcy.

Taxi z Connolly Station
Jeśli ktoś nie ma ochoty lub czasu, żeby tułać się tramwajem lub autobusem, pozostaje jeszcze taksówka. Założyliśmy, że na stadion ruszamy z Connolly Station, czyli ścisłego centrum Dublina. Czas przejazdu powinien zająć ok. 22-40 minut, w zależności od natężenia ruchu. Jednak koszt takiej przejażdżki to ponad 20 euro, które warto podzielić na kilku pasażerów.

Odległość: 13,6 km
Czas przejazdu: 22-40 minut w zależności od natężenia ruchu
Koszt: 17-26 euro dla 1 osoby; 20-29 euro dla 4 osób

Dojazd z lotniska na stadion
Bezpośrednio na stadion można dojechać linią nr 777. Autobus jest obsługiwany przez linię Airport Hopper. Wysiadamy przy The Square - Tallaght i dalej albo idziemy pieszo, albo podjeżdżamy autobusem nr 49 z przystanku nr 4348 The Square Shopping Centre Tallaght w kierunku Pearse St i wysiadamy na przystanku nr 7122 Football Stadium. Czas przejazdu 40 minut.

Koszt: 9 euro w jedną stronę / 15 euro w obie strony
Istnieje możliwość dokonania rezerwacji online: www.airporthopper.ie

Szybszym rozwiązaniem są taksówki.
Odległość: 30 km
Czas przejazdu: 21-39 minut w zależności od natężenia ruchu
Koszt: 38-47 euro dla 1 osoby; 41-50 euro dla 4 osób

Co zobaczyć w Dublinie?
Co można zobaczyć w stolicy Irlandii, mając do dyspozycji kilka godzin? Dublin jest na tyle przyjazny, że będąc w centrum, do większości zabytków i ciekawych miejsc dotrzemy pieszo. Oczywiście część atrakcji, jak muzeum Guinnessa, Phoenix Park czy Kilmainham Goal, wymaga skorzystania z komunikacji miejskiej. Niemniej jednak każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Główną arterią miasta jest O'Connell Street z charakterystyczną iglicą Spire of Dublin. Wystarczy przejść na drugą stronę rzeki Liffey i już na nas czekają Trinity College, siedziba Bank of Ireland, a także Zamek Dubliński. Schodzimy z Dame Street w kierunku rzeki i trafiamy do imprezowej dzielnicy Temple Bar, pełnej pubów. Pozostając w alkoholowych klimatach, do wyboru mamy dwa muzea - Guinness Storehouse oraz Old Jameson Distillery. Piwo czy whiskey? A może to i to? W każdym bądź razie o zwiedzaniu w filcowych kapciach możemy zapomnieć.
W Dublinie znajdziemy nie tylko coś dla ciała, ale również dla duszy. Do najważniejszych kościołów należą Christ Church Cathedral oraz St Patrick's Catherdal. Oddech złapiemy podążając wzdłuż rzeki, gdzie dominują budynki Four Courts czy Custom House. Natomiast oba brzegi łączą ciekawe architektonicznie Ha'penny Bridge oraz Samuel Beckett Bridge.

Dojazd z lotniska do centrum
Lotnisko w Dublinie jest położone zaledwie 10 kilometrów na północ od miasta. Do dyspozycji mamy kilka firm transportowych, a także wypożyczalnie aut. Około 20 minut powinien zająć dojazd linią 747 na Talbot Strett w pobliżu Connolly Station.

Ceny biletów komunikacji miejskiej
Tramwaje LUAS - w zależności od strefy od 1,7 euro do 2,9 euro. W godzinach szczytu tj. w dni powszednie w godz. 7:45-9:30 należy doliczyć 0,1 euro. Kupując bilet w obie strony zapłacimy od 3,2 do 5,3 euro.

Autobusy - bilety kupujemy u kierowcy. Cena uzależniona jest od ilości przystanków i waha się między 1,8 a 3,05 euro.
Liczba przystanków: 1-3 1,8 euro / 4-7 2,35 euro / 8-13 2,6 euro / 13+ 3,05 euro

Informacje na temat komunikacji miejskiej w Dublinie, a także przydatna aplikacja dostępne są na www.transportofireland.ie

Szerszą relację z Dublina, opis miejsc wartych zobaczenia, przydatne wskazówki, przykładowe ceny oraz galerię zdjęć znajdziecie na www.wnieznane.pl.

fot. wnieznane.pl
fot. wnieznane.pl


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.