Na zakończenie pobytu w Warszawie Nemanja Nikolić ucałował koszulkę Legii - fot. Mishka / Legionisci.com

Nemanja NiGOLić - statystyki, foto i video

Wiśnia i Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Legia straciła właśnie niesamowitego piłkarza. Nemanja Nikolić podczas 18 miesięcy pobytu przy Łazienkowskiej złotymi zgłoskami wyrył swoje nazwisko w historii klubu. 86 meczów, 55 goli, 13 asyst - te liczby mówią same za siebie. Korona króla strzelców, mistrzostwo Polski, Puchar Polski, awans do Ligi Mistrzów, awans do 1/16 finału Ligi Europy - w Warszawie zdobył wszystko co możliwe i podjął decyzję o odejściu.

Z wielkim żalem żegnamy "Niko", bo żaden z napastników w tym wieku nie wykręcił w takim krótkim czasie takich liczb. Długo czekaliśmy na piłkarza, który raz za razem będzie dziurawił bramkę rywali. Czy mamy gwarancję, że kolejny napastnik będzie lepszy albo co najmniej tak samo skuteczny? Nikolić to typowy list pola karnego - aż 49 goli zdobył z obrębu "szesnastki". Szybkość nie była jego atutem, ale szybkość podjęcia decyzji o strzale wielokrotnie zaskakiwała bramkarzy. Zaryzykujemy stwierdzenie, że ze niełatwo będzie go zastąpić, choć klub ma możliwości finansowe by takiej sztuki dokonać.

Strzelał jak karabin

Nemanja Nikolić na swojego pierwszego gola w barwach Legii Warszawa czekał 219 minut. Nie udało mu się wpisać na listę strzelców w dwóch pierwszych meczach (Superpuchar Polski oraz mecz el. Ligi Europy). Bramkarza rywali pokonał dopiero w spotkaniu 1. kolejki Ekstraklasy sezonu 2015/2016. Wówczas w 71. minucie zdobył gola przeciwko Śląskowi Wrocław. Za nieco ponad kwadrans powtórzył swój wyczyn, ustalając wynik starcia. Od tamtej pory zaczął regularnie trafiać do siatki rywali. Pierwszy sezon w polskiej lidze zakończył z 28 bramkami, strzelonymi w 37 ligowych występach. Do tego dołożył dwa gole w Lidze Europy oraz sześć w Pucharze Polski. Łącznie miał aż jedenaście asyst, jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie rozgrywki. Ponadto wywalczył mistrzostwo i puchar kraju, a sam został uhonorowany tytułem króla strzelców.

W tym sezonie "Niko" także spisywał się bardzo dobrze. To w dużej mierze właśnie dzięki jego trafieniom mistrzowie Polski awansowali do fazy grupowej Ligi Mistrzów. W rundach eliminacyjnych Nikolić zdobył pięć bramek w sześciu pojedynkach. W fazie grupowej nie grał już tak często, ale również nie dał o sobie zapomnieć. 22 listopada pokonał w 83. minucie Romana Weidenfellera z Borussii Dortmund w szalonym meczu przegranym przez Legię 4-8. Ponadto reprezentant Węgier zdobył gola w Pucharze Polski w starciu z Górnikiem Zabrze. Na sam koniec przyjrzyjmy się wynikom Nikolicia w aktualnym sezonie ekstraklasy. Łącznie król strzelców poprzednich rozgrywek 19 razy pojawił się na placu gry, zdobywając 12 bramek. Taki wynik uczynił go najskuteczniejszym piłkarzem w całej lidze przed przerwą zimową. Swoje ponadprzeciętne umiejętności pokazał w swoim ostatnim meczu w barwach Legii. W niedzielę zdobył przeciwko Górnikowi Łęczna trzy gole i w najlepszy z możliwych sposobów pożegnał się ze stołecznymi kibicami!

Nemanja Nikolić w statystyce:

* mecze / gole

TOP20 strzelców w historii Legii
86 spotkań wystarczyło Nemanji Nikoliciowi, by na stałe zapisać się wśród czołowych strzelców w historii Legii Warszawa. Z 55 trafieniami wyprzedził Wojciecha Kowalczyka (54 gole / 151 meczów) i zrównał się z Jerzym Podbrożnym (55 goli / 99 meczów). Średnia goli "Niko" to 0,64 gola na mecz. Z historycznej dwudziestki tylko trzech zawodników miało lepszą: Marian Łańko 0,88 (75/85), Henryk Kempny 0,75 (58/77) i Ernest Pol 0,78 (56/72).