Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Zobacz szczegóły.    Rozumiem, ZAMKNIJ
HokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
fot. Mishka / Legionisci.com
fot. Mishka / Legionisci.com
Czwartek, 3 sierpnia 2017 r. godz. 10:20

Oprawa Legii lekcją historii dla całego świata

Woytek i Wiśnia, źródło: Legionisci.com

"Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 000 ludzi. Tysiące z nich były dziećmi." - dwa zdania prawdy. Tyle wystarczyło, by oprawa zaprezentowana przez kibiców Legii Warszawa na meczu z Astaną obiegła cały świat. Fani ze stolicy w sposób jednoznaczny, bardzo dosadny, a zarazem doskonały pod względem wykonania, dali lekcję, którą świat musi pamiętać. To wiadomość, która daje niesamowity opór regularnemu zakłamywaniu historii o II wojnie światowej.



W dziesiątkach artykułów autorzy przytaczają tło historyczne Powstania Warszawskiego. Zdjęcia oprawy trafiły nawet na stronę popularnego amerykańskiego czasopisma Sports Illustrated. "Przekaz odnosi się do Niemców a nie do nazistów" - zauważa "SI" i dodaje, że Legia ma kibiców patriotów, zawsze składa hołd ofiarom powstania oraz zaprasza żyjących Powstańców za darmo do strefy VIP.

"Zanim rozpoczął się mecz, kibice zaprezentowali ogromną mozaikę z żołnierzem celującym pistoletem w głowę dziecka" - pisze największa spółka medialna w Ameryce Południowej Globo.

Brytyjski Daily Record wspomina o tym, że Legia grała o Ligę Mistrzów, ale to oprawa przygotowana przez kibiców przykuła szczególną uwagę. Przypominana jest także inna słynna prezentacja skierowana do UEFA.

O prowokacyjnej oprawie podkreślającej rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pisze The Sun. Z kolei w The Independent czytamy: "Legia już w przeszłości była karana za eksponowanie politycznych opraw podczas meczów, ale ta może być najbardziej uderzającą, jaką kiedykolwiek widzieliśmy."

"Fani Legii wykonali kolejną spektakularną choreografię, w której oddali hołd ofiarom II wojny światowej" - czytamy w serbskim serwisie b92.net.

Niemiecki sport1.de pisze o "szokującej choreografii o nazistowskich mordercach".

"Scena, w której niemiecki żołnierz trzyma w jednej ręce głowę dziecka, a w drugiej pistolet, robi wrażenie, a przekaz wzmacnia dźwięk syren. (...) To lekcja o potwornym cierpieniu narodu, której na pewno nie zapomni nikt, kto ją zobaczył i usłyszał tego wieczoru" - czytamy w serbskim mondo.rs.

Zdjęcia ukazały się także we włoskim Corriere dello Sport, w Wenezueli, Portugalii i wielu innych miejscach.

fot. Jakub Zalas / Twitter
fot. fot. Jakub Zalas / Twitter



Komentarze: (103)

Jacek, 03.08.2017 10:26:39 - *.adsl.inetia.pl

Niemcy nawet podczas takiej okazji zakłamują historię nazywając ówczesnych Niemców beznarodowymi nazistami. Przykre...

Piotr, 03.08.2017 10:29:17 - *.144.ipv4.supernova.orange.pl

Może to nie miejsce na dyskusje historyczno - polityczne..
Podczas wojny zabijali NIEMCY, tłumaczenie że zabijali naziści to po prostu wybielanie własnego narodu.
Niemcy to i tak ewenement w całej historii Świata... rozpętać dwie wojny światowe a i tak być potęgą gospodarczą... Amerykanie z Sowietami źle zrobili że pozwolili na odrodzenie niepodległych Niemiec, i kiedyś w przyszłości się to znowu odbije.

pablo, 03.08.2017 10:30:17 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Genialna, wzruszająca, piękna...
Dziękuję.

Dżony, 03.08.2017 10:30:32 - *.dynamic.chello.pl

Jestem wściekły, że nawet na zagranicznych stronach poświęconych ruchowi Ultras, gdzie wydawać by się mogło są ludzie z zasadami, widać bardzo nieprzychylne opinie na temat tej oprawy. To dosadnie pokazuje jaki świat jest zakłamany. UE - banda komuchów i idiotów

Luk, 03.08.2017 10:33:23 - *.dynamic.gprs.plus.pl

Dziękuję tym wszystkim którz przygotowywali tą oprawę.Dziekuje!

Warszawiak, 03.08.2017 10:33:38 - *.110.atman.pl

Wielki sukces. Szacunek i gratulacje dla twórców

ds, 03.08.2017 10:37:53 - *.50

a SI już nawet lat nie potrafi sprawdzic? słabo było widoczne że to 1944?

Alan, 03.08.2017 10:40:02 - *.98.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Nie pierwszy to raz gdy kibice ratują dupe pilkarzykom z L na koszulkach .Bravo Bravo i jeszcze raz Bravo gdyby nie ta oprawa to pisało by się tylko o wstydzie jakim niewątpliwie jest przegranie w dwu meczu z drużyną z jakze europejskiego formatu jakim jest Astana. ..

Piotr, 03.08.2017 10:40:30 - *.144.ipv4.supernova.orange.pl

I jeszcze dodam...
Dziękuję NS że zrobili taką oprawę.
Kawał świetnej roboty !

Kiero, 03.08.2017 10:41:15 - *.122.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Jestem dumny z tego , że jestem warszawiakiem .
Oprawa super wspaniała. Niech świat nie przekłamuje historii.

Legion, 03.08.2017 10:45:03 - *.dynamic.mm.pl

Świetna oprawa. Przydałaby się też kiedyś oprawa "German death camps".

Pedro de Varsovia, 03.08.2017 11:00:44 - *.109.atman.pl

Wzruszyłem się na meczu, a ciarki przeszły mi po plecach, gdy obejrzałem w domu wideo.
Niesamowity przekaz o historii Warszawy wyruszył w świat, bez względu na to jak wielkie zakłamanie jest w odbiorze i interpretacjach tej choreografii poprzez różne media.
Najśmieszniejsi są Niemcy, którzy w rodzinach mają dziadków i pradziadków z krwią Polaków na rękach. Tak, to byli Niemcy, wraz ze swoim przywódcą Hitlerem, którego propagandzie wierzyli bezgranicznie, okradali, mordowali i gwałcili w wielu zakątkach świata, także w Polsce.
Dziękuję za tą historyczną oprawę, jestem dumny, że może to zobaczyć cały świat. Nie dajmy sie zaszufladkować zakłamanej polityce, pieniądzom i pamiętajmy, że jesteśmy wspaniałymi, wszechstronnymi i pracowitymi Polakami. O historię też trzeba teraz walczyć i przekazywać prawdziwie kolejnym pokoleniom

Damian, 03.08.2017 11:04:34 - *.atman.pl

Byłem na stadionie i widziałem. Łzy cisnęły się do oczu, bo tak potworne rzeczy były na porządku dziennym. Widziałem zresztą sporo wytatuowanych karków ze szklącymi się oczami, oniemiałych na ten widok. Choć przekaz mocny, wyrażam olbrzymi szacunek dla autorów, ich chęci, poniesionych kosztów i tego, że im nie jest wszystko jedno. Jeśli UEFA zrobi z tego dym, dowiedzie, że nie ma pojęcia o prawdziwych emocjach. Nie był to żaden rasizm, żadna manifestacja wrogości wobec dzisiejszych Niemiec. Jeszcze raz - dziękuje organizatorom ze chwilę tego zdumiewającego wzruszenia.

TOMEK , 03.08.2017 11:08:35 - *.itsa.net.pl

genialna oprawa ,wielki szacun,brawo dla NS-ów , jestem dumny ze byłem wczoraj na Zylecie i mogłem podneisc chociaz jeden kartonik oprawy,prawdziwa lekcja historii i upamiętnienie Powstania Warszawskiego

majusL@legionista.com, 03.08.2017 11:11:14 - *.dynamic.chello.pl

nie wiem co napisac. do dzis mam ciary. szacun i dzieki ze moglem w tym uczestniczyc. jestem dumny ze jestem Legionista! pozdrawiam

kaktus, 03.08.2017 11:11:29 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Jak to, to podczas II WŚ byli jacyś niemcy? Przecież wszyscy "muwio" że to byli Naziści, a niemcy wyjechali w tym czasie na wakacje...

Tolo, 03.08.2017 11:21:41 - *.125.sta.wbroadband.net.au

Znakomite i bardzo wymowne. To sie rozeszlo na caly swiat i daje odpor szwabskiej zaklamanej propagandzie.

BRAWO, 03.08.2017 11:22:26 - *.69

SZKODA, ZE NIE NAZI .... BO GERMAN TO STEDNIO

OPRAWA SWIETNA!!!!

Dickson Chotowski, 03.08.2017 11:30:37 - *.range86-153.btcentralplus.com

W takim przypadku nawet bym nie mial pretencji o surowa kare bo coraz wiecej ludzi by o tym slyszalo i o to chodzi. Historie nie mozna zmieniac. Brawo NS !!

R, 03.08.2017 11:36:21 - *.dab.02.net

Szacun Wam za to!!!!

Dickson Chotowski, 03.08.2017 11:37:12 - *.range86-153.btcentralplus.com

Jeszcze na Mail Online (Jeden z najwiekszych portali wiadomosciowych na swiecie nie tylko w Anglii) jest artykul.

WWL, 03.08.2017 11:46:17 - *.dynamic.chello.pl

jesteście zajebiści Panowie!

Paweł, 03.08.2017 11:46:56 - *.43

Bez dwóch zdań- najlepsza oprawa patriotyczna na polskich stadionach, ktorej nikt jeszcze dlugo nie przebije

Ja, 03.08.2017 11:51:55 - *.dynamic.chello.pl

Dzieki NS jesteście najlepsi

do Damian , 03.08.2017 11:57:08 - *.adsl.inetia.pl

A wg mnie była to również odpowiedź na imperialną politykę Niemiec,które w kontekście historii nie mają moralnego prawa rządzić Europą i narzucać swojej woli innym.Niech się rozliczą się ze swoją przeszłością i pomyślą o oddaniu zrabowanego mienia i wypłaceniu Polsce bilonowych kwot odszkodowania za zniszczenia i śmierć milionów ludzi

do Piotr, 03.08.2017 11:57:18 - *.internetdsl.tpnet.pl

To samo dzisiaj pomyślałem

Banio 74, 03.08.2017 11:59:46 - *.244.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Byłem na Żylecie, łzy same ciekły podczas śpiewania Hymnu! Dziękuję bracia za te chwile i oprawę!!!

Otwock, 03.08.2017 12:05:22 - *.play-internet.pl

Super Patriotyzm.

cracus, 03.08.2017 12:07:11 - *.play-internet.pl

Nie lubię was i nigdy nie będę . Natomiast za oprawy patriotyczne w kraju jak i za granicą macie mój dozgonny szacunek .

Cult⚽️Legia, 03.08.2017 12:09:40 - *.224

✨Bravo✨

Skiter, 03.08.2017 12:21:07 - *.99.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Jak zawsze Najlepsi.

Meksyk, 03.08.2017 12:25:20 - *.play-internet.pl

No to plebiscyt na najlepszą oprawę 2017 rozstrzygnięty. Klucha w gardle staje jak się ogląda po raz kolejny. Brawo NS!

Masio L, 03.08.2017 12:28:22 - *.dyn.telefonica.de

Pracuje w Niemczech od kilku lat. Mam znajomych m.in. w pracy, którzy interesują się scena ultras w Polsce, należą do jednej z grup tutejszej drużyny HFC. uważnie śledzą oprawy Legii zawsze byli pod wielkim wrażeniem zawsze coś mówili. Dziś poprostu milczeli żaden nie powiedział ani słowa. Dziękuje. Paru często próbuje mnie namówić żeby zabrać ich na mecz Legii. Teraz chyba bardzo dosadnie zrozumieli że ich nigdy nie zabiorę.

kkk, 03.08.2017 12:32:11 - *.um.warszawa.pl

niesamowita oprawa !!! coś wspaniałego

TSW, 03.08.2017 12:37:36 - *.play-internet.pl

Legii nie lubię,ale za tą oprawę wielki szacun!!!

Poznaniak, 03.08.2017 12:38:52 - *.dynamic.gprs.plus.pl

Brawo Brawo Brawo !!!

, 03.08.2017 12:42:29 - *.centertel.pl

1 oprawa pokonala 1000 Niemieckich klamstw o obozach!!!

Andrzej Olszewski , 03.08.2017 12:43:24 - *.217

Wielki szacunek dla Ns pokazaliście wielki patriotyzm lekcji historii

jacek234, 03.08.2017 12:47:28 - *.71

szkoda że połowa mediów przedrukowuje zdjęcia i zmienia dopiski z Niemców na Nazi

Natjer, 03.08.2017 12:53:44 - *.143.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

1 sierpnia skończyłem 65 lat. 2 sierpnia poczułem się jak nowo narodzony legionista!

rafalgral, 03.08.2017 12:54:05 - *.117.host.de.colt.net

Przegraliśmy, ale mówiąc szczerze trudno było liczyć na powtórkę z zeszłego roku. Ja zapamiętam ten dzień z oprawy. Powiem wam, paru lemingów przestarszyło się że UEFA nas ukarze - być może - ale warto było. Bez Żylety nie ma Legii, bez Legii nie ma Żylety. Tam jest Wolność i Patriotyzm Polaka.

do cracus, 03.08.2017 12:59:45 - *.69

pana żegnamy

do pedro varsovie, 03.08.2017 13:06:44 - *.19-1.cable.virginm.net

akurat adolf byl austriakiem hehe

DarKo, 03.08.2017 13:09:58 - *.dynamic.chello.pl

Dziękuję za oprawę!!! Mistrzostwo świata!!! W punkt dająca cios między oczy zaklamanym ludziom, którzy udają, że tak nie było, to naziści, a nie niemcy zrobili rzeź. Prawda ponad wszystko!!! Szacun chłopaki!!!

andrzej, 03.08.2017 13:39:24 - *.dynamic.chello.pl

wielkie dzięki
- precz z kłamliwymi szwabami
szkoda że nasza drużyna nie dorównuje......!!!!!

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.
aNDRZEJ

oLaf, 03.08.2017 14:04:00 - *.dynamic-ww-08.vectranet.pl

super oprawa!!!! Jeszcze twarz Niemca powinna być widoczna np. kat Woli, który po wojnie był super szanowanym prezydentem popularnego miasta wypoczynkowego, nawet był wybrany do lokalnego parlamentu... : O

Bubba, 03.08.2017 14:06:42 - *.net.hawetelekom.pl

Oprócz mega lekcji historii dla całego świata i hołdzie Bohaterom tym żyjącym i nieżyjącym pozytywnym akcentem było to że nie paliliśmy tych rac, które odwracają uwagę od sensu i głównego przekazu. Mega brawa za to.
PS. nie rozumie niektórych malkontentów że ta oprawa to polityka, a co to ma do polityki to była Historia o której nigdy nie powinniśmy zapomnieć, a tym którzy w swoich chorych umysłach planują jakiekolwiek konflikty zbrojne powinni chociaż przez moment się nad tym zastanowić.

kibic79, 03.08.2017 14:19:52 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

brawo kibice pierwsza klasa !!!!!!!!!! lzy w oczach a ci co komentuja ze to bylo nie na miejscu to nie sa polakami a najlepiej niech posluchaja tego moze zrozumieja dlaczego bylo powstanie thx kibice
https://www.youtube.com/watch?v=sV2G-W0QqpQ

Siwy, 03.08.2017 14:24:02 - *.centertel.pl

Tylko zalowac ze nie mamy zadnych patriotow wsrod pilkarzy, ktorzy gryzliby trawe za Legie

Karo (L), 03.08.2017 14:28:33 - *.195.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Z jakiego źródła pochodzi liczba ofiar jsko 160 tys? Przez lata podaeana byla liczba ok. 180 tys. cywilów oraz od 18 tys. do 20 tys. żołnierzy AK. Czyli razem prawie 200 tys. Nie zmienia to dobrego przekazu, jaki płynie z przygotowanej oprawy. Brawo!

bej, 03.08.2017 14:35:40 - *.usedforklift.de

Sorry ale mieszkam w Niemczech od 23 lat i nigdy nie spotkalem sie z forma zaklamania historii.Wyksztalceni Niemcy sa swiadomii tego jakich zbrodnii dokonywali ich pradziadkowie i dziadkowie w Polsce podczas 2 Wojny Swiatowej. Co ma mlody Niemiec wspolnego z wojna? Kazdy z nas chce zyc w pokoju i dobrobycie. Szanujmy sie nawzajemy i budujmy mosty zeby cos takiego sie nie powtorzylo

Deyna, 03.08.2017 14:45:25 - *.76

ta oprawa zrobila wiecej dla poinformowania swiata o prawdzie n/t mordów Niemców niz wszystkie naukowa publikacje na przestrzeni wielu lat. Jeden obraz znaczy wiecej niz 1000 słów. Szacun dla wykonawców tej oprawy. Mi szczeka opadła jak to zobaczyłem!

Srodborow, 03.08.2017 14:47:48 - *.play-internet.pl

Szacunek

IceK, 03.08.2017 15:08:48 - *.74

Czy to tylko inspiracja rosyjskim filmem, czy ruska agentura jest na Żylecie? https://www.wykop.pl/link/2170154/idz-i-patrz-ii-wojna-swiatowa-wg-kmf-film-org-pl/

Juri, 03.08.2017 15:09:30 - *.centertel.pl

Cześć i Chwała Bohaterom !

DCh, 03.08.2017 15:16:52 - *.centertel.pl

To było suuuper. Zawsze zachwycają mnie oprawy na meczach Legi. Drużyna gra "jak cię mogę" a "kibole" robią ekstra oprawy - dla mnie są lepsi od piłkarzy.

Kieł, 03.08.2017 15:20:55 - *.127.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Oprawa adekwatna do czasu i miejs.ca. Kapialna. Ale zostawmy już to politykowanie i brednie o zaklamywaniu historii. Nikt jej nie zmienia.Niemcy doskonale wiedzą co zrobili. I jest im wstyd. I niech zawsze bedzie. To już jest historia. Trzeba pamiętać i oddawać hołd bohateram ależ żyć teraźniejszościa.

M3, 03.08.2017 15:24:16 - *.dokumenty.warszawa2.zus.pl

Bardzo mocny przekaz. Brutalna lekcja historii dla całego świata. niemiec to niemiec i nic tego nie zmieni. Nawet po tej oprawie dojcze wypisują bzdury. Powinniśmy żądać od nich odszkodowań, ale czy to coś zmieni !? Powinni podkulić ogony i przyznać się że to ich dziadowie byli chorymi sadystami

@bej, 03.08.2017 15:24:33 - *.136.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

a zdf i "polskie obozy" to działanie nieświadome ?

do Piotr, 03.08.2017 15:26:00 - *.centertel.pl

nie zgadzam sie. II Wojna Sw wybuchla w duzej czesci dlatego, ze Niemcy dostali bardzo ciezkie i upokarzajace warunki pokoju po I WS. w PL malo sie mowi o I WS bo nam to akurat otworzylo droge do niepodleglosci i kazdy sie "cieszy" ze ona byla........

Wiślak, 03.08.2017 15:26:13 - *.play-internet.pl

Piękna i wymowna oprawa. Kibic Wisły Kraków

do bej 14:35:40, 03.08.2017 15:27:22 - *.dynamic-ww-07.vectranet.pl

młody niemiec ma to wspólnego, że jego obecny dobrobyt zawdzięcza swoim zbrodniczym dziadkom. A "wykształceni niemcy" to zakłamane chwasty które kłamią o polskich obozach zagłady.

mar, 03.08.2017 15:34:47 - *.dynamic.chello.pl

Pieknie.

Monika, 03.08.2017 15:41:05 - *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

Bogu dzięki za Was! Chylę czoła!

Krzeszczu, 03.08.2017 15:42:03 - *.cust.bredband2.com

Szkoda ze do lewackiej szwecji to nie dotarlo.
Przelecialem kilka stron internetowych i nic, ani o Powstaniu, anie o oprawie.
A tak chetnie szwedy szczekaja o walce z nazismem....
Hipokryci i tyle.

Dumny, 03.08.2017 16:00:51 - *.internetdsl.tpnet.pl

Miliard złotych na reklamę historii o Powstaniu Warszawskim nie dałoby takiego efektu. Podano 2 fakty zero ocen, klasa.

Sylas, 03.08.2017 16:05:15 - *.net024-g2.isko.net.pl

SZACUNEK.
DLA POWSTAŃCÓW.
DLA NS-ów.
NIC WIĘCEJ NIE TRZEBA PISAĆ.

Kieł , 03.08.2017 16:14:12 - *.127.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Do do bej. Ilu znasz Niemcow? Wnioskuje że żadnego. A młodzi Niemcy to raczej zawdzięczają swój dobrobyt Amerykanom, ktorzy po 2 Wojnie wpompowali w RFN miliardy swoich zielonych dolców. Tak, nasi bracia Amerykanie. To co teraz i oni będą twoimi wrogami? Jak to poukladac co? Myślenienie nie boli. Albo w sumie boli :)

Wiesław Pilch, 03.08.2017 16:26:06 - *.dynamic.gprs.plus.pl

Dziękuję Wam za tę oprawę. Cieszę się że mój Syn jest od dziesiątków lat wśród Was. Ukłony.

gizior, 03.08.2017 17:02:12 - *.128

A platformersi i zaKODowani pisza o przerażającej oprawie, mordowaniu dzieci i pozwoleniu uwczednej władzy do propagownie nienawiści po prostu wstyd! Ktos w komentarza napisal ze jak zabijanie dzieci moze być piękne ... Moja odp: ZAPYTAJ NIEMCOW!

do do Piotr, 03.08.2017 17:18:59 - *.144.ipv4.supernova.orange.pl

Czyli rozumiem że fakt iż Niemcy otrzymały takie warunki traktatu wersalskiego po I WS którą rozpętały dały im moralne prawo do rozpetania nastepnej wojny ?
Niemcy po II WS nie powinny nigdy więcej być jako zjednoczone państwo.

Cch, 03.08.2017 17:34:34 - *.dynamic.mm.pl

@Krzeszczu nie doszukuj sie racjonalnych zachowan w szwecji. Tam za gwalt na dziecku uchodźcy dostaja kilka godzin prac porzadkowych w ramach kary.

Wolfik, 03.08.2017 17:35:56 - *.dynamic.mm.pl

@Krzeszczu: Szwedów i generalnie zachód tyle obchodzi Polska i Powstanie warszawskie, co mnie konferencja episkopatu.

word!up, 03.08.2017 17:55:11 - *.ssp.dialog.net.pl

Niemieckie bydlaki zabijały i gwałciły potem Polskę zalały hordy wschodnich nieludzi gwałcąc i mordując. Ciężki był los Polaków pod jarzmem dwóch wrogich narodów. Rusek i szwab to odwieczny wróg Polaka.

Przemek, 03.08.2017 18:03:08 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Ta oprawa będzie symbolem. Zrobiliście coś wielkiego dla tych , którzy zginęli i którzy przeżyli więcej niż te wszystkie pomniki, muzea i przemowy.Pamięć i rocznice PW przestało być elementem gry politycznej a stało się głosem żywych w imieniu zabitych. Oddaliście powstanie mieszkańcom Warszawy i reszcie Polski. Zjednoczyliście ludzi.
Potęga pamięci zwykłych ludzi o zwykłych ludziach.
Dzięki

do Kieł, 03.08.2017 18:06:56 - *.torservers.net

Sam nie myślisz. Na II Wojnie wzbogaciły się wielkie niemieckie koncerny. Prywatne osoby też budując potęgę szwajcarskich banków tak chroniących personalia swoich klientów. Złote zęby z całej Europy Środkowej i Wschodniej gdzieś musiały zostać zdeponowane.

Franz, 03.08.2017 18:35:18 - *.dynamic.chello.pl

DZIĘKUJĘ! To bardzo wzruszająca i poruszająca serce oprawa. Serbowie zauważyli że może być lekcją historii dla świata.. a dla mnie? Żadna ofiara dla umiłowanej Ojczyzny nie jest daremna. ŁATWO JEST MÓWIĆ O POLSCE, TRUDNIEJ DLA NIEJ PRACOWAĆ, JESZCZE TRUDNIEJ UMRZEĆ, A NAJTRUDNIEJ CIERPIEĆ.. Jeszcze raz dziękuję

Krzeszczu, 03.08.2017 18:38:08 - *.cust.bredband2.com

@ Wolfik i Cch: Jest dokladnie tak jak mowicie.
Ja juz dawno przestalem sie ludzic.
Mozgi totalnie wyprane lewacka doktryna......

Ale oprawa po prostu zmiatala z nog. Poszperalem w sieci i jest o niej coraz wiecej. Poszlo w swiat.

gazza, 03.08.2017 18:43:38 - *.adsl.inetia.pl

Chyle czoła i śle najserdeczniejsze pozdrowienia dla każdego odpowiedzialnego za tą oprawę !
Genialna !
Braawooo !

Mario, 03.08.2017 18:51:15 - *.130

Wielkie Brawa. Kibice Legii jednym meczem zrobili więcej w polityce historycznej Polski, niż nasze władze od 1989 roku. Byłem, widziałem i jestem zachwycony.

do Krzeszczu, 03.08.2017 18:58:55 - *.centertel.pl

Skoro Szwedzi walczą z nazistami to nie ma co się dziwić. Wszyscy tu mówią ze przekaz nie był o nazistach tylko o Niemcach. Wiec nie masz się co dziwić. A następną oprawę proponuję zrobić o najeździe Szwedów na Polskę. To przecież też byłaby lekcja historii. Mam nadzieję że wtedy "zakłamany świat" obudzony z letargu znienawidzi Szwedów i upomni się o odszkodowania dla Polski. Nie dlatego że ja ich nie lubię, tylko że historia jest najważniejsza, historia Polski oczywiście, niech wszyscy wiedzą.

towar macany nie podlega reklamacji, 03.08.2017 19:02:40 - *.7

Mój ojciec jest półsierotą wojenną bo dziadek zginął w Auschwitz. Dziś gdy widzę na jego twarzy łzy wzruszenia jestem wyjątkowo szczęśliwy, jeszcze bardziej niż gdyby Legia wygrała z FK Astaną rezultatem dającym awans. Pierwszy raz nie myślę o tym co zostało na boisku a w sercu i umysłach ludzi po tym meczu - pamięć i prawda historyczna bez których nie można mówić o pojednaniu.

gratulacje!!, 03.08.2017 19:13:08 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

i niech mi rękę upier...li jak się zawaham nad tym czy wrzucić piątaka do puszki na oprawę

wojciowicio, 03.08.2017 19:15:32 - *.play-internet.pl

Szacun.
Miałem łzy w oczach.
Cześć i Chwała Bohaterom.

arek111, 03.08.2017 19:19:41 - *.dynamic.gprs.plus.pl

A w tvn przed chwilą wykorzystali wczorajszą oprawę jako "prowadzenie agresywnej polityki przeciwko Niemcom przez rząd PIS" oraz jako podsycanie agresji zaś polsat i tvp przedstawiły wczorajsze wydarzenia z początku meczu w sposób bardzo pozytywny... to jest skandal jak tvn przedstawia większość wydarzeń.

robL, 03.08.2017 19:22:39 - *.dynamic.chello.pl

nie widziałam (byłem na żylecie) ale jak wróciłem do domu z synami i obejrzałem to miazga nie poddawaj się!!!

, 03.08.2017 19:38:35 - *.dynamic.chello.pl

BRAWO DLA "NS".

(L)egia, 03.08.2017 19:46:27 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Zawsze to powtarzałem i będę się tego trzymać, że kibice Legii są najlepsi na świecie i być jednym z nich to wielki przywilej. Legia Mistrz

Olsztyniak , 03.08.2017 19:48:49 - *.249.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Wielki szacunek.

rob bandit, 03.08.2017 20:23:00 - *.satfilm.com.pl

dwa zdania i cała liberalno-lewacka ideologia zakłamywania historii leży na dechach jak po knockdownie...NS Szacunek!!!

Krzeszczu, 03.08.2017 20:40:03 - *.cust.bredband2.com

@ rob bandit: Ale niestety i tutaj sa i oni. Zobacz jak mi jeden odpisal.
Mowilem, kiedys byla komuna, teraz jest lewacka padlina.

filip , 03.08.2017 20:52:58 - *.bb.sky.com

Przecież to nie niemcy byli tylko jacyś tam z księżyca naziści. Niemcy to taki miłościwy-przyjęli setki tysięcy uchodźców wojennych - kraj, no i taki spokojny po 20 nie wychodzą z domu. Jak więc mogli wymordować tyle ludzi.

Ma (L)y, 03.08.2017 21:26:50 - *.dynamic.chello.pl

NS prosimy o szaliki z oprawą Powstańców

Macko, 03.08.2017 22:04:37 - *.adsl.inetia.pl

Szacun ! Dzieki wielkie ! Super pomysł na odkłamywanie historii.
Może dla niektórych za granicą to było szokujące, ale dzięki temu dotarło do tak wielu. Tak trzymać !

Kieł , 03.08.2017 22:19:13 - *.127.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Filip to takie dziwne, ze Niemiaszki wolą okreslenie naziści? Wstydzą się. A dlaczego my nie mówimy "Polski prokurator okresu PRL Piotrowicz" tylko mówimy "komunistyczny prokurator Piotrowicz"? Albo nie mowimy zbrodnie Polaków w okresie PRL a po prostu zbrodnie komunistyczne? Bo też sie wstydzimy. Proste :)

(L)egniczanin, 03.08.2017 22:39:00 - *.ssp.dialog.net.pl

Jestem z was dumny!

sidik, 03.08.2017 23:04:13 - *.proxnet.pl

Jesteście najlepsi. BRAWO !

(L)Krystian(L), 03.08.2017 23:13:29 - *.range86-180.btcentralplus.com

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
NS - Szacunek!!!

Barjusz 54, 03.08.2017 23:25:06 - *.play-internet.pl

Dziękuję ! Kto był to wie ... za co .

Legionista 1955, 03.08.2017 23:43:40 - *.129.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Redakcji (i oczywiście Forumowiczom) polecam wypowiedź Pani Grażki z Pałacu Michla:
https://wpolityce.pl/polityka/351753-przeslanie-do-kibicow-legii-warszawa-mowi-grazka-z-palacu-michla-bardzo-jestem-dumna-z-was-wideo

I wielkie dzięki za oprawę!

tomek, 04.08.2017 06:18:38 - *.dynamic.chello.pl

Szacunek...Prawdziwa lekcja historii dla całego świata.

K6, 04.08.2017 08:17:35 - *.7

Jestem kibicem Polonii Warszawa, nie sądziłem, że kiedyś to napiszę, ale: WIELKI SZACUN za tę oprawę. Ciary przechodziły mi przez plecy jak to widziałem.

Ivi, 04.08.2017 23:46:05 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Ten kto to wymyślił jest po prostu GENIUSZEM!!

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.