REKLAMA

Historia Legii: Legia trzecia w klasie A w 1923 roku

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Dokładnie 86 lat temu piłkarze Legii zakończyli trzeci sezon w klasie A. Legioniści w ostatnim meczu rozgrywek 1923 roku przegrali decydujące starcie o wicemistrzostwo Warszawy i ostatecznie zajęli trzecie miejsce w czterozespołowej lidze. Był to i tak najlepszy wynik Legii jak na tamte czasy. Sam "sezon" trwał bardzo krótko, bo od końca marca do początku czerwca, a w jego czasie rozegrano zaledwie 6 spotkań. Legia po raz pierwszy zwyciężyła aż 3 z nich (rok wcześniej tylko jedno), a za największy sukces uznano pierwszą wygraną nad Polonią 1-0. Tę udało się osiągnąć dzięki bramce Eugeniusza Sobolty.

Rozgrywki Klasy A Legia rozpoczęła od minimalnej porażki z Warszawianką 3-4, a trzy tygodnie później pokonała najsłabszy AZS Warszawa, z którym rok wcześniej przegrała dwukrotnie. Zresztą z AZS-em legioniści jeszcze wyżej wygrali w rewanżu. Najtrudniejsze spotkania rozgrywano wówczas z Polonią. Najpierw 22 kwietnia Legia przegrała z "Czarnymi Koszulami" 0-2, by 12 maja nareszcie wygrać pierwsze spotkanie z Polonią w klasie A.

"Wygrała po raz pierwszy drużyna słabsza, ale grająca z poświęceniem. W II połowie zawodów Legia grała w dziesiątkę, gdyż Misiński doznał kontuzji po zderzeniu się z Żelechowskim. W Legii dobrze grali Akimow, Zoller, Bujak i Paraszczak. Napad Legii był wprawdzie pracowity, ale za mało grał głową, wskutek tego wiele dobrych pozycji się marnowało. Najlepsi byli Krawuś, Mielech i Sobolta. Bramkę strzelił Sobolta" - pisała o wygranym meczu z Polonią "Polska Zbrojna".

Legia miała spore szanse na zdobycie wicemistrzostwa Warszawy, ale w decydującym meczu przegrała z Warszawianką 1-2. "Legia dawno nie grała tak źle. Apatia, leniwe poruszanie się, brak myśli przewodniej w grze - oto jej cechy. Legia łatwo zgodziła się na III miejsce w mistrzostwie" - pisała "Polska Zbrojna".

W roku 1923 piłkarze Legii oprócz sześciu meczów ligowych rozegrali wiele spotkań towarzyskich, w tym wiele zagranicą. Legioniści rozegrali aż 28 sparingów, w tym dwa z mistrzem Polski Pogonią Lwów. Pierwszy z nich Legia przegrała aż 0-4 (grała praktycznie z marszu, po wielogodzinnej podróży pociągiem do Lwowa), zaś następnego dnia (24 czerwca) wygrała niespodziewanie aż 5-2, po trafieniach Krasowskiego (2), Węglowskiego (2) i Mielecha.

Mecze Legii o mistrzostwo WOZPN w 1923 roku:

23.03 Legia 3-4 Warszawianka
15.04 Legia 4-1 AZS Warszawa
22.04 Polonia Warszawa 2-0 Legia
29.04 AZS Warszawa 1-5 Legia
12.05 Legia 1-0 Polonia Warszawa
03.06 Warszawianka 2-1 Legia

Tabela:
1. Polonia 10 25-7
2. Warszawianka 8 14-18
3. Legia 6 14-10
4. AZS Warszawa 2 6-24

Skład Legii w roku 1923: Meidlinger, Akimow, Bujak, Redler, Czech, Krasowski, Krawuś, Koenigil, Mielech, Węglowski, Misiński, Wiśniewski, Młodzianowski, Paraszczak, Puchała, Sobolta, Klemczak, Szajnert, Zoller.

Poprzednie historyczne teksty:

Puchar Polski 1964
Pierwsza ligowa wygrana i pierwszy hat-trick legionisty
Częstochowa 1980
Pierwszy mecz międzynarodowy
Puchar Ligi 2002
Finał PP 1969

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.