W 1972 roku na Legii powstała kryta pływalnia. Niestety w 1987 roku baseny na Legii zostały zamknięte. Dziś nie ma już po nich śladu - fot. Architektura i Budownictwo
REKLAMA

Historia stadionu Legii: Zadaszenie basenu oraz likwidacja pływalni i strzelnicy

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Zapewne mało kto wie, że w latach 60. na Łazienkowskiej rozpoczęto budowę hali lekkoatletycznej. Jej fundamenty powstały przy kanałku Piaseczyńskim, ale później zostały przysypane piachem. W 1968 roku były także plany budowy hali na 5 tysięcy widzów, a także kompleksu krytych pływalni. Zamiast tego udało się jedynie przykryć dachem istniejący już od 1955 roku jeden z basenów. W 1987 roku został on zamknięty na zawsze. Przypominamy także jakie były dzieje strzelnic Legii. Ta na Szczęśliwicach funkcjonowała do 1995 roku.

W latach 60. zaczęto budowę hali lekkoatletycznej, której fundamenty, znajdujące się przy kanałku, obok późniejszego budynku klubowego (zburzonego pod koniec 2008 roku), później przysypano piachem. Zamierzano także zbudować od podstaw klubowy ośrodek sportowo-wypoczynkowy w Bieszczadach (o czym już wcześniej pisaliśmy), obok posiadłości generała Zygmunta Berlinga, ale zmiany personalne w Legii sprawiły, że projektu nie wprowadzono w życie do dziś. Podobnie jak z zagospodarowaniem drugiej strony ulicy Łazienkowskiej, między stadionem a trasą Łazienkowską. Miejscem, na którym w latach 60. znajdowała się zajezdnia autobusowa. Profesor Jerzy Hryniewiecki, twórca Stadionu Dziesięciolecia i Supersamu opracował nawet plany. Pozostały jedynie na papierze. Przez długi czas plac spełniał rolę parkingu, a później postawiono w tym miejscu mały Torwar.

W 1968 roku zespół architektów pod kierownictwem profesora Jerzego Hryniewieckiego (Zbigniew Bobrowski, Jacek Cybis, Maciej Kysiak, Jacek Mazur, Anna Smolikowska-Małachowska, Zygmunt Szparkowski, Duszan Poniż) opracował "Studium rozbudowy i zagospodarowania terenów WKS Legia w Warszawie" przewidujący m.in. budowę hali sportowo-widowiskowej dla 5000 widzów z zapleczem treningowym, socjalnym i administracyjnym, zespołu krytych pływalni, przykrycia basenu z 1955 roku, zespołu budynków szkoleniowych, biurowo-administracyjnych i hotelowych oraz wykorzystanie i przystosowanie bieżni centralnej stadionu Legii na zimowy tor jazdy szybkiej na łyżwach. Ostatecznie, jedyną zrealizowaną modyfikacją kompleksu basenów było wzniesienie w początkach lat 70. nad drugą niecką, krytej hali z przylegającym do niej budynkiem socjalno-usługowym (projekt zatwierdzony w lutym 1969 roku). Budynek ten mieścił m.in. szatnie zawodników, pokoje kierownictwa i trenerskie, gabinet lekarski oraz kawiarnię i zaplecze techniczne. Projektantem obu obiektów był architekt, pułkownik Władysław Skiba z Wojskowego Biura Studiów i Projektów Lotniskowych w Warszawie.

W tym samym, 1968 roku, po Olimpiadzie przestała istnieć sekcja skoków do wody. W klubie skupiono się na szkoleniu młodzieży. Ze względu na utrudniony dostęp do zimowych obiektów sportowych, wyniki naszej sekcji były coraz słabsze. Wysunięta została więc propozycja pokrycia dachem pływalni zbudowanej w latach 1954-55 z myślą o Międzynarodowych Igrzyskach Sportowych Młodzieży. Zawiązał się komitet społeczny budowy. W 1972 roku została oddana do użytku hala pływalni według projektu inżyniera Sokołowskiego. Niestety poważne niedoróbki i niedoskonały nadzór techniczny spowodował, że basen był czasowo nieczynny z powodu awarii i braku ciepłej wody. Nie sprzyjało to realizacji planów treningowych. Sekcja korzystała więc z basenów na terenie stolicy i w okolicznych miejscowościach, szkoląc przede wszystkim młodzież. Pod patronatem Legii działały klasy sportowe i SMS w II LO imienia Stefana Batorego.
Pod koniec 1982 roku przestała istnieć drużyna seniorów piłki wodnej. Juniorzy jeszcze w 1985 roku zdobyli Puchar Polski. Dwa lata później zamknięto krytą pływalnię. Trudności finansowe i brak perspektyw odbudowy krytego basenu oraz środków na wyremontowanie otwartej pływalni spowodował zawieszenie działalności sekcji pływackiej Legii.

Strzelnice Legii na Szczęśliwicach i w Rembertowie
Klubowa strzelnica na 50 i 25 metrów na Szczęśliwicach długo była w stanie prowizorki, modernizowana systemem gospodarczym. Ze względu na fatalny stan techniczny i nieodpowiednie warunki bezpieczeństwa w październiku 1974 roku została ona zamknięta na 6 lat. Do 1980 roku. W tym czasie zawodnicy tułali się po całej Warszawie, aby trenować w obiektach Wojskowej Akademii Technicznej, ASG, na Fortach Bema, czy Lotniczej Gwardii. Podobnie było ze strzelnicą śrutową w Rembertowie. Stare urządzenia sprawiły, że i ten obiekt wyłączono z użytku na 3 lata (1971-74) w celu modernizacji. W przypadku Szczęśliwic nie na wiele zdała się modernizacja - wiosną 1995 roku strzelnica została zamknięta, po czym zlikwidowana (plany budowlane Urzędu Gminy Ochota). Przypomnijmy, że jej otwarcie miało miejsce w 1931 roku.
Natomiast strzelnica śrutowa została w 1991 roku oddana przez AON w użytkowanie sekcji i była rozbudowywana. Doprowadzono tam wodę, wyremontowano budynki, wymieniono urządzenia strzelnicze. Z obiektu korzystali zarówno zawodnicy sekcji, jak i myśliwi.

A więcej niepublikowanych dotąd informacji o basenach Legii już za tydzień tylko na LegiaLive!

CDN

Historia stadionu Legii: W oczekiwaniu na zegar
Historia stadionu Legii: Wspomnienia Bohdana Tomaszewskiego
Historia stadionu Legii: Wchodzenie na gapę, piwo pod stadionem i przeładowany trolejbus
Historia stadionu Legii: 1965-68
Historia stadionu Legii: 1961-63
Historia stadionu Legii: 1960 cz.V
Historia stadionu Legii: 1960 cz.IV
Historia stadionu Legii: 1960 cz.III
Historia stadionu Legii: 1960 cz.II
Historia stadionu Legii: 1960 cz.I
Historia stadionu Legii: 1950-1959
Historia stadionu Legii: 1948-1949
Historia stadionu Legii: 1946-1947
Historia stadionu Legii: 1937-1945
Historia stadionu Legii: 1933-1936
Historia stadionu Legii: 1930-1932
Historia stadionu Legii: 1928-1929
Historia stadionu Legii: 1926-1927
Historia stadionu Legii: 1924-1925
Historia stadionu Legii: 1917-1922

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.