Pierwsza oprawa Lechii w Poznaniu - fot. Marek Wiśniewski/lechia.net
REKLAMA

Na stadionach: Każdy ma swoje uzależnienie

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Po tygodniu, w którym ekipy kibicowskie stroniły od opraw meczowych, w miniony weekend mieliśmy ich wysyp. Niektóre nawiązywały do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najlepiej zaprezentowali się ultrasi Lechii, którzy w Poznaniu rozciągnęli dwie naprawdę niezłe sektorówki. Tak wykonanego choreo w wykonaniu lechistów jeszcze nie widzieliśmy.
Pomysłową choreografię przygotowali fani Korony. Zawiedli białostoczanie, którzy stawili się w Kielcach w 7 razy mniejszej grupie niż przed tygodniem na Ł3.

Oprawy przygotowali też fani Wisły oraz na wyjazdach Górnika i Polonii (zaległy mecz z Lechem). W niższych ligach naprawdę ciekawie prezentowała się choreografia przygotowana przez GKS Katowice i ŁKS. GKS tradycyjnie zaprezentował oprawę z wykorzystaniem dachu. Łodzianie tymczasem na sektorówce przedstawili banderolę 40-procentowego napoju wyskokowego. Swoje mecze "oprawili" także kibice Sandecji, Rakowa i Górnika Wałbrzych. Na osobny wątek zasłużyli kibice IV-ligowego ŁKS-u Łomża, o których głośno było po meczu z rezerwami Legii. Spotkanie zorganizowane z okazji zamontowania sztucznego oświetlenia pokazało potencjał kibicowski w tym przecież niedużym mieście. Fani z Łomży wystawili prawie 1000-osobowy młyn i zaprezentowali 5 prezentacji, w których dominowała pirotechnika.

Pod względem wyjazdowym najlepiej pokazała się Lechia, która wykorzystała wszystkie przyznane przez Lecha wejściówki. Poza tym komplet biletów wykorzystali jedynie kibice Ruchu i Górnika, ale ze względu na bardzo skromne sektory gości na Polonii i we Wrocławiu, ich liczby nie mogą robić wrażenia. Na swoim przeciętnym, wyjazdowym poziomie pokazała się Cracovia (500 na Widzewie). Największą niespodzianką in minus była liczba Jagiellonii w Kielcach. W niższych ligach wyróżnić należy Pogoń za wyjazd do Wodzisławia i Motor za 600 osób na Stalówce.

Na brak przygód nie mogli narzekać sosnowiczanie, wybierający się do Poznania na mecz z Jarotą Jarocin. Kibice Zagłębia zostali wysadzeni z pociągu rejsowego nie ze względu na brak biletów, lecz... opuszczenie go przez policję. Kierownik pociągu sprawił, że w Wieluniu przez 3 godziny czekali nie tylko kibice z Sosnowca (300), ale i zwykli podróżni, przemierzający Polskę.

W Lubinie nadal trwa protest kibiców i na trybunach nieźle słychać było skromną grupę z Bełchatowa. Kibice wielu klubów brali w czwartek udział w Marszach Niepodległości. Najwięcej osób zebrało się na przemarszu w Warszawie, gdzie obecnych było wielu kibiców Legii. Po zakończeniu marszu najwięcej pretensji o niehonorowe zachowanie mieli poloniści, którzy dali temu wyraz na meczu z Ruchem.

Kibiców innych drużyn zachęcamy do wysyłania własnych relacji, liczb wyjazdowych itp. na adres ultras@legialive.pl - aby nasze raporty były jak najbardziej rzetelne.

Ekstraklasa:

Wisła Kraków 4-0 Legia Warszawa (-).
Na Reymonta sektora gości nadal nie ma, więc mecz z Legią obejrzeli tylko fani gospodarzy. Na trybunach zgromadził się komplet, 18 tysięcy widzów. Wiślacy zaprezentowali oprawę "Piłka nożna - spać nie można" z wykorzystaniem malowanej sektorówki stylizowanej na piłkę, rac oraz chorągiewek w barwach. W czasie meczu dobra postawa piłkarzy pomagała nakręcać doping. Nie zabrakło uprzejmości pod adresem Legii. Wśród krakusów było kilkunastu legionistów incognito.

Widzew Łódź 2-2 Cracovia Kraków (513).
Cracovia raczej nie błyszczy na wyjazdach, więc niewykorzystanie puli biletów przygotowanej przez Widzew nie było większą niespodzianką. "Pasy" stawiły się w Łodzi w 513 osób, w tym przedstawiciele zgód: GKS Tychy (25), Arka (6), Sandecja (3) i Tarnovia (1). Na płocie wywiesili kilkanaście flag. Widzew wywiesił transparent upamiętniający rocznicę śmierci prezesa Sobolewskiego. Władze klubu nie zgodziły się natomiast na wywieszenie transparentów namawiających do udziału w wyborach samorządowych, a przy wejściu odbierano kibicom ulotki z nazwiskami kandydatów - kibiców.

Polonia Bytom 2-0 Arka Gdynia (250).
Arkowcy do Bytomia dotarli nad ranem pociągiem rejsowym. Czas pozostały do meczu spędzali na wspólnych melanżach z Polonią. Na trybunach ostatecznie pojawiło się 250 fanów Arki. Gospodarze zapewnili gdynianom darmowy catering.

Śląsk Wrocław 4-0 Górnik Zabrze (500).
Zabrzanie sektor gości we Wrocławiu wypełnili do ostatniego miejsca. Na meczu ze Śląskiem Górnicy zaprezentowali oprawę. Najpierw na płocie wywieszono transparent "Daleko od domu", a nad nim rozciągnięto malowaną sektorówkę z herbem klubu i jupiterami. Później na płocie wylądowało hasło "Ale nigdy sam", a nad nim zaprezentowana została sektorówka przedstawiająca kibiców i znak Torcidy. Zabrzanie zaprezentowali jednakowe szaliki z hasłem "Torcida jesteśmy tutaj, by wspierać Górnika".

Lech Poznań 2-0 Lechia Gdańsk (2000).
Lechia z dobrej strony pokazała się na wyjeździe w Poznaniu, gdzie dwoma specjalami przyjechała w 2 tysiące. Gdańszczanie bardzo chwalili wpuszczanie na sektor gości w Poznaniu. Na dwupoziomowej trybunie, lechiści zaprezentowali dwie sektorówki. Pierwsza z nich nawiązywała do odzyskania przez Polskę niepodległości i przedstawiała marszałka Józefa Piłsudskiego oraz orła i hasło "Lechia znaczy Polska". Druga sektorówka przypominała kibicom Lecha przegraną walkę sprzed roku. "Fanatycy znad morza, pogromcy Kolejorza" - to hasło z oprawy przedstawiającej kibica Lechii obijającego lechitę. Gdańszczanie nieźle oflagowali swój sektor. W sektorze gości zawisło 29 flag. Na całym stadionie obecnych było ok. 20 tysięcy widzów. Lechici bez oprawy. Nie brakowało wzajemnych uprzejmości, także po meczu.

Polonia Warszawa 3-1 Ruch Chorzów (300).
Fani Ruchu wykorzystali skromną pulę biletów przygotowaną przez Polonię. W sektorze gości zasiadło 270 widzów, 30 cały mecz spędziło poza bramami stadionu. Niebiescy, znani z dobrego dopingu na obcych stadionach, tym razem dopingowali sporadycznie. Płot udekorowali trzema płótnami. Doping gospodarzy był średni, z licznymi bluzgami pod adresem Ruchu i Legii. Właśnie lokalnemu rywalowi poloniści poświęcili transparenty "Honor cenniejszy niż zwycięstwo?!?!" i "Legio - patriotyzm to słowo, którego nie znacie".

Zagłębie Lubin 1-1 GKS Bełchatów (130).
130 fanów GKS-u stawiło się na wyjeździe w Lubinie. Goście wywiesili 4 flagi. Gospodarze kontynuują protest przeciwko działaczom. Na płocie wywiesili transparent "Zagłębie to my" i nie prowadzili dopingu, nie licząc okrzyków pod adresem swojego prezesa. Tego dnia stadion w Lubinie nie wypełnił się nawet w połowie - na trybunach zasiadło 6,5 tys. widzów.

Korona Kielce 1-1 Jagiellonia Białystok (239).
Niedawno obie drużyny zmierzyły się w Pucharze Polski, teraz przyszedł czas na rywalizację w lidze. Korona zaprezentowała tym razem oprawę rodem z raju, przedstawiającą diabła, węża, piłkę oraz hasło "Daj się skusić tak jak my, przecież to tylko piłka". Całość dopełniały żółto-czerwone pasy utworzone z transparentów na dwóch kijach. Białostoczanie nie wykorzystali wszystkich biletów - było ich zaledwie 239, czyli 7 razy mniej niż tydzień wcześniej na Łazienkowskiej. W sektorze gości wywiesili 4 flagi.

Ekstraklasa - zaległy:

Lech Poznań 2-2 Polonia Warszawa (241).
Na zaległe spotkanie w środku tygodnia do Poznania pojechało 241 polonistów. Zaprezentowali niewielką sektorówkę z godłem narodowym oraz biało-czerwone flagi na kiju. W czasie meczu dopingowali bez koszulek, ale szans na przebicie się przez ponad 18-tysięczną widownię nie mieli. Polonia wywiesiła jedną flagę.

I liga:

Odra Wodzisław - Pogoń Szczecin (239).
Mimo słabej postawy piłkarzy, fani Pogoni nieźle prezentują się nawet na dalszych wyjazdach. Do Wodzisławia dotarło 239 kibiców ze Szczecina z czterema flagami. Wraz z nimi 8 fanów Legii. Przez cały mecz prowadzili niezły doping. Piłkarze Odry na mecz wyszli w koszulkach "gramy za darmo... tylko dla kibiców". Gospodarze rzucili konfetti i serpentyny oraz bluzgali na działaczy swojego klubu.

Sandecja Nowy Sącz 0-0 MKS Kluczbrok (-).
"Sączersi" na meczu z MKS-em zaprezentowali transparent z hasłem "Oto nadchodzi dzień zbudzenia, dzień ponad wszystkie dni" oraz sektorówkę "Wielka Sandecja". Kibiców gości brak, ze względu na zamknięcie sektora. To spowodowane zostało montażem sztucznego oświetlenia na stadionie w Nowym Sączu.

Stilon Gorzów - Podbeskidzie Bielsko-Biała (7).

GKS Katowice 5-3 Flota Świnoujście (-).
GieKSa na ostatnim meczu na swoim stadionie w tym roku przygotowała oprawę. Do dachu Blaszoka przymocowano okazjonalną sektorówkę "Trójkolorowa armia", za którą odpalono trochę pirotechniki. Doping katowiczan stał na bardzo wysokim poziomie.

ŁKS Łódź - KSZO Ostrowiec (0).
Łodzianie przygotowali oprawę przedstawiającą banderolę od wódki "Łódzki Klub Sportowy", z hasłem "To my kibice Łodzi, wódka nam nie szkodzi (...)". Poniżej na transparencie widniało hasło "Każdy łodzianin ma swoje uzależnienie".

II liga:

Stal Stalowa Wola - Motor Lublin (600).
Świetna dyspozycja Motorowców na koniec rundy jesiennej. Fani z Lublina, wspierani przez Górnika Łęczna, Chełmiankę Chełm i Śląsk Wrocław (25) stawili się w Stalowej Woli w 600 głów.

Jarota Jarocin 3-1 Zagłębie Sosnowiec (300).
Niestety wyjazd 300 sosnowiczan do Poznania zakończył się w Wieluniu, a wszystko przez obawy kierownika pociągu. Policja opuściła pociąg właśnie w Wieluniu, a dalej bez funkcjonariuszy nie chciał jechać kierownik pociągu rejsowego do stolicy Wielkopolski. Postój potrwał 3 godziny i kiedy było pewne, że Zagłębie na mecz nie dotrze, ruszyło innym pociągiem w stronę Katowic.

Znicz Pruszków - Jeziorak Iława (50).
Nielba Wągrowiec - Chojniczanka Chojnice (12).
Świt Nowy Dwór Maz. 1-0 Pelikan Łowicz (10).

Górnik Wałbrzych - Tur Turek (0).
Fani Górnika zaprezentowali oprawę nawiązującą do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - sektorówkę przedstawiającą orła w koronie oraz hasło "Historia nie zginie, póki my żyjemy. Na ojczystej ziemi o barwie bieli i czerwieni". W przerwie jeden z kandydatów na prezydenta Wałbrzycha, ofiarował kibicom 2 tysiące złotych na flagę, jednocześnie zachęcając fanów do oddawania na niego głosów w wyborach samorządowych.

Niższe ligi:

Czarni II Jasło - Nafta Jedlicze (120).
Ciekawe spotkanie, mimo niskiej ligi. Gospodarze na mecz swoich rezerw stawili się w 60 osób, w tym Sandecja (18). Nafta, wspierana przez Karpaty Krosno, do Jasła dotarła w 120 osób. Na trybunach doszło do wymiany ciosów pomiędzy obiema stronami.

Niwka Sosnowiec - CKS Czeladź (100).
Wisłoka Dębica 0-1 Czarni Jasło (90).

Mławianka Mława 2-3 Nadnarwianka Pułtusk (14).
Victoria Sulejówek 4-2 Bug Wyszków (12).
Pogoń Siedlce 4-2 KS Piaseczno (6).

Hutnik Warszawa 2-0 Wkra Żuromin (0).
Bardzo dobre zakończenie jesieni w wykonaniu fanów z Bielan. Wystawili 100 osobowy młyn i zaprezentowali oprawę składającą się z foliowego napisu "Żeby o Hutniku usłyszała cała Polska", podświetlonego OW, 20 rac, świec dymnych, wulkanów + inne piro.

Mecze towarzyskie:

ŁKS Łomża 2-0 Młoda Legia (-).
W Łomży rozegrano spotkanie z okazji montażu sztucznego oświetlenia na stadionie IV-ligowego ŁKS-u. Gospodarzy w młynie w środku tygodnia było około tysiąca. Zaprezentowali podświetlany pirotechniką napis foliowy, ognie wrocławskie, pasiastą sektorówkę w asyście rac oraz na koniec 40 rac. Policja nie zgodziła się na wpuszczenie kibiców Legii, choć i tak trudno by się było ich spodziewać, na towarzyskim meczu drugiej drużyny. Gospodarzy wspierała Sparta Szepietowo oraz liczne tego dnia fan-kluby (ok. 200 osób).

Inne dyscypliny:

Koszykówka: Zastal Zielona Góra 79-69 Anwil Włocławek (49).
49 fanów z Włocławka z jedną flagą pojawiło się w Zielonej Górze. Ochrona nie chciała wpuścić w przerwie dwóch fanów gości, więc pozostali opuścili halę i bawili się do końca meczu na zewnątrz.

Koszykówka: Polonia 2011 Warszawa - Astoria Bydgoszcz (8).


Wyjazd tygodnia: 2000 fanów Lechii w Poznaniu
Oprawa tygodnia: Oprawa Lechii w Poznaniu

Poprzednie relacje znajdziecie w dziale Na stadionach.


Oprawa Wisły na meczu z Legią (skwk.pl):


Oprawa i doping Górnika we Wrocławiu (torcida.tv):


Oprawa i doping Korony na meczu z Jagiellonią (mks-korona-kielce.pl):


Doping kibiców Lecha na meczu z Polonią:


Oprawa GKS-u na meczu z Flotą (gkskatowice.pl):


Doping i oprawa na meczu ŁKS - KSZO (lksfans.tv):


Doping Ruchu w Warszawie (niebiescy.pl):

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2020 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.