REKLAMA

Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Wydana 5 lat temu, z okazji 90-lecia Legii, książka "Warszawa i Legia. 90 lat razem" jest ostatnim oficjalnym wydawnictwem o naszym klubie. 124-stronicowa książka zawiera podstawowe informacje o historii Legii oraz Warszawy. W środku można znaleźć trochę ciekawych fotografii, również archiwalnych.
Wydawnictwo ujrzało światło dzienne dzięki pomocy Biura Promocji miasta st. Warszawa. Wydrukowano je w 999 egzemplarzach, które zostały rozdane byłym zawodnikom klubu oraz kibicom. Książka nigdy nie trafiła do sprzedaży.

"Od początku warszawski klub i jego dalsze losy są splecione z historią Polski. Prawdopodobnie żaden inny klub sportowy na świecie nie miał swych korzeni we frontowych okopach. Warszawska Legia to dzieło bohaterów zmagań o niepodległą Polskę - legionistów Józefa Piłsudskiego. Bez nich stolica nie miałaby swego ukochanego klubu" - czytamy we wstępie.

W środku znajdziemy przegląd legijnej historii podzielonej na siedem rozdziałów: Wojenne początki 1916-18, Międzywojenny rozkwit 1918-39, Wojenne dramaty 1939-44, Powojenne odrodzenie 1945-56, U szczytu triumfów 1956-70, Lata nadziei i rozczarowań 1971-89 i Na wyżynach sławy 1990-2006.

Oprócz informacji o drużynie Legii, w książce jest sporo informacji o kibicach. Znaleźć można m.in. info o problemach legionistów w czasach stanu wojennego i ich poparcia dla Solidarności. "(...) Również setki kibiców Legii, tak jak fanów kilku innych klubów w Polsce, uczestniczyło w zamieszkach przeciw niedemokratycznej władzy. Znany przebój rockowy grupy Perfect 'Chcemy być sobą' stadionowa publiczność w Warszawie przerobiła na 'Chcemy bić ZOMO' i niejednokrotnie wcielała te słowa w czyn.
Areną jednej z pierwszych manifestacji przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego stał się Stadion Wojska Polskiego. Oto bowiem Legia w 1/4 finału PZP, ku zgrozie politycznych decydentów, trafiła na Dinamo Tbilisi. (...) Wszelkie środki politycznej ostrożności zawiodły. Tysiące warszawiaków przeplatało doping dla Legii chóralnymi śpiewami sławiącymi mazowiecką Solidarność i Zbigniewa Bujaka. Inny, mniej znaczący epizod z udziałem legionistów miał miejsce w 1986 roku. W dalekim Świnoujściu, gdzie Legia podejmowała szczecińską Pogoń, liczna grupa warszawiaków zorganizowała pochód na stadion, śpiewając mocno polityczne pieśni. W miejscowym sklepie monopolowym kilku warszawiaków, widząc gigantyczną kolejkę miejscowych, przedstawiło się jako delegacja... mazowieckiej Solidarności, dzięki czemu oczekujący w kolejce z atencją przepuścili przed siebie gości ze stolicy" - opisują autorzy w książce.


Tytuł: Warszawa i Legia. 90 lat razem
Autor: Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa
Tekst: Rafał Chwedoruk
Współpraca: Biuro Promocji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa
Liczba stron: 124
Data wydania: 2006

Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.