Radość piłkarzy Legii po zdobyciu Pucharu Polski w 2008 roku - fot. LegiaLIVE!
REKLAMA

Historia: Dwudziesty finał PP Legii i szansa na 14. puchar

BodziachWiadomość archiwalna>

3 maja Legia po raz 20. w historii wystąpi w finale Pucharu Polski. Nasz klub ma szansę na 14. triumf w tych rozgrywkach. Pod względem wstępów w finale i liczby wywalczonych PP Legia nie ma konkurencji w kraju. Ostatni raz warszawska drużyna zdobyła Puchar w 2008 roku, kiedy w Bełchatowie pokonała po rzutach karnych Wisłę Kraków.

Po raz pierwszy nasz klub zdobył Puchar Polski w 1955 roku. Później jeszcze dwunastokrotnie triumfowaliśmy w tych rozgrywkach. 3 maja będzie okazja do wywalczenia czternastego trofeum w historii. Do dziś najbardziej wspominane finały PP to wygrana 5-0 z Lechem w Częstochowie w 1980 roku i pokonanie 5-2 Jagiellonii w Olsztynie w 1989 roku.

Legia z Lechem w finale PP grała trzykrotnie. Dla Poznaniaków wtorkowe spotkanie będzie siódmym finałem PP. Do tej pory "Kolejorz" w finale przegrał tylko raz - z Legią w 1980 roku.

Tymczasem ostatnia porażka Legii w finale PP miała miejsce w 2004 roku, kiedy w dwumeczu (jedyny raz Legia grała w finale mecz i rewanż) lepszy od niej okazał się właśnie Lech.

Lata triumfów Legii w finale PP: 1955, 56, 64, 66, 73, 80, 81, 89, 90, 94, 95, 97, 2008
Lata, w których Legia przegrywała w finale PP: 1952, 69, 72, 88, 91, 2004

21.12.1952 (2 edycja PP), stadion Wojska Polskiego w Warszawie: Legia Warszawa 0-1 (0-1) Polonia Warszawa
0-1 30 min. Zdzisław Wesołowski

Legia: Roman Kłaczek - Roman Korynt, Edward Zieliński, Paweł Budziński, Józef Wieczorek, Zdzisław Bieniek, Wacław Sąsiadek, Kazimierz Górski, Henryk Szymborski, Marian Olejnik, Wilhelm Glajcar, Jerzy Pulikowski
trener: Wacław Kuchar

Polonia: Henryk Borucz - Andrzej Śliwa, Zygmunt Wołosz, Kazimierz Łabęda-Wolsza, Szczawiński, Jerzy Żelenay, Zdzisław Wesołowski, Henryk Misiak, Marcin Łącz, Jerzy Szularz, Alfred Kobylański
trener: Władysław Szczepaniak

29.09.1955 (4 edycja), stadion Wojska Polskiego w Warszawie: Legia Warszawa 5-0 (3-0) Lechia Gdańsk
1-0 2 min. Henryk Kempny
2-0 6 min. Henryk Kempny
3-0 32 min. Ernest Pol
4-0 52 min. Henryk Kempny
5-0 75 min. Jerzy Słaboszowski

Legia: Edward Szymkowiak - Antoni Mahseli, Jerzy Słaboszowski, Jerzy Woźniak, Marceli Strzykalski, Zygmunt Pieda, Edmund Kowal, Lucjan Brychczy, Henryk Kempny, Longin Janeczek, Ernest Pol, Andrzej Cehelik
trener: Janos Steiner

Lechia: Henryk Gronowski - Marcin Potrykus, Hubert Kusz, Roman Korynt, Czesław Lenc, Jerzy Czubała, Jerzy Kaleta, Robert Gronowski, Waldemar Jarczyk, Władysław Musiał, Czesław Nowicki, Roman Rogocz
trener: Tadeusz Foryś

24.06.1956 (5 edycja), stadion X-lecia w Warszawie: Legia Warszawa 3-0 (0-0) Górnik Zabrze
1-0 55 min. Edmund Kowal
2-0 59 min. Lucjan Brychczy
3-0 70 min. Marceli Strzykalski - karny

Legia: Edward Szymkowiak - Antoni Mahseli, Henryk Grzybowski, Jerzy Woźniak, Marceli Strzykalski, Edmund Zientara, Ernest Pol, Lucjan Brychczy, Henryk Kempny, Edmund Kowal, Czesław Ciupa
trener: Ryszard Koncewicz

Górnik: Józef Machnik - Henryk Zimerman, Antoni Franosz, Henryk Hajduk-Nowara, Marian Olejnik, Henryk Szalecki, Manfred Fojcik, Edward Jankowski, Ewald Wiśniewski, Józef Czech
trener: Augustyn Dziwisz

1.05.1964 (9 edycja), stadion X-lecia w Warszawie: Legia Warszawa 2-1 (1-1, 1-0) Polonia Bytom
1-0 39 min. Henryk Apostel
1-1 88 min. Jan Banaś
2-1 118 min. Henryk Apostel

Legia: Stanisław Fołtyn - Antoni Mahseli, Antoni Piechniczek, Jacek Gmoch, Antoni Trzaskowski, Joachim Krajczy, Wiesław Korzeniowski, Janusz Żmijewski, Lucjan Brychczy, Henryk Apostel, Hubert Kulanek
trener: Virgil Popescu

Polonia: Edward Szymkowiak - Józef Dymarczyk, Walter Winkler, Józef Wieczorek, Paweł Orzechowski, Ryszard Grzegorczyk, Gerard Łukoszczyk, Jan Banaś, Norbert Pogrzeba, Jan Liberda, Jerzy Jóźwiak
trener: Michał Matyas

15.08.1966 (11 edycja), stadion Warty w Poznaniu: Legia Warszawa 2-1 (1-0, 1-1) Górnik Zabrze
1-0 36 min. Lucjan Brychczy
1-1 57 min. Rainer Kuchta
2-1 120 min. Bernard Blaut

Legia: Władysław Grotyński - Antoni Mahseli, Andrzej Zygmunt, Henryk Grzybowski, Jerzy Woźniak, Jacek Gmoch, Bernard Blaut, Wiesław Korzeniowski, Lucjan Brychczy, Henryk Apostel, Janusz Żmijewski
trener: Jaroslav Vejvoda

Górnik: Jan Gomola - Norbert Gwozdek, Stanisław Oślizło, Edward Olszówka, Stefan Floreński, Rainer Kuchta, Erwin Wilczek, Paweł Strączek, Zygfryd Szołtysik, Jerzy Musiałek, Włodzimierz Lubański, Jan Kowalski
trener: Geza Kalocsai

28.05.1969 (14 edycja), stadion ŁKS-u w Łodzi: Górnik Zabrze 2-0 (1-0) Legia Warszawa
1-0 17 min. Włodzimierz Lubański
2-0 76 min. Erwin Wilczek

Górnik: Hubert Kostka - Rainer Kuchta, Stanisław Oślizło, Henryk Latocha, Karol Kapciński, Alfred Olek, Erwin Wilczek, Alojzy Deja, Jerzy Musiałek, Zygfryd Szołtysik, Włodzimierz Lubański, Hubert Skowronek
trener: Geza Kalocsai

Legia: Władysław Grotyński - Władysław Stachurski, Andrzej Zygmunt, Feliks Niedziółka, Antoni Trzaskowski, Zygfryd Blaut, Janusz Żmijewski, Kazimierz Deyna, Bernard Blaut, Lucjan Brychczy, Jan Pieszko, Robert Gadocha
trener: Jaroslav Vejvoda

4.06.1972 (17 edycja), stadion ŁKS w Łodzi: Górnik Zabrze 5-2 (1-2) Legia Warszawa
0-1 3 min. Robert Gadocha
1-1 25 min. Włodzimierz Lubański
1-2 28 min Robert Gadocha
2-2 64 min. Włodzimierz Lubański
3-2 80 min. Włodzimierz Lubański
4-2 81 min. Zygfryd Szołtysik
5-2 87 min. Włodzimierz Lubański

Górnik: Hubert Kostka - Henryk Latocha, Jan Wraży, Jerzy Gorgoń, Stanisław Oślizło, Zygmunt Anczok, Lucjan Kwaśny, Władysław Szaryński, Alojzy Deja, Hubert Skowronek, Jan Banaś, Włodzimierz Lubański, Zygfryd Szołtysik
trener: Jan Kowalski

Legia: Piotr Mowlik - Władysław Stachurski, Feliks Niedziółka, Lesław Ćmikiewicz, Antoni Trzaskowski, Jan Pieszko, Kazimierz Deyna, Bernard Blaut, Tadeusz Nowak, Tadeusz Cypka, Andrzej Zygmunt, Robert Gadocha
trener: Tadeusz Chruściński

17.06.1973 (18 edycja), stadion Warty w Poznaniu: Legia Warszawa 0-0, k. 4-2 Polonia Bytom
Karne dla Legii strzelili: Robert Gadocha, Kazimierz Deyna, Jan Pieszko, Tadeusz Nowak
Karne dla Polonii strzelili: Ryszard Brysiak, Romuald Chojnacki

Legia: Piotr Mowlik - Adam Topolski, Zygfryd Blaut, Andrzej Zygmunt, Feliks Niedziółka, Tadeusz Cypka, Jan Pieszko, Wiesław Pacocha, Tadeusz Nowak, Kazimierz Deyna, Lesław Ćmikiewicz, Stefan Białas, Robert Gadocha
trener: Lucjan Brychczy

Polonia: Hubert Chwolik - Marek Skromny, Henryk Gdawiec, Walter Winkler, Paweł Orzechowski, Jerzy Frenkiel, Ryszard Brysiak, Adam Krupa, Paweł Janik, Marian Grociak, Jan Górski, Jerzy Radecki, Romuald Chojnacki
trener: Henryk Kempny

9.05.1980 (25 edycja), stadion Włókniarza w Częstochowie: Legia Warszawa 5-0 (3-0) Lech Poznań
1-0 23 min. Marek Kusto
2-0 34 min. Mirosław Okoński
3-0 38 min. Adam Topolski
4-0 54 min. Witold Sikorski
5-0 57 min. Marek Kusto

Legia: Jacek Kazimierski - Adam Topolski, Paweł Janas, Stefan Majewski, Ryszard Milewski, Edward Załężny, Zbigniew Kakietek, Janusz Baran, Marek Kusto, Witold Sikorski, Mirosław Okoński
trener: Lucjan Brychczy

Lech: Piotr Mowlik - Krzysztof Pawlak, Józef Szewczyk, Andrzej Grześkowiak, Hieronim Barczak, Zbigniew Krawczyk, Leszek Piekarczyk, Janusz Woliński, Piotr Grobelny, Zbigniew Stelmasiak, Romuald Chojnacki, Ryszard Szpakowski, Remigiusz Marchlewicz
trener: Wojciech Łazarek

24.06.1981 (26 edycja), stadion Calisii w Kaliszu: Legia Warszawa 1-0 (0-0, 0-0) Pogoń Szczecin
1-0 118 min. Adam Topolski

Legia: Jacek Kazimierski - Adam Topolski, Paweł Janas, Edward Załężny (91. Stanisław Sobczyński), Janusz Baran, Henryk Miłoszewicz, Marek Kusto, Krzysztof Adamczyk, Mirosław Okoński, Ryszard Milewski, Stefan Majewski.
Trener: Ignacy Ordon

Pogoń: Zbigniew Długosz (83’ Marek Szczech) – Jerzy Stańczak, Zbigniew Kozłowski, Leszek Piekarczyk, Zbigniew Czepan, Marek Włoch, Zenon Kasztelan, Leszek Wolski, Dariusz Krupa (60’ Benon Szostakowski), Zbigniew Stelmasiak, Janusz Turowski.
Trener: Jerzy Kopa

22.06.1988 (33 edycja), stadion Widzewa w Łodzi: Lech Poznań 1-1 (0-0, 1-1), k. 3-2 Legia Warszawa
1-0 48 min. Jarosław Araszkiewicz
1-1 64 min. Krzysztof Iwanicki

Lech: Ryszard Jankowski, Marek Rzepka, Piotr Skrobowski, Damian Łukasik, Dariusz Kofnyt (50. Andrzej Słowakiewicz), Ryszard Rybak (94. Dariusz Skrzypczak), Piotr Romke Ż, Czesław Jakołcewicz, Jarosław Araszkiewicz, Bogusław Pachelski, Jerzy Kruszczyński Ż
trener: Henryk Apostel

Legia: Zbigniew Robakiewicz - Dariusz Kubicki, Paweł Janas (4. Marek Jóźwiak), Arkadiusz Gmur Ż, Tomasz Arceusz (90. Wojciech Jagoda), Zbigniew Kaczmarek, Leszek Pisz Ż, Krzysztof Iwanicki, Grzegorz Szeliga, Andrzej Łatka, Dariusz Dziekanowski Ż
trener: Andrzej Strejlau

24.06.1989 (34 edycja), stadion Stomilu w Olsztynie: Jagiellonia Białystok 2-5 (1-3) Legia Warszawa
0-1 7 min. Roman Kosecki
0-2 19 min. Dariusz Dziekanowski
0-3 28 min. Roman Kosecki
1-3 31 min. Jerzy Leszczyk
1-4 53 min. Krzysztof Iwanicki
2-4 66 min. Jacek Bayer
2-5 78 min. Dariusz Dziekanowski

Jagiellonia: Mirosław Sowiński - Jarosław Bartnowski, MariuszLisowski, Andrzej Ambrożej, Antoni Cylwik - Wiesław Romaniuk (67. Janusz Szugzda), Dariusz Czykier Ż, Jerzy Leszczyk, Dariusz Bayer - Jacek Bayer, Jarosław Michalewicz (67. Cezary Kulesza)
trener: Krzysztof Buliński

Legia: Zbigniew Robakiewicz - Juliusz Kruszankin, Krzysztof Budka, Zbigniew Kaczmarek, Dariusz Wdowczyk - Jacek Bąk (71. Andrzej Łatka), Leszek Pisz Ż (79. Marek Jóźwiak), Jan Karaś, Krzysztof Iwanicki - Dariusz Dziekanowski, Roman Kosecki
trener: Andrzej Strejlau

17.06.1990 (35 edycja), stadion Widzewa w Łodzi: Legia Warszawa 2-0 (1-0) GKS Katowice
1-0 22 min. Jacek Cyzio
2-0 84 min. Roman Kosecki - karny

Legia: Maciej Szczęsny, Marek Jóźwiak, Zbigniew Kaczmarek, Juliusz Kruszankin, Dariusz Kubicki, Jacek Bąk, Dariusz Czykier Ż, Leszek Pisz, Andrzej Łatka (75. Mieczysław Pisz), Jacek Cyzio, Roman Kosecki Ż
trener: Lucjan Brychczy

GKS: Janusz Jojko - Piotr Nazimek, Roman Szewczyk, Piotr Piekarczyk, Andrzej Lesiak, Dariusz Grzesik (70. Piotr Szlezinger), Piotr Świerczewski, Janusz Nawrocki, Marek Świerczewski, Krzysztof Walczak (62. Zdzisław Strojek), Mirosław Kubisztal
trener: Orest Lenczyk

23.06.1991 (36 edycja), stadion Piotrcovii w Piotrkowie Tryb.: GKS Katowice 1-0 (0-0) Legia Warszawa
1-0 76 min. Andrzej Lesiak

GKS: Janusz Jojko - Roman Szewczyk, Andrzej Lesiak, Krzysztof Maciejewski, Marek Świerczewski, Janusz Nawrocki (67. Arkadiusz Wołowicz), Dariusz Grzesik, Dariusz Rzeźniczek, Piotr Świerczewski, Krzysztof Walczak (89. Adam Książek), Zdzisław Strojek
trener: Alojzy Łysko

Legia: Maciej Szczęsny - Marek Jóźwiak (72. Arkadiusz Gmur), Jacek Bąk Ż, Dariusz Kubicki, Piotr Czachowski, Leszek Pisz, Dariusz Czykier, Krzysztof Iwanicki, Jacek Sobczak (87. Andrzej Sazanowicz), Jacek Cyzio, Wojciech Kowalczyk
trener: Władysław Stachurski

18.06.1994 (39 edycja), stadion Wojska Polskiego w Warszawie: Legia Warszawa 2-0 (0-0) ŁKS Łódź
1-0 74 min. Wojciech Kowalczyk
2-0 86 min. Jerzy Podbrożny

Legia: Zbigniew Robakiewicz, Marek Jóźwiak, Juliusz Kruszankin, Krzysztof Ratajczyk, Marcin Jałocha, Rarosław Michalski, Leszek Pisz, Grzegorz Wędzyński, Adam Fedoruk (72. Dariusz Szeląg), Jerzy Podbrożny, Wojciech Kowalczyk Ż
trener: Paweł Janas

ŁKS: Andrzej Woźniak - Rafał Pawlak, Marek Chojnacki, Witold Bendkowski, Tomasz Lenart, Dariusz Podolski, Janusz Kaczówka (85. Jarosław Dziedzic), Grzegorz Krysiak, Andrzej Ambrożej, Tomasz Cebula, Jacek Płuciennik (65. Jarosław Soszyński)
trener: Ryszard Polak

18.06.1995 (40 edycja), stadion Wojska Polskiego w Warszawie: Legia Warszawa 2-0 (1-0) GKS Katowice
1-0 26 min. Leszek Pisz
2-0 90 min. Jerzy Podbrożny

Legia: Maciej Szczęsny - Marek Jóźwiak, Jacek Zieliński, Krzysztof Ratajczyk (75. Radosław Michalski), Grzegorz Lewandowski, Piotr Mosór, Leszek Pisz, Zbigniew Mandziejewicz, Jacek Bednarz, Marcin Mięciel (65. Adam Fedoruk), Jerzy Podbrożny
trener: Paweł Janas

GKS: Janusz Jojko - Kazimierz Węgrzyn, Marek Świerczewski, Krzysztof Maciejewski, Adam Ledwoń, Mirosław Widuch Ż, Grzegorz Borawski, Jerzy Brzęczek, Sławomir Wojciechowski (61. Andrzej Sermak), Bartosz Karwan (61. Adam Kucz), Grzegorz Pawłuszek Ż
trener: Jacek Góralczyk

29.06.1997 (42 edycja), stadion ŁKS-u w Łodzi: Legia Warszawa 2-0 (1-0) GKS Katowice
1-0 41 min. Sylwester Czereszewski
2-0 86 min. Tomasz Sokołowski

Legia: Grzegorz Szamotulski - Marcin Jałocha, Jacek Zieliński, Igor Kozioł, Sylwester Czereszewski, Paweł Skrzypek, Tomasz Sokołowski I Ż, Dariusz Czykier, Jacek Bednarz (61. Jacek Kacprzak), Ryszard Staniek, Cezary Kucharski
trener: Mirosław Jabłoński

GKS: Mariusz Luncik - Artur Adamus Ż, Mirosław Widuch Ż, Paweł Pęczak Ż, Tomasz Owczarek (55. Adam Kucz), Adam Ledwoń, Sławomir Wojciechowski, Bartosz Karwan, Adam Bała, Mariusz Muszalik (65. Bogdan Pikuta), Jan Furtok (83. Marcin Polarz)
trener: Piotr Piekarczyk

18.05.2004 (49 edycja), stadion Lecha w Poznaniu (I mecz): Lech Poznań 2-0 (2-0) Legia Warszawa
1-0 17 min. Piotr Reiss
2-0 35 min. Piotr Reiss

Lech: Waldemar Piątek - Paweł Kaczorowski (84. Waldemar Kryger), Bartosz Bosacki Ż, Rafał Lasocki, Łukasz Madej, Maciej Scherfchen, Piotr Świerczewski Ż, Michał Goliński (90. Mariusz Mowlik), Piotr Reiss, Zbigniew Zakrzewski (76. Krzysztof Piskuła)

Legia: Artur Boruc - Dickson Choto, Jacek Zieliński, Marek Jóźwiak, Tomasz Sokołowski II Ż, Jacek Magiera (39. Tomasz Jarzębowski), Łukasz Surma (79. Wojciech Szala), Aleksandar Vuković, Tomasz Sokołowski I (46. Radosław Wróblewski), Piotr Włodarczyk, Marek Saganowski

1.06.2004 (49 edycja), stadion Legii w Warszawie (II mecz): Legia Warszawa 1-0 (0-0) Lech Poznań
1-0 68 min. Piotr Włodarczyk - karny

Legia: Artur Boruc - Wojciech Szala, Jacek Zieliński, Dickson Choto, Tomasz Sokołowski II, Łukasz Surma (59. Manuel Garcia), Tomasz Jarzębowski, Aleksandar Vuković (75. Jacek Magiera), Tomasz Sokołowski I (56. Radosław Wróblewski), Piotr Włodarczyk, Marek Saganowski
trener: Dariusz Kubicki

Lech: Waldemar Piątek - Paweł Kaczorowski Ż, Zbigniew Wójcik, Bartosz Bosacki, Rafał Lasocki, Łukasz Madej (90. Waldemar Kryger), Maciej Scherfchen, Piotr Świerczewski, Michał Goliński (32. Krzysztof Piskuła), Zbigniew Zakrzewski (16. Rafał Grzelak), Piotr Reiss
trener: Czesław Michniewicz

13.05.2008 (53 edycja), stadion GKS-u w Bełchatowie: Legia Warszawa 0-0, k. 4-3 Wisła Kraków
Karne: 0-1 Głowacki
1-1 Szala
1-2 Zieńczuk
2-2 Guerreiro
2-3 Cleber
3-3 Smoliński
3-3 Paulista (pudło)
3-3 Vuković (poprzeczka)
3-3 Baszczyński (obroniony)
4-3 Wawrzyniak

Legia: Jan Mucha - Wojciech Szala Ż, Dickson Choto, Inaki Astiz, Jakub Wawrzyniak Ż, Miroslav Radović, Aleksandar Vuković, Roger Guerreiro Ż, Maciej Rybus (89. Kamil Majkowski), Bartłomiej Grzelak (93. Ariel Borysiuk), Takesure Chinyama (112. Marcin Smoliński)
trener: Jan Urban

Wisła: Mariusz Pawełek - Marcin Baszczyński, Arkadiusz Głowacki, Radosław Sobolewski, Piotr Brożek, Rafał Boguski (97. Junior Diaz), Marek Zieńczuk, Mauro Cantoro, Wojciech Łobodziński (60. Tomasz Jirsak), Radosław Matusiak (46. Jean Paulista), Guedes de Lima Cleber, Marcin Juszczyk
trener: Maciej Skorża

Poprzednie teksty historyczne znajdziecie w dziale Historia.Kibice Legii na finale PP w Poznaniu, na trybunie Lecha - fot. LegiaLIVE!


Fani Legii liczyli, że w rewanżu w 2004 roku Legia wygra 3-0. Wygrała tylko 1-0 i pucharu nie zdobyła - fot. LegiaLIVE!
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2019 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.