REKLAMA

Filmoteka legionisty: Deyna

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Kazimierz Deyna jest bohaterem nie tylko książki, utworów muzycznych, ale także krótkiego, 37-minutowego filmu dokumentalnego. W produkcji TVP poznajemy Deynę nie tylko jako doskonałego zawodnika, ale także jako kobieciarza czy osobę stale szukającą swojego miejsca.

"On się do pracy nie nadawał" - mówi w filmie rodzina "Kaki". W dokumencie sporo miejsca poświęcono Deynie prywatnie. Za to jakim był piłkarzem nikomu mówić nie trzeba. O najlepszym polskim zawodniku wypowiadają się m.in. Kazimierz Górski, Franz Beckenbauer, Bernard Blaut czy Stefan Szczepłek. Udało się także zdobyć wypowiedź byłego sekretarza generalnego Legii, pułkownika Edwarda Potorejki. Ten zdradza jak wyglądało sprowadzenie Deyny na Łazienkowską, kiedy wydawało się, że "Kaka" zostanie na dłużej w Łódzkim Klubie Sportowym.

"On myślał o wyjeździe z Polski zaraz po mistrzostwach Świata w 1974 roku, ale wiedział, że nie może. Gdyby mógł wtedy wyjechać, to byłby najlepszym piłkarzem Europy" - wspomina Stefan Szczepłek. "Zrobiono wtedy pokazówkę w Żołnierzu Wolności, gdzie rzekomo Deyna wypowiadał się, że do końca kariery zostanie w Polsce. Powiedział mi później, że z nikim nie rozmawiał" - dodaje Szczepłek.

Film jest krótki, ale zarejestrowano w nim więcej niż tylko bramki i sukcesy sportowe piłkarza. Warto obejrzeć.


Tytuł: Deyna
Reżyseria: Beata Dzianowicz, Jarosław Stypa
Scenariusz: Milena Laur
Rok produkcji: 2003
Czas trwania: 37 minut

Kryptonim gracz
Łazienkowska 2/3 - dokument o porażce z Widzewem
O krok od Pucharu
Kibol
Fanatycy odc. 4
Fanatycy odc.3
Fanatycy odc.2
Fanatycy odc.1


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.