Domagoj Antolić - fot. Kamil Marciniak / Legionisci.com
REKLAMA

Trzy lata Antolicia w Legii

Wiśnia, źródło: Legionisci.com

Zakończyła się przygoda Domagoja Antolicia z Legią Warszawa. Pomocnik dotrwał do końca kontraktu w stołecznym klubie i został wolnym zawodnikiem. Zapraszamy do przeczytania podsumowania pobytu Chorwata przy Łazienkowskiej.

Antolić trafił do Legii w styczniu 2018 roku, a za jego sprowadzenie odpowiadał m.in. Ivan Kepcija, który był ówcześnie dyrektorem sportowym. Romeo Jozak, pełniący wtedy funkcję pierwszego trenera, potrzebował dobrego defensywnego pomocnika, będącego prawdziwym wzmocnieniem linii środkowej. Do stolicy trafił kapitan Dinama Zagrzeb, mający doświadczenie zarówno w grze w klubie jak i w reprezentacji. Jedyną niewiadomą był fakt, jak poradzi sobie za granicą, ponieważ dotychczas całą swoją karierę grał w chorwackich klubach. Ogółem jednak z jego przyjściem wiązano spore nadzieje i trzeba przyznać, że zawodnik na pewno nie zawiódł oczekiwań kibiców. Jego transfer był sporym zaskoczeniem w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com

Trudny start
Chorwat nie miał łatwego początku w klubie. Debiut zakończył z żółtą kartką, a już w 4. kolejce podczas meczu z Jagiellonią Białystok został ukarany czerwonym kartonikiem. Antolić w nierozważny sposób zaatakował rywala w środku pola, przez co już w 13. minucie osłabił swoją drużynę. Pomimo niezbyt dobrego wejścia w Ekstraklasę, był podstawowym graczem drużyny do końca sezonu. Przekonał do siebie zarówno Romeo Jozaka, jak i jego następcę - Deana Klafuricia. W ostatniej kolejce strzelił nawet arcyważnego gola w wyjazdowym meczu z Lechem Poznań, który zadecydował o mistrzostwie Polski dla Legii. Były jednak mecze, kiedy Antolić zawodził i irytował. Momentami grał wolno i nie dawał "tego czegoś", jeśli chodzi o ofensywę czy defensywę.

Gdy trenerem został Ricardo Sa Pinto Antolić zwykle wychodził w pierwszej jedenastce. Tak było do początku listopada, następnie doznał urazu pachwiny, która wykluczyła go z gry do końca roku kalendarzowego. Wiosną 2019 roku w zasadzie nie otrzymywał szans na grę do momentu zwolnienia portugalskiego szkoleniowca.

Zaufanie trenera

W swoim drugim sezonie dla Legii rozegrał 30 meczów, w których nie strzelił ani jednego gola. Nawet jak na defensywnego pomocnika jest to wynik bardzo mierny. Mimo wszystko w ostatniej fazie sezonu 2018/19 trener Aleksandar Vuković konsekwentnie na niego stawiał, co miało zaprocentować w kolejnym sezonie.

Sezon 2019/20 był najlepszy w wykonaniu Antolicia w koszulce z eLką na piersi. Rozegrał 40 meczów, w których zdobył trzy bramki i miał sześć asyst. Jego dobra forma została doceniona przez kibiców, a także samą Ekstraklasę.

Nagrody
30-latek został "Plusem sezonu 201920", który jest przyznawany przez naszą redakcję zawodnikowi, mającemu największą ilość plusów zgromadzonych na swoim koncie przez cały czas trwania sezonu. Antolić w sumie zgarnął w sezonie 25 plusów i 6 minusów za swoje spotkania. Ponadto został uznany przez naszych czytelników za najlepszego piłkarza sezonu 2019/20. Oddaliście na niego w sumie 3290 głosów, co stanowiło w sumie 16,3% wszystkich głosów. Ponadto Antolicia doceniła Ekstraklasa, która 19 lipca uznała go za najlepszego pomocnika minionego sezonu.

Na aucie
Sytuacja zawodnika w ostatnich miesiącach uległa dużej zmianie. Latem wydawało się, że przedłużenie kończącej się w grudniu umowy będzie formalnością. Prowadzone były negocjacje z Chorwatem, ale wszystko zostało wstrzymane po zwolnieniu Vukovicia i odpadnięciu z Qarabagem FK. Wówczas w klubie uznano, że nie stać ich na utrzymywanie drogiego i zarazem wiekowego zawodnika. Z finansowego punktu widzenia pierwszeństwo gry miał Bartosz Slisz, który dodatkowo ma status młodzieżowca. "Antola" pełnił więc rolę rezerwowego, ale trener Czesław Michniewicz wiedział, że w razie konieczności może na niego liczyć. Tak było w starciu z Wartą Poznań. Później prawdopodobnie miałby więcej szans na grę, ale dopadł go koronawirus i na placu gry pojawił się jeszcze tylko raz - w końcówce meczu z Piastem Gliwice.

Antolić wywalczył z Legią dwa tytułu mistrza Polski (2018 i 2020) oraz Puchar Polski 2018.

Domagoj Antolić
Debiut: Zagłębie Lubin 2-3 Legia Warszawa (9.02.2018)
Ekstraklasa: 77/4
Puchar Polski 10/0
Europejskie puchary: 10/0
Superpuchar Polski: 1/0

Ogółem: 98 meczów / 4 bramki

fot. Mishka / Legionisci.com
fot. Mishka / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (36)

+dodaj komentarz
(L)egia - 01.01.2021 / 16:00, *.virginm.net

Dzięki za wszystko i powodzenia!

odpowiedz
ooo - 23.12.2020 / 22:57, *.chello.pl

Jego najlepszy występ: Jozin z Bazin.

odpowiedz
Warszawiak1234 - 22.12.2020 / 12:32, *.play-internet.pl

Przychodzil jako chorwacki pilkarz Zagrzebia. Mialo byc tak super, a wyszlo.....moze Pol sezonu gral przyzwoicie, a reszta......niech zmilcze.......enyley. pozdrawiam

odpowiedz
grzesiek - 24.12.2020 / 12:17, *.centertel.pl

@Warszawiak1234: dokladnie. Tylko ostatni sezon dobry. A pierwsze lata kontraktu to syf gral na poziomie philipsa prawie

odpowiedz
robson - 22.12.2020 / 10:27, *.chello.pl

Dziekuje za gola w Poznaniu !

Hvala !

odpowiedz
znajca - 22.12.2020 / 07:22, *.com.pl

Moje zdanie na temat Antolicia raczej okaże się niepopularne: jak na ówczesnego kapitana Dinama Zagrzeb, z epizodycznymi występami w reprezentacji Chorwacji, jego transfer do Legii uważam za kosztowny niewypał. Będę powtarzał jak mantę: posiadanie statusu solidnego gracza w tej śmiesznej, buraczanej lidze nie jest żadnym osiągnieciem. Jego 3-letnia obecność w drużynie nie zaowocowała pucharami, więc życzę wszystkiego najlepszego na nowej drodze kariery, ale poza Legią. No i... zdrowia, bo w tym zawodzie to jest najważniejsze.

odpowiedz
Rafał Prg. Płn. - 22.12.2020 / 02:27, *.t-mobile.pl

W sumie całkiem przyzwoity zawodnik, a więc dzięki za wszystko i powodzenia w nowym klubie.

odpowiedz
Rafał - 22.12.2020 / 01:24, *.chello.pl

zły nie był

odpowiedz
SEBO(L) - 21.12.2020 / 22:05, *.chello.pl

Solidność za +- 400 000 € rocznie ... No niewielki wymóg spełniał w porównaniu do poborów wg niektórych tu piszących...
I nie,że ''nie dawał 'tego czegoś ' w ofensywie i defensywie",tylko on w pewnym momencie nie dawał niczego nigdzie! On na boisku głównie tylko był. A był bo był drogi . 1 200 000 € za 3 lata gry + 750 000 transfer...prawie dwa miliony euro za "solidność"...

odpowiedz
FI(L)IP - 21.12.2020 / 21:31, *.amazonaws.com

Hvala Domagoj!

odpowiedz
Hiszpan - 21.12.2020 / 21:30, *.telnaptelecom.pl

Thanks for all Domagoj.

odpowiedz
Alex Bielany - 21.12.2020 / 21:04, *.chello.pl

Wybitny nie byl, ale bład ze odchodzi za darmo, plus ze schodzi z pensji

odpowiedz
MARKUS od 51 LAT Legia - 21.12.2020 / 20:52, *.t-mobile.pl

solidny zawodnik godnie reprezentował nasz klub dzięki I powodzenia

odpowiedz
Switek - 21.12.2020 / 20:13, *.60.254

Antola, 20.05.2018! MP w Poznaniu.... kapita(L)na sprawa!
Ta data zawsze będzie mi się z Tobą kojarzyła????!
Dziekuje za godne reprezentowanie najpiękniejszego klubu na świecie!
Powo

odpowiedz
Pablo33 - 21.12.2020 / 20:04, *.centertel.pl

Wtedy gdy był uznany piłkarzem sezonu w Legii to pół składu była na podobnym poziomie, a Antolić był po prostu solidny i grał dość równo. Ilość procent zgromadzonych to potwierdza, faworyta nie było. Myślę, że to dobra decyzja, trzeba nieco odmłodzić drużynę.

odpowiedz
Kolko - 21.12.2020 / 19:45, *.t-mobile.pl

Jeden z solidniejszych zagranicznych piłkarzy w historii Legii! Powodzenia Anatola!

odpowiedz
Rafa(L)81 - 21.12.2020 / 20:39, *.play-internet.pl

@Kolko : ?? Raczej nie i długo nie. Miał tak naprawdę dobrą jedną rundę przez co i sezon dobry. Ale poza tym to się na niego patrzeć nie dało

odpowiedz
Gepetto - 21.12.2020 / 21:08, *.chello.pl

@Rafa(L)81: dokładnie. Jak dla mnie o 4 lata za długo ;)

odpowiedz
zduneq - 22.12.2020 / 02:44, *.play-internet.pl

@Rafa(L)81: @Geppeto,

Koledzy wy po prostu nie macie pojęcia o PN.Gość gra na pozycji defensywnego pomocnika, sprawdźcie statystyki, ilość odbiorów, przechwytów, dokładność podań, strat i ilość kartek to wam spodnie spadną z majtek.Kozak jak na ekstraklapę.Gość grał w znacznie lepszych klubach niż Legia i wielokrotnie grał w LM od dechy do dechy, także swoje teorie może wywalić do kosza.

odpowiedz
L - 21.12.2020 / 19:35, *.insant.pl

Jeśli spojrzeć na niego przez pryzmat grajka zza granicy, to jest zdecydowanie pozytywnym transferem. Nie ma startu dla jednostek wybitnych jak Odijja czy Nikolic ale wyróżnia się tle całego tego szrotu na przestrzeni lat.

odpowiedz
Będę to powtarzał do usrania - 21.12.2020 / 18:39, *.com.pl

To, że został zawodnikiem sezonu to nieporozumienie. Zasłużył na to Niezgoda a nie on.

odpowiedz
SzB - 21.12.2020 / 19:55, *.pljtelecom.pl

@Będę to powtarzał do usrania:
Racja! Niektórym się już chyba wszystko pomieszało, jeśli uważają Antolicia za jednego z soldniejszych zagranicznych grajków. To kolejny przeciętniak z kilkoma momentami wzlotu, nic więcej. Jak tak dalej będziemy iść w tą stronę, to się okaże, że i Eduardo to był przyzwoity...

odpowiedz
Arek - 21.12.2020 / 23:29, *.tpnet.pl

@Będę to powtarzał do usrania: tylko Niezgoda nie dograł sezonu do końca.

odpowiedz
L - 21.12.2020 / 18:16, *.tpnet.pl

Uważam że genarelnie był za słaby na Legię. Duży szacunek za to że nie raz pokazywał zaangażowanie i wolę walki ale on miał bardzo przeciętne umiejętności. Ani podania ani strzału ani jakiejś dynamiki w poruszaniu się. Gdy biegł to wyglądało jakby kolan nie uginał - taki przykład piłkarza nieatletycznego. Wiadomo, że nam pomógł nie raz i tak dalej ale jak chcemy iść do góry poziomem sportowym to nie powinniśmy ściągać piłkarzy którzy bazują tylko na walce i ustawianiu się. W Legi powinniśmy mieć piłkarzy bazujących na grze w piłkę.

odpowiedz
Raf - 22.12.2020 / 06:00, *.centertel.pl

@L: Dokładnie tak jak napisałeś. Pełne poparcie. Patrzeć się na niego nie dało. Tak samo zresztą jak na Philipsa. Andre defensywnym pomocnikiem jest 100 razy lepszy od niego. Takich piłkarzy nam potrzeba robiących różnicę. Bardzo dobrze że odchodzi w końcu.

odpowiedz
Pawel - 21.12.2020 / 17:54, *.net.pl

Solidny zawodnik... SZKODA! Powodzenia

odpowiedz
Trampek - 21.12.2020 / 17:41, *.125.111

Jeżeli miał odejść z LEGII - to przed nim powinno odejść co najmniej kilku / jak nie kilkunastu / zawodników dożo mniej przydatnych . Dziwna jest polityka kadrowa w LEGII , oj dziwna.

odpowiedz
L - 21.12.2020 / 18:18, *.tpnet.pl

@Trampek: Co mieli w klubie zrobić skoro chciał więcej pieniędzy na nowym kontrakcie? Co on takiego zrobił u nas żeby dawać mu podwyżkę. On odchodzi z własnej woli.

odpowiedz
Trampek - 21.12.2020 / 19:26, *.125.111

@L: Skąd masz takie informacje , jesteś członkiem Zarządu ?

odpowiedz
Żmija - 21.12.2020 / 19:51, *.vectranet.pl

@Trampek: było to już wałkowane - jako MVP oczekiwał podwyżki a Pudel jako skąpigrosz chciał mu dać obniżkę i dlatego nie zdążyli podpisać nowej umowy przed Karabachem... A potem znów Europa nie dla nas i prezio ścina wszystkie wysokie kontrakty...

odpowiedz
Bartosz83 - 21.12.2020 / 17:26, *.lukman.pl

To już trzydziestoletni zawodnik , w jego miejsce sprowadzić kogoś młodszego.

odpowiedz
Zdzicho - 21.12.2020 / 17:00, *.tpnet.pl

Cos jest nie halo skoro zostaje piłkarzem sezonu a pół roku później odchodzi za free i bez żalu

odpowiedz
jo - 21.12.2020 / 19:29, *.tpnet.pl

@Zdzicho: to pewnie ten autorski pomysł na Legię wg Miodka.... On ciągle kupuje i potem rozwiązuje kontrakty albo po prostu oddaje za free. Niestety sprzedał już wszystko co miało jakąś wartość, czyli młodzież i od wiosny będziemy dopiero tyłkiem po nieoheblowabej desce jechać. Współczynnik dający przywileje w pucharach został też już zaprzepaszczony, więc za rok może dwa będziemy jak Piast czy Cracovia walczyć tylko o MP żeby je zdobyć bo tak jak oni na puchary 0% szans. Ten bałwan wyszedł z założenia jak wielkopolskie rutki, że nie ma co inwestować bo tytuł w tej mizerii można zdobyć w miarę łatwo. Ale żeby ograć zespół z kraju, w którym mieszka mniej ludzi niż w aglomeracji warszawskiej to trzeba mieć trenera i Zespół przez duże ''Z'' a nie bandę wyróżniających się zawodników z kiepskiej ligi, która w dupie ma te barwy i ten Klub.

odpowiedz
(L) - 21.12.2020 / 16:55, *.252.130

Dziękujemy! Ogromny błąd że odchodzi...

odpowiedz
Hugon - 21.12.2020 / 22:51, *.vectranet.pl

@(L): Straszny błąd ,powinien grać przynajmniej jak Boruc do 45roku,żeby jeszcze przytył.

odpowiedz
Odp - 22.12.2020 / 06:58, *.lunet.eu

@Hugon: jesteś jak tytuł powieści Dostojewskiego ( spytaj pani od polskiego).

odpowiedz