Estadio Hernando Siles - fot. Bodziach
REKLAMA
REKLAMA

Stadiony: Estadio Hernando Siles

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Ostatnio uważnie śledzimy zmiany na polskich stadionach ligowych. Niektóre z nich przypominają obiekty powstałe za granicą. Od samego początku mówiło się m.in., że stadion Legii będzie przypominał ten, na którym występuje MSV Duisburg. Rozpoczynamy serię, w której przedstawiać będziemy Wam stadiony z całego świata - zarówno te nowoczesne, jak i te mocno już wysłużone. Zaczynamy od zaliczającego się do drugiej grupy, boliwijskiego Estadio Hernando Siles.

Estadio Hernando Siles leży w stolicy Boliwii, La Paz i jest jednym z najwyżej położonych stadionów na świecie, choć tak naprawdę mieści się... w niewielkiej dolinie. Znajduje się jednak na wysokości 3637 metrów nad poziomem morza. Swoją nazwę stadion zawdzięcza prezydentowi kraju, rządzącemu Boliwią w drugiej połowie lat 20-tych minionego wieku. Otwarcie obiektu miało miejsce w 1931 roku.

Na co dzień z obiektu korzystają aż trzy lokalne kluby - Bolivar, The Strongest i La Paz FC oraz reprezentacja kraju. Żaden z ligowych zespołów nie jest w stanie przyciągnąć na trybuny kompletu widzów, czyli 42 tysięcy osób. Stadion imienia Hernando Silesa z pewnością nie należy do nowoczesnych. Żadna z trybun nie posiada zadaszenia, brak na nim także sztucznego oświetlenia. Znajdująca się na nim tablica świetlna, umiejscowiona na górze trybuny za jedną z bramek, nowoczesnością również nie grzeszy i przypomina zegar, który kilka lat temu znajdował się w sektorze gości przy Łazienkowskiej.

Trybuny są dwupoziomowe. Znajdują się na nich wybetonowane miejsca stojące, co zresztą w Ameryce Południowej jest czymś zupełnie normalnym. Boisko okala 8-torowa bieżnia lekkoatletyczna. Dolną trybunę od boiska oddziela niskie ogrodzenie.

Właśnie z tym stadionem kojarzone są największe sukcesy piłkarskiej reprezentacji Boliwii. W 1993 roku Boliwijczycy pokonali Brazylię 2-0, a półtora roku temu zwyciężyli aż 6-1 w meczu z Argentyną.

Podobnie jak w przypadku relacji ze stadionów świata, zachęcamy Was do współtworzenia tego działu. Wasze zdjęcia i opisy stadionów wysyłajcie na adres ultras@legialive.pl.

Otwarcie Juventus Arena już za kilka miesięcy
Stadiony MŚ w RPA
Stadiony Euro 2008: St. Jakob-Park
Stadiony Euro 2008: Ernst-Happel Stadion
Stadiony Euro 2008: Klagenfurt

Estadio Hernando Siles - fot. Bodziach

przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.