Ivica Vrdoljak - fot. Kamil Marciniak / Legionisci.com

Nasz wywiad

Vrdoljak: Legii daję 40% szans

Maciej Frydrych, źródło: Legionisci.com

- Boki obrony są najsłabszym ogniwem mistrza Chorwacji, a w Legii jest na odwrót. Warszawiacy mają bardzo skutecznych napastników, a Dinamu tego brakuje. Oczywiście mają klasowych piłkarzy, jednak nie trafiają tak często do siatki, jak snajperzy mistrza Polski - mówi w rozmowie z Legionisci.com były kapitan Legii oraz były gracz Dinama Zagrzeb, Ivica Vrdoljak. Chorwat wyliczył mocne i słabe strony rywala, opowiedział o najmocniejszych piłkarzach oraz zdradził, jak powinni zagrać warszawiacy. Zapraszamy do lektury!

15 tytułów mistrzowskich Dinama w 16 lat to nie lada wyczyn, dodatkowo regularna gra w europejskich pucharach. Jakim zespołem jest Dinamo w tym momencie?
- Dinamo to najmocniejszy zespół w lidze chorwackiej, co najlepiej pokazują wyniki w ostatnich latach, również w europejskich pucharach. W swoim kraju nie mają sobie równych, choć tutejsza ekstraklasa podniosła swój poziom. Powodem jest inwestycja Węgrów w NK Osijek, ponadto HNK Rijeka od dziesięciu lat trzyma poziom, jednak oprócz jednego mistrzostwa, które zdobyli w 2017 roku, nie są w stanie zagrozić Dinamu, które jest o półkę wyżej od "biało-błękitnych". Hajduk Split męczy się, aby dogonić drużynę z Zagrzebia. Te cztery ekipy są najlepsze w Chorwacji, ale Dinamo jest poza zasięgiem, choć oczywiście może się zdarzyć, że raz na jakich czas inny klub zdobędzie mistrzostwo Chorwacji.

W jakich aspektach Dinamo jest najmocniejsze?
- Dinamo to świetnie poukładany zespół, a oczekiwania są ogromne, gdyż w zeszłym sezonie zaszli do ćwierćfinału Ligi Europy. Od czterech lat zespół jakoś mocno się nie zmienia, a podstawowi piłkarze zostają. W tym okienku z kluczowych zawodników odszedł jedynie Josko Gvardiol, który wzmocnił RB Lipsk, a reszta została. Ich siłą jest zespół. Dodatkowo "Niebiescy" są lepsi od Legii w środku pola, będą mieli tam sporą przewagę nad mistrzem Polski. Dinamo jest pewne siebie i ma powody, aby się tak czuć.

W jakich aspektach Dinamo jest najsłabsze?
- Najsłabsze są boki obrony, a szczególnie lewa strona. W zeszłym sezonie lewa strona defensywy była pewnym punktem, gdyż występował tam Josko Gvardiol, który nominalnie jest stoperem, ale świetnie sobie radził na boku. Teraz po jego odejściu zastąpił go François Moubandje, który nie spełnia oczekiwań swojego klubu. Na ten moment to jest największy problem "Niebieskich". Po drugiej stronie defensywy występuje Stefan Ristovski, który parę lat temu był najlepszym prawym obrońcą w całej lidze, potem odszedł do Sportingu Lizbona, a po powrocie nie prezentuje już tak wysokiego poziomu. Wciąż jest to dobry obrońca, ale jeszcze dużo brakuje mu do jego dawnej formy.

Na których zawodników Legia powinna uważać najbardziej?
- Zagrzebianie są mocni jako zespół, ale nie można powiedzieć, że nie mają gwiazd. Wielu piłkarzy w ich kadrze może indywidualnie błysnąć. Mislav Orsić robi to już od paru ładnych lat, gdyż strzela gole w każdych rozgrywkach. Na tego 28-latka Legia musi zwrócić największą uwagę, gdyż to on może być najgroźniejszy. Doświadczenia nabrał także Luka Ivanuseć, przed którym jest wielka piłkarska kariera. Arijan Ademi jest kapitanem Dinama, jednak przez kontuzję nie zagra z Legią. Za niego do składu wejdzie Josip Misić, który dysponuje świetnym uderzeniem z dystansu. Dodałbym jeszcze bramkarza Dominika Livakovicia i napastnika Bruno Petkovicia, to są bardzo mocne punkty Dinama.

Jak legioniści powinni zagrać z Dinamem?
- Legia musi zagrać tak jak wtedy, kiedy zdobyła mistrzostwo Polski. Musi wykazać się swoimi największymi atutami, czyli wahadłami, a dodatkowo musi do tego dojść skuteczność napastników. Jak już mówiłem, boki obrony są najsłabszym ogniwem mistrza Chorwacji, a w Legii jest na odwrót. Warszawiacy mają bardzo skutecznych napastników, a Dinamu tego brakuje, oczywiście mają klasowych piłkarzy, jednak nie trafiają tak często do siatki, jak snajperzy mistrza Polski. Dobre boki obrony, celne dośrodkowania, skuteczność Tomasa Pekharta, Mahira Emreliego i Rafaela Lopesa - wtedy mam nadzieję, że Legia będzie miała szanse ograć Dinamo. Ważna będzie też dobra postawa Luquinhasa, który na lewej stronie będzie rywalizował ze Stefanem Ristovskim, to również jest szansa Legii.



Jakie szanse dajesz Legii w tym starciu?
- Legia nie ma się czego obawiać, gdyż już awansowała do europejskich pucharów, więc ciężar na pewno spadł. Legioniści mogą na luzie zagrać z mistrzem Chorwacji, bo nie na nich ciąży presja, to Chorwaci muszą przejść dalej. Dinamo jest zdecydowanym faworytem, ze względu na to, jak daleko zaszli w Lidze Europy w zeszłym sezonie. Legii daję 40% szans, a Dinamu 60%, czyli nie jest niemożliwe, że warszawiacy przejdą dalej.

Czy to, że klub z Warszawy zapewnił sobie fazę grupową wpłynie korzystnie na postawę Legii, czy raczej odwrotnie?
- Myślę, że wpłynie korzystnie, gdyż Legia będzie mogła zagrać na luzie. Mam nadzieję, że "Wojskowi" zagrają na miarę swoich możliwości i nie cofną się, aby czekać na kontratak, gdyż ciężko będzie awansować w taki sposób. Jeżeli Legia zagra otwarty futbol i zastosuje mądrą taktykę, to będzie miała szansę. Nawet jeżeliby odpadnie, to zawodnicy będą wiedzieli, że się nie poddali i dali z siebie wszystko.

Mistrzostwa i puchary z Dinamem, mistrzostwa i puchary z Legią... Komu kibicujesz w tym meczu?
- Urodziłem się w Nowym Sadzie, gdy była stara Jugosławia i jako dziecko kibicowałem zupełnie innemu klubowi - Vojvodinie Nowy Sad. Nie byłem aż tak związany z Dinamem. Do Zagrzebia przyjechałem dopiero, gdy miałem 16 lat. Z początku grałem w zupełnie innym klubie, bo NK Zagrzeb, który bardziej miałem w sercu niż Dinamo. Legia jest bliżej mojemu sercu oraz dała mi więcej emocji, a więc to jej będę kibicował.

Rozmawiał Maciej Frydrych

WYNIKI SONDYCzy Legia awansuje do 4. rundy eliminacji Ligi Mistrzów?
SUMA GŁOSÓW: 27232
START: 19.07.2021 / KONIEC: 10.08.2021

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (37)

+dodaj komentarz
jezus - 04.08.2021 / 16:50, *.vectranet.pl

40%? to o 40% za duzo

odpowiedz
wqurwiony po meczu z Cracovią w PP, który był ustawiony i oddany za punkty w lidze - 04.08.2021 / 02:46, *.plus.pl

Po co robicie wywiady z tym parodystą? Typ zaj....ał 2 karne z Celticiem, większość podań do tyłu i gra na stojanowa, jeszcze te rady żeby zagrać tak jak wtedy gdy zdobywało się Mistrza Polski - z taką grą to nie ma co szukać, przypomnę że jako EL CAPITANO nie miał jaj podejść do słynnego karnego z Lechem w końcówce przy 0:0(trenerem Lecha był Mariusz Rumak) i sam mówił w wywiadzie, że każdy był obsrany i nie chciał strzelać i to drużyna go wytypowała(sam nie miał jaj wziąć piłki w ręce i strzelać) - poza tym miał mega farta, że na bramie wtedy był ręcznik Kotorowski bo by już wtedy zaczął fantastyczną serię POTĘŻNYCH rzutów karnych

odpowiedz
wqurwiony po meczu z Cracovią w PP, który był ustawiony i oddany za punkty w lidze - 04.08.2021 / 02:49, *.plus.pl

Dodam, że media wytknęły mu, że jest człapakiem to się panienka obraziła i przestała z mediami dyskutować przez długi czas o czym też mówił w wywiadzie, uwielbiam te chorwackie niewypały, choć był większy AS - MARIJAN ANTOLOVIĆ(pozdro ręczniku i dzięki za wspaniałą szmatę w Chorzowie)

odpowiedz
Ginka - 04.08.2021 / 01:07, *.chello.pl

Cyt. ww.: "dałem im więcej emocji". To prawda, szczególnie koncertowo partoląc drugi rzut karny w meczu z Celtikiem i twierdząc, że do ew. trzeciej jedenastki również by podszedł.
Czy szanowna Redakcja próbuje uprawiać kibicowski masochizm, po raz kolejny, odgrzewając ten niestrawny bałkański kotlet? Po co i w jakim celu odświeżacie wspomnienie tego piłkarskiego kabotyna?!
Ps.: Kol. Macieju, proponuję kierować się własnym, zdrowym rozsądkiem w ew. przyszłym redagowaniu tego typu publicystycznych gniotów. To nie przystoi młodemu stażem pióru (czyt.: klawiszowcowi), aby autoryzował tak koszmarny wywiad. IV - nie zasługuje, aż na takie względy...

odpowiedz
Legia - 03.08.2021 / 21:37, *.centertel.pl

Szkoda że byłeś słaby nie strzeliłeś karnych

odpowiedz
Kolega po szalu - 03.08.2021 / 21:36, *.plus.pl

Odezwał się ekspert co 40 procent swoich akcji na boisku grał do tyłu lub do najbliższego kolegi.

odpowiedz
Korda - 03.08.2021 / 21:25, *.centertel.pl

Dobrze ze nie 100%

odpowiedz
Alex Bielany - 03.08.2021 / 19:46, *.chello.pl

A ja 60% daje szans, ze ten tupecik Ci kiedys sie odklei i bedziesz wygladal jak Roman Wilhelmi

odpowiedz
:) - 03.08.2021 / 21:21, *.plus.pl

@Alex Bielany: albo czerepach z rancza

odpowiedz
Warrior - 03.08.2021 / 21:43, *.plus.pl

@:): Akurat kozioł z czerepachem to rządzą naszym klubem prezes i dyrektor sportowy.

odpowiedz
Ante Rukawina - 03.08.2021 / 18:04, *.vectranet.pl

Ha ha haa ja daje 4 % haHahaha.Przecie te patałachy to do kopania uranu.
W życiu żadnego Dianama nie przejdą.Nie dadzą rady nawet Ferencvarosowi,bo nie wierzę że tamci łykną Slavię...

odpowiedz
Or(L)ando Sa - 04.08.2021 / 00:47, *.mm.pl

@Ante Rukawina: Ss.J

odpowiedz
Alex Bielany - 04.08.2021 / 06:02, *.chello.pl

@Ante Rukawina: Ante, Ante Rukovina, Legia w d... cie zapina

odpowiedz
jezus - 04.08.2021 / 16:52, *.vectranet.pl

@Ante Rukawina: proste, dostaniemy dzis lanie i nie tylko dzis

odpowiedz
Arek - 03.08.2021 / 14:58, *.tpnet.pl

A i tak jakieś wazony będą mu pamiętać tylko te karne z Celticem. Żadnych innych rzeczy to już nie, bo w sumie po co?

odpowiedz
Matt - 03.08.2021 / 15:12, *.tpnet.pl

@Arek: Legia gra w Lidze Mistrzów raz na 20 lat. Te 2 karne miały więc kolosalne znaczenie.

odpowiedz
Arek - 03.08.2021 / 17:07, *.tpnet.pl

@Matt: człowieku! Gdyby nie "pani kierownik" to o tych karnych pewnie byś nawet nie wspominał. powinni potrafić liczyć kartki i tyle. A karne, owszem. Powinien strzelić, ale nie strzelił i nie tacy jak on nie strzelali. Moim zdaniem, jak ktoś pisze farmazony, że przez Vrdoljaka wtedy Legia nie awansowała pod kopułką ma coś nie teges. I do specjalisty niech się uda. A tak swoją drogą, to ciekaw jestem co by było, gdyby wtedy dzisiejsze przepisy obowiązywały. Przecież w bramkach byłby remis jakby nie patrzeć.

odpowiedz
Or(L)ando Sa - 04.08.2021 / 00:50, *.mm.pl

@Arek: nie ma to znaczenia.
gdyby tak było to po wygranej 4:0 można by było się podłożyć na walkowera.
na szczęście tak to nie działa

odpowiedz
:) - 03.08.2021 / 13:30, *.chello.pl

Ivo i Jodła, i długo nikt... Mowa o środku pola

odpowiedz
kolko - 03.08.2021 / 11:37, *.chello.pl

Szacun Ivica! Dzięki za wszystko co zroiles dla Legii!

odpowiedz
lol - 03.08.2021 / 11:19, *..

to bedzie mecz na ktory lepiej czekac niz sie doczekac

odpowiedz
Chris - 03.08.2021 / 10:52, *.t-mobile.pl

A ja pamiętam jego 2 niewykorzystane karne w meczu z Celtikiem i między innymi przez niego Legia odpadła

odpowiedz
Po(L)ubiony - 03.08.2021 / 11:17, *.chello.pl

@Chris : Chyba nie przez to....

odpowiedz
Pamiętam jak by(L)o - 03.08.2021 / 12:44, *.warszawa.pl

@Po(L)ubiony: przez to bo jak był walkower 0:3 to bilans się bramek z pierwszego liczył

odpowiedz
:) - 03.08.2021 / 13:29, *.chello.pl

@Chris : pewnie tylko ten oglądałeś w Poznaniu

odpowiedz
lechu47 - 03.08.2021 / 13:47, *.knc.pl

@Chris : Nawet gdyby Ivo wykorzystał pierwszego karnego to losy meczu mogłyby się zupełnie zmienić. Żyro mógłby wcale nie strzelić na 3:1, a Kosa na 4:1, dlatego nie mam pretensji do Vrdoljaka. To nie jego wina, że odpadliśmy, tylko ówczesnej pani kierownik drużyny, Jacka Mazurka i Dominika Ebebenge, którzy dali ciała z Bereszyńskim.

odpowiedz
:) - 03.08.2021 / 18:55, *.plus.pl

@Pamiętam jak by(L)o: dokładnie tak i to przez niego przegraliśmy też że Steaua w Warszawie później bo grał głównie do tyłu do Rzezniczaka i Steaua przejmowała i strzelała gole. Zwykły przecinak grający do tyłu lub spowalniający akcję hamulcowy zero kreacji gry. Nawet w pamiętnym finale PP z Amica w Bydgoszczy go Skorza przesunął na stopera w trakcie gry bo tracił piłki i grał jakby piłka go parzyła w nogi.

odpowiedz
Dm - 03.08.2021 / 19:03, *.plus.pl

@:): najdroższy z truskawkowego zaciągu i jak na kasę co zapłacili za niego to grał tak sobie. Grał na alibi podanie do najbliższego na zasadzie -masz piłkę - może tobie coś wyjdzie a w najważniejszym meczu niestety nawalił.

odpowiedz
Kibolek - 04.08.2021 / 00:41, *.telefonica.de

@lechu47: dokładnie. Jak napisałeś

odpowiedz
Or(L)ando Sa - 04.08.2021 / 00:50, *.mm.pl

@Pamiętam jak by(L)o: nie przez to

odpowiedz
% - 03.08.2021 / 10:45, *.chello.pl

a ja daje 0%

odpowiedz
do OBIEKTYWNY - 03.08.2021 / 10:29, *.wessely.pl

Ja tam pamiętam jego karnego w meczu z Lechem jak zapewnił na Mistrza a stadion oszalał:)

odpowiedz
OBIEKTYWNY - 03.08.2021 / 10:06, *.tpnet.pl

Grajek solidny sporo dał, ale jak sobie przypomnę te jego karne już pod koniec pobytu w Legii to ...... wrrrrr :-|

odpowiedz
grzesiek - 03.08.2021 / 09:39, *.centertel.pl

Złego słowa na niego nie powiem. Grał solidnie.

odpowiedz
KibicL - 03.08.2021 / 09:08, *.t-mobile.pl

Prawdziwy Kapitan i Legionista. Szkoda, że Legia nie ma obecnie takiego zawodnika w pomocy.

odpowiedz
Bul - 03.08.2021 / 09:18, *.plus.pl

@KibicL: no, wreszcie strzelamy karne.

odpowiedz
Heniu - 03.08.2021 / 10:34, *.virginm.net

@Bul: no.... emreli i kapustka haha

odpowiedz