REKLAMA

Historia stadionu Legii: Likwidacja bieżni, remont dachu, obniżanie płotu

Bodziach - Wiadomość archiwalna

15 sierpnia 1987 roku na Łazienkowskiej rozegrano pierwszy mecz na poszerzonym boisku. Był to możliwe dzięki likwidacji bieżni lekkoatletycznej, przez wiele lat okalającej główne boisko Legii. Przed laty biegały po niej największe sławy światowej lekkoatletyki, ze słynnym Zatopkiem na czele. 10 lat później, zimą 1997 roku przeprowadzono remont dachu nad trybuną Krytą. Przez kilka tygodni dachu nie było w ogóle, a do takiej sytuacji doszło po raz pierwszy od 1930 roku.

Wcześniej, bo po finale Pucharu Polski z GKS-em rozpoczęto wymianę drewnianych ławek na trybunach na plastikowe krzesełka. Większość ławek zostało zdewastowanych podczas wspomnianego spotkania. Plastikowe krzesełka na trybunach znajdowały się aż do meczu ze Śląskiem Wrocław w 2008 roku, kiedy nastąpiło pożegnanie Żylety. Fani Legii zabrali wszystkie siedziska z trybuny odkrytej na pamiątkę. Wkrótce ekipa budowlana usunęła także krzesełka z obu łuków. W między czasie, w 1999 roku wiele krzesełek zostało wymienionych przy okazji przebudowy łuków na mecz reprezentacji Polski z Anglią w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy. Braki krzesełek trzeba było "łatać" po kilku spotkaniach. Najwięcej po meczu z Wisłą, 9 czerwca 2001 roku, kiedy na skrajnym sektorze trybuny odkrytej (od strony sektora gości) spalono leżącą na krzesełkach sektorówkę "Białej Gwiazdy".

W połowie lat 90-tych na środku 5-metrowego ogrodzenia oddzielającego boisko od trybun zamontowano tzw. "bocianie gniazdo". Pieniądze na jego montaż zebrali kibice. Do gniazda prowadziła metalowa drabinka. Później gniazdo było przenoszone, głównie ze względów bezpieczeństwa (parę razy zdarzyło się, że kibice wspinając się po nim przeskakiwali wysokie ogrodzenie) i w ostatnich latach znajdowało się na specjalnej konstrukcji na środku sektora G. Po raz pierwszy okazało się, że gniazdo "zniknęło" 12 sierpnia 2001 roku podczas meczu z Dyskobolią. Prezesem Legii był wówczas Leszek Miklas, a demontaż miał być spowodowany m.in. przeskoczeniem ogrodzenia na meczu z Polonią 2 maja.

Jak wyjaśniał później prezes Pol-Motu Andrzej Zajarczyk, Pol-Mot nie zezwolił na zdjęcie bocianiego gniazda Miklasowi. Gniazdo jednak wylądowało w magazynku. W końcu Zarajczyk nakazał prezesowi ponowny montaż gniazda, tym razem w innym miejscu. Miało to nastąpić już przed meczem z RKS-em Radomsko, który miał miejsce tydzień później, ale trwało to znacznie dłużej.

Jesienią 2001 roku odnowiono fasadę trybuny Krytej. Trzy lata później na Łazienkowskiej zamontowano system podgrzewania murawy. Po raz pierwszy został on uruchomiony 30 września 2004 na meczu z Austrią Wiedeń w Pucharze UEFA.

We wrześniu 2003 roku zdemontowano część wysokiego na 5 metrów ogrodzenia na łuku od strony ulicy Łazienkowskiej. Po raz pierwszy niższe ogrodzenie kibice mogli zobaczyć 19 września podczas spotkania z Wisłą. Dwa lata później obniżono także płot wzłuż trybuny odkrytej (po raz pierwszy na meczu z Górnikiem Zabrze, 18 listopada 2005 roku). Do końca fukncjonowania stadionu w starej wersji, 5-metrowy płot zachował się jedynie w sektorze od strony Kanałku Piaseczyńskiego, gdzie od drugiej połowy lat 90-tych zasiadali kibice gości (wcześniej przeznaczono dla nich łuk od Łazienkowskiej).

Na początku 2005 roku przed wejściem na trybunę Krytą powieszono tablicę pamiątkową poświęconą legendzie klubu, Kazmierzowi Deynie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele SKLW, KP Legia oraz CWKS Legia. Paręnaście miesięcy później - 21 kwietnia 2006 roku po drugiej stronie wejścia przymocowano pamiątkową tablicę upamiętniającą patrona stadionu Wojska Polskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego. Tego samego dnia owarte zostało muzeum klubowe, którego kustoszem został Wiktor Bołba.

CDN

Historia stadionu Legii: Legia na Fortach Bema
Historia stadionu Legii: Hala, która została na papierze
Historia stadionu Legii: Odkrywamy historię basenów
Historia stadionu Legii: Zadaszenie basenu oraz likwidacja pływalni i strzelnicy
Historia stadionu Legii: W oczekiwaniu na zegar
Historia stadionu Legii: Wspomnienia Bohdana Tomaszewskiego
Historia stadionu Legii: Wchodzenie na gapę, piwo pod stadionem i przeładowany trolejbus
Historia stadionu Legii: 1965-68
Historia stadionu Legii: 1961-63
Historia stadionu Legii: 1960 cz.V
Historia stadionu Legii: 1960 cz.IV
Historia stadionu Legii: 1960 cz.III
Historia stadionu Legii: 1960 cz.II
Historia stadionu Legii: 1960 cz.I
Historia stadionu Legii: 1950-1959
Historia stadionu Legii: 1948-1949
Historia stadionu Legii: 1946-1947
Historia stadionu Legii: 1937-1945
Historia stadionu Legii: 1933-1936
Historia stadionu Legii: 1930-1932
Historia stadionu Legii: 1928-1929
Historia stadionu Legii: 1926-1927
Historia stadionu Legii: 1924-1925
Historia stadionu Legii: 1917-1922Legendarny Emil Zatopek w 1952 roku na stadionie Legii - fot. Antoni Gierszewski


Grupa młodzieży ze Szkolnego Klubu Sportowego przy Liceum Ogólnokształcącym w Morągu na stadionie Legii - fot. Przemek Kisielewski


Odnowiona fasada trybuny Krytej w 2001 roku - fot. LegiaLive!


5-metrowe ogrodzenie Żylety - przez wiele lat znak rozpoznawczy najbardziej fanatycznej trybuny w Polsce - fot. LegiaLive!


Pożar na skrajnym sektorze Żylety na meczu z Wisłą w 2001 roku - fot. Piotr Kucza
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.