REKLAMA

Puchar UEFA: Legia zagra z FK Homel

Mishka i Bodziach, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

We wtorek w szwajcarskim Nyonie rozlosowane zostały pary 1. rundy kwalifikacyjnej Pucharu UEFA. Na tym etapie rozgrywek Legia zmierzy się z FC Homel. Pierwszy mecz odbędzie się 17 lipca w Warszawie. Rewanż rozegrany zostanie 31 lipca na Białorusi. Zestaw par grupy środkowo-wschodniej:
Dacia Kiszyniów (Mołdawia) - FK Borac (Serbia)
Toboł Kostanaj (Kazachstan) - Austria Wiedeń
Hertha Berlin - Nistru Otaci (Mołdawia)
Khazar Lenkoran (Azerbejdżan) - Lech Poznań
FC Salzburg - FC Banants Erywań (Armenia)
Ararat Erywań (Armenia) - AC Bellinzona (Szwajcaria)
Legia Warszawa - FK Homel (Białoruś)
FC Spartak Trnava - WIT Georgia (Gruzja)
Győri ETO FC (Węgry) - FC Zestafoni (Gruzja)
MTZ-RIPO Mińsk (Białoruś) - MSK Zilina (Słowacja)
Olimpik Baku (Azerbejdżan) - FK Vojvodina
Szachtior Karaganda (Kazachstan) - Debreceni VSC

Mistrz Polski Wisła Kraków w eliminacjach do Ligi Mistrzów zmierzy się z Beitarem Jerozolima.

FK Homel
Słabo w obecnych rozgrywkach poczyna sobie zespół z Białorusi, który będzie tegorocznym rywalem Legii w Pucharze UEFA. FK Homel po 10 kolejkach zajmuje 11 pozycję w tabeli (3 wygrane, 2 remisy i 5 porażek). Od 1992 roku, kiedy powstała ekstraklasa białoruska, Gomel triumfował w niej raz (w 2003 roku). Rok wcześniej zespół z miejscowości Gomel zdobył inne trofeum - Puchar Białorusi. Do Pucharu UEFA zespół awansował dzięki zajęciu drugiego miejsca w minionym sezonie. W 1999 roku był trzeci, w 98 i 2004 zakończył ligowe rozgrywki na piątym miejscu, a w latach 2000-2002 na szóstym miejscu. W sezonie 2003/04 Gomel grał w finale Pucharu Białorusi, ale przegrał wówczas 0-1 po dogrywce z Szachtiorem Soligorsk.

Klub piłkarski Gomel został założony w 1959 roku. Jego trenerem jest Anatolij Iwanowić Juriewić. Barwy klubowe są zielono-biało-zielone. W barwach Gomel grają nie tylko Białorusini. W kadrze znajdują się m.in. Ormianin, Serb, Rosjanin, Kameruńczyk oraz dwaj Brazylijczycy (Bressan i Maycon). Jeśli chodzi o osiągnięcia Gomel w europejskich pucharach, to właściwie nasi potencjalni rywale nie mają się czym pochwalić. Ale po kolei. W 1999 roku Białorusini startowali w rozgrywkach Pucharu Intertoto i dotarli do drugiej rundy. W pierwszej wyeliminowali Hradek Kralove (0-1, 1-0, k. 3-1), a w drugiej musieli uznać wyższość szwedzkiego Hammarby (0-4 i 2-2). W sezonie 2000/01 zespół wystąpił w rundzie kwalifikacyjnej pucharu UEFA. Już pierwszy rywal okazał się zbyt silny - AIK Sztokholm dwukrotnie wygrał 1-0 i 2-0. Dwa sezony później piłkarze Gomel osiągnęli najlepszy wynik w europucharach. W rundzie kwalifikacyjnej Pucharu UEFA wyeliminowali pierwszego przeciwnika - HJK Helsinki (1-0 i 4-0). W kolejnej lepsze okazało się Schalke, które pewnie wygrało 4-1 i 4-0. Ostatnia próba Gomel w Europie miała miejsce w sezonie 2004/05. Wtedy po jedynym jak do tej pory mistrzostwie kraju, Gomel wystartował w eliminacjach do Ligi Mistrzów, a w nich odpadł już na początku z albańskim SK Tirana (0-2 i 0-1).



Piłkarze Homel i Dinamo Mińsk przed meczem. W tle niska trybuna kryta - fot. fcgomel.by



Gomel swoje mecze rozgrywa na mogącym pomieścić 14 307 fanów stadionie Centralnym. Ceny biletów są podobne do opisywanego wyżej MTZ-Ripo. Za ulgowe wejściówki trzeba zapłacić 2 tysiące rubli (sektory 1-6, 12, 14 i 15). Za miejsca znajdujące się w narożnikach boiska - 3 tysiące rubli, a za najlepsze 4,5 tysiąca. To śmieszne pieniądze jak na polskie warunki. Mimo niskich cen, spotkania ligowe Gomel nie cieszą się zbyt wielkim zainteresowaniem. Ostatni mecz z Torpedo Zhodino obejrzało raptem 3200 widzów. Na meczach z najlepszymi drużynami frekwencja sięga sześciu tysięcy. Stadion Centralny po raz ostatni wypełnił się do ostatniego miejsca na meczu eliminacyjnym do ME, kiedy reprezentacja Białorusi grała z Luksemburgiem.



Stadion FK Homel rzadko wypełnia się nawet w połowie - fot. fcgomel.by



Obiekt w Gomel po remoncie prezentuje się całkiem przyzwoicie. Trybuny znajdują sie dookoła boiska, z tym, że wzdłuż jednej strony są one znacznie niższe niż po drugiej. Za to wszystkie przykryte są dachem. Wszystkie miejsca na stadionie są siedzące (plastikowe krzesełka) i numerowane. Na stadionie zamontowano również sztuczne oświetlenie oraz tablicę świetlną (na niskiej trybunie). Młyn gospodarzy, bardzo skromny, zajmuje miejsca za jedną z bramek. To na niej krzesełka układają się w nazwę klubu. Tam fani rozwieszają nieliczne flagi oraz rozkładają na krzesełkach swoją sektorówkę. Fani drużyn przyjezdnych zajmują miejsca po przekątnej od ich młyna - na niskiej trybunie krytej.



Za tą bramką znajduje się młyn FK Homel - fot. fcgomel.by

Skład FK Homel - fot. fcgomel.by
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.