Wyjazd do Gaziantep nie ma nic wspólnego z wyjazdem do tureckiego kurortu - fot. wikipedia.org
REKLAMA

Informacje praktyczne przed wyjazdem do Gaziantep

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Już w czwartek nasz zespół czeka pierwszy mecz w europejskich pucharach w obecnym sezonie. Duża grupa kibiców Legii uda się do Turcji czarterem zorganizowanym przez SKLW. Niektórzy kibice, podróżujący transportem kołowym, są już w drodze. Gaziantep leży w południowo-wschodniej części kraju, niedaleko granicy z Syrią (50 km).

Samolotem
Można tam dotrzeć m.in. przez Stambuł (ze Stambułu do Gaziantep jest 1150 km) lub np. lecąc przez Budapeszt. To pierwsze rozwiązanie będzie zdecydowanie dłuższe - Jacek Magiera wspomina, że podróż przez Stambuł zajęła 36 godzin (możliwe różnice w zależności od połączeń). Do Gaziantep latają także samoloty z Antalyi (pon-pt o 11:40 miejscowego czasu), Izmiru (wt-sb o 6:45) i Ankary.

Lądem minimum 3 tys. km
Odległość z Warszawy, w zależności od trasy, wynosi od 3 do 3,4 tysiąca kilometrów. Podróżować można przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię lub Ukrainę, Rumunię i Bułgarię. W obu przypadkach trzeba liczyć min. 2 dni na dotarcie do celu, bowiem drogi w tych krajach do najlepszych nie należą, a i odległość jest naprawdę spora.
Warto też wziąć pod uwagę, że ceny paliwa w Turcji są naprawdę wysokie - średnio ok. 7,50-8 zł za litr benzyny bezołowiowej 95.

Daleko od morza
Ci, którzy spodziewają się na miejscu plaż i nadmorskiego wypoczynku, srogo się rozczarują. Gaziantep leży daleko od morza, nie mówiąc już o znanych w Polsce tureckich kurortach, gdzie można miło spędzić czas. Miejscowość, do której udadzą się legioniści, leży na terenach, które licznie zamieszkują Kurdowie. Wśród miejscowych zdecydowaną większość stanowią wyznawcy islamu.

Godzina do przodu
Przylatując do Gaziantep, zegarki należy przestawić o godzinę do przodu. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 21 czasu tureckiego, w Polsce będzie wtedy 20. Samo miasto jest ponad dwukrotnie mniejsze od Warszawy i liczy ok. 850 tysięcy mieszkańców. W Gaziantep znajduje się stacja kolejowa, chociaż wątpliwe, żeby któryś z kibiców Legii próbował korzystać właśnie z tego środka transportu na terenie Turcji. Dla obieżyświatów podajemy jednak, że koleją z Gaziantep można dostać się np. do Mosulu w Iraku. Miasto ma 212 kilometry kwadratowe i położone jest na wysokości 850 metrów nad poziomem morza. Gaziantep znane jest z pistacji, a miejscowym przysmakiem jest baklawa, deser znany także w innych krajach.

Miasto
Gaziantep jest jednym z lepiej rozwiniętych miast w Turcji, szczególnie w swoim rejonie. Posiada stare budowle, w mieście znajduje się sporo meczetów oraz historycznych karczm. Tamtejsza Cytadela, która była miejscem odwiedzanym przez turystów, jest obecnie restaurowana. Znajduje się ona w centrum miasta i jest otoczona wysokimi murami. Wejście do zamku możliwe jest tylko przez most. W mieście znajduje się także jedno z największych w Turcji zoo. Więcej informacji co warto zwiedzić na miejscu, znajdziecie tutaj.

Waluta
Walutą w Turcji jest lira turecka, która dzieli się na 100 guruszy. Jedna lira to ok. 1,75 zł. Półlitrowa woda mineralna kosztuje mniej więcej 0,25 liry tureckiej, piwo 2 lt, a kilogram pistacji 25 lt. Karty płatnicze są akceptowane tylko w dużych ośrodkach turystycznych, więc do Turcji najlepiej zabrać ze sobą gotówkę. Nie ma ograniczeń odnośnie środków pieniężnych wwożonych do kraju. Kwoty powyżej 5 tysięcy dolarów trzeba zadeklarować przy wjeździe. Warto pamiętać, że z Turcji nie wolno wywozić przedmiotów o charakterze zabytkowym.

Paszport/wiza
Do wjazdu na teren Turcji konieczny jest paszport, ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu (często data ważności nie jest sprawdzana). Podróżując samochodem, którego nie jest się właścicielem, trzeba posiadać notarialną zgodę właściciela pojazdu na jego użytkowanie, przetłumaczoną na język turecki. Wymagana jest także, oprócz OC, zielona karta. Warto pamiętać, że tureccy kierowcy nie przywiązują większej uwagi do znaków drogowych i w ogóle zasad ruchu drogowego.

Do wjazdu na teren Turcji wymagana jest wiza. Można ją nabyć na granicy w cenie 20 USD lub 15 euro. Wiza turystyczna jest od tego roku ważna 180 dni.

Kuchnia/Kultura
Głównymi potrawami w kuchni tureckiej są Yogurt corbasi (zupa jogurtowa z ryżem i nasionami strączkowymi), Levrek pilakisi (gulasz z okonia morskiego, cebuli oraz ziemniaków przyprawiony czosnkiem), firinda manti (pierożki z mięsem), a także oczywiście kebab. Najbardziej popularne napoje to herbata i ayran (napój jogurtowy z solą).

Jako że Turcja jest krajem muzułmańskim, należy pamiętać, że w przypadku zwiedzania meczetów, należy zdjąć obuwie. Kobiety natomiast nie powinny mieć odsłoniętych nóg i ramion. Wszelkie przewodniki przypominają, by mężczyźni pytali o drogę wyłącznie mężczyzn.

Temperatura
W lipcu średnio temperatura w Gaziantep wynosi od 21 do 35,6°C. Lipiec jest w tym rejonie najbardziej słonecznym miesiącem. Trzeba się przygotować na znacznie wyższe temperatury niż są obecnie w Polsce.











fot. gaziantepcity.info

przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.